Незважаючи на війну, Держстат вчасно опублікував дані про ціни в Україні у лютому та березні 2022 року. У березні порівняно з березнем 2021 року інфляція досягла 13,7% – що, звісно, більше, ніж очікувалося, проте не так багато враховуючи війну.
Стримуючими чинниками зростання цін були падіння попиту, регулювання урядом цін на певні товари, значні обмеження імпорту й валютні обмеження, запроваджені НБУ.
Найбільше подорожчали овочі (52%), олія, жири та хліб (20-22%), природний газ (30%), транспорт (22%). Натомість електроенергія, одяг та взуття у березні стали навіть дешевшими.
На наступному графіку порівнюємо зростання цін на основні групи товарів у березні 2022, у січні 2015 та вересні 2014 “найгарячіших” місяцях попередньої фази війни. Бачимо, що у вересні 2014 інфляція була значно нижчою, ніж зараз, але у січні 2015 - виросла. І причиною цього були не лише бойові дії, але й економічна криза, яка поглибилася через зволікання з ухваленням програми МВФ спричинене у свою чергу повільним призначенням уряду наприкінці 2014 року.
Отже, під час війни як ніколи необхідно провадити виважену економічну політику.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний