Історія, статистика, розповсюдження. Коронавірусний дайджест №1 | VoxUkraine

Історія, статистика, розповсюдження. Коронавірусний дайджест №1

Photo: depositphotos / lightsource
14 Березня 2020
FacebookTwitterTelegram
4874

На фоні безпекових засторог через розповсюдження коронавірусу (Covid-19) важливо зберігати спокій та дотримуватися правильних превентивних заходів. Щоб не піддатися паніці, необхідно отримувати актуальну та надійну інформацію щодо стану епідемії, заходів перестороги та протидії. 

Інтерактивна мапа світу з зонами розповсюдження вірусу

gisanddata.maps.arcgis.com

Цю мапу розробили співробітники Центру системних наук та інженерії (CSSE) Університету Джонса Хопкінса. Тут можна відслідкувати кількість підтверджених випадків захворювання та візуалізувати інформацію. Мапа доступна у десктопній та мобільних версіях, а також для завантаження.

Мапа, статистика одужань та смертності

nytimes.com/interactive

Іншу мапу розповсюдження вірусу підготувала The New York Times. У цьому матеріалі також зібрана інформація за країнами, які зачепила епідемія, вона містить рекомендації щодо безпеки. Також тут можна подивитися графік зі статистикою смертей та одужань. Це наразі є одним із найкорисніших матеріалів, якщо ви хочете скласти загальне уявлення про ситуацію з епідемією в світі.  

Історія пандемії 

storymaps.arcgis.com

Матеріал американського виробника геолокаційних систем Esri дає загальну картину розповсюдження вірусу — за три місяці, що пройшли з його появи у китайському місті Ухань.

Загроза шкідливого ПЗ

blog.reasonsecurity.com

На жаль, є і люди, що користуються ситуацією для шахрайства. Так, Reason security попереджає, що зловмисники створили ПЗ, яке заражає додатки з мапами коронавірусу. Шахрайське ПЗ може красти персональні дані з вашого комп’ютера. Будьте обережні і вчасно оновлюйте антивірусні системи. 

Превентивні заходи

The NY Times підготував два вельми корисних матеріали з переліком заходів, які дозволять зменшити вірогідність вашого зараження. 

nytimes.com

Перший матеріал надає загальні рекомендації, що відповідають аналогічним пропозиціям ВООЗ. Рекомендації такі:

  • Якщо ви погано себе почуваєте, залишайтеся вдома
  • Помийте руки. З милом. Потім знову помийте.
  • Будьте поінформовані. 
  • Не панікуйте через дітей, але не забувайте зробити їм щеплення від грипу. 
  • Не створюйте вдома склад масок — вони не допоможуть не заразитися. 
  • Але краще запасіться продуктами харчування, ліками та іншими життєво важливими ресурсами. При цьому зберігайте розсудливість — не треба виносити весь наявний у супермаркеті туалетний папір та антисептики. 
  • Вас хвилює фондовий ринок? Глибоко вдихніть і забудьте. Якщо ж ви в Україні, то немає ринку — немає проблеми. 
  • Краще відкладіть заплановану закордонну відпустку. 

Важливо пам’ятати, що до груп ризику входять літні люди та соціально вразливі верстви населення, а також, що ваша найкраща зброя — це інформація. Розуміння справжньої ситуації допоможе вам захистити себе і близьких. Просимо також, попри непростий час, не забувати про людяність та взаємодопомогу — це теж зброя, і одна з найкращих. 

Заходи для дітей та вагітних жінок

parenting.nytimes.com

Другий матеріал The NY Times спрямований безпосередньо на батьків та вагітних. Коротко: щоб захистити дітей, використовуйте ті ж превентивні заходи, що й у сезон грипу. Як уже згадувалося вище, якщо дитина ще не щеплена від грипу, краще зробити це якнайшвидше. 

Ризики для вагітних є вищими, але не суттєво — також аналогічно грипу. Автори також зазначили, що згідно з доступними наразі даними, коронавірус не передається від матері до дитини під час вагітності. 

Надійність інформації

health.harvard.edu

Поінформованість — найкраща зброя проти паніки, але за умови, що ви користуєтесь надійними джерелами інформації. Доктор медичних наук Роберт Шмерлінг, співробітник Гарвардської школи охорони здоров’я, написав статтю про те, як відрізнити надійні джерела інформації від сумнівних. 

Він наводить (і спростовує) список поширених міфів щодо коронавірусу: 

  • Масло орегано ефективне проти коронавірусу — необгрунтоване твердження
  • Уряд США створив і запатентував вакцину проти коронавірусу кілька років тому — неправда
  • Коронавірус – це вірус, створений людиною в лабораторії — неправда
  • Підсилювачі імунітету (з недоведеною ефективністю) допоможуть не захворіти — необгрунтоване твердження
  • Вітамін С та уникнення гострої їжі допоможуть не заразитися — необгрунтоване твердження 

Де брати надійну інформацію?

Надійними джерелами інформації щодо коронавірусу є:

  • Центр контролю захворювань (CDC) та Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO), нещодавно створила окрему сторінку з міфами щодо 2019-nCoV.
  • Офіційні сторінки міністерств охорони здоров’я та відповідних організацій у вашій країні. 
  • Поважні новинні видання: The New York Times, The Washington Post, The Boston Globe’s STAT News (якщо вам важко читати англійською, Google перекладач дає переклад на достатньому для розуміння рівні). 
  • Також підбірку перевірених фактів про коронавірус можна прочитати на сторінці VoxCheck

Фейки та їх спростування

Британські фактчекери Full Fact перевірили і спростували легітимність графіка брендованого логотипом Unicef, який активно поширювали та розсилали у соцмережах протягом останніх тижнів. Повний текст перевірки можна прочитати тут. 

Команда фактчекерів ВВС Reality Check перевірила шість заяв американського президента Трампа щодо коронавірусу. Коротке резюме: більша частина цих заяв як мінімум неоднозначні. 

Журналіст The Atlantic Алекс Каспрак спростував міф про те, що затримавши дихання, можна перевірити себе на коронавірус. Коротко — ні, це не є достатньою перевіркою. Наукове обгрунтування можна подивитися тут.

Чи варто влаштувати собі карантин?

propublica.org

Американське видання ProPublica підготувало великий матеріал щодо переваг та недоліків індивідуального карантину (як для хворих людей, так і для тих, хто просто повернувся з ураженої зони). Коротко — карантин є розумним заходом, але забезпечення індивідуального карантину у клінічних умовах може виявитися надто важким тягарем для медичних закладів, які вже працюють у посиленому режимі. 

Також за цим посиланням можна перевірити, чи правильні рекомендації вам дали щодо карантину та поведінки під час епідемії. 

Подорожі і заборони

edition.cnn.com

Список країн, які ввели обмеження на в’їзд через епідемію, можна подивитися у матеріалі CNN. Станом на 13 березня 2020 такі обмеження запровадили Сполучені Штати, Австралія, Австрія, Китай, Хорватія, Чехія, Греція, Гонконг, Індія, Індонезія, Італія, Японія, Макао, Малайзія, Норвегія, Росія, Шрі-Ланка, Південна Корея, Тайланд, Туреччина. 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний