Країна торговців, програмістів та краси. Аналіз нових бізнесів | VoxUkraine

Країна торговців, програмістів та краси. Аналіз нових бізнесів

Photo: depositphotos / lapotnik
9 Жовтня 2019
FacebookTwitterTelegram
7815

Останніми роками в Україні покращується бізнес-клімат. Про це говорять показники рейтингу легкості ведення бізнесу від Світового банку (Doing Business) та результати опитування експертів від НБУ. Динаміка показників міжнародного рейтингу свідчить, що починаючи з 2011 року започаткувати підприємство в Україні стає все легше.

Якщо у 2011 році за цим показником ми займали 118 позицію із 183, то у 2019 вже 56 з 190. Як ці цифри виглядають на практиці? Скільки нових підприємств відкрилося в Україні за останні три роки та скільки фізичних осіб-підприємців розпочали діяльність?  

VoxUkraine дослідив нові підприємства країни на основі даних компанії Опендатабот за останні два роки – з серпня 2017 по серпень 2019. 

Головне

  1. Протягом двох років з серпня 2017 по серпень 2019  кількість нових бізнесів зростає щомісяця на 20-30 тисяч, відповідно щодня в Україні реєструється близько 900 нових бізнесів. Загалом за цей період в країні було зареєстровано 686 379  нових бізнесів.
  2. ФОПів стабільно відкривається більше, ніж ТОВ. Наприклад, у 2019 році ФОПів відкрилось у 5,7 разів більше, ніж ТОВ. Всього вони становлять 77% масиву нових підприємств. 
  3. Більшість нововідкритих бізнесів – як фізичних, так і юридичних осіб – займаються торгівлею. Причому для фізосіб це роздрібна торгівля (30% нових ФОП), а для юросіб – оптова (42% нових ТОВ). Другою за популярністю сферою діяльності ФОПів є програмування (12%), а для ТОВ – операції з нерухомістю  (6%). 
  4. В середньому на 100 тисяч населення припадає 1 558 нових бізнесів. Загалом 40% від усіх нових підприємств на 100 тис. населення відкрили в Київській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Львівській та Чернівецькій областях. Але абсолютну кількісну перевагу має Київ (тут знаходяться 20% усіх відкритих за цей час підприємств). 
  5. Державні органи починають перевіряти підприємства у середньому за 10 місяців після реєстрації. Найшвидше приходить з перевіркою Держспоживслужба (в середньому через 9 місяців). Вона найбільше цікавиться підприємствами охорони здоров’я. Пенсійний фонд починає перевірки в середньому за 10 місяців після реєстрації, але підприємства роздрібної торгівлі – удвічі раніше (в середньому за 5 місяців).

Стрімка динаміка

Підприємницька діяльність в Україні стрімко розвивається. За досліджений період в Україні відкрилось 686 379 бізнесів, тобто понад 900 нових підприємств на день. 

Відповідно, щомісяця в Україні реєструють в середньому 26 632 підприємства. При цьому динаміка стабільна, і кількість нових підприємств завжди утримувалась на рівні 20 – 30 тисяч на місяць. 

Рис 1. Кількість зареєстрованих нових підприємств за роками

Однак є цікавий виняток. Восени 2018 року було зареєстровано найбільше нових бізнесів. Тоді середні показники збільшились більш ніж на  7 000 підприємств з піковою реєстрацією у жовтні 2018 року  – 57 168 нових підприємств,  що майже вдвічі перевищувало середню за рік (29 443 бізнесів). Частково це пояснюється заходами з детінізації зайнятості, здійсненими Кабміном у цей час.

Які ж саме бізенси активно реєстрували у жовтні 2018? Більшість зареєстрованих тоді бізнесів – це ФОПи, а сфери їхньої діяльності – це роздрібна торгівля різних видів (20 577), перукарські послуги (6 891)  та комп’ютерне програмування (3 360). Відзначимо, що ці сфери – у топах за популярністю незалежно від періоду. 

Рис.2 ТОП-сфери за кількістю зареєстрованих бізнесів за період з серпня 2017 по серпень 2019

З року в рік існує позитивна динаміка відкриття нових підприємств. Найпопулярнішими сферами є торгівля, програмування та надання індивідуальних послуг (зокрема, послуги салонів краси та перукарень). Детальний аналіз регіонального розподілу, типів реєстрації, таймлайну перевірок та інвестицій читайте далі. 

ФОП чи ТОВ?

Серед усіх організаційно-правових форм реєстрації кількісно переважають ФОП. За 2 роки їх зареєструвалося 531 019 (77% від усіх бізнесів).  На другому місці за кількістю реєстрацій знаходяться ТОВ (155 359 бізнесів), вони становлять 75%  від усіх зареєстрованих юридичних осіб. А на третьому – громадські організації (10 404). Далі ми будемо аналізувати тільки бізнес – ФОП та ТОВ. Громадські організації розглянемо в наступному дослідженні.

Щороку ФОПів відкривається стабільно більше, ніж ТОВ, і різниця у кількості поступово зростає. Наприклад, у 2017 році ФОПів відкрилось у 3,6 раза більше, ніж ТОВ (86 171  підприємств проти 31 444). А в серпні 2019 ФОПів відкрилося уже в 5,7 рази більше, ніж ТОВ (172 068 проти 43 371). 

Це може пояснюватись легкістю процедури реєстрації, значно меншими вимогами до звітності та розміром податків. Останній фактор стає однією з причин, через які підприємці намагаються залишитися у статусі ФОП. Реєстрація ТОВ потребує більшої кількості бюрократичних процедур, а для складання звітності та сплати податків знадобляться послуги професійного бухгалтера. Окрім того, інколи підприємства використовують ФОП як спосіб платити нижчі податки.  

Таб.1 Топ-сфери за часткою зареєстрованих підприємств у ФОП та ТОВ

ТОП-3 напрямки ФОП  ТОП-3 напрямки ТОВ
Роздрібна торгівля (30%) Оптова торгівля (42%)
Програмування (12%) Операції з нерухомим майном (6%)
Оптова торгівля (7%) Будівництво (5%)

В обох сферах за часткою зареєстрованих у сфері підприємств домінує торгівля (табл. 1). За розглянутий період нових ФОПів у сфері роздрібної торгівлі з’явилося майже вдвічі більше, ніж у наступній за популярністю сфері – програмуванні. А у юросіб найпопулярніша сфера – оптова торгівля – у сім разів випереджає другу за популярністю галузь – операції з нерухомим майном.

За даними Держстату оптова та роздрібна торгівля на першому місці за часткою у ВВП (14%). Серед лідерів також переробна промисловість (12%) та сільське господарство (11%). Ці три сфери разом становлять близько 40% ВВП. Водночас будівництво та фінансова та страхова діяльність у лідерах за темпами зростання обсягів створеної доданої вартості. 

Згідно даних статистичної звітності банків України від НБУ, оптова та роздрібна торгівля також стабільно залучають багато прямих іноземних інвестицій: у першому півріччі 2017 – 24 млн дол, у  першому півріччі 2018 – 67 млн дол, у першому півріччі 2019 – 36 млн дол. За сумою абсолютних обсягів інвестицій за три перші півріччя наведених років торгівля знаходиться на третьому місці після харчової та добувної промисловостей. 

Рис. 3 Динаміка та абсолютні внески валової доданої вартості до ВВП, 2017-2019 рр, млрд грн

Бізнеси регіонів

Регіональний розподіл  відкриття нових бізнесів не став сюрпризом. Найбільш активно нові бізнеси відкривали у 5 найбільших областях та Києві. При цьому кількість нових бізнесів у Києві втричі більша, ніж середня кількість у топ-5 областях. За 2,5 роки у столиці зареєстрували 139 646 нових бізнесів, що становить 20% від їхньої загальної кількості.

Рис.4 Регіональний розподіл нових бізнесів на 100 тис. населення (наведіть на область, щоб побачити топ-3 сфери)

Щоб оцінити інтенсивність відкриття нових бізнесів для кожного регіону незалежно від кількості населення в ньому ми розрахували кількість підприємств на 100 тисяч населення. Найбільший їх приріст у Київській (2 140 на 100 тис. населення), Харківській (1 923), Одеській (1 890), Миколаївській (1 765), Чернівецькій (1 745) та Львівській (1 747) областях. Сумарно вони складають 41% загальної кількості нових бізнесів.  Найпопулярнішими сферами у цих областях є роздрібна та оптова торгівля, а також програмування. 

У всіх регіонах країни на першому місці за кількістю нових підприємств на 100 тис. населення знаходиться сфера роздрібної торгівлі. Сфера оптової торгівлі також присутня у трійці лідерів в усіх регіонах, але займає друге чи третє місце. 

Програмування входить до трійки найпопулярніших сфер у кожній з топ областей за кількістю нових бізнесів. Загалом по Україні цієї сфери немає у трійці лідерів у 12 областях із середньою кількістю нових бізнесів на 100 тис.населення 1 272. 

Перукарські послуги — в трійці лідерів у 10 областях із середньою кількістю населення трохи більше 1,5 млн. 

Перевірки нових бізнесів

Обов’язковий етап роботи підприємства – це його перевірка державними регуляторами. 

Які підприємства перевіряються та скільки часу проходить від реєстрації підприємства до його перевірки?

З 686 379 нових підприємств потрапили у коло уваги регуляторів 2 099  (0,3% від загальної кількості), а  проходили перевірку та отримали висновок по ній тільки 1 203 товариства з обмеженою відповідальністю. 

Ми відібрали тільки ті сфери, де за період з серпня 2017 по серпень 2019 було зареєстровано понад 100 бізнесів, і порахували, яку частку з них  перевірили. 

Середнє співвідношення частоти перевірок до загальної кількості зареєстрованих бізнесів у певній сфері становить 5,1%. Найчастіше на підприємстві проводиться одна перевірка (мода), але є і винятки. 

Найчастіше перевірки проходили нові підприємства за КВЕД “роздрібна торгівля пальним” (38% від загальної кількості нових підприємств у цій сфері) та сфери медичних послуг (27%) – рис. 5.   

Рис. 5 Частка перевірених нових бізнесів у їх загальній кількості

Натомість у сферах, де зареєстрована найбільша кількість підприємств, майже не проводяться перевірки. У всіх ТОП-3 сферах за кількістю реєстрацій частота перевірок не більше 1%: у сфері будівництва житлових і нежитлових будівель було здійснено 67 перевірок на 4 702 нових бізнеси (1,4%), у сфері надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна  – 55 на 5 376 (1%), у сфері неспеціалізованої оптової торгівлі було проведено 48 перевірок на 28 379 підприємств. 

Однак, при такій порівняно невеликій кількості перевірок вони зафіксували доволі багато порушень. Найбільше – у сфері надання житла в оренду – 650 порушень, тобто майже по 12 порушень на підприємство. Найбільше з них зафіксувало Головне управління ДСНС (435 порушень) та Головне управління Держпраці у Донецькій області (91). 

На підприємствах сфери будівництва державні регулятори знаходили по 3 порушення на 1 підприємство, а для неспеціалізованої оптової торгівлі співвідношення перевірок та порушень 1:1.

Загалом на першому місці за кількістю порушень – сфера роздрібної торгівлі пальним. Тут державні регулятори виявили 1400 порушень (в середньому по 12 на одне підприємство) при середньому значенні за всіма галузями у 3 порушення на підприємство. 

Хто перевіряє бізнес?

Найбільше перевірок проводили Державна архітектурно-будівельна інспекція України (545 перевірок), Державна служба України з питань праці (274 перевірки), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (235 перевірок).

Серед регіональних регуляторів найсуворішими виявилась Дерспоживслужба у Житомирській області – вона за 2,5 роки провела їх 187. Наступними за цим параметром є Держспоживслужба м.Києва (137 перевірок) та київське відділення Пенсійного фонду (52 перевірки).

Терміни перевірок

Після визначення того, хто з державних регуляторів проводить найбільше перевірок, ми вирішили перевірити, хто з них приходить першим та до підприємств яких галузей. Щоб це зробити, для всіх державних регуляторів ми визначили середній термін між датою реєстрації підприємства та датою перевірок та визначили топ-3 регулятори, які проводять перевірки найпершими. Ми брали до уваги тільки ті випадки, коли перевірок було більше 3, щоб виключити поодинокі виключні випадки. 

В середньому перевірки товариств з обмеженою відповідальністю починаються трохи менше, ніж за рік  – за 326 днів з дати реєстрації підприємства. Медіана початку перевірок співпадає з середнім, тобто однакова кількість підприємств проходила перевірки раніше середнього терміну та пізніше. 

Майже чверть так званих ранніх перевірок (які починаються менш ніж за 326 днів) проходять на підприємствах сфери охорони здоров’я (145 перевірок з 608).  При цьому сфера медичних послуг лідирує також і за кількістю перевірок у перший місяць після реєстрації: 52 підприємства з 86 (62%) були перевірені у перший місяць Держспоживслужбою.  

В середньому найшвидше перевірки проводить Держспоживслужба. Вона була виведена з-під дії мораторію на перевірки у перші 2 місяці після реєстрації підприємства. Відповідно, цей регулятор приходить на профільні підприємства першим, в середньому через 9 місяців з початку їх діяльності. Найбільшу увагу цього державного регулятора привертають заклади охорони здоров’я, середній строк початку перевірки після відкриття яких становить менше, ніж півроку (150 днів). За медзакладами йдуть підприємства оптової (середній строк початку перевірок 8 місяців) та роздрібної торгівлі (11 місяців).

Після Держспоживслужби перевіряти підприємства приходить Пенсійний Фонд України. У середньому він починає перевірки бізнесів за 10 місяців з початку їх діяльності. Найшвидше ПФ приходить до підприємств роздрібної торгівлі (в середньому за 5 місяців після початку діяльності), оптової торгівлі автотранспортними засобами (7 місяців) та операцій з нерухомим майном (8 місяців). 

Візиту МВС можна чекати трохи більше, ніж за рік – в середньому за 13 місяців після відкриття підприємства. МВС перевірило всі нові бізнеси в галузі діяльності охоронних служб та проведення розслідувань. 

Державна служба з питань праці  не поспішає проводити перевірки. Вона починає їх в середньому за 15 місяців з моменту відкриття підприємств.

Автори
  • Марина Отт (аналітикиня DataVox), Анна Вакарова (стажерка DataVox)

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний