Криве дзеркало російської пропаганди. Фактчек нового виступу Путіна

Криве дзеркало російської пропаганди. Фактчек нового виступу Путіна

Photo: ua.depositphotos.com / Fotoreserg
6 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
62347

Триває десятий день спротиву. Міста України палають від обстрілів російських окупантів. Тим часом президент Росії Володимир Путін розповідає казки про «спецоперацію» жінкам льотного складу російських авіакомпаній.

Російська пропаганда формує альтернативну реальність, де кожен факт перекручений та спотворений. Щодня ми моніторимо десятки російських ЗМІ та Телеграм-каналів і виявляємо, що фантазії пропагандистам бракує: все ті ж наративи про денацифікацію, звинувачення Збройних сил України в обстрілах мирного населення та цивільної інфраструктури, заклики до фальшивих «зелених» коридорів та численні провокації. Змінюються лише міста — методи маніпуляцій та брехні ідентичні. 

Такі самі вони були і в черговому виступі президента РФ. У виступі Путіна ми нарахували 12 згадок про хід війни в Україні. Всі вони прозвучали в межах перших 12 хвилин виступу. Кожна цитата — цинічна брехня. Тобто, у середньому Путін бреше майже щохвилини. 

Цей матеріал ми розділили на 3 частини: «Нова брехня», де Путін бреше про хід війни в України, «Старі нові казки», де Путін повторює старі маніпуляції, та «Бонус. Викриття постанови», де ми пояснюємо, чому Путіна навіть фізично не було на цій зустрічі. 

Нова брехня

Володимир Путін, 05/03/2022 (0:21-0:35) (0:47-01:34)

Неправда

«Первое — защитить людей, которые проживают на Донбассе. Каким способом? Путем демилитаризации и денацификации Украины, придание нейтрального статуса. <…> Что такое денацификация? Вот я с коллегами западными разговариваю: а чего такое, у вас тоже есть радикалы? Да у нас есть, но у нас нет в правительстве радикалов. И все признают, что там есть.» 

Володимир Путін, 05/03/2022 (14:01-14:19)

Неправда

 «Наши военнослужащие работают, делают все, чтобы обеспечить безопасность мирного населения. К сожалению, эти бандиты и неонацисты людей не жалеют, расстреливают даже своих военнослужащих, которые не хотят оказывать вооруженное сопротивление». 

Володимир Путін, 05/03/2022 (00:02 – 00:12)

Неправда

«Люди…из числа сегодняшнего руководства (України — ред.) должны понять, что если они дальше будут продолжать делать то, что они делают, они ставят под вопрос будущность украинской государственности».

Фото розгромлених окупантами міст краще за будь-які слова покаже, як відбувається «демілітарізація» та «денацифікація» методами Росії і який «мир» та «майбутнє для української державності» несуть війська РФ. 

Щодо «радикалів» в уряді чи парламенті, то ані в чинних, ані в попередніх органах влади України не було жодного міністра, якого/яку б пов’язували з крайніми рухами, в українському парламенті з 2014 року не було партій, які навіть умовно можна вважати “крайніми правими”. Відсутність конкретних прізвищ у заяві та те, що РФ не заявляла з доказами жодного разу, що той чи інший урядовець належить до «радикалів» — ще одне свідчення безпідставності. Так, у минулому вони, наприклад, «намалювали» Арсену Яценюку участь у бойових діях у Чечні і навіть подали його в розшук до Інтерполу. Утім, Інтерпол визнав це звернення Росії необґрунтованим і скасував розшуковий циркуляр.

Володимир Путін, 05/03/2022 (02:25-2:34) (02:40-03:09)

Неправда

«Еще хуже относятся к тем людям, которых сами считают своими гражданами. Просто реально в прямую прикрываются ими как живыми щитами. Вот в Мариуполе. <…> Позвонили с правительства в Киеве, вышли на наших военнослужащих. Предоставьте коридоры для выхода граждан. Да, конечно. Наши тут уже отреагировали, приостановили боевые действия, смотрели, что происходит. Не выпускают никого. Прикрываются как живым щитом. Кто это? Конечно, неонацисты» 

Гуманітарний коридор у Маріуполі зірвали російські окупанти, при чому початково не у Донецькій області, де знаходиться місто і, відповідно, мали б бути уявні «неонацисти» з живим щитом, а далі по маршруту — у Запорізькій області

Аналогічна ситуація відбулась і у Волновасі

Про це повідомили голова Донецької ОДА, МЗС України та Голова МінТот Ірина Верещук. Окупанти порушили попередньо досягнуті домовленості про «режим тиші», зробивши евакуацію небезпечною. 

Володимир Путін, 05/03/2022 (08:33-09:27)

Неправда

«Мы имеем дело не просто с радикалами, — с неонацистами. Вот, у нас люди ходят и высказывают свое мнение по поводу того, что им нравится или не нравится в действиях наших на Украине. А там, на Украине самой, тех, которые высказывают, выражают такие же позиции, как наши представители, так скажем, либеральной части нашего общества, — у нас уже есть подтверждение — там их просто хватают на улице и расстреливают.»

А тепер кілька фактів про «свободу слова» у Росії:

  • у рейтингу World Press Freedom Index за 2021 рік Росія посіла 150-те місце, а Україна — 97-ме.
  • 4 березня Роскомнагляд обмежив доступ до Facebook і Twitter, бо ці соцмережі нібито дискримінують російські ЗМІ;
  • 3 березня у Держдумі РФ підтримали поправку до російського законодавства, якою встановлюють до 15 років позбавлення волі та кримінальну відповідальність за поширення неправдивої інформації про ЗС РФ; 
  • у 2021 році у Росії ввели практику визнання деяких ЗМІ «іноземними агентами». Цю практику ще тоді засудили в ОБСЄ як таку, що порушує свободу слова;
  • протести «Ні війні!», що пройшли у 50 містах РФ 25 лютого, швидко і жорстоко розігнали. 

Жодних фактів розстрілів будь-кого за будь-які позиції, звісно ж, не наведено.

Володимир Путін, 05/03/2022 (10:43-11:23)

Неправда

«В этой операции принимают участие только профессиональные военные: офицеры и контрактники. Призывников нет ни одного, и мы не планируем это делать. Повторяю еще раз, в этой операции принимают участие только мужчины, которые добровольно сделали для себя очень ответственный выбор в жизни — защищать родину. Они выполняют эту задачу с честью».

Представники Пентагону заявляли, що більшість російських військових в Україні – це молоді призовники, які погано навчені та не підготовлені до повномасштабного штурму. Аналітик Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов пояснював, що у війні проти України РФ використовує призовників 2000-2001 року народження, але водночас деяких з них змусили підписати контракт. 

Крім того, існують відео допитів «професійних» військових полонених росіян. Такі відео публікували зокрема Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та Управління розвідки Міноборони України. СБУ опублікувала відео зі зверненням полоненого підполковника Росгвардії, який розповів, як під виглядом «навчань» в Білорусі готувалося вторгнення в Україну. Крім того, СБУ оприлюднила свідчення ще одного полоненого окупанта. Він розповів, що за наказом вищого керівництва Росії у російських військових забрали телефони та документи, видали їжі та води на три дні і відправили воювати з Україною. 

Володимир Путін, 05/03/2022 (13:00-13:30)

Неправда

«Первое, что сделали — уничтожили всю военную инфраструктуру. Ну не всю, частично. В основном, склады с вооружением, боеприпасами, авиацию, системы ПВО. <…> Практически эта работа (з ліквідації ППО — ред.) завершена». 

Військова інфраструктура України не знищена, ба більше, українські військові на деяких позиціях перейшли в контрнаступ. Наприклад, 4 березня ЗСУ перейшли у контрнаступ на Миколаївщині, а 5 березня — на Харківщині

До речі, схожий фейк російська пропаганда поширювала ще у перший день війни — 24 лютого. 

Всі спростовані фейки про хід війни в Україні шукайте у розділі «Вокс Інформує». Результат моніторингу дезінформації Росії кілька разів на день публікуємо у матеріалі «Огляд провокацій та дезінформації РФ».

Старі нові казки

Володимир Путін, 05/03/2022 (04:20-04:30)

Маніпуляція

«От 13 до 14 тысяч человек убили за это время, более 500 детей убиты или искалечены». 

Звичайний прийом для політика: взяти майже коректні дані, але викорстати їх у геть хибному контексті. Цинізм та маніпуляція Путіна у тому, що всі ці втрати — результат агресії РФ проти України. Про що він, звісно, у своєму виступі не згадав. 

За даними Управління верховного комісара з прав людини ООН з 14 квітня 2014 року до 31 грудня 2021 року (останні наявні дані) через війну на сході України загинули 14,2-14,4 тис. людей, з яких 3,4 тис. — цивільне населення. Серед загиблого цивільного населення було 152 дитини. 81,4% цивільних загинули на територіях “ЛНР/ДНР”, 16,3% на території підконтрольній Україні, а ще 2,3% — на лінії розмежування. 

Володимир Путін, 05/03/2022 (06:39-06:57)

Неправда

«После государственного антиконституционного переворота на Украине, который активно поддерживался, к сожалению, западными странами. Ну что греха таить, они же не скрывают этого. Они прямо сказали, что затратили на это 5 млрд долларов. Пирожки там горячие раздавали на Майдане и так далее.» 

Путін повторюється: цю заяву він виголошував під час засідання свого Радбезу, і її ми вже перевіряли. 

Основними ознаками державного перевороту є неконституційність, насильницький характер, незначна кількість організаторів та учасників і захоплення влади як основна мета. Революція гідності не мала жодної з цих ознак.

Про брехню посіпак Путіна читайте у статті «Рада брехні Путіна. Аналіз засідання Радбезу РФ»

Володимир Путін, 05/03/2022 (02:39-03:34)

Неправда

«После этого возникли так называемые Минские соглашения или комплекс мер, который показал путь мирного разрешения этого конфликта. И мы делали все возможное, чтобы пустить все по этому руслу и восстановить территориальную целостность Украины, и защитить интересы людей, которые эту территорию занимают. Чего они требовали? Право говорить на родном русском языке, жить в рамках своих традиций и в рамках своей культуры. Нет, организовали блокаду этих территорий, отключили их от банковской системы, от продовольственного снабжения, от выплат пенсий и пособий» 

Путін знову повторюється і знову бреше. Цю та інші неправдиві заяви про Мінські домовленості ми теж перевіряли раніше.

Коротко нагадуємо. Більшість пунктів Мінських домовленостей Росія не виконувала, тим самим продовжуючи конфлікт. РФ блокувала спостерігачам ОБСЄ доступ до певних районів та не забезпечувала постачання гуманітарної допомоги на основі міжнародних механізмів. Росія не виконувала і безпекові положення Мінських угод: припинення вогню, повне виведення підрозділів проросійських бойовиків, російських військових та озброєння з території України. За це проти РФ було продовжено європейські санкції. 

Україна намагалася виконувати безпекову частину «Мінську», якої не дотримувалася Росія. Проте політичні пункти угод явно суперечили інтересам нашої країни.

Володимир Путін, 05/03/2022 (06:20-07:17)

Маніпуляція

«У Украины с советских времен есть ядерные компетенции, и что касается обогащения и материалов ядерных, они смогут организовать эту работу, есть ракетные компетенции, один Южмаш чего стоит, создавал ракетную технику баллистическую межконтинентальной дальности для Советского Союза. Нарастят и сделают. А там из-за океана еще и помогут это сделать. А потом скажут, что мы ядерного статуса не признаем, это сделали сами, поставят эти комплексы под контроль и с этой секунды, вот с этой самой секунды, судьба России будет совсем иной…будут держать нас на мушке ядерной. Ну как же мы можем пройти мимо всего этого? Это абсолютно реальные угрозы, это не какая-то ерунда надуманная».

Україна підписала Будапештський меморандум разом з Великою Британією, США та Росією. Але остання договір не виконує. Згідно з Будапештським меморандумом Україна добровільно відмовляється від ядерної зброї, а США, Велика Британія та РФ обіцяють не зазіхати на її суверенітет. У договорі не зазначені конкретні механізми для реалізації гарантій безпеки. 

Проте, навіть якщо Україна відмовиться від Будапештського меморандуму, то не зможе відновити ядерний арсенал. Україна залишається стороною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а у випадку його порушення нас буде чекати доля Ірану — економічні та політичні санкції.

Володимир Путін, 05/03/2022 (05:24-05:55)

Неправда

«Начали все активнее говорить о том, что Украину примут в НАТО <…> Крым российским, кроме нас с вами, никто больше не признает. Значит они проводят военные операции на Донбассе, так же полезут и в Крым. И тогда мы должны будем воевать со всем НАТО». 

І знову нічого нового. Як і раніше, Путін збрехав. 

«Волевиявлення» кримчан і севастопольців — абсолютно фейкове, про що ми детально писали у матеріалі «Фейки російської окупації Криму». Не лише Україна наполягає на тому, що Крим — це наша територія. Належність Криму до Росії не визнала жодна держава світу, крім самої Росії та її країн-сателітів. 

А от партнерство України з НАТО не передбачає зобов’язання Організації втручатись у війну. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Альянс зосередиться на наданні допомоги, але не буде розміщувати свої війська на території України.

Бонус. Викриття постанови

Є підстави вважати, що відео зробили на так званій «зеленці», тобто в реальності Путін не перебував в одному приміщенні з жінками. Світло намагались ставити однаково, як у залі, так і в бункері, але при детальному перегляді можна побачити, що вгадали не всюди. Подекуди видно ореол зеленого кольору на піджаку. Але основний доказ того, що Путіна додавали у відео — розмиття: для того, аби вирізати людину з хромакею чітко з усіма волосинками потрібно позбавити оригінальний кадр будь-якого розмиття — на відео помітно, що його додавали на пост-продакшені. У реальності розмиття в русі має заокруглені форми, а в путіна все розмиття — лінійне. Чайник біля Путіна реальний, але він мігрує з кадру в кадр. Рука явно перед мікрофоном на загальному плані, тоді як на всіх інших мікрофон прямо перед Путіним.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний