ОНОВЛЮЄТЬСЯ. Огляд провокацій та дезінформації РФ
Beta

ОНОВЛЮЄТЬСЯ. Огляд провокацій та дезінформації РФ

Photo: ua.depositphotos.com / abadesign
16 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram

Залишаємося на варті перевірених новин у цей надскладний для нашої держави час. Кожні дві години «Вокс Україна» публікує огляди ворожих провокацій та дезінформації. Слідкуйте за оновленнями.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 16 травня

 • Міністерство оборони України офіційно визнало здачу в полон 264 людей з “Азовсталі”.
 • Українська артилерія обстріляла селище Оленівка під Донецьком. Саме через цей населений пункт здійснюється провезення полонених азовців із «Азовсталі». Виглядає як цілеспрямована спроба знищити свій підрозділ, що здався.
 • Українські військові використовують школи та лікарні у військових цілях, прикриваючись мирними жителями.
 • У Міноборони РФ стверджують, що вибух у Харківській області, внаслідок якого з’явилася помаранчева хмара, справа рук українських спецслужб, які “підірвали фугас, посилений накладкою до 1 тонни аміачної” селітри”. У російському оборонному відомстві заявляють, що утворилася “отруйна хмара висотою близько кілометра, яка змістилася у бік Краматорська”.
 • Шантаж на тему зовнішньої допомоги – одна з причин, через яку Київ поставив ЗСУ завдання тримати оборону Сєвєродонецька за будь-яку ціну.
 • Українські ЗМІ повідомляють про небувалу перемогу: солдати ЗСУ нібито вийшли на кордон з Росією, як доказ сфотографувавшись на тлі прикордонного стовпа. Насправді ж українські вояки просто притягли стовп із собою, поставили його посеред поля, сфотографувалися, а потім постаралися якнайшвидше втекти з місця події.

А тепер ПРАВДА

 • Вищим військовим командуванням було віддано наказ командирам підрозділів, які перебувають на “Азовсталі”,  зберегти життя особового складу. Тому вчора з “Азовсталі” врятували 53 важкопоранених бійців — їх транспортували до окупованого Новоазовська Донецької області. Ще 211 бійців евакуювали через гуманітарний коридор в окуповану Оленівку з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну. Заходи з порятунку оборонців, які залишаються на території “Азовсталі”, тривають. Утримуючи позиції на “Азовсталі”, захисники Мауріполя не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20000 особового складу) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС.
 • Володимир Зеленський у своєму зверненні щодо порятунку бійців з Маріуполя підкреслив: «Ми маємо надію, що вдасться зберегти життя наших хлопців. Серед них є важкопоранені, їм надається допомога. Хочу підкреслити: українські герої потрібні Україні живими». Тож немає об’єктивних пісдтав вважати, що ЗСУ обстрілювали Оленівку, аби лише “добити” своїх бійців. Ба більше, російська пропаганда завжди безапеляційно заявляє, що будь-які обстріли населених пунктів здійснюють ЗСУ. Часто так росія намагається перекласти вину із власних злочинів та обстрілів на захисників України.
 • Станом на 1 квітня за даними дослідження Київської школи економіки росія зруйнувала 533 заклади середньої та вищої освіти та та 196 закладів охорони здоров’я. Збитки від цих руйнувань оцінюються у понад 3 млрд доларів. Тож це російські, а не українські війська, які знищують українські школи та лікарні.
 • Голова Донецької ОВА Павло Кириленко заявляв, що саме російський снаряд влучив у склад на території Харківщини, де, за попередньою інформацію, зберігалася аміачна селітра. Мешканці півночі Донеччини бачили великий стовп диму, який міг налякати, однак причин для паніки немає. Аміачна селітра не відноситься до небезпечних хімічних речовин, а найбільша концентрація її після вибуху – у хмарі, що досягає 200-500 метрів від епіцентру. Загрози для населення цей вибух не становить. Населені пункти Донецької області в зону розповсюдження хмари не потрапляють. Наразі фахівці вже встановлюють, якої шкоди було завдано довкіллю. Ситуація під контролем.
 • Українські бійці 227 батальйону 127 бригади Сил територіальної оборони ЗСУ відновили прикордонний знак на ділянці державного кордону на Харківщині. Саме тому на показних відео бійці несуть стовп, а не просто знімаються біля нього. Ймовірно, стовп кордону було пошкоджено під час боїв, тому не лише відновлювали контроль над ділянкою кордону, а й власне відновлювали позначки кордону України.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 10:00 16 травня

 • Учителів шкіл змушують доносити на своїх учнів, які розмовляють російською мовою та слухають російську музику. На Сході України українська влада забороняла говорити російською мовою та святкувати День Перемоги.
 • Росія планує задіяти статті 5 та 6 Конвенції про заборону біозброї для проведення розслідування біологічної діяльності в Україні.
 • Йде російсько-українська війна, де представники політичної нації “українці” є проксі-силами колективного Заходу. Тому треба знищувати українські танки, вбивати українських солдатів, спалювати їх опорні пункти і голосно заявити, що єдиною метою війни може бути тільки деукраїнізація російської Малоросії.
 • Західні країни масово вивозять із України зерно: на кордоні з Молдовою стоятиме величезні очереди набитих ним машин. Так влада влаштовує новий Голодомор для України.

А тепер ПРАВДА

 • Українських вчителів ніколи не змушували доносити на дітей, які говорять російською і, тим більше, слухають російську музику. По-перше, законами про освіту та про мову існують лише обмеження для викладання російською. Так, російською можуть викладати лише для дітей у спеціалізованих класах. По-друге, закон про мову не обмежує мову побутового спілкування та мову уподобань. Законодавство про мову регулює, переважно, вживання української мови у ЗМІ, чиновниками, посадовцями, сфери послуг, книгодрукування тощо.
 • Світова спільнота давно не вірить заявам росії про нібито розробку та використання в Україні біологічної зброї. Міністерство охорони здоров’я та міністерство закордонних справ, а також представники США – яких власне росія і звинувачує у фінансуванні розробки біозброї в Україні – вже неодноразово доводили, що Україна не виробляє біозброю, не проводить експерменти над українцями та досліди із небезпечними біологічними реактивами.
 • Такими заявами росія лише виправдовується за провал так званої “спецоперації”. Адже програти у війні з колективним Заходом, ймовірно, не так соромно, як програти у війні проти України. Утім Захід лише надає Україні військову, дипломатичну та фінансову підтримку. Адже розуміє, що якщо Україна програє, наступною ціллю росії може стати Європа. Саме тому Захід зацікавлений у тому, щоб спільно з Україною знищити небезпечного ворога, який не приховує своїх планів захопити ще одну європейську країну.
 • Побоювання щодо можливого голоду через нестачу зерна — безпідставні. Щороку Україна виробляє в рази більше зерна ніж потрібно їй самій для споживання. Завдяки цьому вона “годує” близько 400 млн людей у світі, виступаючи гарантом світової продовольчої безпеки. Яку росія своїм вторгненням поставила під загрозу. Без поставок з України кількість доступного зерна меншає, що провокує ріст цін. З одного боку, країни Африки та Близького Сходу не можуть дозволити собі закупити зерно, з іншого — фермери світу не можуть забезпечити своїх тварин кормом. Голод та продовольча криза загрожують не Україні, а світу. Натомість через напад росії у заблокованих портах застрягло близько 25 млн тонн вже купленого зерна, що так і не дійшло до свого власника. З часом товар, не підготовлений до тривалого зберігання, почне псуватись. Близько 90% експорту зерна здійснювалось саме через порти. Зараз уся агропромислова галузь України та країни Європи активно працюють над налагодженням альтернативних шляхів збуту. 

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 13 травня

 • Санкції проти росії багато в чому провокують глобальну економічну кризу. Ряд країн стикаються із загрозою голоду, вина за це повністю лежить на елітах Заходу.
 • ”Азовці” катують і підпалюють мирне населення Маріуполя, що переховується на “Азосталі”, щоб ті не виходили до росіян і не покидали завод.
 • У Варшаві українські біженці до смерті забили поляка.

А тепер ПРАВДА

 • Такими повідомлення росія у першу чергу намгається відповлікти увагу власних громадян від економічних проблем на росії. Насправді ж найбільшого удару санкції завдають саме росії: обмеження експорту, зникнення імпортних товарів, падіння курсу рубля та інфляції (які Центробанк рф може стримувати хіби що штучно), безробіття та падіння доходів – все це вже відбуєваться на росії, про що її політичне керівництво обирає мовчати, та натомість звинувачувати у чомусь західні еліти. Захід же, на відміну від росії, зараз шукає альтернативні шляхи забезпечення своїх країн газом та нафтою, аби повністю відмовитися від імпорту з росії, а для експорту продукції та інвестицій шукає нові ринки. Одними з таких, до речі, може стати і Україна.
 • Немає жодних об’єктивних підстав стверджувати, що бійці полку “Азов” катують мирне населення на “Азовсталі”. Навпаки – “Азовці” неодноразово зверталися до світової спільноти та української влади саме із проханням забезпечити евакуацію для мирного населення. Ба більше, ще за днгі до того, як росія почала поширювати черговий вкид про катування мирного населення, стало відомо, що з Азовсталі вже евакуювали все мирне населення і наразі триває порятунок лише військових.
 • У польських медіа немає жодної згадки про те, що українські біженці забили до смерті поляка. Зазвичай у питаннях українських біженців росія вигадує або обирає якийсь один негативний приклад і роздуває його так, ніби такі ситуації виникають постійно і масово. Це маніпуляція російської пропаганди, адже у більшості випадків українські біженці поводять себе за кордоном гідно, вдячні за допомогу та підтримують Україну навіть з-за кордону.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 12 травня

 • Українські спецслужби готують провокацію у Дніпрі, щоб звинуватити російських військових у вбивстві мирних жителів.
 • Губернатор-айдарівець Марченко готує Одесу до затяжної війни за маріупольським сценарієм.
 • Жителі Херсонської області, які раніше поїхали до інших українських регіонів, зараз повертаються додому, повідомив заступник голови області Кирило Стремоусов.

А тепер ПРАВДА

 • Україна не влаштовує провокації про українського мирного населення. Натомість такі повідомлення можуть бути ознакою того, що провокації готує саме росія, аби потім перекласти вину на ЗСУ чи ті ж українські спецслужби. Поширення таких повідомлень заздалегідь потім дасть можливість росії сказати: “А ми попереджали, що Україна влаштує таку провокацію”. Раніше аналогічні повідомлення росія вже поширювала про можливі обстріли інших міст України, обстріли храмів на Великдень, атаку на мости через річку Дніпро та провокації на Заході України до 8-9 травня.
 • Військова адміністрація та мерія Одеси не готує місто до так званого “маріупольського сценарію”. Взагалі достеменно незрозуміло, що саме росія називає “маріупольським сценарієм” – хіба-що план аналогічного знищення віськами рф українського міста. Всі українські міста, зокрема, Одеса, зараз готуються до оборони від потенційного наступу росії. Адже керівництво України як і керівництво цих міст не збираються просто так віддати росії хоча б клапитк нашої землі.
 • З Херсону виїхало билзько половини жителів міста. Тим часом окупаційна влада планує проведення незаконного референдуму у місті та області, проголошення так званої “Херсонської народної республіки” та звернення до рф щодо включення “ХНР” до її складу. А Кирило Стремоусов – це колаборант, самопроголошений заступник голови області, який перейшов на бік окупантів. Примітно, що до початку повномасштабної війни Стремоусов був місцевим журналістом, який поширював безліч фейків про COVID-19 та вакцинацію проти нього. Більшість перешоджерел цих фейків походили саме від російської пропаганди.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 11 травня

 • російська армія нібито не вчиняє злочинів в окупованих населених пунктах на Херсонщині та Запоріжжі (Херсон, Бердянськ, Мелітополь тощо). Цю інформацію почали розповсюджувати у Facebook щонайменше з 6 квітня 2022 року після того, як стали відомі факти масових вбивств цивільних у Київській області під час російської окупації. Подібні повідомлення продовжили поширювати й у травні.
 • Мета допомоги США у $40 млрд – продовження війни проти Росії, бажання завдати важкої поразки росії, обмежити її економічний розвиток та політичний вплив у світі.
 • По всій Європі “вашингтонські архітектори” спланували та запустили проукраїнських/українських провокаторів, які мали зірвати святкування 9 травня

А тепер ПРАВДА

 • Навіть за обмежених умов під окупацією постійно надходить інформація про масові злочини армії рф: викрадення людей, катування, згвалтування, нанесення ушкоджень та вбивства. Ось лише кілька прикладів: 24 лютого: під Новою Каховкою (Херсонська область) російські військові розстріляли 5 цивільних. 5 березня: у Запорізькій області росіяни вбили 2 цивільних. 11 березня: російські окупанти викрали мера Мелітополя (його вдалося звільнити 16 березня). Також були випадки викрадення в Херсонській області: мер Скадовська (16 березня), ексголова Херсонської ОДА (9 квітня). 12 березня: за словами журналіста Костянтина Риженка, в окупованому Херсоні російські силовики почали переслідувати та затримувати українських активістів, журналістів та колишніх військових. Водночас про ті ж самі злочини повідомляли й в Запорізькій області. 21 березня: російські військові силою розігнали мирний протест у Херсоні. Щонайменше одного протестувальника затримали, кілька людей отримали поранення. Те ж саме повторювалося під час наступних акцій: наприклад, 27 квітня росіяни знову застосували силу, у результаті 4 людей отримали травми. 2 квітня: росіяни поранили 4 цивільних, які вийшли на протест в Енергодарі (Запорізька область). 7 квітня: голова військової адміністрації Кривого Рогу, повідомив, що російські окупанти згвалтували 16-річну вагітну дівчину та 78-річну жінку на Херсонщині. 12 квітня: у селі Правдине на Херсонщині окупанти вбили 7 цивільних. 20 квітня: голова Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА) заявив, що українці, які евакуюються з Херсонщини в Дніпропетровську область, повідомляють про російські злочини: жорстоке поводження, побиття, викрадення, зґвалтування жінок. 30 квітня: на Херсонщині від російських тортур загинув Назар Кагальняк, колишній військовий. 30 квітня: Запорізька ОВА  повідомила, що станом на 28 квітня в Запорізькій області окупанти викрали 213 цивільних, 88 з яких досі перебувають у полоні.
 • Російська пропаганда перекручує необхідність цієї допомоги та підміняє поняття. Крім того, опускають причини, чому взагалі США надає військову допомогу Україні. Отже, у першу чергу мета допомоги США для України – це оборона територіальної цілісності України та збереження її суверенітету. США не знищували б росію ані економічно, ані дипломатично, якби росія не розпочала війну проти України.
 • Справа у тому, що Європа і не святкує День перемоги 9 травня. Це свято було створено СРСР і перейнято рф, а мета свята – привласнити перемогу над нацистською Німеччиною тільки росії, опустивши внески інших країн. Європа традиційно святкує перемогу над нацизмом 8 травня, так само тепер святкує і Україна. Крім того, США не планує і не проводить провокацій, щоб зривати проросійські акції. Якщо у Європі і були такі випадки, то хіба-що українці це зробили із власної ініцативи, або й взагалі агресивна відсіч спробам святкування 9 травня могла бути здійснена самим російськими провокаторами – аби зафільмувати цю картинку і тепер розкручувати фейки, нібито США зриває святкування Дня перемоги.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 11 травня

 • Погрози від рф: Перемога росії настане тоді, коли їх солдати ногами дійдуть до польського кордону.
 • Зростання ВВП росії можливе за дотримання деяких умов і відмови від “рецептів” МВФ в економіці.
 • Південні території України мають увійти до складу росії.

А тепер ПРАВДА

 • Із такими заявами ворог прямо погрожує захопити всю територію України. Цікаво, що ці заяви суперечать іншій дезінформації росії: нібито Польща претендує на Захід України. Отож, російська пропаганда вкотре діє непослідовно і суперечить сама собі. Утім правда одна – перемоги росії не буде, а Україна – обов’язково поверне всі тимчасово окуповані території.
 • Наврядчи існують реальні методи, якими можна втримати економіку росії від падіння. Окрім хіба-що підмальовування статистики, за якою ВВП росії буде зростати, а не падати. Санкції, вихід компаній з ринків, обмеження для експорту та притоку валюти, банкрутство окремих компаній – все це незворотньо веде до падіння російської економіки. А щодо рецептів МВФ, то країни, співпрацюючи з МВФ, беруть на себе зобов’язання змінити щось у країні таким чином, щоб досягти сталого економічного зростання та зменшити дефіцит бюджету. Так, зокрема, робить і Україна: зобов’язується провести реформи, аби підтримувати економіку.
 • Це ще одна погроза від росії. Утім керівництво України не відмовляється і не здає Південь країни. Бої за кожен клаптик української землі тривають.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 10 травня

 • Фейки української пропаганди не справдилися і путін не оголосив під час параду до 9 травня ані війни, ані мобілізацію.
 • ЗМІ рф поширюють тезу про те, що «не зважаючи на невдалу посівну кампанію, з Одеської та Миколаївської областей масово вивозять зерно, щоб розплатитися за ленд-ліз, а також звинуватити рф у новому Голодоморі». Така теза «вкидується» в інфопростір не зважаючи на передбачені Україною плани експорту зернових.
 • ЗСУ «не вдалося знищити російські катери «Раптор» біля острова Зміїний». Таке повідомлення поширили на кількох російських Telegram-каналах з посиланням на неозначені «джерела, близькі до військової операції». В заяві також йдеться про те, що «екіпажі суден не постраждали».

А тепер ПРАВДА

 • Україна і не створювала такі фейки. Натомість в українській розвідці передбачали, що росія може (лише може!) відкрито оголосити про мобілізацію на війну проти України. А західні чиновники заявляли, що росія може (знову ж, лише може!) розглядати різні сценарії дій на 9 травня: наприклад, оголосити про анексію окупованих територій Луганської та Донецької областей на сході України, посилення наступу на Одесу або ж оголошення повного контролю над Маріуполем. Жоден з прогнозів не справився, бо у росії немає перемог, немає успіхів, немає нічого, крім тотального провалу всієї цієї так званої “спецоперації”.
 • Україна не розполачується за лен-ліз зерном. По-перше, борги за ленд-лізом можуть виникнути лише у разі, якщо після війни з рф Україна захоче залишити військове обладнання, отримане за рахунок цього закону. При цьому все знищене та втрачене під час бойових дій обладнання списується. По-друге, посівна кампанія триває. Україна цього сезону засіє орієнтовно 14,2 млн га сільгоспземель, що становить 80% від минулорічного показника в 16,9 млн га, заявляв прем’єр Денис Шмигаль. І по-третє, саме окупанти вивозять зерно з тимчасово окупованих регіонів. Натомість Україна не може експортувати близько 25 млн тон зерна через заблоковані порти.
 • 8 травня Українські військові з БпЛА «Байрактар» знищили біля Зміїного десантний катер типу «Серна» та два десантно-штурмових катери типу «Раптор». Внаслідок влучань також знищено 46 російських окупантів.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 9 травня

 • Поляки настільки втомилися від українських біженців, що на поліцейських машинах почали з’являтися емблеми російської окупаційної армії у вигляді блакитних літер “Z” нібито на знак підтримки.
 • Група українських військових вийшла з території “Азовсталі” в Маріуполі з білим прапором. Назустріч українським військовим вийшла група російських, і це нібито перший такий контакт від початку блокади Маріуполя.
 • У Мелітополі, Маріуполі, Енергодарі та на Херсонщині люди масово виходять на “Безсмертний полк” та святкування 9 травня.
 • Подвиги героїв “спецоперації” в Україні повторюють героїчні вчинки, здійснені під час Великої Вітчизняної війни.

А тепер ПРАВДА

 • Маркування блакитними літерами на поліцейських автомобілях у Польщі означає приналежність правоохоронців до того чи іншого регіону (воєводства) або підрозділу поліції. Так, позначка “Z” або “ZZ” на польській поліцейській машині означатиме приналежність до Штабу Варшави, позначка “F” або “FF” – до Лодзького воєводства, “Н” або “Y” – до Мазовецького воєводства тощо.
 • 7 травня українські військові проводили евакуацію цивільних з території “Азовсталі”. І українські, і російські військові використовують білі прапори під час евакуації цивільних. Полк “Азов” зазначає, що таку процедуру проводять вже вчетверте. Евакуація цивільних із “Азовсталі” розпочалась 1 травня, над нею українська сторона працювала разом з ООН. 7 травня Ірина Верещук, Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України,  повідомила, що всіх жінок, дітей та людей похилого віку з Азовсталі евакуйовано.
 • Наврядчи жителі тимчасово окупованих міст добровільно вийшли на протести. По-перше, у цих містах окупанти можуть примушувати містян до вигідних їм дій. По-друге, російська пропаганда могла завести до міст акторів та підкупних осіб з інших тимчасово окупованих територій, щоб створити “картинки” святкування 9 травня.
 • Рашисти повторюють в Україні хіба-що злочини Радянської армії під час Другої світової війни: мародерять, ґвалтують, атакують стратегічні об’єкти, які забезпечують життєдіяльність міст, депортують українців до депресивних регіонів росії та влаштовують геноцид.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 10:00 6 травня

 • Україна — «лідер» у кримінальній торгівлі людськими органами.
 • Маріуполь нарешті став «Мариуполем» — на в’їзді до «звільненого» міста з’явилися оновлені дорожні знаки російською мовою.
 • Паспорти рф за спрощеною схемою отримали 386 тис. жителів ДНР.
 • «Нафтове ембарго» щодо росії для Євросоюзу означатиме економічне самогубство.

А тепер ПРАВДА

 • «Лідерами» у торговлі людьми та органами у світі є Афганістан, Алжир, Бірма (М’янма), Китай, Коморські острови, Куба, Еритрея, Іран, Нікарагуа, Північна Корея, Південний Судан, Сирія, Туркменістан, Венесуела і… росія. Україна ніколи не потрапляла до таких «рейтингів». 
 • По-перше, росія не звільнила Маріуполь, а окупувала його. По-друге, росія цинічно змінює дорожні знаки з україно- та англомовних на російські, а отже, їх виготовили заздалегідь. Це зайвий раз підтверджує, що росія готувалась до захоплення міста та встановлення у ньому свого контролю.
 • Під виглядом так званої «спрощеної процедури» росія проводить примусову паспортизацію. Її росія активно проводила на тимчасово окупованих територіях ще наприкінці літа минулого року, перед проведенням виборів до держдуми рф. Тоді за даними РНБО України, жителям окупованих частин Луганщини і Донеччини вже роздали близько 630 тис. російських паспортів. Український уряд та ЄС визнає ці документи незаконними та недійсними.  Паспортизація є примусовою. Найбільше таких паспортів видавали чиновникам органів місцевої влади, вчителям, лікарям, які без російського паспорта ризикують втратити роботу. До того ж паспорти допомогали тим, хто виїздить працювати до рф, що в умовах проблем із заробітком у межах ОРДЛО є іноді єдиним джерелом доходів. СММ ОБСЄ також фіксувала, що російськими паспортами жителів ОРДЛО заманювали вступати до незаконних збройних формувань.
 • П’ять пакетів санкцій Заходу проти рф не зупинили вторгнення в Україну, проте очікуване нафтове ембарго росії завдасть їй сильного болю. Хоча путін не вірив, що Захід зможе стати настільки об’єднаним, щоб припинити свою залежність від російського викопного палива, звірства росіян у Бучі, Маріуполі, Волновасі та сотнях інших українських поселень змусили західний світ змінити думку щодо росії. А найбільшою несподіванкою стало те, як далеко готовий піти ЄС. Так, президент Європарламенту Урсула фон дер Ляєн пропонує повністю заборонити імпорт всієї російської нафти — сирої та очищеної. Наслідки такого рішення будуть немислимими для рф, адже 45% її бюджету становлять доходи від експорту нафти, а якщо врахувати нафтопродукти ― то всі 70%. Ембарго призведе до того, що путіну не буде що інвестувати у свою голодну армію.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 5 травня

 • Українська армія знищує православні храми та вбиває священиків.
 • Дід канцлера Німеччини Олафа Шольца був генерал-лейтенантом військ СС, воював на Східному фронті. А також був учасником Першої світової війни і воював на «російському» фронті.
 • Мер Конотопа заборонив у своїй громаді так звану канонічну Українську православну церкву.

А тепер ПРАВДА

 • Державна служба етнополітики та свободи совісті підрахувала, що лише у перший місяць війни росія знищила щонайменше 59 церков та храмів у 8 областях України. Це близько 2 зруйнованих і пошкоджених храмів на день.
 • Фріц Шольц, якого російська пропаганда називає дідом Олафа Шольца, справді воював у складі військ СС та загинув у бою з радянською армією у 1944 році. Але дітей він не мав. Відповідні свідчення німецьке інформаційне агентство знайшло у Федеральних архівах Німеччини. Крім того, агентство подало запит до Федеральної прес-служби німецького уряду з питанням, чи насправді Фріц Шольц є дідом Олафа Шольца, на що отримало відповідь: “Це повна нісенітниця”. Натомість справжній дід Олафа Шольца був працівником залізниці.  Прізвище Шольц є доволі розповсюдженим у Німеччині, всього в країні проживає більше 30 тисяч громадян із цим прізвищем.
 • Конотопський мер Артем Семеніхін заборонив діяльність Української православної церкви Московського патріархату на території Конотопської громади. Нагадаємо, Московський патріархат – розсадник рашизму в Україні, сборище ФСБшників та шпигунів. Навіть під час коронавірусу Московський патріархат буквально готовий був вбивати українців, відмовляючи їх носити маски, робити щеплення та організовуючи масові заходи.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 4 травня

 • Захід хоче приватизувати собі перемогу у Другій світовій війні, зробивши свої нації переможцями, а російську націю “терпілами”.
 • Оператори Херсона, Скадовська та Нової Каховки на півдні України приєднані до російського інтернету після відключення Києвом зв’язку у прикордонних областях.
 • Понад 1,1 млн біженців прибули до Росії з ДНР, ЛНР та з України.

А тепер ПРАВДА

 • Традиційно країни Європи та США святкують День перемоги 8 травня. В Україні в цей день відзначають День пам’яті та примирення. 1945 року о 23:01 набув чинності Акт воєнної капітуляції Німеччини. Водночас на вимогу СРСР 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом та о 00:43 9 травня за московським, у передмісті німецької столиці Карлсхорсті підписали ще один «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини». Він підтвердив аналогічний документ, який підписали днем раніше у Реймсі. 9 травня о 01:01 за московським часом ця дата знаменувала час припинення вогню. Відтак, День перемоги у СРСР та у країнах, які були ним окуповані, відзначали 9 травня. Комуністичний режим СРСР навмисно встановив окрему від решти Європи дату відзначення перемоги. радянський союз, а за ним і російська федерація, перетворили 9 травня на інструмент пропаганди та досягнення політичних цілей, розпалювання воєн та виправдання своїх злочинів проти людяності. Саме тому святкування в Україні Дня перемоги 9 травня — нелогічно та неприйнятно, особливо після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року.
 • росія перенаправила інтернет-трафік в окупованій Херсонській області через свою комунікаційну інфраструктуру. У суботу, 30 квітня, незалежна компанія, що займається інтернет-моніторингом NetBlocks відстежила майже повне відключення Інтернету в окупованій області Херсону серед таких операторів, як Укртелеком, Київстар і Воля. З’єднання було відновлено за декілька годин регіональним провайдером  Skynet (“Херсонтелеком”). Однак показники свідчили, що трафік рухається через росію: його перенаправили на кримського провайдера “Міранда” (“Ростелеком”). З’єднання в мережі було маршрутизоване через російську, а не українську телекомунікаційну інфраструктуру, отже, ймовірно, підпадає під дію регуляцій, стеження та цензури.
 • від початку повномасштабної війни депортували з України до 1,1 млн людей, серед яких майже 200 тисяч дітей. Омбудсменка Людмила Денісова розповідала, що окупанти створюють фільтраційні табори та коридори для українців. З-поміж іншого, до рф незаконно вивозять українських дітей, зокрема сиріт. У МЗС попереджали про загрозу їхнього незаконного всиновлення. Видання CNN у квітні провело розслідування, яке показало, що росіяни доставляли маріупольців до фільтраційного центру в селі Безіменному, де вони їх реєстрували перед відправкою до росії, багатьох проти їхньої волі.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 10:00 3 травня

 • Бійці 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ «Холодний Яр» написали відмову від проходження подальшої служби.
 • Полякам вигідно, щоб Україну розділили за Югославським сценарієм, тоді рф залишиться під санкціями, а Варшава отримає собі Західну Україну.
 • 2 травня 2014 року під час протестів в Одесі українські націоналісти живцем спалили в Будинку Профспілок противників нового українського режиму, 42 особи загинули в пожежі.

А тепер ПРАВДА

 • На жодному з офіційних ресурсів 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ «Холодний Яр» немає підтвердження того, що бійці ОМБр написали заяви про відмову від подальшої служби. Подібні повідомлення поширюються лише у російських Телеграм-каналах. Натомість, на офіційних сторінках 93-ої ОМБр вже згадувалось, що ворог створив Телеграм-канал HolоdniyYаr для деморалізації військовослужбовців бригади та їхніх сімей і проведення інформаційно-психологічних операцій проти ЗСУ в цілому. Там росіяни часто публікують знайдені на полі бою документи, пропуски на територію частини або патчі з прізвищами наших бійців, і видають їх за загиблих. Це робиться для того, аби посіяти паніку у рідних та близьких. Також ворог викладає списки військовослужбовців, які ніби перебувають у полоні. Розміщують письмові скарги солдат, які відмовляються йти на передову. Звичайно, в умовах інтенсивних бойових дій у багатотисячному війську знаходяться і такі. Утім, росіяни намагаються видати окремі одиничні випадки за масове явище, що є брехнею.
 • Ані Польща, ані будь-яка інша країна Заходу не має бажання захопити українські території, на відміну від росії, яка з 2014 року окупувала частину території України і зараз під час повномасштабної війни намагається захопити нові території. Також, вступ Польщі у війну потенційно неможливий і через те, що ця країна є членом НАТО. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО не буде розташовувати в Україні свої бойові підрозділи. Крім того, віцемаршалок Сейму Республіки Польща Ришард Терлецький наголосив, що Польща підтримує суверенітет і територіальну цілісність України і запевнив у незмінності такої підтримки в майбутньому.
 • Згідно з висновками судових експертів, пожежа в Будинку профспілок не була спланована заздалегідь. У процесі сутичок запальні суміші — «коктейлі Молотова» — використовували обидві сторони. Винних так і не вдалося встановити. Розпочаті кримінальні провадження зупинилися на стадіях досудового розслідування та судового розгляду. Хіба що іноді до розшуку потрапляють ті, хто організовував проросійські протести: наприклад, у 2020 році СБУ викрила одного із організаторів одеського «Антимайдану» як «головного менеджера» агентурної мережі спецслужб рф, яка дестабілізувала ситуацію в Україні через телеграм-канали.  Насправді події 2 травня зупинили прихід «русской весни» до Одеси. Проросійські активісти серед іншого закликали росію ввести війська в Україну. Вже після цих подій СБУ виявила, що лідери одеських москвофілів отримували прямі вказівки з росії.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 2 травня

 • Анджеліна Джолі засвітилася у Львові, щоб зайвий раз показати всьому світу бідну Україну і в черговий раз “опустити” Росію. Дивно, що голлівудських зірок усі ці 8 років Донбас не цікавив, та й до Одеси на 2 травня ніхто не приїжджав на заходи пам’яті жертв у будинку профспілок. Джолі раніше вже залучалася західною машиною пропаганди для спроб відмитися від крові на Балканах. Її прибуття до Львова – спроба відвернути увагу світових медіа від Азовсталі.
 • Російське посольство закликало США “одуматись і відмовитися” від підготовки провокацій з використанням зброї масового знищення в Україні. СБУ за підтримки західних держав готує в республіці провокацію із застосуванням отруйних речовин проти мирних громадян, щоб звинуватити у цьому Росію.
 • На Західній Україні йдуть фортифікаційні роботи з обладнання потужнішої лінії оборони, порівнянно з Донбаським укріпрайоном. Глибоко ешелонована «Лінія Зеленського» проходить межами західних областей, а не, наприклад, лінією Дніпра. З цього “низка українських спостерігачів” робить висновок, що всю решту території режим Зеленського передбачає здати.
 • ЗСУ готують провокацію поблизу Центрального ринку в Лисичанську (Луганська область). Мовляв, Україна звозить тіла, щоб інсценувати обстріли з боку так званої  «ЛНР».
 • Через війну у людей вилучатимуть готівку, вводитимуть електронні гроші й відправлятимуть людей до електронно-банківських концтаборів.

А тепер ПРАВДА

 • Анджеліна Джолі – посол ООН у справах біженців. Вона відвідала Україну з власної ініціативи, а не з місією ООН. Про це повідомив офіційний представник ООН. Її візит у країну, де триває війна, та зокрема у Львів, де багато ВПО, – цілком логічний. Щодо ігнорування Донбасу, то, по-перше, там тривали бойові дії, тому візити туди були небезпечними. А по-друге, що більш важливо, світ не хоче мати справу ні з чим, що має відношення до росії.   
 • Ані СБУ, ані ЗСУ, і тим паче під керівництвом західних держав, не планують застосовувати заборонену зброю. На відміну від росії, Україна не порушує міжнародних зобов’язань і не шкодить мирному населенню. Росія не вперше каже про плани застосувати хімічну зброю. Це, ймовірно, є спробами росії виправдати свої майбутні дії.
 • Керівництво України не планує відмовлятись від жодного клаптику нашої землі. Тривають бої і на Сході і на Півдні України. Україна укріплює не лише західні області, а й всі області та регіони, аби захиститись від атаки ворога.
 • Сергій Гайдай, голова Луганської ОВА, повідомив, що росія залякує українців та поширює фейки про Лисичанськ. На ринку немає тіл загиблих. Цивільні в місті перебувають в укриттях. Крім того, росія 16 квітня сама обстрілювала Центральний ринок в Лисичанську. Російські війська регулярно обстрілюють Лисичанськ, зокрема з ​важкого озброєння. Повідомлення про обстріли були, наприклад, 30 березня, 1 квітня, 11 квітня, 13 квітня, 19 квітня та 29 квітня.
 • Згадуючи створення електронно-банківського концтабору, імовірно, мають на увазі введення в дію закону «Про платіжні послуги». Закон регулює більшу кількість платіжних послуг, ніж попереднє законодавство. Закон регламентує випуск цифрових грошей Національним банком України і передбачає впровадження в Україні концепції відкритого банкінгу. Він вступає в дію 1 серпня 2022 року. У новому законі не йдеться про вилучення готівки з обігу. Закон лише робить електронні гроші законним засобом платежу на території України, проте не позбавляє такого статусу готівкові гроші. Натомість закон адаптує фінансове законодавство України до законодавства ЄС. А також розширює кількість платіжних послуг і коло надавачів платіжних послуг. Відкритий банкінг, який запроваджує новий закон, робить надання платіжних послуг прозорішими й надає ліцензований доступ компаніям до фінансової інформації про клієнтів банків. Це створює більше можливостей для бізнесу. Наприклад, для розуміння того, чи здатен буде позичальник погасити іпотеку, не потрібно буде готувати безліч довідок. Це все можна буде зробити за допомогою відкритого банкінгу. Твердження, що введення електронних грошей призведе до створення електронно-банківських концтаборів, безпідставне. Адже використання електронних грошей збільшує доступ до фінансових послуг, здешевлює грошові перекази, знижує корупційні ризики, обмежує злочинні фінансові схеми й ухилення від податків. Використання електронних грошей розширює права людей, а не обмежує їх. Досвід запровадження електронних грошей є у Швеції й Багамських островів. Голод унаслідок війни можливий у небагатих країнах, де люди витрачають на харчі більшу частину свого доходу, як от країни Близького Сходу чи Північної Африки.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 1 травня

 • За ленд-ліз розплачуватимуться багато майбутніх поколінь громадян України.
 • Законопроект про ленд-ліз зареєстрували ще у січні. Це означає, що у Вашингтоні чудово знали про скорий початок війни і повною мірою готувалися до цього.
 • В Одесі введуть затяжну комендантську годину на травневі свята, бо українська влада не хоче, щоб громадяни вийшли вшанувати загиблих у Будинку профспілок 2 травня.
 • Додаток «Дія» є інструментом створення електронно-банківських концтаборів. Додаток має доступ до ваших контактів і банківських рахунків, його краще не встановлювати для отримання фінансової допомоги «ЄПідтримка» людям, які втратили дохід внаслідок бойових дій.

А тепер ПРАВДА

 • Загалом борги можуть виникнути лише у разі, якщо після війни з рф Україна захоче залишити військове обладнання, отримане за рахунок ленд-лізу. При цьому все знищене та втрачене під час бойових дій обладнання списується.  
 • Сенатори представили проєкт про постачання Україні зброї за ленд-лізом на початку січня. Однак, збір підписів сенаторів, що був розпочатий 19.01.2022 року, закінчився лише 24.03.2022 року. І тільки після цього його було передано на розгляд Комітету Сенату з міжнародних відносин. Водночас, представлення проєкту в Сенаті абсолютно не гарантує його ухвалення.
 • 30.04.2022 року оперативники та слідчі поліції спільно з ДБР затримали представників криміналітету та колаборантів, які планували 02.05.2022 року організувати в Одесі масові заворушення та протести. Були вилучені зброя, вибухівка, інструкції для ДРГ.
 • Додаток «Дія» не зберігає персональних даних, а лише під час запиту ідентифікованого громадянина показує інформацію з інших державних реєстрів. Також у «Дії» користувач під час реєстрації надає доступ до інформації з банку, що ідентифікує особу, тобто ПІБ, паспорт, ІПН, телефон, адреса електронної пошти. Однак доступ до інформації про кредитні картки з банку «Дія» не запитує, користувач його не надає й додаток, відповідно, немає інформації такого характеру. «Дія» не залазить у контакти й банківські рахунки, не сприяє створенню до електронно-банківських концтаборів. Близько 5 мільйонів українців звернулися по фінансову допомогу у 6500 грн в межах програми єПідтримка.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 29 квітня

 • Польща під приводом травневих військових навчань «планує встановити воєнно-політичний контроль над західними регіонами України»
 • Приватбанк, Монобанк та Ощадбанк нарахують кожному користувачу 3000 грн. З 1 травня ПриватБанк анулює кошти українців на картках.
 • Мексика подала заявку на вступ до ОДКБ.
 • Зеленський заявив, що Україна першою розпочала конфлікт із росією.
 • росія не може застосувати хімічну зброю: всі її суттєві запаси, що залишилися з часів СРСР, були знищені кілька років тому.

А тепер ПРАВДА

 • Небезпека полягає у тому, що на російськомовну аудиторію цей наратив просувають не тільки відверто пропагандистські медіа рф, а й так звані російські опозиціонери. За прогнозами «опозиціонерів», Польща начебто відбере частину України, якщо росія загарбає Донбас та Південь нашої держави. Цю тезу підхопили і в світі. Агенція Reuters опублікувала матеріал під назвою «Керівник російської розвідки заявив, що США та Польща готують поділ України». Польща відкинула всі звинувачення, підкреслюючи, що брехні російського походження про плани Польщі напасти на Україну вже кілька років. Рф через різні канали комунікації дезінформує світ, що доля України як держави вирішиться вже у червні.
 • Держава щомісяця виплачує кошти внутрішньо переміщеним особам (ВПО) — 2000 гривень на місяць для дорослого і 3000 гривень на місяць для дітей та осіб з інвалідністю на картку «єПідтримка». Отримати ці кошти можна зокрема в Приватбанку, Монобанку та Ощадбанку. Для цього спочатку потрібно зареєструватися у Дії або ЦНАПі (Центрі надання адміністративних послуг) як ВПО. Однак це кошти не від банків, а соціальна допомога від держави. Ще у квітні ПриватБанк повідомив, що програма «Бонус+» перестане працювати з 1 травня. До кінця квітня користувачі карток можуть використати кошти з рахунку на власні потреби або перерахувати на ЗСУ. Усі кошти, які залишаться на рахунку 1 травня, будуть автоматично перераховані на потреби української армії.
 • Це вигадана новина. Першоджерело «новини» — сатиричне видання Panorama. На сайті Panorama чітко вказано, що всі новини не є реальними, це лише сатира та вигадка. Panorama — це сатиричний сайт, усі опубліковані там повідомлення — вигадані. Утім, їхні публікації часто сприймають за реальні новини. Тож звертаємо увагу інших ЗМІ, які поширюють публікації з Panorama, на необхідність вказувати, що новини на сайті — вигадані.
 • Насправді в інтерв’ю Володимир Зеленський говорить про те, що росія могла напасти на Україну в будь який момент — і тому Україна змушена була готуватися. «Але ми й не очікували повномасштабного вторгнення, у той момент, коли це сталося. Ми розуміли, що такий ризик є. І якщо бути відвертим, про деякі речі ми домовлялись з деякими країнами ще у грудні, про деякі ми домовлялись у січні. І ми хотіли отримати це все раніше, щоби бути спокійними, якщо буде вторгнення», — сказав Зеленський. Зеленський не заявляв, ніби це Україна розпочала конфлікт із росією чи готувалася його почати.
 • 11 квітня російські окупаційні війська використали проти українських військових та цивільних осіб в місті Маріуполь отруюючу речовину невідомого походження, яку було скинуто з ворожого БПЛА. У постражалих спостерігалася дихальна недостатність, вестибуло-атактичний синдром. За кілька годин до атаки на Маріуполь Центр протидії дезінформації при РНБО попереджав, що окупанти хочуть застосувати хімічну зброю проти українських військових, які тримають оборону маріупольської «Азовсталі». Це випливало із заяв «військового» представника ордло е.басуріна: «На данный момент надо разобраться с блокировкой этого завода, найти все выходы и входы — в принципе, это возможно сделать. А после этого уже обратиться, я думаю, к химическим войскам, которые найдут способ как выкурить кротов из своих нор». Водночас, окупанти почали проведення дезінформаційної кампанії з дискредитації ЗСУ, що базується на фейку про застосування українськими військовими хімічної зброї. Коментар одного з окупантів щодо цього ворог почав масово тиражувати на проросійських Telegram-каналах

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 28 квітня

 • Киянам забороняють відвідувати кладовища, щоб приховати втрати ЗСУ.
 • Росія захопила Рубіжне на Луганщині. Щонайменше вчетверте.
 • Щоб не допустити Третю світову війну, треба ліквідувати її осередок – Україну.

А тепер ПРАВДА

 • По-перше, киянам не заборонили відвідувати кладовища, а лише рекомендували утриматись від цього. По-друге, КМДА пояснює свої рекомендації тим, що столиця неодноразово зазнавала ракетних ударів, загинули мирні жителі, пошкоджені будинки, школи, дитсадки. Є факти обстрілів і територій кладовищ. КМДА просить не створювати скупчення людей на територіях кладовищ, аби не наражати на небезпеку себе і своїх близьких.
 • Росія кілька разів за час повномасштабної війни проти України оголошувала, що захопила Рубіжне. Утім це неправда: ворог штурмує місто щодня по кілька разів за добу, але захопити Рубіжне йому досі не вдалося.
 • Не Україна розв’язала війну проти росії – саме росія 24 лютого оголосила про початок повномасштабної війни проти України. Крім того, прийнято вважати, що Третя світова війна буде ядерною. Однак в України немає ядерної зброї – ми позбулися її відповідно до Будапештського меморандуму. Розв’язати Третю світову може росія, яка володіє ядерною зброєю.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 27 квітня

 • Російські війська не створювали жодної небезпеки своїми діями на ЧАЕС та ЗАЕС.
 • Росія не використовує ракети “Точка У”, лише “Іскандери” та “Калібр”.
 • Українська сторона знищує залізничні дороги вибухівкою, а звинувачує у ракетних ударах росію.

А тепер ПРАВДА

 • Російські війська розмістили на територіях ЧАЕС та ЗАЕС вибухонебезпечні боєприпаси. У разі їх детонації могли бути пошкоджені станції та міг статися витік радіації. Крім того, окупанти не давали змінитися працівникам ЧАЕС, у зв’язку з чим вони відправювали 600 годин, замість 12. Понаднормова робота та ще й в умовах окупації створювали загрози для виконання працівниками своїх завдань для підтримки безпечної роботи ЧАЕС.
 • рф продовжує використовувати комплекси “Точка-У”, хоча й раніше заявляла про зняття з озброєння “застарілих систем”. Використання росією цих комплексів підтвердили незалежні розслідувачі з InformNapalm і Conflict Intelligence Team. Зокрема раніше фіксували застосування російської “Точки-У” в Донецьку та Чернігівській області.
 • 25 квітня росія обстріляла ракетами критичну інфраструктуру Жмеринки та Козятина. Унаслідок ракетного удару є загиблі та поранені. Тоді ж на залізничній станції «Красне», що у Львівській області, внаслідок ракетного удару стався вибух. Загалом тоді під обстріли потрапили 5 залізничних станцій у центрі та на заході України.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 26 квітня

 • Російські окупанти рятують населення Маріуполя від гуманітарної катастрофи, яку спровокували Збройні сили України. Для цього організовують евакуацію та роздають гуманітарну допомогу.
 • Мета “спеціальної воєнної операції” росії – максимально зберегти життя мирного населення – спікер держдуми рф в’ячеслав володін.
 • Куратори із західних спецслужб дають українським військовим вказівки вбивати журналістів – путін.
 • Англосакси не бачать гуманітарної катастрофи в Україні, тому дають нам лише зброю, аби заробити на цьому.

А тепер ПРАВДА

 • Гуманітарна катастрофа у Маріуполі спровокована саме російськими окупантами. Евакуація, як її називають рашисти, – це насправді депортація мирного населення на тимчасово окуповані “днр” та “лнр” або у найбільш депресивні регіони росії. Лише на Великдень росія депортувала з Маріуполя 150 осіб. Загалом відомо про майже 33 тисячі депортованих маріупольців. Щодо так званої гуманітарної допомоги, то за даними радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, окупанти роздали ​​5650 продуктових наборів на 100 тисяч осіб, що залишилсь у місті. Тобто, по одному набору на 17,7 людей.  
 • Від російської агресії загинули 3818 мирних українців, понад 4 тисячі людей поранені — про це заявила генеральний прокурор Ірина Венедіктова. Венедіктова зазначила, що цифра, яку мають органи прокуратури, так само некоректна, як і та, що надається в статистиці ООН, оскільки не враховуються заблокований Маріуполь і ті місця в Київській області, куди поки що прокуратура не може зайти.
 • Російські окупанти під час війни в Україні скоїли 74 злочини відносно журналістів. Бійців інформаційного фронту вбивали, викрадали й залякували. Про це свідчать дані Офісу генерального прокурора, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України. Лише за перші 40 днів війни ворог позбавив життя 18 представників ЗМІ, серед яких 15 чоловіків і троє жінок. Водночас, вісьмох осіб (чотири чоловіка і чотири жінки) викрали, а троє журналістів вважаються зниклими безвісти.
 • З 24 лютого 2022 року прикордонники Західного регіонального управління здійснили пропуск 30 386 транспортних засобів з вантажами гуманітарного характеру. Станом на 16 квітня в Україну завезли 270 тис. тонн гуманітарної допомоги. Сума отриманої благодійної допомоги для України від людей та корпорацій з різних  куточків світу наразі сягнула майже 924 млн дол. Найбільше коштів надійшло від благодійників із Великої Британії (47%), Нідерландів (майже 18 %), Чехії (11%) та США (майже 8%).

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 25 квітня

 • СБУ готувало провокації у храмах УПЦ МП до Великодня. Доказом того є те, що Офіс президента попередив лише греко-католицькі храми, щоб у Великодню ніч у храмах не було масових зібрань людей. УПЦ МП такого попередження не отримували.
 • Маріуполь зруйнований українськими військовими. Тепер така ж доля чекає на Миколаїв та Одесу.
 • Українські “карателі” не попереджають мирне населення Маріуполя про евакуацію.
 • 145 мільйонів росіян безневинно страждають через санкції.
 • Київська влада по сценарію США готується до провокацій із хімічною зброєю в Одесі.
 • СБУ та спеслужби Великої Британії готують фейк у Лисичанську. Для зйомки постановки туди вже прибули фото- та відеокореспонденти, які працювали у Бучі.
 • Українські військові не вміють користуватися Javelin та NLAW.

А тепер ПРАВДА

 • Україна не влаштовує провокації із мирним населенням на відміну від росії. Перед Великоднем українська влада попереджала всіх українців – не залежно від того, до якої церкви вони ходять – що служба відбуватиметься онлайн і просила уникати місць масового скупчення людей. Зважаючи на те, що росія напередодні Великодня запустила фейки про те, що ЗСУ планують обстріли церков та храмів, саме від російських військових варто було очікувати провокацій. На щастя, храми і церкви на Великдень не постраждали. Ба більше, до Великодня українська сторона просила у росії Великоднє перемир’я, що росія проігнорувала. Наприклад, вчора по Кременчугу було завдано 9 ракетних ударів, а на переродні Великодня росія обстріляла Одесу. Одна з ракет потрапила у житловий будинок, внаслідок чого є були постраждалі і загиблі, зокрема 3-місячна дитина.
 • Українські військові не руйнували Маріуполь як і будь-яке інше місто. І не планують цього робити. Руйнівні обстріли цивільної інфраструктури здійснює росія.
 • Щоразу коли вдається домовитись про гуманітарний коридор для Маріуполя, українська влада попереджає про це жителів міста. Утім коридори зазвичай зриваються через те, що росіяни не дотримуються режиму тиші.
 • Росіяни не безневинно страждають від санкцій. Справа в тому, що кожен росіянин, що платить податки на росії – фінансує війну та вбивство українів. Кожен росіянин, який мовчить про війну та вперто називає її спецоперацією – підтримує інформаційний фронт росії. Тож мета санкцій, крім того, щоб завдати прямих втрат росії та обмежити її можливості прямо фінансувати війну з бюджету, – ще й створити тиск на населення росії, яке може вплинути на свою владу та змінити хід війни.
 • На відміну від росії, Україна не використовує заборонену зброю, зокрема, хімічну. Заяви росії про те, що Україна нібито готується використати хімзброю, ймовірно, є спробою перевести стрілки і звинуватити ЗСУ у злочинах, які скоюватимуть зс рф. До речі, за даними розвідки та СБУ, саме росія може використати хімзброю у Маріуполі, аби “викурити” захисників міста із “Азовсталі”.
 • Буча – як і Бородянка, Ірпінь та багато інших міст – не фейк. Крім фото- та відеодоказів звірств росії, є численні свідчення жителів міста про те, хто саме вбивав, катував та гвалтував мирне населення міста. Щодо Лисичанську, то Україна не готує жодних постанов. А журналісти як раз потрібні, щоб задокументувати всі злочини росії.
 • Немає жодних підстав стверджувати, що українські військові не вміють користуватись Javelin та NLAW. А ось доказом того, що ЗСУ вміло користуються ПТРК – це щоденна статистика Генштабу про втрачену росією техніку.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 22 квітня

 • У “звільнених” населених пунктах Донеччини зростає попит на оператора мобільного зв’язку “Фенікс”.
 • Не дивлячись на спротив “бойовиків” ЗСУ, росії вдалось евакуювати з Маріуполя 142 тисячі мирних мешканців міста.
 • «голова тимчасової адміністрації звільненої території Харківської області» В.Ганчев заявив, що «не виключається проведення референдуму щодо статусу Харківської області, та мешканці не виявляли відповідної ініціативи».

А тепер ПРАВДА

 • По-перше, не у “звільнених”, а в тимчасово окупованих російськими військами населених пунктах. А по-друге, “Фенікс” на Донеччині, як і “Лугаком” на Луганщині – мобільні оператори окупантів. З їх номерів не можна дзвонити у жодну країну світу, крім росії, навіть на вільні території України. Фактично, ці оператори обмежують можливість зв’язку для людей і є частиною примусового приєднання до росії. 
 • ”росія евакуювала” означає незаконно депортувала людей на свої території. Людей з тимчасово окупованих міст можуть відправлять у фільтраційні табори, де у них забирають документи та видають тимчасові посвідчення. Далі людей відправляють у неблагополучні та найбільш депресивні регіони росії. Загалом росія депортувала на свої території вже понад півмільйона українців і заборонили їм виїзд. Видали “спеціальний документ”, за яким забороняється покидати рф 2 роки. Здебільшого українців відправляють у північні райони та на Сахалін. Також понад 20 000 українців перебувають у фільтраційних таборах рф.
 • Віталій Ганчев працює на російських військових. Ганчев допомагає окупантам та агітує місцевих жителів лояльно ставитися до рф. Ганчев перейшов на бік окупантів у березні, повідомила Харківська обласна прокуратура. Йому висунули підозру у державній зраді та колабораційній діяльності. За даними сайту “Миротворець”, після 2013 року Ганчев переїхав до Луганська і працював у структурах міліції так званої ЛНР.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 21 квітня

 • Заступник мера Маріуполя Вікторія Калачова оголосила, що 9 травня у місті пройде “Безсмертний полк” На думку Калачової – це “найголовніший і найпатріотичніший захід, який має відбутися цього року на 9 травня”.
 • Місто Рубіжне Луганської народної республіки перейшло під остаточний контроль російських військ, російський прапор піднято при в’їзді до міста – про це повідомив рамзан кадиров увечері 20 квітня.
 • Нам розповідають казочки про інфляцію у 4%, хоча ціни у магазинах зросли на 50%.
 • Полк “Азов” захопив на завод “Азовсталь” заручників і поводиться як терористичне угруповання.
 • На Азовському узбережжі українські націоналісти виховували нацистів із дітей-сиріт за допомогою наркотиків.
 • Шойгу: Маріуполь вже “звільнений”, остановка “спокійна”, а понад 2 тисячі “націоналістів надійно заблоковані на території Азовсталі”.

А тепер ПРАВДА

 • Самопроголошена псевдозаступниця мера Вікторія Калачова, як і самопроголошений псевдомер Костянтин Іващенко, – депутати міської ради Маріуполя від ОПЗЖ. По факту – це колаборанти, які зараз стали кишеньковим керівництвом міста, призначеними окупантами. Щоправда, незрозуміло, як у Маріуполі має пройти пропагандистська акція “Бесмертний полк”, якщо місто майже повністю зруйноване. Ба більше, ймовірно цю акцію самопроголошене керівництво місто готує, аби до 9 травня у путіна була хоча б якась перемога, якою можна похвалитися перед росіянами. Адже реальних перемог у російської армії немає.
 • У вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ за 20 квітня повідомили, що у західній і північно-західній частинах Рубіжного росіянам закріпитись не вдалось. Це ж зранку 21 квітня підтвердив і голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
 • За даними Держстату, у березні порівняно з лютим, інфляція становила 4,5%. Найбільше зросли ціни на овочі та фрукти, наприклад, на 34% на цибулю, на 25% на буряк, на 27% на моркву, на 23% на картоплю. Але за жодною з позицій, що входять до розрахунку інфляції, зростання за минулий місяць не становило 50%. Варто враховувати, що Держстат бере до уваги оцінки у найбільш популярних мережах магазинів, у той час як деякі продавці можуть встановлювати спекулятивні високі ціни через завищений попит, створений панікою та страхом можливого дефіциту.
 • Полк “Азов” як і інші захисники Маріуполя не тримають заручників на заводі “Азовсталь”. У сховищах заводу переховуються люди, які шукають захисту від постійних обстрілів окупантів. Завод – одне з останніх місць у місті, де можна сховатися, однак і його окупанти руйнують авіабомбами та артилерійськими обстрілами.
 • Немає жодних підстав стверджувати, що так звані “націоналісти” (під якими пропагандисти ймовірно мають на увазі полк “Азов”) виховували з дітей-сиріт нацистів за допомогою наркотиків. Зазвичай такі заяви росії супроводжуються підставними фото та відео із нацстською символікою та невідомими речовинами.
 • Українські захисники від початку повномасштабного вторгнення росії протистоять переважаючим силам противника в Маріуполі в умовах гуманітарної катастрофи, спричиненої постійними російськими обстрілами. “Заблоковані націоналісти” — це близько 1000 цивільних, здебільшого жінок та дітей, людей похилого віку,  500 поранених військових. 18 квітня “Азовсталь” зазнала ударів надважких авіабомб, комбінат практично знищено, робота гуманітарних коридорів зривається через російські обстріли.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 20 квітня

 • Українські віськові не отримують зарплату, а техніку ремонтують за власний рахунок.
 • Україна не оголосила війну росії, тому що “західні куратори” не дозволяють це зробити. Це ще раз підтверджує, що Україна – не суверенна держава.
 • “Нацисти” з Маріуполя неодноразово намагалися вийти з міста під виглядом цивільних або прикриваючись дітьми, батьків яких вони вбили. 80% “нацистів” на “Азовсталі” хочуть здатися в полон, але решта 20% не дозволяють їм цього зробити.
 • Українські військові тікають з Рубіжного, Сєвєродонецька та Лисичанська після наступу російських військ.

А тепер ПРАВДА

 • Під час воєнного стану всім військовослужбовцям крім основного щомісячного забезпечення виплачується додаткова винагорода у розмірі 30 тисяч грн на місяць. В залежності від кваліфікації військовослужбовця, звання, грошове забезпечення (зарплата), наприклад, у стрільця Сухопутних військ становитиме з додатковою винагородою – 43 тисячі 233 грн, у командира бригади сухопутних військ – 62 тисячі 962 грн. Військовослужбовці, які беруть участь у бойових діях або у проведенні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі збройної агресії безпосередньо в районах, де проходять зазначені заходи, отримують додаткову нагороду у розмірі 100 тисяч грн на місяць пропорційно часу участі в бойових діях. Зокрема, стрілець сухопутних військ разом з додатковою винагородою отримує 113 тис. 244 грн  щомісячно, а командир бригади – 132 тисячі 962 грн.
 • Україна не оголошувала війну росії, тому що і не збиралась на неї нападати. Натомість росія, яка напала на Україну, прикривається вигаданим терміном про “спеціальну воєнну операцію” і не визнає, що розпочала війну проти України. Допомога, яку Україна отримувала і отримує від західних партнерів, не є проявом “зовнішнього управління”. Україна суверенна держава, це визначено у Конституції і залишаєтсья незмінним. Суверенітет України якраз порушує росія, окуповуючи наші території з 2014-го року.
 • Бійці з Маріуполя не прикриваються мирним населенням. Навпаки: в одному з останніх відео з заводу “Азовсталь”, що поширив полк “Азов”, видно що люди переховуються у сховищах заводу, аби їх захищали бійці Маріуполя.  Немає жодних підстав стверджувати, що захисники Маріуполя хочуть здати місто, але їм не дозволяють цього зробити. Навпаки, захисники міста постійно повідомляють, що триматимуть оборону, але їм потрібна деблокада міста та додаткове озброєння, а для циільного населення – зелені коридори.
 • Станом на 6:00 20 квітня у Генеральному штабі ЗСУ повідомили протилежне: після спроб штурму російськими окупантами в Рубіжному та Сєвєродонецьку, до місцевої лікарні міста Новоайдар досправлено близько 130 поранених військовослужбовців противника.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 19 квітня

 • У мережі з’явилось відео із тисячами маріупольців у сховищах на заводі “Азовсталь”. Це фейк запущений українською владою, насправді на “Азовсталі” немає нікого крім бійців “Азову”. За іншою версією, ці жінки самостійно прийняли рішення розділити долю із полком “Азов”.
 • США затягує проведення “спецоперації”, адже готові воювати “до останнього українця”.
 • Україна обстріляла село під Бєлгородом, що на росії, касетними боєприпасами.
 • Москва не збирається змінювати режим в Україні, у народу буде свобода вибору.
 • Байрактари були знищені у перші тижні війни, зараз Україна воює саморобними безпілотниками.
 • В Україні проходить примусова мобілізація, широко поширене ухилення від призову. Тим часом на росії взагалі немає мобілізації.

А тепер ПРАВДА

 • Немає жодних підстав стверджувати, що відео людей, які переховуються в “Азовсталі”, фейкове. Ба більше, нелогічно говорити, що ці люди навмисне вирішили загинути разом з “Азовцями”. На те вони і переховуються у сховищі, щоб врятувати своє життя. Цими повідомленнями росія просто виправдовує вбивства цивільних, які вона може здійснити під час штурму “Азовсталі”.
 • США не має ніякого відношення до проведення так званої “спецоперації”. Партнери хіба-що допомагають нам зброєю – ймовірно, це на думку пропагандистів, і є затягуваннями війни. Адже зокрема зарубіжна зброя допомагає нам тримати оборону. Війну ж веде росія і зараз вона розпочала другу фазу – посилену атаку на Східні та Південні регіони України.
 • Україна не обстрілювала Бєлгородську чи будь-яку іншу область чи населені пункти росії. росія сама влаштовує провокації, обстрілюючи власні території, аби потім звинуватити в цьому Україну. Ба більше, за ці обстріли росія погрожує завдати удару по Києву та інших містах.
 • росія вже змінює режим навіть на тимчасово окупованих територіях: готується до незаконних референдумів, як-от у Херсоні, вилучає шкільні підручники та переписує навчальну програму, знищує пам’ятки Героям Небесної Сотні та встановлює воєнну комендатуру. Що це як не зміна режиму і про яку свободу вибору можно говорити?
 • Немає жодних офіційних підтверджень того, що на озброєнні України більше немає Байрактарів. Якраз навпаки: є версія, що удар по крейсеру Москва вдалось здійснити тому, що Байрактаром відволікли увагу екіпажу корабля. росія майже від першого дня війни майже щодня звітує, що знищила всі повітряні сили України. Насправді ж наша протиповітряна оборона працює і аж ніяк не знищена.
 • В Україні немає примусової мобілізації, зараз лише триває друга хвиля мобілізації – призиваються військовослужбовці, які в період з 2014 року проходили строкову службу або служили за контрактом. Також повістки можуть вручити порушникам, але це не є примусовим призовом. Натомість на росії триває прихована мобілізація – про це неодноразово писали у Головному управлінні розвідки та СБУ.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 18 квітня

 • ”Слабке” НАТО не готове до війни і вже вичерпало свої збройні та фінансові можливості.
 • Росія не використовує на території України мобільні крематорії.
 • Вся міська територія Маріуполя повністю зачищена від бойовиків «Азова», іноземних найманців та ЗСУ.
 • Те, що по залізничному вокзалу удару “Точкою У” завдали саме ЗСУ доводить положення ракети та її серійний номер.

А тепер ПРАВДА

 • 13 квітня Джо Байден оголосив про черговий пакет військової допомоги для України на суму у 800 млн доларів. США переходять до постачання важкого озброєння Україні у зв‘язку із загостренням військової ситуації. Це ж підтвердило CNN 16.04. Американська влада пришвидшуватиме постачання боєприпасів до України у зв’язку з загостренням бойових дій на Сході та Півдні країни. 
 • Мобільні крематорії були зафіксовані на території України з початку березня. Допускалося, що їх використання для спалення тіл загиблих окупантів, щоб приховати реальну кількість жертв. Але після викриття звірств у Бучі, Ірпені та інших українських містах стало зрозуміло, що кремація тіл була не лише для «своїх». 13.04 керівництво ГУР МО України повідомило, що в Маріуполі зафіксовано щонайменше 13 мобільних крематоріїв для зачистки вулиць від тіл загиблих цивільних мешканців. Також розвідка зафіксувала факти використання мобільних крематоріїв на території Чернігівської області та у м. Новоайдар Луганської області.
 • Українські захисники продовжують боронити Маріуполь. Після заяви В.Зеленського щодо захисників Маріуполя, міноборони рф повідомило, що «неодноразово пропонувало Києву вивести військових з Маріуполя у будь-якому напрямку, щоби врятувати місто та людей, при цьому націоналістам гарантувалося життя, однак Київ відповів на ці пропозиції відмовою». Це маніпуляція. Влада намагалась допомогти захисникам Маріуполя та населенню міста, але через активні бойові дії та небажання ворога дотримуватись режиму тиші, передати допомогу майже неможливо.
 • Ракета найімовірніше била запущена з м. Шахтарськ, що знаходиться на території так званої “днр” – тобто на тимчасово окупованій частині Донецької області. Щодо серійного номеру, то він як раз відповідає номерам ракет, якими бойовики обстріляли Сніжне у 2014 році та сирійське місто Ібділ.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 16 квітня

 • ЗСУ готують провокацію у н.п. Лозова на Харківщині, таку ж, як вони вчинили у Краматорську. Подібні провокації ЗСУ можуть здійснювати по всій території України, то жителям міст не варто евакуюватися та виходити зі своїх домівок.
 • Екіпаж крейсера “Москва” вижив: його евакуювали одразу після аварії у Севастополь.
 • Голова “днр” пообіцяв жителям Маріуполя, що їх влаштують на відновлювальні роботи із зарплатой щонайменше 30 тисяч рублів.
 • На нафтопереробному заводі у Лисичанську на Луганщині підпалили місце локації ЗСУ.
 • Повітряні збройні сили України вже не впливають на хід так званої “спецоперації” – всі бойові літаки та гелікоптери виведені з ладу. Знову.

А тепер ПРАВДА

 • Якщо ворог каже, що ЗСУ готують провокацію або напад – значить, таку провокацію готує саме росія. Щодо потенційного обстрілу залізничної станції Лозової, то мер міста вже підтвердив, що росія справді готується до удару по місту, тож громадян просять якомога швидше евакуюватися та не ігнорувати сигнали повітряної тривоги. 
 • У Севастополь було доставлено лише 14 членів екіпажу “Москви”. Доля решти 496 – невідома.
 • У Маріуполі зруйновано 95% будинків. Містян, яких росія не вбила і яким не вдалось евакуюватися, росія вивозить у фільтраційні табори та депортує у віддалені та економічно неблагополучні регіони. Хто, що і за які кошти, на думку пропагандистів, має відновлювати – незрозуміло. Крім того, Маріуполь залишається підконтрольним Україні, бої за місто тривають. Плани пропагандистів на місто – це провокація у контексті нібито капітуляції української влади.
 • Саме російські військові за повідомленням голови ОВА Сергія Гайдая обстріляли НПЗ. Крім того, за 16 квітня росіяни зірвали евакуацію мирного населення з міста та обстріляли колону з хлібом.
 • Повітряні сили України продовжують функціонувати. Росія ж ледве не щодня з першого дня війни говорить, про те що всі повітряні сили та сили протиповітряної оборони України знищені. Наприклад, лише за 15 квітня наші захисники збили 7 повітряних цілей рф: літак, вертоліт, 3 БПЛА та 2 крилаті ракети.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 15 квітня

 • Згідно з законом про евакуацію та законопроєктом №4142, дітей можуть вивезти у санаторії, а в санаторіях дітям зроблять щеплення від COVID-19 без згоди батьків та можуть незаконно здійснювати трансплантологію.
 • Спецслужби та правоохоронні органи займаються замінуваннями шкіл, щоб батьки звикали до таких ситуацій. Діти хворіють на COVID-19 після замінувань — у школах щось розпилюють
 • Крейсер “Москва” не був уражений ракетами “Нептун”. На ньому просто сталася пожежа та почалась детонація боєприпасів.
 • Українські війська обстріляли три населені пункти в прикордонних Брянській та Бєлгородській областях. А губернатор курської області повідомив, що українські війська обстріляли російський прикордонний пункт у Кореневському районі рф. Російське міноборони вже заявило, що «якщо такі диверсії триватимуть, збройні сили рф завдадуть ударів по центрах прийняття рішень, у тому числі в Києві, від чого російська армія досі утримувалася».
 • Російські військові не причетні до масових вбивств цивільних у Бучі. Причому деякі версії суперечать іншим версіям від тих же проросійських джерел: у першій версії загибель цивільних пов’язують із роботою полку “Азов”, а вже в другій — із артилерійським вогнем ЗСУ; у деяких версіях вбивства називають “постановкою з акторами”, тоді як в інших визнають наявність трупів, але перекладають всю відповідальність на Україну.

А тепер ПРАВДА

 • У постанові Кабінету Міністрів “Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій” йдеться про те, що евакуйоване населення розміщується у готелях, санаторіях, пансіонатах тощо. Але ні в цій постанові, ні в законопроєкті №4142 не йдеться про те, що після евакуації у санаторії дітей будуть щепити від COVID-19 без згоди батьків чи здійснювати незаконну трансплантацію.
 • Як повідомили у СБУ, замінування здійснювали користувачі Інтернету, які перебували на території пострадянських країн та тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей. Про нібито замінування шкіл також могли повідомляти громадяни України, які здійснюють це з хуліганських мотивів та заради розваги. Спецслужби росії займалися псевдозамінування з метою додаткового тиску на Україну, посіяння тривоги та паніки в суспільстві. Немає підстав стверджувати, що діти хворіють на COVID-19 через розпилення певної речовини у закладах навчання. Нагадуємо, що SARS-CoV-2 поширюється повітряно-крапельним шляхом. Людина також може заразитися, якщо вона попередньо торкнулася інфікованої поверхні, а потім торкнулася руками очей, носа чи рота.
 • Збройні сили Україна завдали по крейсеру “Москва” 2 ракетні удари протикорабельним ракетним комплексом “Нептун”. Крім того, через шторм у морі крейсер перекинувся на бік і почав тонути. Врешті-решт, “Москва” потонула, зі слів міноборони рф, під час буксирування. Останній факт поки не можуть підтвердити, ані в Міноборони України, ані в Пентагоні, однак Генштаб ЗСУ вже вніс +1 корабельдо втрат ворога за минулу добу.
 • Насправді, жодних доказів, що українські війська здійснювали обстріли у Курській, Брянській чи Бєлгородській областях, немає. Адже жодних «вогневих завдань» (користуючись термінологією російського міноборони) українські військові там не виконували. Цей та інші «обстріли» є відвертим намаганням окупантів виправдати можливі майбутні удари по столиці України.
 • Крім супутникових знімків та відео з дронів, відповідальність росії за воєнні злочини (вбивства, мародерство, згвалтування, катування тощо) в Бучі підтверджують місцеві жителі, які пережили окупацію.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 13 квітня

 • “Спецоперації” б не було, якби Київ прислухався до ідей Медведчука про нормалізацію відносин з росією.
 • Світовий банк і ООН “сперечаються”, скільки бідних буде в Україні до кінця 2022 року – 70 чи 90%.
 • Служба новин BBC випустила відео, яке нібито доводить, що удар по Краматорську “Точкою У” здійснили ЗСУ.
 • На Закарпатті зростають сепаратистські настрої. Більшість мешканців Ужгорода та Мукачево вже отримали угорські паспорти.

А тепер ПРАВДА

 • Медведчук пропонував купувати російський газ; відмовитись від курсу на ЄС та відновити дружбу з росією; відмовитись від співпраці з МВФ та антикорупційних реформ; купувати у росії “Спутник V”; провести розслідування щодо “секретних біолабораторій” та багато іншого…  А крім того Медведчук створив імперію підконтрольних медіа та експертів, які роками були рупорами Кремля; очолював проросійську ОПЗЖ, локальні лідери якої стають самопроголошеними очільниками тимчасово окупованих міст; та накопичив брудні мільярди доларів та побудував резиденції, що можуть конкурувати з маєтками Януковича чи Пшонки. Хіба це ті умови, які були потрібні Україні, аби уникнути війни? Питання риторичне.
 • Порівнювати оцінки Світового банку та ООН – некоректно. Світовий банк вказує, що рівень бідності в Україні може сягнути 70% за національним рівнем бідності. А в ООН (точніше в UNDP, Програмі розвитку ООН) взагалі розглядають 4 можливі сценарії, за найгіршим з яких рівень тих, хто живе за межею бідності, та тих, хто МОЖЕ перетнути межу бідності, може сягнути 90%. При цьому в ООН до уваги беруть міжнародний показник бідності – $5,5/день – а не національний, як у Світовому банку. Крім того, оцінки Світового банку та ООН побудовані на припущеннях про те, що війна триватиме кілька місяців. Ба більше, прогноз побудований на момент, коли на півночі України та на Київщині, ще тривали активні бойові дії. Однак хід війни змінюється чи не щодня, тому будь-які прогнози на такому ранньому етапі ще складно робити. З часом ми побачимо, що оцінки міжнародних організацій будуть постійно змінюватись. Крім того, стан української економіки багато в чому буде залежати і від дій влади та самих українців.
 • У BBC спростували цю новину. “Прокремлівські акаунти поширюють фейкове відео, яке, як вони стверджують, опублікувало BBC News, щоб довести, що ракетний удар по станції Краматорськ був здійснений Україною. Відео повністю фейкове. Не давайте ввести вас в оману. ВВС не знімало таке відео”, — написав у Твіттер Шаян Сардарізаде (Shayan Sardarizadeh), журналіст BBC, що спеціалізується на дослідженні дезінформації, конспірологічних теорій, культів та екстремізму.
 • Крім того, що кремль роками розповсюджує дезінформацію про нібито сепаратизм на Закарпатті, нещодавно СБУ викрила організаторів так званих “народних республік” на Західній Україні. За повідомленнями СБУ, кремль планував створити «народні республіки» у західних областях України. Група почала роботу з повалення конституційного ладу ще влітку 2021 року. Співробітник ворожої розвідки, який виявився організатором «схеми», заявляв про намір створити нове народовладдя в Україні, і якщо чинна влада «сама не піде у відставку», то група перейде до силового сценарію. Для захоплення влади угруповання мало завербувати 500 бойовиків, бажано з колишніх військовослужбовців АТО, і забезпечити їх зброєю.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 13 квітня

 • Київ не виділяє грошей Харківській області в рамках першого пакету допомоги звільненим від окупантів територіям. З цього робиться висновок, що Україна нібито «списала Харків, змирившись, що його забере Росія».
 • У Чернігівській області націоналісти продовжують проводити рейди приватних будинків, під час яких під загрозою фізичної розправи та вбивства, насильно вилучають у людей продукти харчування, матеріальні цінності, а також особисті автомобілі.
 • Санкції у першу чергу шкодять Європі та добробуту її громадян, а не росії.
 • Росія скаржиться, что на тимчасово окупованих нею територіях діти недостатньо добре розуміють і знають російську мову. Це пов’язують із антиросійською нацистською пропагандою.

А тепер ПРАВДА

 • Насправді Харківської області у цьому списку немає лише тому, що сьогодні вона не повністю звільнена від російських військ, частково перебуваючи під окупацією. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що виділений мільярд гривень є лише першим етапом фінансової допомоги, і «попереду буде ще багато роботи з капітального відновлення» України після перемоги та звільнення всіх без винятку окупованих регіонів на сході та півдні.
 • Справжні працівники рятувальних служб та правоохорннизх органів, а також Сили оборони України не здійснюють рейди приватними будинками України. Утім у ДСНС попередили про шахраїв, які, представляючись працівниками ДСНС, нібито «перевіряють будинки на наявність вибухонебезпечних предметів» за гроші. Справжні роботи з розмінування виконуються повністю безкоштовно, згідно планів і в порядку черговості.
 • Через накладені на росію санкції у країні поступово виникає дефіцит різних продуктів, зупиняються виробництва, а отже, зростає безробіття та падає вся економіка. Обмеження на проведення валютних операцій для росії призводить до дефолту окремих підприємств державного значення, як от Російських залізничних доріг. Отож, у підсумку санкції поступово руйнують економіку у першу чергу росії. Щодо Заходу, то першочергово санкції змінять енергетичний сектор європейських країн, однак пошук альтернативних шляхів забезпечення Європи енергоносіями з часом дозволить стабілізувати ціни як для побутових, так і для промислових споживачів.
 • Українці чудово розуміють один одного як російською, так і українською мовами. Обмеження для російської мови хоча і стосувались сфери освіти, однак не впливали на побут дітей та і українців взагалі. Крім того, російську мову обмежували у сферах послуг, теле- та радіомовлення, книгодрукування тощо. І знову ж: ніколи не йшла мова про повну жорстку заборону. Для теле- і радіомовлення встановлювались квоти, а для сфери послуг – можливість перейти на зручну для клієнта мову. Щодо антиросійської пропаганди, то Україна ніколи не магалась перетворитись на антипод росії. Термін “антиросія” створила і використовує лише сама росія, щоб виправдати свою агресію проти України.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 11 квітня

 • Лідер Лейбористської партії Великої Британії Кір Стармер не зміг завітати у Київ, тому що захворів на COVID-19 27-ий раз.
 • Київ навмисне відключив подачу електроенергії до Мелітополя. Про це повідомила “мер” міста Галина Данильченко.
 • Населення Херсонської області тікає до Криму не від війни, а через створену українською владою гуманітарну катастастрофу.
 • Україна за підтримки колективного Заходу готується до кривавих провокацій проти мирного населення “лнр/днр”.

А тепер ПРАВДА

 • З останніх повідомлень відомо, що лідер Лейбористської партії Великої Британії Кір Стармер 5 січня цього року вдруге захворів на коронавірус. До цього, 21 липня 2021 року востаннє повідомляли, що він вчетверте на самоізоляції через контакт з хворим на коронавірус.
 • Так звана “мер” Мелітополя Галина Данильченко – самопроголошена очільниця влади, а по суті – колаборантка. 11 березня окупанти викрали мера Мелітополя Івана Федорова, проте пізніше його вдалося визволити з полону. А вже 12 березня депутатка “Оппоблоку” Галина Данильченко закликала не чинити опір окупантам, а всіх, хто буде, назвала екстремістами. Данильченко закликала “підлаштуватися під нову дійсність”. Колаборантка заявила, що тепер містом керуватиме “комітет народних обранців” на чолі із нею.
 • Місцеве населення Херсонщини, якщо і тікає, то від війни, яку розв’язала росія. Окупанти обмежують поставки їжі та ліків у місто і місцеве населення тікає від гуманітарної катастрофи, яку створює у місті та області росія.
 • Заяви про криваві провокації – це продовження звинувачень України у нібито ракетному ударі по Краматорську. Утім удар по краматорському залізничому вокзалу здійснила росія, ракети найімовірніше летіли з окупованих територій. Україна не здійснює провокацій по відношенню до мирного населення та цивільної інфраструктури, на відміну від росії, яка стабільно порушує міжнародні норми у відношенні до цивільних.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 10 квітня

 • У “звільнених” населених пунктах завозять нові підручники та літературу, яка не пропагуватиме нацизм. Попередні підручники, які навчали молодь нацизму були створені за сприяння фондів Сороса та ООН.
 • ”Спеціальна операція рф” в Україні була потрібна, щоб зупинити геноцид, який Україна здійснювала над своїм населенням для виконання міжнародних зобов’язань.
 • Борис Джонсон після візиту у Київ поставив Зеленському задачу здійснити криваві провокації у Харкові та Одесі.
 • Новий голова адміністрації Маріуполя Костянтин Іващенко буде відновлювати легенду радянського машинобудування “Азовмаш”. Україна перетворила Маріуполь у руїни, а росія буде відновлювати місто.

А тепер ПРАВДА

 • росія переписує історію та намагається нав’язати свою пропаганду навіть у навчальних закладах на тимчасово окупованих територіях. Ба більше, росія навіть відновлює “навчальний процес” у містах, де ведуться активні бойові дії – наприклад, у Волновасі.
 • Міжнародний фонд “Відродження” (або як його називає росія – “фонд Сороса”) та ООН ніколи не зобов’язували Україну пропагувати нацизм у навчальних програмах. Ані “Відродження”, ані ООН не пропагують та не підтримують нацизм або фашизм.
 • Ані Борис Джонсон, ані будь-які інші західні партнери не зобов’язують Україну проводити криваві провокації. Харків та Одеса обстрілює росія. Лише за 10 квітня росія 66 разів обстріляла Харків. У ніч з 7 на 8 квітня росія обстріляла Одещину. Постійно залишається загроза ракетного удару по цих містах.
 • Маріуполь зруйнований російськими військами. Депутат Маріупольської міської ради від ОПЗЖ Костянтин Іващенко добровільно став на бік російських загарбників.Наразі під керівництвом ЗС РФ колаборант організовує роботу органів окупаційної влади на тимчасово підконтрольній загарбникам частині міста і називає себе «головою адміністрації міста Маріуполя». Він публічно закликає українських військових скласти зброю і не чинити опір окупантам. 

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 10 квітня

 • Через поразку Україна використала тактику сирійських терористів, знищивши залізничний вокзал у Краматорську.
 • ОБСЄ у Донецьку завжди давала свідчення на користь України, а не на користь Донбасу.
 • У Маріуполі не буде гуманітарної катастрофи.
 • Жителі Нової Каховки вийшли на центральні площі з російськими прапорами. У Херсоні місцеві жителі прибрали з головної площі міста будь-які згадки про Героїв Небесної сотні. А над адміністрацією міста підняли російський прапор.

А тепер ПРАВДА

 • Удар по Краматорську завдала росія. Попри спроби заперечити це тим, що росія не користується “Точками У”, правду приховати не вдасться. По-перше, рф продовжує використовувати комплекси “Точка-У”, хоча й раніше заявляла про зняття з озброєння “застарілих систем”. Використання росією цих комплексів підтвердили незалежні розслідувачі з InformNapalm і Conflict Intelligence Team. Зокрема раніше фіксували застосування російської “Точки-У” в Донецьку та Чернігівській області. У Telegram-каналах приблизно о 10:25 з’явилася інформація, що з Шахтарська (місто, підконтрольне “ДНР”) запустили дві ракети. Відстань між Шахтарськом та Краматорськом — приблизно 90 км. А максимальна дальність “Точки-У” — 120 км.
 • СММ ОБСЄ – незалежна моніторингова місія. У їх звітах зазвичай вказувався лише напрямок звідки і куди здійснювались обстріли, а також частота порушень режиму тиші та кількість загиблих на територіях ОРДЛО, ліній розмежування та Луганської і Донецької областей. ОБСЄ прямо не вказувала, хто зі сторін війни здійснював обстріли, але спостереження ОБСЄ як незалежного спостерігача були важливі для документування злочинів росії проти України протягом 2014-2021 рр.
 • У Маріуполі ВЖЕ настала гуманітарна катастрофа. Росія зруйнувала 90% міста. Загинули десятки тисяч людей, ще частина містян незаконно депортована на росію.
 • У Новій Каховці відбувся постановочний мітинг нібито на підтримку росії. На площі вийшло всього кілька людей, хоча до того українці тисячами виходили на площі міста, аби протистояти окупації. Знищення Меморіалу Слави Героям Небесної Сотні у Херсоні та підняття російського прапора над місцевою адміністрацією – також спланована росією акція. Такі дії могли зробити або самі окупанти, або ж лише те місцеве населення, яке залякали окупанти.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 9 квітня

 • Священики розкольницької ПЦУ щодня благословляють українців на криваву “боротьбу з невірними”.
 • Google здійснює провокації проти росії, пропонуючи у перекладачі змінювати «дорогі росіяни» на «мертві росіяни» (dear <-> dead).
 • На Херсонищі не буде посівної, українська влада кинула місцевих фермерів, щоб спровокувати голод.
 • Україна отримала від Чехії поламані танки Т-72Б і бойові машини БМП-1. У них не працюють системи управління вогнем.
 • Українські військові отримують у соцмережах координати переміщення російських військових, але через неправильні дані під обстріли потрапляє мирне населення.

А тепер ПРАВДА

 • По-перше, ПЦУ – не схизматична, тобто не розкольницька церква. Україна створила власну православну церкву, яка не залежить від Москви. Утім, російська православна церква відмовилась визнавати незалежність ПЦУ та усіляко намагається її дискредитувати. Московський патріархат називає українську церкву “схизматичною”. Утім, схизму в православному світі спричинила саме Росія — Московський патріархат розірвав зв’язки з Константинополем через можливість визнання незалежності ПЦУ. По-друге, саме в церквах Московського патріархату поширювали російську пропаганду, тому під час війни з Росією самостійна церква була питанням безпеки та суверенітету України. По-третє, українська церква, незалежна від Росії, відкрито заявляє про те, що Росія напала на Україну. Через проукраїнську позицію російська пропаганда звинувачує ПЦУ в підтримці війни.
 • Google суто технічно не може здійснювати провокації проти росії. Подібні пропозиції замінити слово “dear” на “dead” пов’язані з правками користувачів, а не політиками Google.
 • Мінагрополітики повідомило, що посівна почалась у всіх регіонах, крім Луганської області. Аграрії Херсонщині змушені значно зменшувати посівні площі, однак весняно-польові роботи проводяться навіть під обстрілами, з ракетами над головами та мінами у землі. Натомість саме окупанти залякують херсонських аграріїв та примушують до співпраці.
 • Україна отримала танки та броньовані машини від Чехії. Однак жодних повідомлень про те, що техніка несправна не було. Схожі фейки росія поширює і з-приводу військової допомоги Словаччини. Так, росія вже збрехала про те, що система ППО С-300, що Україна отримала від Словаччини, знищена. Фейк спростував прем’єр-міністр Словаччини.
 • СБУ справді створило @stop_russian_war_bot, де можна повідомити про переміщення ворога. Але очевидно, що свідчення українців перевіряють, аби не допустити провокації з боку росії.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 8 квітня

 • Вокзал у Краматорську, що на Донеччині, обстріляли з ракет “Точка У”, які є на озброєнні тільки у ЗСУ, а не російськими ракетами “Іскандер”. Україна намагається перетворити Краматорськ на “нову Бучу”.
 • НАТО наполягає на тому, щоб Україна використала хімічну зброю у Маріуполі.
 • США більше не приховує, що розробляла в Україні біологічну зброю.

А тепер ПРАВДА

 • Оперативно-тактичні ракетні комплекси “Точка У” є на озброєнні не лише в України, а й у росії. Щодо атаки по Краматорському залізничному вокзалу, то спочатку голова Донецької ОВА Павло Кириленко заявив, що окупанти вдарили касетним «Іскандером». Утім пізніше Володимир Зеленський заявив, що саме окупанти вдарили «Точкою-У» по залізничному вокзалу Краматорська, де перебували тисячі мирних українців, очікуючи на евакуацію. Станом на 13:00 було відомо, що ракетний удар росіян по залізничному вокзалу Краматорська вбив щонайменше 39 людей, ще 87 – поранені. Але важливіше те, що майже одразу після потрапляння ракети по вокзалу російські Телеграм-канали вказали, що це удар по скупченню ЗСУ. І лише потім почали називати це атакою української сторони по мирному населенню. 
 • НАТО не може використовувати хімічну-зброю. Країни-учасниці НАТО – як і Україна та Росія – підписали та ратифікували Конвенцію про заборону хімічної зброї. Утім у НАТО не виключають того, що саме росія може використати хімічну зброю проти України, та вже нагадали, що використання такої зброї буде прямим порушенням міжнародних зобов’язань.
 • Позиція США незмінна: Штати знають про функціонування в Україні біолабораторій та фінансували їх програми зі зменшення біологічної небезпеки. Однак про розробку біозброї Україною або ж США на території України ніколи не йшлося.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 7 квітня

 • Американський експерт Скот Ріттер повідомив, що люди у Бучі загинули від рук українських військових.
 • У місті Куп’янськ Харківської області триває нормальне життя: працюють транспорт, магазини та є всі комунальні послуги.
 • Київський режим готує провокацію у місті Первомайський Харківської області, де замінований склад зі 120 тонами хлору.
 • 2/3 втрат української сторони відбуваються через реформу охорони здоров’я Уляни Супрун.
 • Прессекретар президента рф дмитро пєсков спростував плани росії щодо вбивства Володимира Зеленського.

А тепер ПРАВДА

 • Скота Ріттера складно назвати незалежним експертом, який би висвітлював правду, адже вже багато років він ретранслює на західну аудиторію наративи російської пропаганди. Російські медіа часто запрошують його коментувати воєнну тематику, але щоразу він поширює неперевірену та неправдиву інформацію. Так само і зараз щодо Бучі. Немає жодних об’єктивних підстав стверджувати, що вбивства цивільного населення у Київський області здійснювали українські військові.
 • Мер міста Куп’янськ разом із забороненою ОПЗЖ здали місто окупантам. Життя під окупацією не має нічого спільного із нормальним життям. Орки можуть встановлювати воєнну диктатуру, відбирати майно в українців, грабувати магазини, навіть змінювати на свій лад шкільну програму.
 • Коли росія каже “Україна готує провокацію” – читайте “Росія готує провокацію”. Ймовірно, вже зараз росія закладає підвалини, щоб пізніше виправдати обстріли цього складу з хлором і одразу все звалити на українську сторону. Нещодавно такий самий прийом росія використала під час обстрілу аміачного заводу на Сумщині: заздалегідь казала, що провокації із хімічною зброю готуватиме Україна, а за кілька годин вже обстріляла завод.
 • Незрозуміло, яким чином медична реформа, в основі якої – зміна принципів фінансування – може сприяти вищій смертності серед українців в умовах війни. Нагадаємо, реформа змінила застарілу та неефективну систему Семашка (за якою лікарні отримували фінансування залежно від розміру та кількості ліжко-місць) на систему, за якою лікарі та лікарні отримують кошти з бюджету залежно від кількості пролікованих пацієнтів.
 • Лише за перший тиждень війни президент Володимир Зеленський пережив щонайменше три спроби замаху, пише британське видання The Times. В Офісі президента України повідомляли про те, що за час повномасштабної війни на життя Володимира Зеленського робили замах близько 10 разів. Його дружина, Олена Зеленська, також повідомляла, що їхню родину переслідують, намагаючись чинити тиск на президента України, тому вони живуть з посиленою охороною.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 6 квітня

 • У Маріуполів ліквідували Святослава Паламара (позивний — “Калина”), заступника командира полку “Азов”. Сили “ДНР” збили вертоліт Мі-8, на якому знаходився боєць полку.
 • Ватикан став першою країною, яка оплатила російський газ в рублях. Для цього Ватикан купив рублів на 10 млн євро, щоб оплатити газ.
 • 264 військових з 503 Окремого батальйону морської піхоти здалися в полон російським окупантам. На “підтвердження” цього поширюють фото нібито полонених українських морпіхів.
 • Володимир Зеленський здав південні області України, бо власноруч не може боротися там з нацизмом.

А тепер ПРАВДА

 • Ні російські війська, ні бойовики “ДНР” не вбивали Святослава Паламара. Він живий. І це підтверджує інформація з відкритих джерел. Перевірити, чи є докази збиття українського вертольота Мі-8 31 березня 2022 року, можна за допомогою блогу журналіста-розслідувача Oryx, який збирає фотодокази підбитої російської та українського техніки за весь період широкомасштабної війни. За 31 березня дійсно є підтвердження, що Україна втратила один Мі-8. Росіяни стверджують, що його збили саме поблизу Маріуполя. По-перше, вже після новини про свою “смерть” Святослав Паламар записав 3 відеозвернення на офіційному каналі “Азову” — 31 березня, 2 квітня та 4 квітня. По-друге, 2 квітня він двічі давав коментар для ЗМІ, а саме 5 каналу та Радіо НВ. Нарешті, російські ЗМІ, які й почали розповсюджувати фейк про загибель “Калини”, пізніше оновили інформацію та вказали, що біля знищеного вертольоту знайшли тіло не заступника командира “Азову”, а військового ЗСУ з прізвищем Дяченко. Перевірити, хто справді помер при знищенні вертольоту, наразі неможливо.
 • Вперше інформація про те, що Ватикан нібито заплатив за газ в рублях з’явилася у Twitter у користувачки Марії Ледовської. Уже в наступному дописі вона підтвердила, що це був жарт. Видання Oilpricе, що спеціалізується на енергетичній темі, також підтвердило, що першоджерело інформації — твіт Ледовської, а Ватикан не планує платити за газ в рублях.
 • Як повідомив 503 Окремий батальйон морської піхоти на своїй сторінці у Facebook, його бійці нікому не здавалися і продовжують обороняти Україну від російських загарбників. Інформацію про взяття 503 батальйону в полон спростував також радник мера Маріуполя Петро Андрющенко у своєму Telegram-каналі. “Морпіхів 503 немає на цьому відео та у полон не здавались. Пропаганда бреше як завжди”, – написав Андрющенко. Він додав, що за попередніми даними відео було знято в одному із селищ Мангушського району, де українські підрозділи фактично не базувались. Андрющенко також нагадав про факти викрадання російськими окупантами української форми, зокрема на базах полку Азов у селі Урзуф.  Він також помітив, що на відео пропагандисти показують людей у чистій формі, поголених і зовні не схожих на військових, які б здалися в полон після боїв. Однак, зазначив Андрющенко, чи є серед них українські військові – з’ясовуватимуть компетентні органи. Загалом, за його словами, відео оприлюднене відео є постановочним і має на меті деморалізацію та паніку серед захисників України та цивільного населення.
 • Українська влада не здавала жоден регіон чи область України. Триває боротьба на всіх напрямках. Так, сьогодні зранку Генштаб повідомив, що на Таврійському напрямку, у районі населеного пункту Басань Запорізької області, зафіксовано переміщення окремих підрозділів зі складу 58-ї загальновійськової армії, імовірно, з метою перегрупування сил. На Південнобузькому напрямку ворог вживає заходів з відновлення боєздатності та здійснює заходи з інженерного обладнання позицій. Продовжує терор цивільного населення на тимчасово зайнятих територіях Херсонської області. Ворог, в результаті наступальних дій Збройних Сил України, втратив контроль над населеними пунктами Добрянка, Нововознесенське і Трудолюбівка, що на Хурсонщині.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 5 квітня

 • Коли російські військові залишали Бучу та Ірпінь на Київщині, там не було жертв серед цивільного населення. Фото та відео вбитого населення – підставні.
 • В Україні вчиняли геноцид над російським населенням.
 • У Маріуполі нарешті призначили справжню владу.
 • Неонацисти планують замінувати гідроелектростанції України, щоб залишити українців без питної води.

А тепер ПРАВДА

 • Росія вчиняла воєнні злочини у Бучі та Ірпені: жорстоко вбивала та катувала цивільне населення, знищувала житлові будинки та цивільну інфраструктуру. Звірства росії вже викрили супутникові знімки, опубліковані у The New York Times. Крім того, фахівці Міжнародного кримінального суду проведуть розслідування, аби встановити всі злочини, що вчинила росія на території України.
 • Україна не вчиняла геноциду ані над російським, ані над російськомовним населення. Також немає жодних доказів скоєння воєнних злочинів українськими військовослужбовцями. Натомість журналістами та навіть мирним населення вже задокументовано чимало випадків звірств російських військових та порушення ними міжнародного права: від катування мирного населення до використання забороненої зброї.
 • У Маріуполі у незаконний спосіб з’явилась самопроголошена влада від представників забороненої партії ОПЗЖ. Утім чим буде керувати ця влада – незрозуміло. Росія знищила 90% міста, з них 70% – неможливо відновити.
 • У цьому фейку прекрасно все: і неонацисти, і ГЕС, які взагалі не мають відношення до питної води. ГЕС виробляють електроенергію, а не фільтрують воду. Крім того, жодні із оборонних сил України не мінували і не планують мінувати ГЕС, аби обмежити доступ українців до ресурсів.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 2 квітня

 • По нафтобазі у російському Бєлгороді вдарили українські гвинтокрили.
 • Україна не буде дотримуватись засад Женевських конвенцій щодо поводження з військовополоненими.
 • Близько третини біженців з України мають не слов’янську зовнішність.
 • Обороною Маріуполя можуть керувати співробітники американської та британської розвідки – саме тому Генеральний штаб так занепокоєний евакуацією з міста.
 • Припинення роботи біолабораторій США на території України – один з успіхів так званої спецоперації.
 • Україна знищувала пам’ять про Велику вітчизняну війну та принижувала ветеранів.

А тепер ПРАВДА

 • Секретар РНБО Олексій Данілов пояснив, що Україна не має відношення до пожежі на нафтобазі у Бєлгороді. Утім Данілов підкреслив, що подібні ситуації можуть виникати і в інших російських містах. Справа в тому, що росія вчинятиме провокації, аби звинуватити в них Україну. Так званий “обстріл Бєлгорода українськими гвинтокрилами” може бути однією з таких провокацій.
 • Женевські конвенції вже неодноразово за час війни порушила росія. Водночас російська пропагандистська машина намагатиметься дискредитувати українських військовослужбовців, поширюючи відео та інші докази нібито катувань полонених. Такі відео можуть бути сфабриковані: наприклад, під виглядом українських військових можуть бути переодягнуті росіяни.
 • Цією тезою росія намагається довести, що під виглядом біженців з України до Європи може потрапити багато нелегальних мігрантів. Однак за час війни з України за кордон були змушені виїхати понад 4 мільйони українців. Загалом більше 10 млн українців були вимушені покинути свої домівки.
 • У Маріуполі зруйновано 90% житлових будинків, загинули 5 тисяч людей, з них приблизно 210 дітей. При чому кількість загиблих може бути ще більша, точний облік неможливий через активні бойові дії. Росія обстрілює Маріуполь з артилерії, з моря, з літаків, атакує ракетами та бомбами. Гуманітарна катастрофа у Маріуполі – результат дій росії та її окупантів. Гуманітарні коридори потрібні, щоб вивезти з міста близько 150 людей, які зараз намагаються вижити у місті. І до речі їх організацією займається Міністерство реінтеграції та тимчасово окупованих територій, а не Генеральний штаб ЗСУ. Крім того, до евакуації з Маріуполя долучився і Міжнародний комітет Червоного Хреста.
 • З 1991 року підрозділ міністерства оборони США співпрацює з колишніми країнами Радянського Союзу, в тому числі з Україною, щоб убезпечити та розібрати залишену зброю масового знищення, пише Bloomberg. У 2005 році Міністерство оборони та Міністерство охорони здоров’я України підписали угоду про запобігання будь-якому розповсюдженню патогенів на об’єктах у Києві, Львові, Одесі та інших місцях, які можуть бути використані в біологічній зброї. У 2020 році Служба безпеки України спростовувала інформацію, що США мають біолабораторії в Україні. Додала, що Вашингтон і Київ працюють над протидією можливому біологічному тероризму. “В Україні не працює жодна іноземна біологічна лабораторія. Заяви окремих політиків, які нещодавно зроблені, не відповідають дійсності і є свідомим спотворенням фактів”, — цитував повідомлення СБУ KyivPost. Згідно з угодою 2005 року, Пентагон допоміг кільком українським лабораторіям охорони здоров’я покращити безпеку небезпечних патогенів і технологій, які використовуються для досліджень. Ці зусилля підтримали інші країни та Всесвітня організація охорони здоров’я. США не проводили експерименти на українцях, так само як і Україна не розробляла на базі цих лабораторій біологічну зброю. Зате, наприклад, під час пандемії COVID-19 на базі цих лабораторій проводили дослідження поширення штамів коронавірусу в Україні.
 • Україна ніколи не переписувала історію, на відміну від росії. Утім в Україні не використовують радянське поняття «Велика Вітчизняна війна», оскільки воно не враховує всіх учасників бойових дій та жертв Другої світової війни. «Велика Вітчизняна війна» — це ідеологічне кліше, згідно з яким всі українці нібито воювали за «радянську Вітчизну» під час Другої світової. Проте це не так. РНБО запропонувала два варіанти — «Друга світова війна» або «радянсько-німецька війна» — які розширюють історичний контекст цієї війни. Це перехід від радянської точки зору до розгляду Другої світової з точки зору української та світової історії.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 1 квітня

 • Працівник «Азовсталі», який нібито хоче приєднатися до армії РФ
 • На тлі часткового «виведення» російських підрозділів з території Київської та Чернігівської областей ворог поширює інформацію про те, що начебто найближчим часом «спеціальна операція» на території України буде завершена, бо росія та Україна досягнуть домовленостей.
 • Пропагандисти рф повідомили, що Україна силоміць утримує у своїх портах 68 іноземних суден. Зазначається, що рф щодня відкриває коридор для їх виходу з територіальних вод України, проте екіпажі не залишають порти, посилаючись на загрозу атак з України.
 • Міноборони рф заявило, що володіє листами Хантера Байдена (сина президента США) щодо роботи біолабораторій в Україні. Ворог зазначає, що Байден відіграв значну роль у проведенні робіт з патогенами, профінансувавши їх.
 • рф транслює Заходу наратив «ви втратите більше, ніж ми». Йдеться про світовий туризм, що, за даними російських ЗМІ, втратить 7 млрд доларів через санкції.

А тепер ПРАВДА

 • Що відбулося насправді: на Росії взяли актора, вигадали йому ім’я, посаду, назвали його «азовстальцем» і записали нібито свідчення про події в Маріуполі. Проте служба HR «Азовсталі» не знайшла такої людини у базі працівників підприємств Групи Метінвест за всі роки.
 • По-перше, росія не «відводить» війська, окупанти тікають, бо отримали жорсткий опір від Збройних сил України та нашого населення. До того ж, ворог перекидає свої сили на Донбас та готується завдати нищівного удару по території нашої країни звідти. По-друге, не досягнуто жодних домовленостей між Україною та рф. Всі історії про начебто завершення «спецоперації» – лише спроба уникнути подальшого впровадження санкцій проти країни-агресора. Насправді окупанти намагаються організувати на тимчасово загарбаних територіях незрозумілі структури та ввести там в обіг рубль.
 • Найбільша загроза як на суші, так і у морі зараз – це російські війська. Лише нещодавно Туреччина виявила міни у Чорному морі, що потрапили до протоки Босфор. Точну кількість цих мін знала саме рф, що може свідчити, що море замінувала росія.
 • Ми вже неодноразово говорили, що у так званих секретних біолабораторіях ніколи не було нічого секретного – інформація про них, зокрема, про їх фінансування є у відкритому доступі. Лабораторії перебувають в управлінні МОЗ, а програми зі зменшення біологічної загрози фінансувалися США.
 • Як би росія не виправдовувалась, найбільше постраждав саме російський туризм. У світі лишилось лише кілька країн, куди росіяни зможуть подорожувати. Наприклад, для росії закрита вся Європа та США.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 31 березня

 • Оплата російського газу в рублях не розпочнеться одразу, адже це розтягнутий у часі процес. 
 • росія без участі України евакуювала із Маріуполя понад 100 тисяч людей.
 • Українська влада використовує синагогу в Умані як пункт збору військових та зброї
 • 14 березня українські військові вдарили ракетою “Точкою-У” по  центру міста Донецьк

А тепер ПРАВДА: 

 • Країни “Великої сімки” – а це США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія та Японія – відкинули вимогу росії платити за газ у рублях, посилаючись на чинні контракти. Нагадаємо, що 23 березня путін наказав приймати оплату за експортований газ лише в рублях від “недрухніх країн”. Даний статус отримали ті країни, що приєднались до санкцій проти рф через початок війни в Україні. Європейські компанії та політики відразу відреагували на заяву президента, заявивши, що не будуть цього робити, оскільки це порушує умови контрактів та санкційних обмежень. Розрахунок з рф у рублях є неможливим.
 • російські військові проводять не евакуацію, а насильницьке вивезення людей на територію рф із вилученням документів громадян України. 26 березня Ірина Верещук, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заявила, що кількість насильно вивезених українців зараз може становити 40 тисяч. Мер Маріуполя Вадим Бойченко 27 березня говорив, що росіяни насильно вивезли з Маріуполя 20-30 тисяч людей. У так званих фільтраційних таборах у них відбирають телефони, українські документи (все, що є — паспорти, посвідки), а згодом людей спрямовують в Омськ, в Краснодарський край. Депортація мирних жителів суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, а саме ст. 49 Женевської конвенції про захист жертв війни від 1949 року та ст. 85 Додаткового протоколу 1 до Женевських конвенцій, якими заборонено здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави.
 • В Об’єднаній єврейські громаді спростували цей фейк. «Об’єднана єврейська громада України заявляє, що всі синагоги та єврейські об’єкти в Україні використовуються тільки за призначенням, для здійснення релігійної діяльності чи допомоги членам єврейських громад та місцевому населенню. Навіть згідно з фото росіян, опублікованого у провокаційних цілях, очевидно, що ворота синагоги зачинені і в ній ніхто не перебуває», — йдеться у заяві громади. Фонд імені Рабі Нахмана в Умані підтверджує, що вказана у заяві синагога, яка є другою за розміром в Україні, була закрита з Рош-а-Шана (який святкувався у вересні 2021 року) і після того не використовувалася. У Центрі протидії дезінформації при РНБО вважають, що мета російського вкиду — створити конфлікт між українською владою та Ізраїлем. Також фейк можуть використати як відволікаючий маневр від вірогідної провокації російських військових з обстрілу синагоги в Умані та подальшого звинувачення в цьому України.
 • На брифінгу Офіцер Центру оперативного інформування Міністерства оборони України Леонід Матюхін зазначив: “Це однозначно російська ракета чи якийсь інший боєприпас. Кожен із вас елементарно може подивитися, що російська пропаганда протягом 8-ми років розповідала про те, що українські Збройні сили обстрілюють Донецьк та інші міста. Ви елементарно можете подивитися на те, як виглядає сьогодні Донецьк за 8 років та можете подивитися на Харків та Маріуполь, які російські окупаційні війська обстрілюють протягом практично 2 тижнів”. Руслан Левієв, засновник групи розслідувачів Conflict Intelligence Team (CIT), також стверджує, що ракету запустили з підконтрольної росіянам території з метою дискредитації ЗСУ.  У CIT зазначають, що ракетна частина на фото уламків спрямована на північний захід, а задня — на південний схід. Ракетна частина може змінити напрямок, але не більше ніж на 45 градусів, тобто вона прилетіла з південного сходу. Змінити напрямок на 180 градусів ракетна частина не могла.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 30 березня

 • 17 та 21 березня поліція та тероборона розстріляли цивільних на виїзді із Запоріжжя. Наводять цитату «члена головної ради військово-цивільної адміністрації Запорізької області» Володимира Рогова, начебто йому відомо про 37 випадків вбивства мирних жителів Запоріжжя.
 • ЗСУ не випускають із міст жителів Краматорська, Костянтинівки, Слов’янська та Дружківки
 • Голова Одеської ОВА наказав підірвати Хаджибеївські дамбу в Одесі
 • ООН відмовилася від гуманітарної резолюції Росії та підтримала геноцид в Україні
 • У Маріуполі та Чернігові Україна відправляє на фронт дітей 12-17 років. Стверджують, що дітям видають протитанкові ручні ракетні комплекси та гранатомети, і для доказу наводять фото людини зі зброєю у руках.
 • Українські військові стріляли по людях, які евакуювалися з села Виноградне поблизу Маріуполя

А тепер ПРАВДА: 

 • Походження фото з дописів встановити не вдалося. Метадані світлин було відредаговано, тож неможливо перевірити дату їх створення. Однак і 17-го, і 21-го березня були повідомлення про обстріли цивільних авто з боку російських військових. 17 березня голова Запорізької обласної цивільної адміністрації (ЗОВА) Олександр Старух повідомив, що під Токмаком росіяни стріляли з автомата по машині та потрапили в обличчя дитині. 21 березня о 8:55 у селі Малинівка Пологівського району Запорізької області російські військові розстріляли з автоматичної зброї два легкових автомобілі, у яких їхали цивільні мешканці. Машини пересувалися гуманітарним коридором. Під час розстрілу двоє дітей, три жінки та чоловік були поранені. Незадовго до цього, 16 березня російські військові завдали удару з важкої артилерії по автоколоні мирних жителів, що рухалася в бік Запоріжжя. 5 людей було поранено, серед них — дитина у важкому стані.
 • Немає жодної інформації з надійних джерел, яка б підтверджувала, що із Краматорська, Костянтинівки, Слов’янська та Дружківки не випускають місцевих жителів. Крім того, Укрзалізниця щодня призначає евакуаційні рейси, які допомагають жителям цих міст виїхати на більш безпечні території. Наприклад, на 28 березня (дату поширення такого фейку) було два евакуаційних рейси Краматорськ — Львів: №282/281 та №284/283. На сайті “Укрзалізниці” є розклад руху поїздів по станціях — Слов’янськ та Краматорськ. Переліку поїздів, які відправляються із вокзалів Дружківки та Костянтинівки немає. Вокзали у Краматорську, Слов’янську та Костянтинівці працюють.
 • Цей фейк спростував Максим Марченко, голова Одеської обласної військової адміністрації (ОВА). «Не маючи жодних успіхів на полі бою, противник дедалі частіше атакує Одещину в інформаційному просторі. На жаль, знову маємо випадки поширення фейків про ситуацію в області. Цього разу ціллю стала Хаджибейська дамба, яку нібито за розпорядження начальника Одеської ОВА Максима Марченка було заміновано», — написав Марченко у своєму телеграм-каналі. Він також закликав одеситів повідомляти про факти поширення такої інформації в СБУ.
 • Більшість Ради Безпеки не підтримала пропозицію Росії, оскільки по суті вона цим документом заперечує власну причетність до гуманітарної катастрофи в Україні. У тексті резолюції Росія закликала міжнародну спільноту до вирішення проблеми, яку сама ж і створила, здійснивши масштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Під час обговорення проєкту резолюції члени РБ ООН справедливо заявили, що Росія мала би визнати свою відповідальність за початок бойових дій та завершити війну для уникнення подальших жертв серед цивільних.
 • По-перше, згідно з указом президента “Про загальну мобілізацію”, мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності указу в усіх областях України та місті Києві. Мобілізації підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років, придатні до служби за станом здоров’я. Жінки, які перебувають на військовому обліку за певними військово-обліковими спеціальностями, також можуть бути призвані на військову службу. Тому дітей віком 12-17 років призивати не могли. По-друге, результати зворотного пошуку у Google Images показують, що фото з допису поширюють щонайменше з липня 2018 року і на ньому зображено жінку. Тут можна побачити серію подібних фото. Їх автор під ніком “P-KDmitry” — фотограф із росії.
 • Село Виноградне розташоване поза межами погоджених “зелених” коридорів. Евакуація із Маріуполя відбувається у протилежному напрямку. Район Лівобережний, поряд із яким розташоване село Виноградне, майже повністю відрізаний від міста, організувати евакуацію звідти неможливо через постійні обстріли російськими військами.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 29 березня

 • Маріупольський драмтеатр підірвали зсередини бійці “Азову”, адже у будинків навколо навіть не вилетіли вікна.
 • ЗСУ замінували Чорне море
 • Під час весняного призову на росії призовників не відправлятимуть у “гарячі точки”, обсяг призову будуть меншими, аніж рік тому, а прокуратура рф уважно слідкуватиме за дотриманням усіх правил.
 • На Заході зменшується довіра до опублікованої Генштабом ЗСУ статистики втрат росіян через відсутність фото- та відеодоказів.

А тепер ПРАВДА

 • На Маріупольський драмтеатр скинув бомбу російський літак, навіть попри напис “ДІТИ” навколо будівлі театру.
 • Росіяни не вперше заявляють, що нібито українська сторона замінувала підхід до своїх берегів з Чорного моря, але міни почали дрейфувати в бік Босфору. Однак в рф навіть назвали їх точну кількість — 420. Це може свідчити про те, що це саме російські міни, оскільки точно порахувати кількість мін у штормовому морі майже неможливо.
 • У рф запланована мобілізація населення — повідомляло Головне управління розвідки. З першого квітня по всій території рф розпочнеться мобілізація за програмою «БАРС-2021» (Боевой Армейский Резерв Страны). Щоб приховати заходи з масової мобілізації, її проводитимуть одночасно з плановим призовом на строкову службу. Це стане прикриттям великої кількості мобілізованих, що прибуватимуть до воєнкоматів.
 • 23 березня США та НАТО в коментарі для CNN стверджували, що Росія могла втратили у війні 3 000-10 000 військових. Утім, навіть за словами OSINT-розслідувачів, які вказують мінімальну кількість загиблих, російська армія несе рекордні втрати та втрачає значно більше, ніж Україна. Всі оцінки втрат зараз мають приблизний характер. Статистика, на яку можна посилатися в підручниках історії, скоріше за все стане доступною вже після війни. Найімовірніше Генштаб ЗСУ володіє найбільш повною картиною, оскільки має доступ як до закритої, так і відкритої інформації.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 29 березня

 • УкрПошта увійшла до складу “пошти росії”.
 • Американський екс-дипломат Дж. Майкл Спрінгман: Можуть пройти роки, перш ніж скандал із біолабораторіями та біозброєю США набере реальної сили
 • Якби росія справді хотіла захопити всю Україну, то одночасно б вдарила ракетами по всім позиціям ЗСУ, по всім нафтобазам, залізничим та автотранспортним сполученням, одночасно захопила б усі хімічні заводи та АЕС, і далі б вводила війська для повної зачистки території. Цього не сталося, отже, росія не планувала захопити Україну.
 • росіяни не вивозять українських біженців на територію росії примусово.

А тепер ПРАВДА

 • Листи такого змісту сьогодні почали приходити на email українців. Фейк спростувала сама Укрпошта. “Після того, як Укрпошта розірвала будь-яку співпрацю з поштою росії, а також закликала країни-члени Всесвітнього поштового союзу належним чином відреагувати на дії росії, російська пошта на нас ображається. Все російське, в тому числі і в сфері поштових послуг та філателії, стає токсичним. І цією розсилкою, очевидно, пошта росії, коли пише, що всі поштові відправлення Укрпошти будуть відправлятися через пошту росії, намагається хоч якось повернути собі обсяги,” ​​— йдеться у повідомленні компанії.
 • Спрінгман – відомий американський друг путіна. Чотири роки тому Спрінгман втрапив у скандал, коли опублікував образливу карикатуру про «друзів» США, в якій Україну порівняв з екскрементами. Зміна риторики може свідчити про те, що росія не змогла вигадати докази того, що у біолабораторіях на території України розробляли зброю масового ураження. А використання всесвітньовідомих скандальних друзів путіна у якості «західних експертів» може свідчити про те, що росія не має нових ресурсів для створення більш переконливої пропаганди.
 • Росія неодноразово наносила ракетні удари і по позиціям ЗСУ, і по аеродромам, і по нафтобазам, а також окупувала ЧАЕС і ЗАЕС. Справа в тому, що ЗСУ дають відсіч ворогу як у небі, так і на землі – і зокрема тому план бліцкригу росії провалився. Крім того армія рф має роками накопичені проблеми – від корупції до застарілого обладнання – що у комплексі знижує боєздатність рф.
 • За оцінками міської ради Маріуполя, Росія депортувала від 20 тисяч до 30 тисяч жителів міста. З Херсонської області вже вивезли 90 тисяч осіб. Крім того, за даними уповноваженої з прав людини Людмили Денисової, окупанти примусово депортували з України 439 420 цивільних, з них 91 673 — діти.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 28 березня

 • Якщо збройні сили рф вийдуть з Херсонської та Запорізької областей, це знову створить пряму загрозу для росії, Північно-Кримський канал буде перекрито, а на Запорізькій АЕС знову виникне ризик аварії.
 • Росії доведеться мінімум 30-40 років працювати в Україні, щоб звільнити голови людей від нав’язаного нацизму.
 • Створення так званих народних республік на окупованих територіях – необхідність для гарантій безпеки росії.

А тепер ПРАВДА

 • росія окупувала Херсонську область, місто Херсон та частину Запорізької області, створюючи у містах загрозу для життя мирного населення та гуманітарні катастрофи. Щодо Північно-Кримського каналу, то українська влада припинила подачу води з нього після російської анексії Криму в 2014 році. Російська влада за вісім років так і не змогла вирішити проблему водопостачання півострова, а під час вторгнення в Україну армія росії зробила це силовим способом. Запорізька АЕС і місто Енергодар захоплені окупантами та вже 21-шу добу контролюються військовими формуваннями рашистів. Поки персонал ЗАЕС не має можливості спокійно працювати й повноцінно відпочивати (а це неможливо в умовах окупації), ядерна та радіаційна безпека – під загрозою.
 • В Україні ніколи не нав’язувалась пропаганда нацизму. Жоден із офіційних представників України не заявляв про прихильність до нацистської ідеології. Звичайно, в Україні, як і у будь-якій іншій країні, є праворадикальні групи, але вони не мають значного впливу на порядок денний. Пропаганда нетерпимості, зокрема пропаганда нацизму, заборонена в Україні.
 • росія у незаконний спосіб проводила псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях України з 2014 року. Всі так звані референдуми відбувалися з усіма можливими порушеннями процедур, аби лише створити формальну видимість волевиявлення. Якщо росії і заманеться провести псевдореферендуми на територіях, що тимчасово окуповані після повномасштабного вторгнення, їх результати не визнає ані Україна, ані весь цивілізований світ.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 27 березня

 • Будь-яка країна у небезпеці, якщо поруч стоять українці із артилерією.
 • Міністр аграрної політики Роман Лещенко подав у відставку через пусті склади держрезервів та відсутність стратегічних запасів.
 • Міноборони рф: загинули 1 351 військовослужбовців рф, ще 3 825 поранені.
 • Україна застосувала фосфорні боєприпаси у Донецьку.

А тепер ПРАВДА

 • російська пропаганда натякає, що Польща або білорусь у небезпеці – до них нібито можуть вторгнутись українці. Це неправда. росія може спровокувати білорусь до участі у війни. Раніше російські літаки вже обстрілювали територію білорусі, аби потім звинуватити в цьому Україну. Щодо Польщі, то лідери країни не бачать жодної загрози від України. Натомість Польща усвідомлює ризик вторгення рф.
 • Міністр агрополітики Роман Лещенко подав у відставку через стан здоров’я. “Зараз я веду війну не тільки з нашим спільним ворогом, але й з важкою спадковою хворобою. Вона не має прописки, через неї стан мого здоров’я постійно погіршується. Тому я змушений залишити посаду міністра агрополітики”, – написав Лещенко у своєму Facebook.
 • Росія втратила вже 40 тисяч військових. Це число включає загиблих, поранених та полонених. Станом на 27 березня загинули 16,6 тисяч російських військових.
 • Україна не використовує заборонену зброю та не порушує міжнародні зобов’язання, на відміну від росії. Ймовірно фосфорні боєприпаси у районі Авдіївки сьогодні вночі використали саме російські військові.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 27 березня

 • Померлих цивільних осіб та російських військових українські лікарі розбирають на органи для потреб ЗСУ.
 • “Не бійся, говори російською”, – такі плакати почали з’являтись у тимчасово окупованих містах Луганщини.
 • Росатом вимагає від української влади якнайшвидше та у безпечний шлях повернути своїх працівників.
 • Міноборони рф: знищені всі повітряні сили України та всі системи протиповітряної оборони.

А тепер ПРАВДА

 • Українським законодавством заборонено вилучати органи без згоди донора. Крім того, не кожен лікар має достатньо кваліфікації для правильного вилучення органів. Тим більше, в умовах політравм жертв обстрілів, вилучення органів теж може не мати жодного сенсу. 
 • В Україні ніколи не було обмежень на російську мову у побуті. Обмеження за законом про мову стосуються лише теле- та радіомовлення, галузі друку, освіти та сфери послуг та мови державних службовців.
 • Щодо працівників Росатому, то все навпаки. На Запорізькій АЕС перебувають 11 спеціалістів – атомників з «Росатому», які вдерлися туди разом із загарбниками без згоди і запрошення «НАЕК «Енергоатом» або Запорізької АЕС. «Енергоатом» досі вимагає від «Росатому» негайно вивести з території ЗАЕС свій персонал, що перебуває там поза законом.
 • російське міноборони щодня, з першого дня війни звітує, що всі повітряні сили та ППО України знищені. Це неправда. ППО України працює. Лише вчора, у суботу 26 лютого ППО збили три з чотирьох ракет над Волинню, які були випущені з території Білорусі. Крім того, за 26 березня Повітряні сили ЗСУ збили один літак та 12 безпілотників різних типів.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 27 березня

 • Українські війська обстрілюють цивільну інфраструктуру в Чорнобаївці.
 • Українська ГТС поповнює бюджет рф набагато більше, ніж компанії, що відмовились виходити з ринку росії.
 • Угорщина готується забрати собі Закарпаття.
 • У лабораторіях Чорнобиля працювали з радіоактивними матеріалами, які працівники станції просто забули забрати з собою, коли покидали АЕС. Це нібито ще раз вказує на підготовку Україною ядерного теракту чи використання ядерної зброї.

А тепер ПРАВДА

 • Російським військовим так боляче водинаднцяте програти бій за Чорнобаївку, що вони вже виправдовуються через свою пропагандистську машину. Насправді ж немає підтверджень того, що українські війська нанесли удари по цивільній інфраструктурі в Чорнобаївці. ЗСУ наносять удари саме по скупченню противника.
 • Україна не купує російський газ із листопада 2015 року, тож наша ГТС не може поповнювати бюджет рф. Крім того, частина європейських країн поступово відмовляється або планує у найближчі роки відмовитись від російського газу. Наприклад, Польща планує відмовитись від російського газу з 2023 року, від газу «Газпрому» вже відмовились і деякі литовські постачальники.
 • Насправді Угорщина не претендує на землі Закарпаття і не виражає таких прагнень​. Міф про сепаратизм у Закарпатті створений російською пропагандою та підтримується не лише в Україні та на Росії, але і в Угорщині, аби закріпити думку про те, що Україна не є цілісною та суверенною державою.
 • Російські окупанти розграбували та знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію в м. Чорнобиль. На базі лабораторії справді знаходились високоактивні проби та зразки радіонуклідів, але це не є свідченням підготовки ядерної зброї. Натомість, неправильне поводження з радіоактивними матеріалами нашкодить у першу чергу окупантам, які захопили станцію.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 24 березня

 • Росія не веде війну проти України. Інакше б вона влаштовувала килимові бомбардування міст.
 • Жителі європейських країн обурені хамством та невихованістю українських біженців. До цього призвели 8 років націоналістичної пропаганди про вищість української нації.
 • США та Європа розглядали Україну як базу для розміщення ядерної зброї, спрямованої на росію. Це нібито підтвердив міністр оборони Великої Британії.
 • США безпідставно звинувачує росію у воєнних злочинах.

А тепер ПРАВДА

 • Росія влаштовує килимові бомбардування Маруіполя – про це заявили навіть у НАТО. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай раніше зазначав, що рф здійснює килимові обстріли по житлових кварталах Луганщини. 
 • Росія вже кілька тижнів підтримує хибний наратив про те, що біженці негідно поводять себе за кордоном та надмірно користуються допомогою Європи. Мета цього наративу – дискредитувати українців в очах європейців, а також підірвати довіру європейців до своїх урядів, які надають допомогу України. Теза про вищість української нації за методичками пропагандистів має перегукуватись із “вищістю арійської раси”, яку сповідувала нацистська Німеччина. Утім, реальних ознак фашизму більше у росії, аніж в Україні.
 • На території України заборонено розміщувати ядерну зброю. Зараз саме росія шантажує весь світ ядерною зброєю.
 • Росія вбиває мирне населення, використовує заборонену зброю, обстрілює гуманітарні конвої, веде незаконну мобілізацію на окупованих територіях, депортує місцеве населення та створює загрози екологічній безпеці. Це задокументовані воєнні злочини, а не безпідставні звинувачення. ​​

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 23 березня

 • Польща та США також планували “операцію з денацифікації” України. Доказом цього є розміщення десантних батальйонів на кордоні між Україною та Польщею.
 • Песков в інтерв’ю CNN: “російські військові не наносять ударів по цивільних об’єктах”.
 • Росія ніколи не планувала удари по українських об’єктах з небезпечними хімікатами.
 • Польща готується ініціювати розпад України, який завтра, 24-го березня, будуть обговорювати на саміті НАТО.
 • Louis Vuitton підтримує проведення “спецоперації”, адже у новій колекції у прикрасах використала символи Z та V.

А тепер ПРАВДА

 • На польсько-українському кордоні справді розміщувалися американські десантники перед початком війни. Це були заходи із підтримки союзників НАТО у рамках стримування агресії росії, а не концентрація військ для нападу на Україну. 
 • Лише за останню добу росія кілька разів довела, що знищує цивільні об’єкти. Так, минулої ночі під час обстрілу Броварського району Київської області російські окупанти знищили овочесховище та ковбасний цех. У Чернігові розбомбили міст через Десну, яким рухались евакуаційні рейси та гуманітарна допомога. У Харкові вчора ​​активізувалися атаки на житлові райони та історичний центр міста.
 • 21 березня внаслідок російського ворожого обстрілу на території заводу «Сумихімпром» було пошкоджено резервуар з аміаком ємністю у 50 тон.
 • Польща ніколи на офіційному рівні не заявляла, що прагне ініціювати розпад України. Натомість зараз Польща почала посилено готуватись до можливого вторгення росії.
 • Louis Vuitton справді представив нову колекцію прикрас із символом схожим на ворожу Z. Насправді ж задум авторів колекції – це поєднання перших літер назви бренду “L” та “V”, що символізує рух та енергію. До речі, LVMH (об’єднує бренди Louis Vuitton, Moët, Hennessy та є найбільшим виробником предметів розкоші у світі) заявив, що призупинить операції з росією. У мережі також поширювали відео із порожніми полицями бренду Louis Vuitton на росії.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 22 березня

 • Зеленський навмисне вбиває мирне населення Маріуполя. Це помста за те, що більшість населення – проросійське.
 • У справі про поширення коронавірусу знайшли український слід.
 • Депутат держдуми Криму прогнозує, що Європа ще буде вдячна росії за викриття мережі біолабораторій в Україні.
 • Ілля Кива: група націоналістів під керівництвом Віталія Кличка планує у найближчі два тижні здійснити державний переворот в Україні.

А тепер ПРАВДА:

 • Нещодавно ми вже спростовували схожу тезу про те, що у 2014 році українські нацисти захопили Маріуполь попри те, що більшість міста на “референдумі” проголосувала за приєднання до “днр”. Насправді ж місто не підтримало масово вступ до “днр”, а сам референдум був незаконний. росія продовжує знищувати Маріуполь. Сьогодні авіація рф скинула дві надпотужні авіабомби на місто. Облогою Маріуполя керує генерал-полковник Михайло Мізінцев, який керував операцією в Сирії. Саме він наказував бомбити пологовий будинок, дитячу лікарню, драмтеатр, будинки мирних жителів. Евакуація маріупольців — головний пріоритет на сьогодні, але евакуацію унеможливлюють інтенсивні обстріли окупантів.
 • Кілька днів тому ми вже передбачали, росія може звинуватити нас у поширенні коронавірусу. Для цього раніше російська пропагандистська машина казала, що у так званих таємних біолабораторіях в Україні проводили дослідження з коронавірусами та кажанами. Однак у світі досі більше схиляються до версії про природне походження коронавірусу, отож, довести росії свою версію не вдасться.
 • Викриття біолабораторій не відбулось, адже інформація про них завжди була у відкритому доступі. Крім того, у світі, зокрема у США добре відомо про функціонування цих лабораторій: вони працювали за програмою зменшення біологічної загрози. Під час пандемії COVID-19 вони допомагали виявляти поширення вірусу в Україні, а не розповсюджували його.
 • Ілля Кива завжди був і залишається рупором російської дезінформації. Раніше він неодноразово називав Революцію Гідності “кривавим державним переворотом”, а війну на Сході України – “громадянським конфліктом”. Ми часто ловили Киву на брехні, перевірку його висловлювань можете подивитись на нашому YouTube.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 22 березня

 • Спецоперацію проводить професійна армія, яка справді використовує крилаті ракети. Їх застосування дуже ефективне, адже ними наносяться високоточні удари по військовій інфраструктурі і в жодному разі не по цивільних об’єктах. По цивільних об’єктах б’ють самі націоналісти та ЗСУ.
 • У рамках шкільної програми в Україні мілітарізують неповнолітніх. Це пов’язано з тим, що у підручнику з ОБЖ для 11-го класу росію називають окупантом та агресором.
 • Біологічна зброя, яку розробляли в Україні мала діяти на репродуктивну систему жінок слов’янського етносу.
 • Київ віддав наказ нацбатальйонам виїжджати з Маріуполя під виглядом мирного населення.

А тепер ПРАВДА:

 • У так званій “професійній армії” воюють зокрема строковики – це визнало навіть міноборони рф. Окупанти знищують нашу цивільну інфраструктуру. Внаслідок ворожих обстрілів вже зруйновано 15 тисяч кілометрів доріг, 1600 житлових будинків, майже 400 освітніх закладів, 36 лікарень, 77 адміністративних будівель і навіть 8 церков. Загальна сума збитків, які росія нанесла Україні – майже 63 млрд доларів.
 • Україна ще у 2018-му році на законодавчому рівні визнала росію – країною-агресором. Той факт, що росію називають агресором у шкільних підручниках не є свідченням мілітаризації неповнолітніх. Натомість на росії путін і шойгу планують залучати до війни неповнолітніх – повідомляли у Головному управлінні розвідки.
 • Розробити біологічну зброю, яка б вражала лише окремий етнос, неможливо. Крім того, заяви про те, що українці готували біологічну зброю проти росіян суперечать заявам роспропаганди про те, що “українці і росіяни один народ”.
 • Бої за Маріуполь тривають і українські військові не тікають з міста. Якраз сьогодні під час бою на вулицях Маріуполя бійці полку «Азов» (а саме їх пропагандисти вважають ледве не головними нацистами України) знищили чотири танки та кілька одиниць ворожої бронетехніки.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 22 березня

 • Звернення від окупантів до жителів Харкова та Харківської області: “На даний момент не існує війни між українцями та росіянами. На території України проходить спецоперація проти нацистів, олігархів та всіх, хто зрадив рідну землю і роками жорстоко поводився з мирним населенням.”
 • Аваков підставив усю українську пропаганду, коли сказав, що в Україні насправді загули понад 17 тисяч військових, хоча Генштаб говорить лише про 15 тисяч.
 • Росія перейшла до нового етапу війни, мета якого збереження максимальної кількості життів мирного населення.
 • Зеленський пообіцяв винести на референдум питання про “денацифікацію” та “демілітаризацію” України.

А тепер ПРАВДА:

 • росія веде війну проти України та українців. Щодо нацизму, то він ніколи не був масово поширеним в Україні. Щодо «радикалів» в уряді чи парламенті, то ані в чинних, ані в попередніх органах влади України не було жодного міністра, якого/яку б пов’язували з крайніми рухами, в українському парламенті з 2014 року не було партій, які навіть умовно можна вважати “крайніми правими”. Відсутність конкретних прізвищ у заяві та те, що рф не заявляла з доказами жодного разу, що той чи інший урядовець належить до «радикалів» — ще одне свідчення безпідставності.
 • Не будемо виправдовувати Авакова за викриття даних, тим більше тих, які суперечать офіційній статистиці. У питаннях обліку втрат російських окупантів варто довіряти Генеральному Штабу ЗСУ. Також варто пам’ятати, що підрахунок втрат росіян ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій.
 • окупанти і близько не намагаються зберегти життя мирного населення. Лише у Маріуполі через масові обстріли міста загинуло понад 3000 людей. Ймовірно, кількість жертв ще більша, адже багато людей загинули під завалами, які неможливо розібрати через інтенсивні бойові дії. Тривають обстріли житлових районів, будинків, шкіл, лікарень, які окупанти вважають “воєнними базами”.
 • “Остаточно компроміси на переговорах між Україною та рф вирішить референдум”, – сказав Володимир Зеленський. Це стосується питань гарантій безпеки, тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму. Утім жодного слова про “денацифікацію” та “демілітаризацію” у зверненні президента не було. І це очевидно, адже обидва терміни – надумані росією формальні приводи для війни.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 22 березня

 • Песков: росія не створює жодних спеціальних структур на звільнених від націоналістів територіях України.
 • 16 березня українські націоналісти розстріляли 10 жителів Чернігова, що стояли у черзі за хлібом.
 • У зв’язку з воєнним станом в Одесі організовують роботу оборони. Як підтвердження цьому до повідомлення додають нібито виписку з Розпорядження №101 від 16.03.22 Начальника Одеської ОВА Максима Марченка.
 • Україна не організовує гуманітарні коридори з Бердянська.

А тепер ПРАВДА:

 • росія намагається встановити окупаційну владу на захоплених територіях. Так, нещодавно у Мелітополі після викрадення мера міста окупанти “призначили” новим мером депутатку облради від партії “Опозиційний блок”. Таке ж кишенькове керівництво за абсолютно незаконними процедурами росія встановлювала і в ОРДЛО та Криму.
 • Чергу у Чернігові за хлібом обстріляли саме окупаційні війська – про це повідомила Чернігівська обласна прокуратура. В оперативному командуванні “Північ” уточнили, що обстріли велися з важкої артилерії, ймовірно, з “Градів”.
 • Як повідомляє Одеська обласна військова адміністрація, жодного подібного Розпорядження Начальник Одеської ОВА не видавав і не підписував. “Усі офіційні Розпорядження ми публікуємо на нашому офіційному сайті та оперативно повідомляємо про них на офіційній сторінці у фейсбуку”, — йдеться у повідомленні.
 • Коридори з Бердянська до Запоріжжя працюють, зокрема сьогодні, 21 березня. Утім саме окупанти не дають можливості мирному населенню евакуюватися, адже постійно обстрілюють автобуси та авто або блокують їх на виїзді з міста.  

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 20 березня

 • На Київщині заборонили гуляти в лісах, бо Тероборона вбила там кількох мирних громадян.
 • Опитування групи “Рейтинг” про те, що 93% українців вірять у перемогу, – некоректне, адже проводилось переважно середня населення Західної України, де немає активних бойових дій.
 • Якщо у Суми увійдуть російські війська, ЗСУ будуть труїти мирне населення хлором та аміаком.
 • У 2014 році українські нацисти захопили Маріуполь, хоча місто показало величезну явку на референдум за “днр”

А тепер ПРАВДА:

 • Гуляти в лісах на Київщині заборонили для запобігання реальній загрозі виникнення пожеж у лісах і мінімізації їх наслідків.
 • Опитування групи “Рейтинг” проводилось серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. У розрізі регіонів найбільше впевнені на Заході та Півдні України – 95%, далі йдуть жителі Центру – 94%, на Сході – 85%.
 • ЗСУ не користуються забороненою зброю, на відміну від рф. Якщо ж рф заявляє, що провокації із хімічною зброєю готують ЗСУ, отже, самі окупанти можуть застосувати таку зброю.
 • По-перше, так званий “референдум за “днр” був абсолютно незаконним. По-друге, у Маріуполі в організаторів “референдуму” навіть не було списків виборців, адже сепаратисти не змогли отримати доступ до реєстрів. У місті було лише 4 виборчі дільниці. Часто голосували люди, які навіть не мали жодних документів, що посвідчують особу. Не дотримувалась і таємниця голосування. Зі слів мера міста, на “голосування” з’явилось лише 30% “виборців”.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 20 березня

 • Проект “Україна-Антиросія” роками втілювався американськими політтехнологами.
 • Нацисти з полку “Азов” навмисне знищили басейн у центрі Маріуполі, хоча знали, що там переховується мирне населення.
 • Священники-розкольники з ПЦУ їздять на Донбас вбивати мирне населення.
 • Вивезення людей з Маріуполя до росії – це порятунок від гуманітарної катастрофи.

А тепер ПРАВДА:

 • Кремлівська пропаганда історично шукає обґрунтування своєї агресії, переконуючи світ і самих себе, що західні країни ліплять з України “антиросію”, хоча ніхто з цим завданням зараз не справляється так філігранно, як путін та його оточення.   
 • Вчора окупанти скинули бомби на школу мистецтв міста, де від ворожих обстрілів ховались приблизно 400 людей, серед яких жінки, діти та люди похилого віку. За підрахунками Пентагону, російська авіація здійснює близько 200 літако-вертольотних вильотів на день на територію України, більше 100 припадає – лише на Маріуполь. Окрім цього – постійні атаки з артилерії, танків, РСЗО. Російські кораблі також почали обстрілювати Маріуполь.
 • Через чотири роки після початку війни на Донбасі та анексії Криму Україна створила власну православну церкву, яка не залежить від Москви. Утім, російська православна церква відмовилась визнавати незалежність ПЦУ та усіляко намагається її дискредитувати. Московський патріархат називає українську церкву “схизматичною”. Утім, схизму в православному світі спричинила саме Росія — Московський патріархат розірвав зв’язки з Константинополем через можливість визнання незалежності ПЦУ. Патріарх Варфоломій підписав Томос та надав ПЦУ автокефалію — так була створена українська незалежна церква.
 • Маріупольців насильно вивозять на територію росії. Усіх депортованих відправляють у фільтраційні табори, де в українців відбирають мобільні телефони та українські документи. Пізніше частині депортованих видають окупаційні посвідчення особи, доля іншої частини наразі невідома.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 19 березня

 • Цієї ночі Україна нанесла удари по центру Маріуполя “Точкою У”. “На щастя”, російська ППО перехопила ці ракети та дала відповідь “Іскандерами”.
 • Нацисти в Харкові розстріляли місце видачі гуманітарної допомоги, а в Сєвєродонецьку – мирне населення.
 • 85% руйнувань Маріуполя здійснили “азовці”. “Азов” тікає з Маріуполя під виглядом цивільного населення, тому їх розстрілюють.
 • Маріуполь – це серце “днр”.
 • Замість того, щоб розбирати завали знищених будинків, у центрі Києва виклали герб з квітів.

А тепер ПРАВДА

 • Українська сторона не повідомляла про обстріли Маріуполя з “Точки У”. Про обстріли міста повідомили лише російські медіа. Найімовірніше, росіяни вчергове розстріляли місто з ракет, але намагаються звинуватити в цьому ЗСУ.
 • Українці, яких рф продовжує називати нацистами, не розстрілюють гуманітарну допомогу. Знову ж за формулою рф, якщо росія в чомусь звинувачує українську сторону, значить робить так сама. У Харкові можна отримати гуманітарну допомогу зокрема у відділеннях Укрпошти та “Нової пошти”. З міста також діють евакуаційні рейси Укрзалізниці . Обстріли Сєвєродонецька здійснюють окупанти. Незважаючи на це з міста є “зелені коридори”, якими сьогодні змогли виїхати 160 людей, без урахування тих, хто виїхав власним транспортом.
 • Росія викривлює дійсність: 80-90% міста зруйнували окупанти. Росіяни намагаються звинуватити у всіх бідах міста “Азов”, але бійці полку не тікають з міста та обороняють його.
 • Маріуполь залишається українським містом. У центрі міста йдуть бої, але місто не окуповане.
 • Окупанти востаннє обстріляли Київ 18 березня. Збитий снаряд влучив у Подільському районі. На місці працювали фахівці. Аналогічно працювали і 17 березня у Дарнцькому районі, і 15 березня після обстрілів Святошинському районі.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 19 березня

 • Лавров про “спецоперацію рф”: “У нас не було іншого виходу, окрім як зірвати антиросійських проект Заходу”
 • Нацисти у Маріуполі розстрілювали і викидали людей з вікон їх квартир, щоб зайняти верхні поверхи.
 • росія пропонує Україні стати такою ж як білорусь: не мати ядерної зброї та не погрожувати рф. Гарантією безпеки було б розміщення воєнних баз рф на території України.
 • Боротьба з усім російським у Європі межує з расизмом.
 • Українська сторона має намір обмежити доступ у Телеграм, тому що Україна провалила свою інформаційну операцію.

А тепер ПРАВДА

 • На росію почали накладати санкції після визнання “лнр/днр”, а активізувалися санкції після початку вторгнення рф в Україну. Ані Захід, ані Україна не планували напад на росію. Натомість рф лише виправдовує свій напад на Україну надуманою загрозою, що йшла від України.
 • Мирному населення Маріуполя шкодять лише російські військові. Так, останнім часом окупанти почали вдягати на мешканців Маріуполя білі пов’язки, щоб українські захисники плутали їх з росіянами.
 • Білорусь – країна-сателіт росії. Нещодавно лукашенко стверджував, що білорусь зажадає від рф повернути ядерну зброю в тому випадку, якщо таку зброю розмістять біля білоруських кордонів, наприклад, “у Польщі, Литві або тій же Україні”. Аналогічні заяви робив і голова білоруського МЗС Владімір Макей. “Те, про що заявив президент олександр лукашенко, що ми розглядаємо можливість розміщення на території білорусі ядерного озброєння, – це одна з можливих відповідей на майбутні можливі дії з боку Північноатлантичного альянсу на території Польщі”. Зараз же лукашенко намагається відхреститись від цих слів і каже, що у білорусі ніколи не буде ядерної зброї.
 • Санкції ЄС, відмова від російської продукції та вихід з ринку росії зарубіжних компаній – це не прояви “расизму”, а обмеження, які накладають на країну, яка погрожує всьому світові. До речі, термін “антиросія” використовує переважно ворожа пропаганда. Бо й дійсності Україну ніколи не перетворювали на “Анти-росію”, а обмеження пов’язані з рф в Україні були пов’язані з тим, що рф у 2014 році окупувала Крим та частину Донецької і Луганської областей.
 • В Україні не заявляли про обмеження доступу до Телеграм. У той же час російські  Телеграм-канали – на основі яких ми і складаємо цей моніторинг – щодня поширюють тисячі дезінформаційних меседжів. Саме тому в Україні закликають перевіряти інформацію та відфільтровувати російські та проросійські медіа, як джерела ворожої пропаганди.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 18 березня

 • США влаштовує криваву рекламу своєї зброї.
 • “Азов” влаштував укріплення на металургійних заводах у Маріуполі і не дає робочим зупинити виробництво.
 • З Маріуполя не можна влаштовувати зелені коридори, щоб звідти не втекли бійці “Азову”
 • Цинічна брехня: українці мріють вбивати російських дітей, росіяни ж мріють, щоб діти жили довго і щасливо.

А тепер ПРАВДА

 • США передадуть Україні 800 зенітних комплексів Stinger, 2 тисячі протитанкових Джавелінів, тисячу одиниць легкої протиброньової зброї та 6 тисяч протиброньових систем, 100 безпілотників, 100 гранатометів, 5 тисяч гвинтівок, тисячу пістолетів, 400 кулеметів та 400 рушниць, 20 млн різних боєприпасів, 25 тисяч бронежилетів і 25 тисяч шоломів. Це не реклама їх зброї, а допомога партнерам.
 • Заводи Азовсталь ще 25 лютого були законсервовані, їх технологічно правильно зупинили, щоб у випадку бомбардувань вони постраждали якнайменше, а потім швидко могли відновити роботу.
 • З блокадного Маріуполя особливо складно встановити зелені коридори, адже окупанти роблять все, щоб ускладнити рух людей і не допустити український гуманітарний вантаж у місто. З Маріуполя вдалося врятувати вже більше 35 тисяч людей. Продовжуються рятувальні роботи на місці підриву окупантами театру, в якому маріупольці ховалися від обстрілів. Як відомо на цей час, вдалося врятувати більше 130-ти людей. Але під завалами знаходяться ще сотні маріупольців. Тим часом Греція готова профінансувати відбудову Маріупольского пологового будинку про це повідомив прем’єр-міністр країни, а Італія – Маріупольського Драмтеатру.
 • Довго і щасливо вже не будуть жити 109 вбитих та 130 поранених російськими військовими дітей. Українці не вбили жодну російську дитину.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 18 березня

 • Навчальні сирени іноді вмикають, щоб перевірити справність. Існують об’єкти, які фіксує ППО, але через них не вмикають тривогу. Люди не встигли сховатись через те, що черговий не ввімкнув повітряну тривогу
 • НБУ просить переказати кошти на допомогу ЗСУ у криптовалюті.
 • Путін під час виступу у Лужниках: “Жители Криму зробили правильний вибір, встановивши жорсткий бар’єр з неонацистами. Росія багато зробила, щоб витягнути Крим з того принизливого положення, в якому опинився півострів у складі України”.
 • Українські бойовики пообіцяли знищити Волноваху. “днр” навпаки – налагоджує там “нормальне життя”.

А тепер ПРАВДА

 • За умовами воєнного часу навчальні сирени заборонені. Після всіх виявлених об’єктів, навіть якщо вони невеликі, вмикається сирена.  Сирену вмикає черговий центру управління, який присутній на місці цілодобово. 
 • Національний банк України НЕ розсилає електронні листи громадянам і НЕ збирає кошти на допомогу у криптогаманці. Зафіксовано дві такі фейкові адреси: [email protected] та [email protected]
 • Кримчани не здійснювали вільний вибір на референдумі у Криму. У Криму росія встановила репресивний режим та порушила права жителів півострову на свободу слова, свободу переміщення, право на працю та багато інших прав. Росія також проводила незаконну мобілізацію та нарощувала на півострові власну військову присутність.
 • Голова Донецької ОДА Павло Кириленко розповів, що Волноваха зруйнована, а більшість людей виїхали. Волноваха стала першим великим містом у Донецькій області, яке вдалося захопити нападникам. До війни 2014 року тут мешкало близько 100 тис людей. Бої за місто точилися ще з кінця лютого. 28 лютого, попри удари “Градів” та авіації, українські військові змогли відтіснити росіян на межі міста. З труднощами, проте людей евакуйовували із Волновахи впродовж двох тижнів. Встановлення контролю над Волновахою російська армія розглядає як крок до взяття Маріуполя. Якщо Маріуполь не втримають українські війська, це дозволить Росії встановити контроль над одним із найбільших українських портів, а також створить суходільний коридор між Кримом та “днр/лнр”.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 17 березня

 • У Харкові багато років досліджували передачу небезпечних патогенів через кажанів. У Грузії та Україні проект по патогенам кажанів під керівництвом США розпочався у жовтні 2019 року, якраз перед початком пандемії коронавірусу.
 • Біженці з Маріуполя кажуть, що по них стріляла українська армія. Всі, кого евакуюють з Маріуполя, відмовляються їхати контрольовані Україною території. Українська влада кинула Маріуполь напризволяще.
 • Будівлю Драмтеатру у Маріуполі підірвали бойовики полку “Азов”. За іншою версією, Драмтеатр знищили війська рф, але тому, що там переховувався полк “Азов”.
 • США та ЄС оголосили дефолт по борговим зобов’язанням перед рф.
 • Лукашенко: якщо Україна не припинить провокувати Білорусь, то Мінськ почне відповідати.

А тепер ПРАВДА

 • Здається, росія веде до того, що коронавірус таки створили в Україні у так званих таємних біолабораторіях США. Але це неправда. По-перше, вчені з усього світу досі схиляються до того, що COVID-19 мав природне походження. По-друге, біолабораторії в Україні контролюються МОЗ, і у них працювали, аби зменшити небезпеку патогенів, а не розповсюджувати їх. Деякі із лабораторій працювали над ідентифікацією вірусів, зокрема, вірусу SARS-CoV-2.
 • У блокаді в Маріуполі перебуває 350-400 тис. людей. Загиблих в місті (станом на 13 березня) 2358 людей. У міській адміністрації припускають, що цю цифру можна помножити на 1,5-2, бо ще не відомо, скільки людей під завалами. 80-90% міста розбомблено, немає жодної будівлі без пошкоджень. Це – результат “руського миру”, “денацифікації” та “демілітаризації”, яку проводить рф. Сьогодні з Маруіполя працює гуманітарний коридор до Запоріжжя. Але щоразу евакуація та доставка провізії ускладнюється через обстріли окупантів. Рашисти спричинили в Маріуполі найгіршу гуманітарну катастрофу. Не в змозі здолати українську армію, загарбники бомблять мирних громадян, блокують гуманітарну допомогу.
 • Роспропаганда плутається у версіях: чи-то полк “Азов” сам підірвав драмтеатр, чи-то полк “Азов” там був, тому його і підірвали. Аналогічно росія брехала і у про Маріупольський пологовий будинок. Правда одна: саме окупанти обстрілюють цивільну інфраструктуру та мирне населення. На Драмтеатр рашисти скинули потужну бомбу. На щастя, завалене бомбосховище сьогодні зранку почали розбирати і звідти виходили живі люди.
 • США та ЄС заморозили активи росії, її компаній та олігархів, але це не означає дефолт країн перед рф. Насправді у переддефолтному стані знаходиться саме росія. Хоча рф вдалось виплатити у доларах $117 млн зовнішніх зобов’язань, все ж, за підрахунками Bloomberg, коштів для виплат боргів росії вистачить хіба що до травня.
 • Україна не провокує білорусь до війни. Всі останні провокації на кордонах між Україною та білоруссю відбулись з вини росії.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 16 березня

 • Після “референдума” в Криму на півострів було накладено багато санкцій. Тим не менш, за ці 8 років життя на острові було набагато кращим, ніж 23 роки у складі у Незалежної України.
 • Українська сторона здала Каховську ГЕС без бою.
 • Українська влада втекла з Волновахи і навіть не попередила людей про евакуацію.
 • У росії немає підстав для дефолту.
 • Зеленський переховується у підвалі на кордоні з Польщею. Вчора на зустріч з представниками Чехії, Словенії та Польщі його привезли таємно.

А тепер ПРАВДА:

 • Так званий «референдум» у Криму не має нічого спільного з «вільним вибором». Рішення про проведення «референдуму» ухвалили на засіданні Верховної Ради Криму 27 лютого 2014 року. Будівля парламенту вже була захоплена військовими без розпізнавальних знаків, яких Путін пізніше визнав російськими. До зали журналістів не пустили, тож невідомо, чи був кворум для ухвалення такого рішення і як депутати голосували під дулами автоматів. 
 • росія встановила у Криму репресивний режим у стосунку кримських татар, етнічних українців та всіх, хто виступає проти окупації. Кримськотатарський народ потерпає від нескінченних обшуків мечетей, домівок та робочих місць. Керівників їхніх громад виганяють з півострова, ЗМІ закривають, а їхні мирні органи самоврядування криміналізують як “екстремістські організації”. Журналісти й блогери, Свідки Єгови, етнічні українці та багато інших побоюються, що окупаційна влада сприйме будь-яку форму висловлювання як інакомислення, що коштуватиме їм свободи чи навіть життя.
 • Окупаційна влада призвала майже 28 тисяч жителів Криму до складу ЗС рф. Замість дотримання міжнародних норм, росія вдалася до розбудови військової присутності в Криму, включаючи переміщення на півострів боєздатних літаків та ракет, зброї та боєприпасів. Вона посилила свою військову присутність у Чорному, Азовському морях і Керченській протоці.
 • росія окупували Каховську ГЕС у перший день війни. Говорити про відсутність будь-якого спротиву — нелогічно, адже місцева влада не була готова до раптового вторгнення. Нагадаємо тут, що росія підло напала на Україну о 5 ранку.
 • Окупанти обстрілюють Волноваху та не дають евакуюватися мирному населенню.
 • Fitch опустила кредитний рейтинг до “С”. Це означає, що найближчим часом росію чекає суверенний дефолт. Moody’s опустила кредитний рейтинг росії до “C”, що свідчить про зростаючий ризик дефолту S&P Global Ratings оцінила кредитний рейтинг росії як “CCC-”.
 • Зеленський неодноразово спростовував заяви про те, що він не у Києві

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 16 березня

 • ЗСУ нібито вже втратили 34672 людей, ще 23490 тяжко поранені і 13,3 тис. знакли. Серед бійців Нацгвардії загинули 15000 осіб, а в Теробороні — 20 тисяч, ще 30 тисяч поранені. Це нібито розрахунки Червоного хреста, похоронних бюро та Міноборони України, які міністерство передає Зеленському.
 • Українська авіація не змогла збити жоден російський літак.
 • Якби не своєчасна реакція росії, ЗСУ просто знищили б міста “лнр/днр”.
 • росія не має на меті захопити міста. Мета “спецоперації” — стимулювати переговори Києва і москви.

А тепер ПРАВДА

 • Червоний хрест не надавав дані про втрати ЗСУ, Нацгвардії та Тероборони. Інформація про втрати серед українських Сил оборони опублікували лише російські медіа та блогери. До того ж, якщо одне з джерел — це дані Міноборони, які передають особисто Зеленському, як вони могли з’явитись у публічному доступі? Найімовірніше, ці дані вигадані або маніпулятивно розраховані.
 • Насправді українська авіація знищує російські літаки. Наприклад, вночі 1 березня на Київщині був повітряний бій між парою винищувачів МіГ-29 бригади тактичної авіації Повітряних Сил ЗС України та парою російських Су-35С. Обидва літаки окупантів були знищені. 7 березня Повітряні сили ЗСУ збили два ворожих літаки над Києвом.
 • Україна не планувала наступ на Донбас. росія досі користується своїм «casus belli» — формальним приводом для війни. Саме рф розмістила понад 140 000 військовослужбовців і військову техніку на кордоні України. Без подібних дій з українського боку: «загрози», від якої треба захищатися, у росії не було. Цю ідею рф використовували ще до початку війни. Метою цієї пропаганди — зобразити Україну та українських урядовців як агресора.  Про це ми писали у наших щотижневих моніторингах дезінформації.
 • Якщо росія не мала на меті окупувати українські міста, то що тоді відбувається у Маріуполі, Волновасі, Херсоні, Енергодарі та інших містах і навіщо тоді здійснюється наступ на Миколаїв, Харків, Київ та решту міст України? Можливо, росія і намагається тиснути на українську сторону у переговорах, але робить це способами забороненими міжнародними договорами.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 15 березня

 • Лише на третьому тижні війни українська пропаганда з’ясувала, що в українських містах живе російське та російськомовне населення. І зараз користується цим, щоб звинуватити російську армію в обстрілах російського населення в Україні.
 • Вікторія Нуланд визнала, що США мають біолабораторії в Україні
 • Збройні Сили України викрали представника ООН в Харкові
 • Угорське населення України порушило питання про приєднання до Угорщини.
 • Влада України за домовленістю з місцевими лікарями постачає органи поранених до Європи без згоди поранених.
 • Генштаб повідомив, що збитих літаків усього навіть не 49, а 16. Тому і “Привид Києва” не міг збити 50 літаків.

А тепер ПРАВДА

 • Російські пропагандисти змішують поняття “російське населення” та “російськомовне населення”. Утім існування ані перших, ані других Україна ніколи не заперечувала.
 • Вікторія Нуланд не стверджувала, що в Україні знаходяться американські лабораторії. Її слова вирвали з контексту. “Таємні біолабораторії США в Україні” — це міф російської пропаганди. Немає жодного підтвердження, що в Україні є американські лабораторії. Проте є співпраця між українськими та американськими установами. Із 2005 року в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози США допомагають модернізувати українські лабораторії, проводити дослідження, підвищувати культуру безпеки для попередження спалахів небезпечних інфекційних хвороб. Наприклад, під час пандемії COVID-19 ці лабораторії були задіяні для моніторингу ситуації з новим коронавірусом. За весь час співпраці США інвестували близько $200 млн для розвитку 46 лабораторій та медичних закладів в Україні. Згадані заклади не причетні до створення хімічної або біологічної зброї. Навпаки, США ініціювали програму для попередження розвитку подібної зброї. Справа в тому, що Радянський Союз мав власну програму біологічної зброї. Після його розпаду на території України залишилися небезпечні біологічні матеріали. Програма США спрямована на те, щоб ці матеріали не були викрадені або використані у цілях, не пов’язаних із науковими дослідженнями. До 2014 року дія програми також розповсюджувалася на російські лабораторії.
 • Бійці ЗСУ не викрадали представника ООН в Харкові. Як повідомив Центр протидії дезінформації, представники ООН спростували цю інформацію.
 • Тези про відокремлення частини України до Угорщини, бо цього нібито хоче угорське населення в Україні, циркулюють у російської дезінформації вже не перший рік. Мета таких заяв – закріпити думку про сепаратистські настрої українців та підірвати територіальну цілісність країни. Нагадаємо, що це – державна зрада, за яку чекає довічне ув’язнення.
 • Тезу про торгівлю органами російська дезінформація теж використовує вже кілька років. Зараз новий інфопривід: велика кількість поранених, органи яких, на думку роспропагнади, теж можна продавати. Утім трансплантологія в Україні прозора і органи не вилучають і не передають реципієнтам без згоди донора.
 • За весь час війни росіяни втратили 81 літак. Це майже чверть з усіх підготовлених до вторгення в Україну.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 14 березня

 • У небі над Куренівкою у Києві розірвався не ворожий снаряд, а ракета української ППО. Так само 26 лютого у багатоповерхівку на проспекті Лобановського влучила ракета ППО, а не снаряд окупантів.
 • Українська влада за підтримки США проводила збір біоматеріалів представників слов’янської національності для створення біологічної зброї, яка буде вражати лише слов’ян.
 • Українські провокатори кілька днів закликали жінок “днр” вийти на мітинг біля Будинку уряду у Донецьку. Саме цей район сьогодні ЗСУ обстріляли з “Точки У”.
 • Проросійських активістів в Україні залякували 8 років так, що навіть зараз у “звільнених” містах вони бояться висловлювати свою думку.

А тепер ПРАВДА:

 • Сьогодні над Києвом ППО збила ворожу ракету. Уламки впали в районі Куренівки. Одна людина загинула, шестеро поранених. Повністю знищений тролейбус, який був без пасажирів. 26 лютого саме окупанти обстріляли житловий будинок на Лобановського.
 • Окрім того, що МОЗ, США та навіть президент вже пояснювали, що Україна не розробляла біологічну зброю, вже навіть і вчені МДУ пояснили, що створити біологічну зброю, яка б вражала лише певну національність, неможливо.
 • Міноборони України вже спростувало причетність до обстрілу центру Донецька з “Точки У” .
 • В Україні справді боролись із ворожою пропагандою та дезінформацією. Але, погодьтесь, якщо у парламенті представлена ціла проросійська партія, то говорити про залякування і тотальні обмеження щонайменше нелогічно.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 14 березня

 • Депутатка Бундестагу Сара Вагенкнехт заявила, що постачання зброї до України лише затягує “кризу”.
 • Через антиросійську політику у 2018 році в Україні почалась епідемія кору. Україна утилізувала всю вакцину КПК “Пріорікс” лише тому, що її якість перевіряли у росії.
 • Українці нанесли касетний удар по Донецьку “Точкою У”.
 • Українські військові влаштували диверсію в Авдіївському коксохімічному заводі і не дають затушити пожежу.

А тепер ПРАВДА

 • Депутатка Бундестагу Сара Вагенкнехт вже неодноразово висловлювала свою проросійську позицію щодо агресії рф проти України. Вторгнення російських військ на Донбас вона називала “громадянською війною”, яку ведуть “неонацисти”, і просуває тезу російської пропаганди про “братовбивчу” війну. Натомість присутності російських військ на Сході, яку доводили виступи місії США в ОБСЄ, міжнародні розслідувачі та свідчення російських військових, вона не визнає. Разом із кількома іншими членами Лівої партії (Die Linke) була внесена до бази “Миротворець” за спроби легалізації анексії Криму та так званих “ДНР/ЛНР”.
 • По-перше, в Україні для щеплення проти КПК використовують зокрема вакцину “Пріорікс”, вироблену у Бельгії. По-друге, спалах кору – результат антивакцинаторських фейків, а не русофобної політики.
 • “Точкою У” Донецьк обстріляли окупанти, а не ЗСУ. До того ж, “Точка У” це не є касетним боєприпасом. Останні заборонені за міжнародними зобов’язаннями, що тим не менш не зупиняє росію від їх використання.
 • Авдіївський коксохімічний завод був обстріляний російськими “Градами”. Крім того, пошкодили газогін, школу, приватні будинки. Інформація про жертв серед цивільного населення наразі уточнюється.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 13 березня

 • Прем’єр міністр Ізраїлю Нафталі Беннет порадив Зеленському прийняти умови рф для закінчення війни та здатися. На це Зеленський нібито відповів “Я вас почув”.
 • У Попасній ЗСУ масово вбивали мирне населення.
 • 12 березня ЗСУ обстріляли всі гуманітарні коридори.
 • Українські нацисти проводять мародерські рейди у Маріуполі, вбиваючи мирне населення. Нацбати використовують цивільне населення як “живий щит”.

А тепер ПРАВДА: 

 • “Ізраїль як і решта країн – умовних посередників, абсолютно точно не пропонує Україні погодитися на якісь вимоги РФ. Це неможливо з військово-політичних причин. Навпаки, Ізраїль пропонує Росії більш адекватно оцінювати події”, – повідомив Михайло Подоляк.
 • ЗСУ не обстрілюють і не вбивають мирне населення, на відміну від окупантів. Сьогодні окупанти обстріляли Попасну фосфорними боєприпасами, які є забороненою зброю за Женевськими конвенціями. Вчора ми писали про те, які ще положення Женевських конвенцій порошує рф.
 • 12 березня гуманітарними коридорами вдалося евакуювати 13 тисяч людей. Евакуації із Запоріжжя, Енергодару, Ворзелю, Ірпеня та Козаровичів здійснити не вдалося через постійні обстріли окупантів.
 • Через блокаду Маріуполя російськими окупаційними військами у місті загинули 1582 мирних жителя.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 12 березня

 • У лісах Чорнобильської зони помітили пожежі.
 • США визнали, що Україна – нежиттєздатна держава.
 • Провокація: росія може готувати референдум у Херсоні щодо створення так званої “херсонської народної республіки”.
 • Західні партнери знову “кинули” українів: Іспанія дала навчальні муляжі гранатометів Instalaza C-90 та Alcotаn-100

А тепер ПРАВДА: 

 • Жоден орган державної влади, зокрема ДСНС, не повідомляли про пожежі у Чорнобильських лісах. Начальник Головного управління розвідки попереджав: росія готує провокації на території ЧАЕС. Вони мають два сценарії: перший полягає у підпалюванні радіаційних лісів; другий — застосування артилерії по ядерному сховищу. Росіяни планують звинуватити у цих провокаціях Україну.  
 • Наші американські партнери ніколи не визнавали нашої нежиттєздатності. Навпаки, якраз сьогодні Джо Байден підписав указ про те, щоб виділити Україні 200 мільйонів доларів на військові потреби.
 • Російські окупанти справді готують референдум у Херсоні. Для цього зокрема обдзвонюють депутатів Херсонської облради, щоб легалізувати так званий референдум. Водночас українці у Херсоні щодня виходять на мітинги проти російської окупації. Російська пропаганда активно «працює» зі свідомістю місцевого населення, і через своїх агентів у Херсоні поширює серед містян вигідні росії неправдиві меседжі, які дискредитують дії української влади: «Херсон покинули», «Херсон Україні не потрібен», «Україна залишила громадянське населення без засобів для існування». Жоден з них не відповідає дійсності.
 • Знову ж – жодного офіційного повідомлення про таку “допомогу” не було. Натомість відомо, що Іспанія планує надати Україні щонайменше 1370 протитанкових гранатометів, 700 тис. набоїв до гвинтівок та кулеметів та легкі кулемети.  ​

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 12 березня

 • Нова версія про біолабораторії: США проводили антигуманні біологічні експерименти на українцях. По суті, це було “зомбування” за американською програмою «MK-Ultra Monarch», в основі якої – нацистські експерименти з управління психікою. Доказом цього є зростання кількості алко- і наркозалежних на Донбасі.
 • Залізний купол над рф – це мета Заходу. Саме через YouTube блокуватиме російські державні ЗМІ, а Instagram почав їх маркувати.
 • Цукерберг – Гітлер ХХІ століття, бо компанія Meta дозволила заклики до вбивства росіян та білорусів.
 • Російські військові у Чернігівській області діляться з мирним населенням сухим пайком.
 • Зеленський бреше, що відправляє гумконвої до Маріуполя, бо місцеве населення жодної гуманітарної допомоги не отримало.

А тепер ПРАВДА

 • Як ми вже неодноразово писали, всі версії росіян про біолабораторії, біологічну/хімічну/ядерну зброю в Україні – надумані та безпідставні. Небезпека полягає в тому, що якщо рф звинувачує Україну в якихось провокаціях, значить, сама хоче їх застосувати.
 • Захід багато в чому обмежив рф, але залізний купол над собою росія опустила сама. Адже сам Роскомнагляд обмежив доступ до Facebook та Twitter, а з 14 березня закриває ще й Instagram. Рішення щодо Instagram відріже 80 млн користувачів у росії від глобальної мережі.
 • Meta справді дозволить користувачам Facebook та Instagram закликати до насильства щодо росіян і російських солдатів у контексті їх вторгнення в Україну. У компанії додатково пояснили, що дозвіл на використання таких закликів буде поширюватися лише для користувачів з України. Крім того, пояснюють у компанії, це заходи, що дозволяють людям використовувати свої слова для самооборони в умовах війни.
 • Сьогодні російські окупанти знищили у Чернігові готель “Україна”. Крім того, по місту продовжуються ракетні удари по цивільній інфраструктурі, у тому числі з використанням авіації. Чернігів вранці залишився без електрики, газу, води та опалення, але міські служби займаються ремонтом.
 • До і з Маріуполя сьогодні діють гуманітарні коридори. Однак саме російські окупанти не дають проїхати провізії та виїхати мирному населенню.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 11 березня

 • Націоналісти підірвали корпус Фізико-технічного інституту у Харкові, щоб приховати розробки ядерної зброї.
 • Мережа 30 біолабораторій в Україні займались посиленням патогенних властивостей небезпечних хвороб.
 • НАТО перетворило громадянський конфлікт на повномасштабну війну Заходу проти росії.
 • США та ЄС взяли курс на реабілітацію фашизму.

А тепер ПРАВДА

 • Заява про нібито реабілітацію Заходом фашизму – це частина виправдань нападу рф на Україну. Жоден із офіційних представників України не заявляв про прихильність до фашистської ідеології. Звичайно, в Україні, як і у будь-якій іншій країні, є праворадикальні групи, але вони не мають значного впливу на порядок денний. Пропаганда нетерпимості, зокрема пропаганда нацизму, заборонена в Україні.  
 • В Україні ніколи не було громадянського конфлікту. У 2014 росія напала на Україну та окупувала частину наших територій. 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України.
 • МЗС та МОЗ України заявили, що таких лабораторій немає і назвали твердження про них дезінформацією. Раніше прессекретар Білого дому Джейн Псакі назвала твердження Росії про нібито розробки в Україні безглуздими. До речі, вчені вже пояснили, що створити, за версією, рф “біологічну зброю, що буде вражати лише певний етнос” – неможливо.  А більшість страшних виявлених патогенів та бактерій в українських лабораторіях – це поширені у природі мікроорганізми.
 • 10 березня російські окупаційні війська обстріляли Харківський фізико-технічний інститут.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 11 березня

 • Події в Україні – це третій Майдан. Україна могла напасти на білорусь, якби не “спецоперація” рф.
 • На звільнені від “українських нацистів” території “лнр” почали знаходити концтабори.
 • ЗСУ використовують касетні боєприпаси.
 • Україна в ЄС – це фейк української пропаганди.

А тепер ПРАВДА

 • Чи варто зайвий раз пояснювати, що події в Україні – це не Майдан і не “спецоперація”?
 • Українці не створювали концтабори на територіях “лнр/днр”. Натомість за 8 років війни на Донбасі добре відомим став російський концтабір “Ізоляція”. Ще у 2014 році СБУ опублікувала карту концтаборів окупантів.
 • Касетні боєприпаси були виявлені ДСНС України у Миколаївській області. Їх залишили окупанти.
 • На неформальному саміті Європейської ради у Версалі було ухвалено заяву про засудження війни Росії проти України, рішучість посилювати тиск на РФ шляхом нових санкцій, а також про перспективи вступу України до ЄС.   ЄС схвалив декларацію про визнання перспективи членства України в ЄС.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 10 березня

 • Біолабораторії США на території України досліджували способи передачі коронавірусів та інших небезпечних хвороб, що можуть вражати лише окремі нації (росіян, наприклад). Передача небезпечних патогенів та бактерій, за версією рф, мала відбуватись через кажанів та птахів.
 • Українські сапери не могли голіруч знешкодити бомбу ФАБ-250.
 • Лавров: Україна крала російський газ.
 • Знову Лавров: в обстріляному у Маріуполі пологовому будинку не було породіль, лише екстремісти батальйону “Азов”.
 • Українські націоналісти вбили 14 тисяч проросійських громадян на Донбасі за 8 років війни.

А тепер ПРАВДА

 • Здається, рф готується звинуватити нас у створенні та поширенні COVID-19… Сенсаційна інформація рф про біолабораторії в Україні насправді завжди була у відкритому доступі. Метою діяльності цих лабораторій завжди було зменшення біологічної загрози, а не поширення патогенів чи бактерій. За інформацією МОЗ, всі лабораторії в Україні виконують єдину загальну функцію — індикацію та ідентифікацію збудників інфекційних хвороб, що мають значний епідемічний потенціал та/або міжнародне значення і підпадають під регуляцію згідно з міжнародними медико-санітарними правилами. 
 • ДСНС України дійсно вдалось знешкодити бомбу ФАБ-250. Відео є в офіційному каналі ДСНС. Загалом впродовж 9 березня ДСНС виконали 22 заявки з Чернігова щодо розмінування. Тим часом росія обстрілює житлові райони міст України зокрема із забороненої зброї.
 • Україна не купує російський газ з листопада 2015 року, але і не краде його. По-перше, вкрасти газ з газотранспортних систем досить складно, адже Оператори ГТС ведуть цілодобовий облік газу. По-друге, Україна з 2015 року купує газ у Європи. Він може мати будь-яке походження, але європейські компанії, на відміну від рф, не продають газ в обмін на політичні поступки.
 • Щодо Маріуполя, то Лавров повторив вкид, який ще вчора ввечері поширили у російських Телеграм-каналах. Ні, пологовий будинок не був пустим: ще ввечері стало відомо, що постраждали 17 людей. Зранку з’ясувалось, що 3 людини, зокрема, 1 дитина загинули. По суті, Лавров визнав, що пологовий будинок окупанти обстріляли абсолютно свідомо. Утім фото поранених породіль Лавров цинічно назвав маніпулятивними, адже вони не враховують “другу сторону” .
 • За 8 років війни справді загинули 14 тис. людей, але, по-перше, не всі були цивільними, а по-друге, що більш важливо, ці люди не загинули б взагалі, якби рф не напала на нас. За даними ООН з 14 квітня 2014 року до 31 грудня 2021 року через війну на сході України загинули 14,2-14,4 тис. людей, з яких 3,4 тис. — цивільне населення. Серед загиблого цивільного населення було 152 дитини. 81,4% цивільних загинули на територіях “ЛНР/ДНР”, 16,3% на території підконтрольній Україні, а ще 2,3% — на лінії розмежування.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЯ та ДЕЗА росії станом на 21:00 9 березня

 • Україна готує під Харковом провокацію з 80 тонами аміаку, щоб звинуватити росію у використанні хімічної зброї.
 • ЧАЕС атакували українці.
 • Санкції неефективні, адже головні світові виробники не скорочують, а навпаки розширюють поставки у росію. Не вплинуть санкції і на простих росіян.
 • Україна не доклала жодних зусиль для евакуації мирного населення та формування гуманітарних коридорів.

А тепер ПРАВДА

 • росія не вперше з початку війни намагається звинуватити Україну у підготовці провокацій з використанням хімічної зброї. Однак Україна, на відміну від рф, не використовує заборонену зброю та не готує диверсій і провокацій. Якщо росія каже, що Україна готує провокацію з аміаком, це означає, що таку провокацію може здійснити рф.
 • Лінії електропередач до ЧАЕС були пошкоджені окупантами. Світ на межі екологічної катастрофи, якщо окупанти не дадуть відновити подачу електроенергії до АЕС.
 • Лише сьогодні ЄС запровадила новий пакет санкцій для росії та білорусі. росія не межі дефолту, а для простих росіян вже стають недоступні деякі імпортні побутові товари, одяг, їжа та навіть цигарки. Більше про санкції проти росії читайте у матеріалі “Вокс Україна”.
 • З Ірпеня та Ворзеля вдалося евакуювати понад 3 тисячі людей. Загалом за добу вдалось вивезти понад 40 тисяч жінок та дітей з усієї України. Водночас саме росія блокує гуманітарні коридори та допомогу та вбиває людей, які самотужки намагаються втекти з окупації.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 9 березня

 • ЗСУ прикриваються мирним населенням за вказівками НАТО.
 • В Україні небезпечно не лише висловлювати власну думку, а й мовчати замість підтримки “нацистського режиму”.
 • ЗСУ не вистачає особового складу.
 • Росія не пошкодила живлення Чорнобильської АЕС: насправді просто тимчасово вимкнули сонячну електростанцію Solar Chernobyl, яка частково підтримувала роботу ЧАЕС. Ніякої загрози ЧАЕС немає.
 • Україна не дозволила евакуюватися іноземним студентам.

А тепер ПРАВДА

 • Збройні сили України, на відміну від окупантів, не використовують місцеве населення для прикриття. росія постійно обстрілює місцеве населення та цивільну інфраструктуру, навіть під час погоджених зелених коридорів. Так, лише сьогодні окупанти не дають проїхати 50 автобусам з Бучі.
 • В Україні немає обмежень свободи слова, на відміну від рф, яка самостійно обмежила доступ росіян до Фейсбук та Твіттер.
 • Мобілізація в Україні відбувається на підставі Указу Президента. Першочергово в Україні призивають тих, хто має досвід у військовій справі. Мобілізація буде проводитися на території усіх областей України протягом 90 днів з дати набуття чинності указом. Натомість у росії з метою поповнення втрат проводить приховану мобілізацію.
 • Сьогодні в результаті ворожих дій російського агресора повністю знеструмлена Чорнобильська АЕС. ЧАЕС підключають до резервних дизель-генераторів. Це дасть живлення на 48 годин.  Якщо через 48 на станцію не відновити подачу електроенергії, після цього відключиться система охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива, що може призвести до витоку радіації.
 • 2046 іноземних студентів з 27 країн світу застрягли в Сумах, Чернігові, Маріуполі, Херсоні саме через російські обстріли.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 9 березня

 • Незмінний Ілля Кива: з 2014 року всі призначення в Україні узгоджувались із посольством США, а нацизм був домінуючою ідеологією в освіті. А Юрій Бойко – якого роспропаганда пророкує на позицію прем’єр-міністра України – це, зі слів Киви, агент англійської розвідки, що руйнує зміст партії ОПЗЖ.
 • Зі слів “днр”, Україна готується зривати зелені коридори у Волновасі та Маріуполі.
 • Україна винна у руйнуванні будинків мирного населення, яке буде скоро потерпати від морозів та голоду.
 • росія обмежила Фейсбук та Твіттер через ворожу пропаганду та фейки.
 • ”Азов” замінував ядерний реактор у Харкові та вимагає, щоб звідти пішли російські війська.
 • Україна не відкриватиме гуманітарних коридорів до росії, бо так само не хотіла виконувати Мінські домовленості

А тепер ПРАВДА

 • ​​Депутати ОПЗЖ – лідери за кількістю брехні серед українських політиків. Вони повторюють наративи кремля, які ми розбирали у цьому відео.
 • Україна та рф погодили припинення вогню з 9:00 до 21:00 9 березня для евакуації населення зокрема, з Маріуполя в напрямку Запоріжжя та з Волновахи в напрямку міста Покровськ. Утім вже кілька разів евакуацію та гуманітарні коридори зривали саме окупанти.
 • Харків, Ірпінь, Буча, Гостомель – міста, зруйновані окупантами. Фото розгромлених окупантами міст краще за будь-які слова покаже, як відбувається «демілітарізація» та «денацифікація» методами росії і який «мир» несуть війська рф.
 • росія опустила “залізну завісу” та обмежила своїх громадян від всього цивілізованого світу. До речі, у рейтингу World Press Freedom Index за 2021 рік Росія посіла 150-те місце. Для порівняння, Україна — 97-ме.
 • Окупанти обстріляли з “Граду” територію Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де знаходиться дослідна ядерна установка «Джерело нейтронів», в активну зону якої завантажено 37 паливних ядерних елементів. Крім того військові рф продовжують тримати у полоні працівників ЧАЕС та ЗАЕС. Радує лише одне: перебуваючи на території ЧАЕС без спеціального захисту окупанти повільно, але впевнено себе вбивають.
 • Більшість пунктів Мінських домовленостей Росія не виконувала, тим самим продовжуючи конфлікт. Україна намагалася виконувати безпекову частину «Мінську», якої не дотримувалася Росія. Проте політичні пункти угод явно суперечили інтересам нашої країни.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 8 березня

 • ЗСУ обстріляли гуманітарний коридор на Сумщині.
 • Евакуацію з Маріуполя зриває батальйон “Азов”.
 • Наталія Поклонська разом з росгвардією привезла до Херсонщини гумдопомогу від рф. А міністерство надзвичайних ситуацій рф надіслало 430 тон гумдопомоги на Донбас. Російські військові також надають гумдопомогу на Чернігівщині.
 • Гендиректор Роскосмосу Дмитро Рогозін назвав проявами нацизму в Україні нацифікацію народів України, заборону на використання рідної російської мови та російської культури, фізичне знищення та геноцид усіх тих, хто постав проти бандерівщини.
 • Якщо ЗСУ знищують усі міста “лнр/днр”, то ні у кого не має бути сумнів, хто насправді знищив малазійський Боїнг МН-17.
 • Через надання військових літаків Україні з Заходу стане більше жертв серед цивільного населення.
 • “Зовнішнє управління”: НАТО контролює розвиток конфлікту в Україні

А тепер ПРАВДА

 • ​​Близько 13:00 російські військові почали стріляти у напрямку траси, де проходив коридор з Сум до Полтави, автобуси з людьми тимчасово не пропускали через небезпеку. Наразі рух колони відновився. Коридор буде відкритий до 21:00.
 • Росіяни тримають в заручниках 300 000 мирних жителів Маріуполя та перешкоджають евакуації, попри домовленості за посередництвом Міжнародного комітету Червоного хреста. Для евакуації мирних мешканців Маріуполя по єдиному маршруту, оборонцями міста було вжито ряд заходів: розчищено дороги від мін, знято інженерні загородження тощо. Проте, окупанти не випустили дітей, жінок, літніх людей з міста. Ворог розпочав атаку саме в напрямку гуманітарного коридору.
 • Під виглядом гуманітарної допомоги рф завозить на територію України зброю і пальне для окупантів.
 • В Україні ніколи не забороняли користуватись російською мовою, утім згідно із законом про мову використання російської було обмежено для теле- та радіомовлення, галузі освіти, послуг, книгодрукарства тощо. Мову побуту ніколи не обмежували. Так само російська пропаганда ніколи не наводить конкретних прикладів так званого “фізичного знищення” тих, хто “проти бандерівщини”. Відсутність фактів свідчить про те, що всі подібні заяви безпідставні та надумані.
 • Розслідування встановили, що малазійський Боїнг МН-17 був збитий ракетою з зенітно-ракетного комплексу «Бук», що належить 53-й зенітній ракетній бригаді збройних сил рф. Бригада базується під Курськом, але напередодні трагедії перевезла “Бук” до окупованої частини Донбасу через непідконтрольну Києву ділянку кордону з Росією, а найближчої ночі після збиття літака повернутий назад до Росії.
 • Подібні заяви – пряма погроза цивільному населенню від рф. Адже саме роосія зі своїх бойових літаків та ракетних установок обстрілює мирні райони та населення українських міст.
 • НАТО не здійснює зовнішнього управління над Україною. Такі заяви – багаторічні міфи вигадані пропагандою рф. На цих же міфах базувалась і брехлива промова путіна перед вторгненням в Україну.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 22:00 7 березня

 • Топ-тема сьогоднішнього дня серед пропагандистів: біолабораторії США в Україні.
 • Росія готує провокації про розробку ядерної зброї на ЧАЕС та ЗАЕС. Для цього на станції завезли “гуманітарну допомогу” та журналістів рф.
 • Блінкен під час візиту до Литви начебто заявив, що російська армія набагато перевершує українську і здатна “перемолоти” її.
 • Конспірологія: Перша світова війна почалась 28.07.1914 (28+07+19+14= 68). Друга світова: 01.09.1939 (01+09+19+39= 68). Зараз початок війни 24.02.2022 (24+02+20+22= 68)
 • Жителі Харкова отримали повідомлення від ДСНС із закликом не евакуюватися.
 • ЗСУ у Київському районі Донецька знищили 5 дитячих закладів. Крім того, ЗСУ нібито мінують дитячі майданчики.

А тепер ПРАВДА:

 • МОЗ України спростувало дезінформацію про нібито «екстрену зачистку слідів військово-біологічної програми, що фінансується за кошти Міноборони США» та «знищення особливо небезпечних патогенів». На території нашої держави немає американських лабораторій. Усі лабораторні спроможності в Україні виконують єдину загальну функцію – індикацію та ідентифікацію збудників інфекційних хвороб, що мають значний епідемічний потенціал та/або міжнародне значення і підпадають під регуляцію згідно з міжнародними медико-санітарними правилами. 
 • Рашисти завезли свою “гуманітарну допомогу” в зону ЧАЕС для створення “гарної картинки для ЗМІ”. Персонал на станції від допомоги категорично відмовився. Щоб зняти сюжет про роботу ЧАЕС, окупанти переодягнули своїх військових у форму концерну NOVARKA. Останній не працює з вересня 2020 року.
 • “Енергоатом” попереджає: 14 журналістів-пропагандистів вже звезли на АЕС в Енергодарі. Найближчим часом варто очікувати черговий брехливий ролик для виправдання ядерного тероризму загарбників.
 • Державний секретар США Е.Блінкен 6 березня в інтерв’ю CNN сказав: «Розв’язана кремлівським лідером війна проти України приречена на поразку, і навіть попри отримання контролю над деякими українськими містами Путіну судилося програти через мужність і жорсткий опір українців»
 • Жителі Харкова отримали повідомлення з офіційного каналу ДСНС. Насправді у Харкові українська влада не анонсувала гуманітарні коридори. Будь-які гумкоридори від окупантів – небезпечна провокація. Окупанти можуть відкривати вогонь по мирному населенню, аби потім звинуватити у цьому ЗСУ.
 • «РФ пошкодила або знищила 202 школи, 34 лікарні, понад 1500 житлових будинків, включно з багатоквартирними. Зовсім без світла, води, тепла понад 900 наших населених пунктів», – повідомив Михайло Подоляк

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 7 березня

 • Українці видають власну знищену техніку за російську.
 • ЗСУ порушують норми Женевської конвенції про захист мирного населення під час війни.
 • Наступ військ Z і V у напрямку атомних станцій – Чорнобильської та Запорізької – обумовлений загрозою розробки на їх базі ядерної бомби.
 • Евакуацію мирного населення будуть знімати з безпілотників, щоб її не зривали ЗСУ.
 • Особливі форми і смисли у виступі Джо Байдена доводять, що слова путіна чесні, щирі та правильні.

А тепер ПРАВДА:

 • Станом на 7 березня Збройними силами України знищено: особового складу ворога – понад 11 000 осіб, танків ‒ 290 од, бойових броньованих машин ‒ 999 од, артилерійських систем  – 117 од, літаків – 46 од, гелікоптерів – 68 од, кораблів і катерів – 3 од.
 • Обстріли мирного населення здійснюють окупанти. З 4 ранку 24 лютого 2022 року до опівночі 5 березня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 1123 випадки загибелі або поранення цивільних осіб в Україні: 364 загиблих і 707 поранених.
 • Енергодар та прилеглі населені пункти на грані гуманітарної катастрофи через дії окупантів. Російські окупанти змушують керівництво ЗАЕС всі дії узгоджувати з їхніми представниками. На Запорізькій АЕС 500 окупантів, на Чорнобильській – 1000 окупантів.
 • Окупанти перешкоджають евакуації мирного населення з Бучі, Ірпеня, Волновахи, Маріуполя, Енергодара та інших міст.
 • путін бреше щохвилини. Пруфи тут.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 7 березня

 • Окупанти будуть до останнього битися за Харків, бо нібито саме там готувалась ядерна зброя.
 • Російські та проросійські телеграм-канали розкритикували рішення Ірини Верещук про відмову від пропозиції рф щодо гумкоридорів для українців до рф та Білорусі. Тим часом ЗСУ продовжують обстрілювати гумкоридори з Маріуполя.
 • москва незадоволена рішенням Німеччини поставляти зброю в Україну, бо вона може потрапити до рук мародерів та терористів
 • Окупанти перейшли до погроз у сторону мирного населення: мовляв, тих, хто не буде радий окупантам, чекає така ж доля як будь-якого “нациста”.
 • Заклик української влади до мирного населення виходити на мітинги проти окупантів – це формування “живого щита” з цивільного населення.

А тепер ПРАВДА

 • 209 людей, з яких 133 цивільних, загинули на Харківщині. Нагадуємо, що ядерна зброя в Україні – вигадка росіян, адже Україна не могла виробляти ядерну зброю за міжнародними зобов’язаннями.
 • росія зриває гуманітарні коридори, обстрілюючи мирне населення, яке намагається евакуюватися ​​. Відкриття гумкоридорів до рф і Білорусі в умовах війни – недопустиме.
 • Німеччина ще 26 лютого вирішила надати Україні 1000 одиниць протитанкового озброєння і 500 ракет Stinger.
 • Мирні жителі самостійно вирішують виходити на мітинги. Такі зараз проходять у Старобільську на Луганщині, у Мелітополі, у Херсоні. Вчора мітинг проти російської окупації провели і кримські татари у селі Чонгар на Херсонщині. Водночас у Новій Каховці окупанти обстріляли мітингувальників, є загиблі і травмовані.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 21:00 6 березня

 • Мер Херсону, який раніше заявляв, що Україна надасть гуманітарну допомогу, заявив, що допомога не надійшла.
 • Частина російських Телеграм-каналів стверджує, що у Вінниці не знищували мирний аеропорт, обстріляли лише військову базу. Водночас інші кажуть, що знищили аеропорт, бо з міста Вінниця військові поїхали “вбивати людей на Донбас”.
 • На Запорізькій АЕС зберігалась інформація про ядерну програму України.
 • НБУ України відібрав у акціонерів “Альфа-Банк Україна” контроль над банком і вигнав усіх росіян з ради директорів.

А тепер ПРАВДА:

 • У Херсоні тривають мітинги проти російської окупації. Доставку провізії ускладнюють саме окупанти, і окупанти ж обмежують мобільний зв’язок у місті.
 • По-перше, версії росіян суперечливі: одні кажуть, що аеропорт не знищували, інші називають це помстою. Правда одна: сьогодні, 6 березня окупанти обстріляли аеропорт “Вінниця”. Це міжнародний аеропорт, що виконував пасажирські перевезення.
 • Україна є підписантом Будапештського меморандуму – який не працював – та є стороною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Тож ядерної програми в Україні бути не могло.
 • Альфа-Банк вже спростував інформацію: Альфа-Банк Україна в рамках чинного законодавства готує план зміни підсанкційних акціонерів Альфа-Банку Україна для зняття репутаційних ризиків та забезпечення стабільної роботи найбільшого системоутворюючого приватного банку в Україні.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 6 березня

 • До Луганщини прибули автомобілі з гуманітарною допомогою від рф. Батальон “Азов” закликає людей у Маріуполі не виходити з бомбосховищ та не евакуюватися. Це означає, що ЗСУ зривають евакуацію мирного населення.
 • Samsung підтримує війська «Z» у боротьбі з фашизмом в Україні.
 • Пушилін: Українські військові планували атакувати Крим і Донбас навесні 2022-го.
 • США поставили 15 біолабораторій в Україні. Американські спеціалісти готували там нові бактерії, щоб отруювати все навколо.

А тепер ПРАВДА

 • Евакуаційна колона з місцевим населенням так і не змогла сьогодні виїхати за межі Маріуполя: росіяни почали перегрупування своїх сил і потужний обстріл міста. 
 • Samsung Electronics призупинила поставки товарів до Росії.
 • 21 лютого росія зробила цілу постановку з визнання “лнр/днр”: засідання радбезу було заздалегідь записане, так само як і численні відео від ватажків так званих “республік”. Тоб то це саме росія спровокувала, а потім і оголосила повномасштабну війну, а не Україна.
 • росія не перший рік розганяє дезу про біолабораторії США в Україні. Цю ж брехню, до речі, поширювали депутати проросійської ОПЗЖ. Посольство США в Україні вже спростувало цей фейк. Крім того, СБУ заперечила присутність “іноземних біологічних лабораторій” в Україні, ‎заявивши, що лабораторії фінансуються з держбюджету і підпорядковані Міністерству охорони ‎здоров’я.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 13:00 6 березня

 • Київ планував створити “брудну” бомбу у Чорнобилі. 
 • Українські нацисти погрожують жителям Мелітополя, які беруть гуманітарну допомогу від російських військових.
 • Тероборона на Херсонщині готувала теракт під час мітингу.
 • Українська сторона відмовилась гарантувати тишу у Волновасі та Маріуполі.

А тепер ПРАВДА

 • Україна підписала Будапештський меморандум разом з Великою Британією, США та Росією. Але остання договір не виконує. Згідно з Будапештським меморандумом Україна добровільно відмовляється від ядерної зброї, а США, Велика Британія та РФ обіцяють не зазіхати на її суверенітет. У договорі не зазначені конкретні механізми для реалізації гарантій безпеки. Проте, навіть якщо Україна відмовиться від Будапештського меморандуму, то не зможе відновити ядерний арсенал. Україна залишається стороною Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а у випадку його порушення нас буде чекати доля Ірану — економічні та політичні санкції.
 • Українців у Мелітополі, які виходили на мирні протести, розстрілювали російські окупанти.  ​​
 • У Херсоні та у населених пунктах області жителі з українськими прапорами вийшли на мирні мітинги проти окупантів.
 • Маріуполь та Волноваха досі окуповані росіянами. Бої тривають, а мирне населення чекає на гуманітарні коридори. В Маріуполь прямує гуманітарний вантаж з Дніпра та Запоріжжя.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 5 березня

 • Окупаційні українські сили всі 8 років займалися мародерством та терором місцевого населення на підконтрольних їм територіях Луганської та Донецької областей.
 • Київ відмовився робити гуманітарні коридори у Харкові, Сумах та Енергодарі.
 • ЗСУ у Бучі стріляють з житлових будинків.
 • З Маріуполя, з вини України, змогли евакуюватися лише 3 родини, і ті під обстріли ЗСУ. Київська влада нікого не попередила про гуманітарний коридор.
 • Кадиров: Зеленський має передати владу легітимному президенту – Януковичу.

А тепер ПРАВДА

 • Українські військові у Луганській та Донецькій областях захищали підконтрольні Україні території. В Україні також безперервно існували різноманітні програми підтримки для жителів східних областей та внутрішньо-переміщених осіб.
 • Гуманітарні коридори у більшості міст неможливі через обстріли окупантів. Сьогоднішні кейси Маріуполя та Волновахи лише зайвий раз це довели.
 • У Київській області найбільш небезпечними напрямками через дії окупантів залишаються Житомирська траса, Буча, Ірпінь, Гостомель, Макаров та північ Вишгородського району. Війська рф продовжують обстрілювати житлові масиви й об’єкти критичної інфраструктури. Постійно існує ризик авіанальоту майже по всій Київщині. Крім того, в області триває боротьба з диверсійними групами.
 • Російська сторона ігнорує звернення міжнародних гуманітарних організацій, зокрема Міжнародного комітету Червоного хреста, щодо припинення вогню задля створення безпечних умов виїзду мирного населення, а також поранених людей.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 5 березня

 • “Укронацистська хунта” підриває власні залізні дороги та зриває евакуацію власних громадян, щоб використати їх як живий щит.
 • У “днр” заявили, що “українські бойовики” заважають евакуації мирного населення у Волновасі.  Зрив евакуації у Маріуполі, зі слів рф, це теж результат дій ЗСУ.
 • Зеленського кілька разів вивозили зі Львова до Польщі на базу НАТО.
 • Російська армія не веде тактику спаленої землі.
 • Ілля Кива: “Наркоман Зеленський втратив зв’язок з реальністю, від нього відмовились всі західні партнери”.

А тепер ПРАВДА

 • Залізну дорогу на Київщині підірвали також окупанти рф.
 • Евакуація у Маріуполі та Волновасі зірвалась через обстріли російськими окупантами.
 • Ще вчора, 4 березня, Зеленський підтвердив, що він у Києві у відеозверненні.
 • Сьогодні, 5 березня, над Черніговом збили ворожий літак, на якому виявили 3 бомби ФАБ-500. У місті Охтирка на Сумщині окупанти пошкодили ТЕЦ. У селі Фастівського району на Київщині внаслідок обстрілу сталося загорання 8 житлових приватних будинків.
 • 141 країна підтримала резолюцію Генасаблеї ООН “Агресія проти України”. 38 держав (станом на 2 березня, за даними МЗС) закрили повітряний простір для рф.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ ТА ДЕЗА росії станом на 18:00 4 березня

 • Зеленського давно евакуювали з Києва, ймовірно він вже навіть не у Львові, а у Польщі. Тим часом Олену Зеленську помітили на одному з пляжів лазурного узбережжя Франції.
 • США та колективний Захід хоче скасувати санкції проти рф
 • Азаров: НАТО планувало розмістити в Україні 4 бригади військових, повітряна бригада могла навіть нанести ядерний удар. До кінця 2022 року, зі слів Азарова, НАТО планувала спровокувати конфлікт з рф з використанням ядерної зброї.
 • Влада Чернігова тримає місцеве населення у нацистській окупації.
 • військові рф, на відміну від ЗСУ, постачають на окуповані території їжу та ліки.
 • У Волоновасі ЗСУ нібито грабували магазини, переїжджали мирне населення та знищили всю інфраструктуру ракетними ударами, коли відступали.
 • Харків перебуває під владою українських мародерів та нацбатів.
 • Українська пропаганда нібито поширює фейк про повне припинення роботи у росії YouTube, Google та Facebook

А тепер ПРАВДА

 • Повідомлення про евакуацію президента – частина деморалізаційної кампанії російської пропаганди. ʼ
 • Санкції проти рф не скасовуються, а щодня посилюються. Навіть Швейцарія, яка зазвичай дотримується нейтралітету, сьогодні запровадила низку санкцій проти Росії: заборону на експорт деяких товарів нафтової промисловості та деяких товарів і технологій космічної та авіаційної галузей; обмеження торгівлі цінними паперами, видачі кредитів або прийомі депозитів; замороження активів наближених до Путіна олігархів.
 • НАТО ніколи не провокувало конфлікти проти інших країн. Війна, яка триває вже дев’ятий день, це свідома провокація росії. Згадайте лише заздалегідь записані відео-звернення путіна та його радбезу.
 • Окупанти обстрілюють Чернігів “Градами” та “Ураганами”. Російська армія продовжує обстрілювати будинки та об’єкти інфраструктури міста.
 • Наступ на Волноваху здійснюють війська рф.  Сьогодні українська ППО збила в небі над Волновахою ворожий штурмовик Су-25. За пілотом російського винищувача-бомбардувальника Су-34, який збили під Волновахою, прилетів російський вертоліт Мі-8 — його теж «приземлили».
 • Харків постійно обстрілюють окупанти. Місто потребує «зелених коридорів» щоб отримати гуманітарну допомогу.
 • В Україні не кажуть, що YouTube, Google та Facebook в рф перестали працювати. Але заперечувати введені обмеження рф теж не зможе: YouTube заблокував «Первый канал», «Россия 24» і «Россия 1», TASS, «РИА Новости», РБК, «Телеканал Звезда» та інші пропагандистські російські канали в Україні. Корпорація Alphabet (основу її бізнес-імперії складає пошукова система Google) заборонила російському державному медіа RT та іншим каналам отримувати гроші за показ реклами на їхніх сайтах, застосунках та відео, розміщених у YouTube. А от про обмеження доступу до Facebook у рф написали самі росіяни. Поплутали, здається, чия пропаганда 🙂

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ ТА ДЕЗА росії станом на 22:00 3 березня

 • На кількох сайтах територіальних громад з’явились заяви нібито від президента про капітуляцію України. Крім того, росія може створити діпфейк, де Зеленський буде нібито визнавати капітуляцію України.
 • росія готова надати гуманітарну допомогу Херсонській, Сумській та Харківській областям. Тим часом українці нібито блокують “зелені” та гуманітарні коридори для жителів міст та тримають їх “в окупації”.
 • “Неонацисти” відкрили вогонь по китайським студентам, що намагалися виїхати з Харкова.
 • У Харкові та Києві ЗСУ ставлять “розтяжки”

А тепер ПРАВДА

 • Центр протидії дезінформації попереджає: будь-які повідомлення про капітуляцію – це фейк російської пропаганди. Щодо діпфейків, то от кілька порад, як відрізнити їх від реальних відео: правдоподібність контенту: нам будуть намагатися показати саме те, у що легко повірити, і того, до кого маємо найбільше довіри; звук: голос може відрізнятись, знайти на 100% схожого актора – майже нереальна задача; якість маски (накладеного зображення): діпфейк не любить різких рухів голови та фактурних обличь (зморшки, тіні, щетину та бороду, не може добре повторювати рух очей тощо); спробуйте розбити відео по кадрах: це допоможе знайти погрішності у рухах голови та міміці. Один з гарних інструментів для цього – InVid
 • «Зелений коридор» – тактичний інструмент російських окупантів. Пропозиції російських військових «евакуювати» людей в «безпечне місце» вже здійснювалися в Ірпені, Харкові, Маріуполі та інших містах. Хоча насправді міста не були блоковані. Тактика «зеленого коридору» була використана путінською армією в 2014 році під Іловайськом. Тоді російські військові спричинили масштабну трагедію. Сьогодні ж, пропонуючи «евакуацію», окупанти прагнуть створити собі репутацію миротворців.
 • У Херсоні та Києві зафіксовано факти встановлення окупаційними військами мін-пасток з розтяжками поблизу об’єктів цивільної інфраструктури. Центр протидії дезінформації рекомендує такий план дій, якщо виявили їх:
 1. В жодному разі не чіпайте його.   
 2. Негайно повідомте про виявлений предмет підрозділам ДСНС (101) або Поліції (102).   
 3. Попередьте перехожих про можливу небезпеку.   
 4. Відійдіть якомога подалі від підозрілого предмету.   
 5. Не використовуйте поблизу підозрілого предмету мобільний телефон.   
 6. Дочекайтеся приїзду спеціалістів та вкажіть місцезнаходження підозрілого предмета.   

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ ТА ДЕЗА росії станом на 19:00 3 березня

 • Права людей на Донбасі нібито не хвилювали ООН всі 8 років
 • Альтернативна реальність: Українські полонені нібито зізнались окупантам, що їх не попередили про “спецоперацію рф”. ЗСУ нібито використовують дітей для провокацій. А Тероборона використовує для прикриття карети швидкої.
 • Фейк: Зеленського нібито взяли у полон під Волновахою, поки він ховався у кущах.
 • Цинізм: міністр закордонних справ рф лавров: військові рф використовують лише дуже точну зброю і вражають лише військові частини. Удари нібито не наносять навіть по казармах з військовослужбовцями.
 • Російські федеральні телеканали показували Запоріжжя, говорячи про Харків, і стверджували: “у Харкові все добре, ми нікого не бомбимо”

А тепер ПРАВДА

 • ООН всі 8 років опікувалась проблемами Донбасу.
 • Російська пропаганда спотворює всі факти: це російські військові не знали куди їдуть, російські військові влаштовують “евакуації” аби створювати живі щити і російські військові крадуть машини поліції та карети швидких аби прориватись у міста.
 • Якщо за логікою окупантів, вони взяли Зеленського у полон ще близько 10 ранку (бо саме тоді з’явились повідомлення), то як він протягом дня ще звертався до українців?
 • За логікою лаврова, обстріли лікарні у Запорізькій області та знищення районної лікарні у Чернігові, знищення дисадків та багатоповерхівок у Харкові, снаряд, що влучив у школу в Енергодарі, телевежа у Києві та сотні інших прикладів – це “точні удари по військовим частинам”?

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ ТА ДЕЗА росії станом на 17:00 3 березня

 • Проросійські ЗМІ пишуть, що до них нібито надходять телефонні дзвінки з проханням прийняти область до Росії.
 • Російська пропаганда поширює інформацію про збір гуманітарної допомоги в Криму для українських громадян на Півдні України. Так звана гуманітарна допомога має надходити на територію Херсонської області.
 • У “днр” заявили, що українські націоналісти нібито викрали представника ООН в Харкові
 • У російському селі Поповка, яке межує з Краснопільським районом Сумської області, російські «Гради» розгорнули у бік РФ у ході руху ВІД українського кордону

А тепер ПРАВДА

 • Очільник Херсонської області Геннадій Лагута запевняє, що Херсонщина — це Україна. Херсонську ОДА зайняли окупанти, але влада не здає місто
 • У Херсонській області працюють представники Червоного Хреста, які сьогодні єдині уповноважені роздавати гуманітарну допомогу населенню. Крім того, окупанти почали мінування Херсона.
 • ООН у коментарі для Центру протидії дезінформації спростувало інформацію про викрадення їх представника українцями. Натомість, додають у Центрі, загинув член місії ОБСЄ у Харкові внаслідок обстрілів з боку російських військових по цивільному населенню з реактивних систем залпового вогню.
 • У СБУ припускають, що окупанти готуються влаштувати провокацію та обстріл своєї території – з метою звинувачення України в атаці цивільного населення РФ.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 22:00 2 березня

 • Маніпуляція: Антиросійські санкції можуть вдарити по Україні, бо ми закуповуємо у ЄС російський газ.
 • Фейк, про який попереджали: Зеленський готовий здати Крим і “лнр/днр” у межах станом на 24 лютого 2022 року.
 • Деморалізація: все більше військових ЗСУ складає зброю, здається в полон або тікає.
 • Альтернативна реальність: російським військовим потрібен мир, а нашим – лише бліцкриг.
 • Цинізм: ЗСУ розміщують техніку між житловими будинками.
 • Брехня: Горлівка під контролем ДНР.

А тепер ПРАВДА

 • Україна не купує російський газ з листопада 2015 року. Газ, який ми отримуємо з ЄС, за походженням може бути будь-яким.
 • Всі заяви про капітуляцію України або відмову від наших територій – фейк рф, про який державні органи влади почали попереджати ще вчора. Нова гібридна загроза – діпфейк з відео-виступом Зеленського, де він може визнати капітуляцію.
 • Військовим рф не потрібен мир, а бліцкриг планував лише путін. І ці плани провалились: за різними оцінками путін збирався захопити Україну за 3-15 днів, але все марно.
 • Горлівка під контролем ЗСУ, про що, зокрема, повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 2 березня

 • Фейк: Корбан і Філатов планують зібрати по моргам трупи і розкидати їх на вулицях Дніпропетровська, Кривого Рогу та Новомосковська, щоб звинуватити росію у геноциді.
 • Дестабілізація: Бої у Києві – це сутички Тероборони зі ЗСУ.
 • Виманювання грошей: У Херсоні нібито збирають пожертви на роботу хлібокомбінату.
 • Ймовірна провокація: Тероборона у Рівному збирається замінувати Рівненьську АЕС. рф хоче взяти під контроль Запорізьку АЕС, щоб уникнути провокацій з боку ЗСУ.
 • Міноборони рф: військовим рф нібито вдалось домовитись з елітами Херсону, щоб швидко повернути місто до нормального життя.
 • Маніпуляція: Більшість українців намагається покинути країни за угорськими паспортами.
 • Альтернативна реальність: Всі країни намагаються знищити Зеленського, але він сам вірить і знає, що вберегти його може лише росія.
 • Криве дзеркало: ЗСУ та айдарівці взяли в полон мирне населення Маріуполя.
 • Деморалізація: Мешканці Бердянська дякують окупантам

А тепер ПРАВДА

 • росія здійнсює геноцид українського народу. За 7 днів війни в України загинуло 2000 осіб, не враховуючи наших захисників. Рятувальники ліквідували понад 400 пожеж, евакуювали понад 500 осіб, а піротехніки знешкодили 416 вибухонебезпечних предметів. 
 • Навколо Києва тривають бої. У ніч на 2 березня ворог обстріляв Білу Церкву, тривали бої в Бучі й Гостомелі. Водночас ЗСУ звільнили Макарів на Київщині та закріпились там.
 • Херсонська облдержадміністрація спростовує фейк про те, що у Херсоні збирають пожертви на забезпечення роботи хлібокомбінату та постачання безкоштовного хліба населенню.  ​​
 • Рівненська та Запорізька АЕС перебувають під контролем України. Водночас війська рф намагаються пробити наш захист. Зараз тисячі жителів Енергодару стоять на захисті ЗАЕС.
 • Понад 874 тис. біженців з України перетнули кордон за період з 24 лютого по 1 березня – управління Верховного комісара ООН у справах біженців
 • Україна створила потужну антивоєнну коаліцію: нас зараз підтримують 86 країн та 15 міжнародних організацій. Понад тисяча добровольців з 16 країн  їдуть, щоб вступити в іноземний легіон і воювати проти російських окупантів. 22 країни зараз надають Україні гуманітарну допомогу, а 10 – фінансову допомогу. 38 країн вже закрили повітряний простір для російських літаків.
 • Військові рф створюють провокації для мирного населення: час від часу в різних містах з’являються заклики від груп невідомих осіб покинути укриття і слідувати за кимось в евакуацію. Якщо це повідомлення не від місцевих органів влади – значить, це провокація чи диверсія. Так окупанти можуть використати людей як живий щит для проходження повз ЗСУ.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 23:00 1 березня

 • Деморалізація: Захопленої російської техніки немає: лише покинута, заглохла чи підбита.
 • Мімікрія фактчекінгу: Зображення померлих біля телевишки – це нібито фейк, бо тіла померлих можуть набувати такого вигляду лише через 4-6 годин після смерті.
 • Альтернативна реальність: перебувати в українських містах на дорогах небезпечно, тому що людям роздали зброю та закликали користуватись «коктейлями Молотова».
 • Залякування: війська рф планують знищити все, крім західних областей України.

А тепер ПРАВДА

 • Українським ЗСУ, а часом навіть простим жителям (згадайте лише ромів і гопників) вдається захопити ворожу техніку. До речі, НАЗК каже, що декларувати захоплені російські танки та іншу техніку не потрібно, адже їх вартість не перевищує 100 прожиткових мінімумів (248 100 грн). 
 • Будь-які спроби “фактчекінгу” від росіян – це лише чергове спотворення фактів. Біля телевишки у Києві справді загинули люди. На поширених відео видно, що події відбуваються біля вишки одразу після її ракетного обстрілу.
 • Територіальна оборона не шкодить мирному населенню. Водночас вона потребує матеріальної допомоги. Голова Сумської ОДА повідомив, що Тероборона захищає 1,1 млн жителів Сумщини.
 • Водночас мер Одеси Геннадій Труханов і голова Військово-цивільної адміністрації Сергій Гриневецький «зливають» Тероборону. У розпорядженні видання «Бабель» є документ, адресований головам ОТГ Одеського району про те, що люди, які записуються до ТрО, підлягають мобілізації до Збройних сил.
 • Бої за міста України тривають. Ворогу не вдалось окупувати жодне велике місто країни.

Центр протидії дезінформації попереджає. Телеграм-канали терористів транслюють 10 ключових неправдивих наративів: 

 • Демонстрація тіл вбитих українських військових, просування тези про «котли», які чекають на підрозділи ЗСУ
 • Цивільним не можна брати до рук «бандерівське смузі» («коктейль Молотова»)
 • Російські війська спроможні наступати одразу та всюди
 • Немає ДРГ, є лише мародери
 • Пересмикування фотофактів російських обстрілів, перекладання відповідальності на ЗСУ за обстріли мирного населення
 • Деморалізація населення великих міст повідомленнями про російські війська, які їх оточують
 • Спроба дискредитації допомоги Україні з боку Заходу.
 • Акцент на неефективності санкцій проти Росії

Що ви можете зробити?

 1. Ігнорувати такі повідомлення
 2. Скаржитись на канали з такими повідомленнями. Це, зокрема, канали: «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чорний квартал», «Политический расклад», «Нетипичное Запорожье», «Тремпель Харьков», «Одесский фраер», «Днепр live», «Николаев live», «Херсон live»

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 18:00 1 березня

 • Брехня: Телевежа у Києві знищена.
 • Брехня: Харківську ОДА обстріляли з українського “Смерчу” чи “Вільхи”
 • Пушилін: Україна направляє на росію удар ракетою “Точка-У” з фосфором
 • Фейк: Запорізька АЕС під контролем рф.
 • Деморалізація: Бійці ЗСУ покидають місце служби та переходять на сторону рф.
 • Небезпечна провокація: війська рф та “народна міліція днр” створюють гуманітарні коридори для жителів Маріуполя.
 • Зізнання: обираючи між життям мирного населення та життям військового рф, останні будуть обирати своїх.

А тепер ПРАВДА

 • Телевежа стоїть, однак пошкоджена апаратна мовника. Якийсь час канали можуть не працювати. Найближчим часом буде включено резервне мовлення частини каналів. Платформи Суспільного працюють без перебоїв.
 • Зараз рф планує знищити Софію Київську. Там теж військова база?
 • Ракети “Точка-У” не містять фосфору, а Україна не використовує боєприпаси з фосфором. Їх використання заборонене ООН.
 • Всі АЕС України працюють у штатному режимі. Запорізька АЕС під контролем України, однак бої за неї тривають.
 • Будь-які гуманітарні, зелені коридори від рф, спроби домовитись з мирним населенням про евакуацію та інші обіцянки миру – цинічна брехня. Військові рф вбивають мирне населення та знищують цивільну інфраструктуру. Зараз Маріуполь під шквалом російської реактивної артилерії.

Довіряйте лише тому, що повідомляють:

Пропагандисти поширюють тезу про те, що люди, які потрапляють у російський полон, отримують гуманне ставлення, а ті, хто потрапляють в український полон — знущання, приниження гідності. 

Насправді керівництво країни неодноразово стверджувало, що Україна надає всім полоненим необхідну медичну допомогу. Поширюючи таку тезу пропагандисти хочуть дискредитувати українських військових.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 1 березня

 • Зрада: Голова Михайлівської ОТГ (Запорізька область) – Володимир Рикун, ОПЗЖ –  погодився на співпрацю з окупантами.
 • Провокація: Уряд і Президент України готуються здати країну.
 • Кіберзагроза: З’явились чат-боти, що просять людей фільмувати власне обличчя, вказувати всі персональні дані та розповідати про пошкодження майна та деякі деталі про ворога.
 • Криве дзеркало: Жителі Щастя нібито спостерігали як українські нацисти грабували, гвалтували та закопували людей живцем.

А тепер ПРАВДА

 • Тих, хто співпрацює з окупантами, чекає стаття за державну зраду. Жителі окупованих міст живуть у небезпеці.
 • СБУ попереджає: щоб довести капітуляцію України можуть поширювати підроблені документи, переозвучені відео, голосові повідомлення – будь-що. рф налякана та дезорієнтована нашою роботою по протидії дезі. Тому зараз залякує нібито у Києві будуть бомбити ретрансляційні вузли.
 • Не існує жодного офіційного чат-бота, який би збрива персональну інформацію українців. Є офіційний бот СБУ @stop_russian_war_bot , де можна повідомити про переміщення військ рф, але він НЕ збирає персональні дані.

Ми виявляємо все більше і більше російських телеграм-каналів, які залякують українців, сіють провокації та дезінформують. Деякі з них вже відверто залякують українців. Так, в одному з таких каналів ми вже виявили погрози у бік мирних жителів, які будуть просити військових рф зупинятись та припинити окупацію. 

Часто ці канали у назвах використовують літеру Z. Якщо бачите такі – повідомляйте нам тут у коментарях чи в будь-яких соцмережах Воксу:

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 1 березня

 • Небезпечна провокація: З’явились повідомлення про евакуацію з Херсона. На Сумщині російські військові їздять з білим прапором.
 • Кіберзагроза: Українців масово закликають користуватись мобільним додатком Zello
 • Брехня: Куп’янськ після входження російських військ став найбезпечнішим містом України.
 • Цинізм: міноборони рф шойгу каже, що російська армія не окуповує українські території та робить все, щоб зберегти життя мирного населення.
 • Криве дзеркало: мер Чернігова замінував виїзди з міста, щоб мирне населення не могло евакуюватися. Українці нібито розстріляли мирне населення під час зеленого коридору з Волновахи.

А тепер ПРАВДА

 • Жодні офіційні джерела не повідомляли про евакуацію з Херсона. Так звану евакуацію проводять росіяни, щоб нашкодити мирному населенню. На Сумщині росіяни з білим прапором виманюють мирне населення та ЗСУ і потім розстрілюють його. 
 • Додаток Zello розроблений в РФ. Він автоматично підтягує ваші контакти, може створювати загрозу безпеці
 • Жителі Куп’янська протестують проти окупації рф. Мера Куп’янська вже затримали за державну зраду.
 • Війська рф обстрілюють мирне населення у Харкові, Херсоні, Києві та інших містах України. У Харкові загинули та постраждали містяни через обстріл будівлі Харківської ОДА. У Херсоні горять житлові будинки.
 • Окупанти з “Градів” обстріляли Чернігів, в області рухаються білоруські війська. Утім жодного повідомлення про мінування доріг не було. Над Волновахою українські прапори. Місто зруйноване, звідти евакуювали близько 30 людей людей, ще 100 виїхали самостійно. Але українські військові не стріляють по мирному населенню.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 00:00 1 березня 

 • Створення паніки: З’явились заклики вимкнути на телефоні автоматичний вибір оператора мобільних мереж, бо, мовляв, вороги налаштовують пристрої для власної мережі мобільного зв’язку.
 • Небезпечна провокація: У Василькові збирають людей на евакуацію.
 • Провокація навиворіт: Народна міліція “лнр” повідомляє про можливі провокації на хімзаводі у Сєвєродонецьку з боку ЗСУ.
 • Маніпуляція: Українців змушують до самогубств, зокрема кидатися під військову техніку рф.
 • Брехня: міноборони рф стверджує, що українські військові повітряні сили виведені з ладу.

А тепер ПРАВДА

 • Жоден офіційний державний орган у галузі зв’язку – зокрема Мінцифри та Держспецзв’язку не повідомляли про таку загрозу від ворога. Фейк вже простували у СБУ    
 • Державні органи влади – зокрема ДСНС, КМДА чи місцева влада Київської області – не повідомляли про евакуацію у Василькові.
 • Щоразу, коли рф чи «лнр/днр» кажуть, що ЗСУ готують якусь провокацію, це може означати що провокацію готують саме росіяни.
 • Українців не змушують до самогубств. Водночас мережею поширюється величезна кількість відео про те, як звичайні містяни нападають на ворога та відбирають у нього техніку.
 • Наші повітряні сили працюють. Лише «Київський привид» знищив 14 літаків рф.
 • У Маріуполі та Харкові війська рф знищують електричні мережі та підстанції, знеструмлюючи міста.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 20:00 28 лютого 

 • Фейк: ЗСУ та Нацгвардія складаються з каральних батальйонів.
 • Ілюзія безпеки: бомбардувань і вибухів немає, в укриттях лише залякані ЗМІ містяни. Решта – спокійно ходять містом та сплять у своїх квартирах.
 • Альтернативна реальність: рф у своїй “спецоперації” обороняється від України, яка хоче використати ядерну зброю.
 • Цинізм: ЗСУ обстрілюють храми у Харкові.
 • Деморалізація: Західні підрозділи ЗСУ відмовились відправитись на допомогу до Києва.

А тепер ПРАВДА

 • Каральні батальйони – незмінний термін у риториці рф з 2014 року. Так росія намагається перекинути відповідальність за всі свої порушення на українські збройні сили.
 • Із завершення переговорів у Києві кілька разів повідомили про загрозу ракетного удару та повітряну небезпеку. Важливо залишатися в укритті! Жодної безпеки немає.
 • Україна не може використати ядерну зброю, бо просто не має її після Будапештського меморандуму.
 • Цивільні будівлі та мирне населення обстрілюють бойовики.
 • Немає жодного офіційного підтвердження, що західні підрозділи ЗСУ відмовились допомогти у захисті Києва.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 16:00 28 лютого 

 • Знецінення: Арахамія нібито сів за стіл переговорів у кепці.
 • Небезпечні провокації: канали бойовиків закликають відправляти їм фото та відео переміщення техніки ЗСУ.
 • Деморалізація: Перемовини – це лише піар для України.
 • Маніпуляція: Україну в ЄС не чекають.
 • Альтернативна реальність: російські окупанти “допомагають” у зелених коридорах.

А тепер ПРАВДА

 • Радник керівника ОПУ Арестович повідомив, що українська делегація на перемовинах вимагає від Росії повного виведення військ з України, зокрема з Донбасу та Криму.
 • У жодному разі не поширюйте фото і відео з технікою ЗСУ у будь-яких соціальних мережах. Не поширюйте їх і у групових чатах чи з будь-якими малознайомими людьми.
 • Україна подає заявку на вступ до Європейського Союзу за спеціальною процедурою – повідомив Денис Шмигаль.
 • О 15:45 стало відомо, що переговори України з рф закінчились. Чекаємо на деталі від української сторони.
 • Транспорт, який евакуював людей з Волновахи, ще не дістався місця призначення, бо колона потрапила під обстріл російських градів. Мер Нової Каховки зміг погодити “зелений коридор” для жителів міст Козацьке і Веселе (Херсонська область).

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 14:00 28 лютого 

 • Брехня: У Міноборони РФ заявили, що російська армія взяла під контроль Запорізьку АЕС та повністю контролює територію навколо неї.
 • Залякування: Паніка у Києві нібито досягла критичних масштабів: ЗСУ та Тероборона, боючись росіян, стріляє по машинам мирного населення. Київ нібито атакують мародери, яким перед цим масово видали зброю.
 • Небезпечна провокація: Росіяни почали переконувати, що траса Київ-Васильків безпечна і по ній можна тікати з Києва.
 • Деморалізація: Бойовики запевняють, що оточили більшість українських військових.
 • Підміна понять: В українських чатах нібито проводять набори людей для постановок зйомок вибухів.
 • Брешуть про Маріуполь: Залякують, ніби “українські нацисти” грабують та мінують місто.

А тепер ПРАВДА

 • Прессекретар Енергоатому Леонід Олійник це заперечив та заявив, що ЗАЕС — під повним контролем України і стабільно працює.
 • ЗСУ і Тероборона не стріляють по мирному населенню. Водночас у місті продовжують знешкоджувати диверсійні групи, тож КМДА просить утримуватись від зайвих переміщень містом.
 • Жодного офіційного повідомлення про нібито безпечні ділянки для переміщення не було. Слідкуйте за подібними повідомлення для Києва лише на ресурсах ДСНС, КМДА та інших державних органів.
 • Бої за міста України тривають. У Харкові подовжена комендантська година у зв’язку зі знищенням ДРГ. У Київській області тривають бої на вишгородському напрямі. Чернігів вночі зазнав ракетного обстрілу. Тяжкі бої тривають  за Маріуполь і Волноваху. Окуповано Бердянськ. У Хмельницькій, Житомирській та Миколаївській областях час від часу лунають сирени, але ситуація контрольована. Навколо Сум є ворожа військова техніка, але нападників “відпрацьовують”.
 • Будьте обережні та уважні в будь-яких групових чатах. Не піддавайтесь на сумнівні повідомлення та провокації. Довіряйте лише офіційним джерелам.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 23:00 27 лютого 

 • Применшення: Міноборони рф вперше визнали втрати від війни. Звітують лише про 300 загиблих.
 • Відеофейк: Поширюють відео зі знищення аеропорту в Запоріжжі.
 • Альтернативна реальність: зі слів окупантів, націоналісти дислокуються у школах, а потім у ЗМІ показують, що школа нібито постраждала від росіян.
 • У пропагандистських медіа поширюють серію відео, де нібито полонені військові (або прикордонники) з острову Зміїний здались у полон.

А тепер ПРАВДА

 • Станом на 18:00 27 лютого ЗСУ знищили 4500 ворогів. Це не враховуючи сотні витрат військової техніки.
 • Офіційних повідомлень про знищення аеропорту у Запоріжжі не було. На відео – знищення російської ДРГ під Мелітополем. Відео поширювали ще вчора.
 • Через дії окупантів міста Щастя, Станиця Луганська та Волноваха перебувають на межі гуманітарної катастрофи.
 • Досі відомо лише те, що захисники острова Зміїний можуть бути живі. Розбіжності у версіях полягають в озвученій кількості осіб – 13 чи 82, та особовим складом – прикордонники чи військові.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 19:00 27 лютого 

 • Провокація: тепер виходити з укриттів та будинків закликають вже у місті Києві.
 • Фейк: Сорос нібито порівняв українських військових з Waffen-SS
 • Цинізм:  У Харкові нібито більше немає води та електроенергії, а українські військові прикриваються мирним населенням. Також “українських націоналістів” звинувачують в атаці на школу №132 у Харкові. Зайвий раз нагадують, що наші обстрілюють цивільну інфраструктуру.
 • Альтернативна реальність: “Український народ вдячний за звільнення”, – це, нібито, правда, а не те, що показує весь світ.

А тепер ПРАВДА

 • У Києві триває комендантська година. Жодних заходів з евакуації місто не проводить 
 • У повідомленні від Джорджа Сороса немає жодної згадки Waffen-SS
 • У Харкові ЗСУ, Нацполіція, Тероборона ведуть повну зачистку міста від ворога. Тому у місті продовжили комендантську годину до завтра до 6:00.
 • Обстріли по цивільній інфраструктурі ведуть окупанти. Лише у Чернігові сьогодні постраждали житлові будинки, дитяча стоматологія. Травми отримали 16 осіб – ДСНС. По аеропорту у Житомирі завдали ракетного удару з Білорусі. При цьому Лукашенко пообіцяв Зеленському не стріляти з Білорусі.
 • Є гарні новини: ЄС повністю закриває повітряний простір для рф.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 27 лютого 

 • У Бучі триває нібито евакуація. Повідомляють, що зокрема забирають жінок з пологових будинків.
 • Деморалізація: Омбудсмен днр каже, що нібито українські військові скаржаться, що їх покинуло командування. Так само кажуть і про полонених на о. Зміїний.
 • Відверта брехня: Міноборони Росії звинуватило Україну у використанні боєприпасів з фосфором. Їх, нібито, використовують у передмістях столиці.
 • Цинізм: Звинувачують у знищенні АН-225 “Мрія” українців
 • Незмінно про нацизм: Жорстокістю батальйону “Азов” доводять існування нацизму в Україні
 • Альтернативна реакція: Українці із вдячністю дарують росіянам продукти

А тепер ПРАВДА

 • Українська влада не проводить евакуацію з Бучі. Це бойовики намагаються захопити мирне населення, щоб використати як живий щит при прориві до Києва.
 • Україна не використовує боєприпаси з фосфором, бо не має хімічної зброї і її використання заборонене ООН.
 • “Мрію” знищили росіяни.
 • У Харкові, Рівному, Чернігові, Житомирі та на Волині оголосили повітряну тривогу. У Рівненьскій області помітили “Іскандери”.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 27 лютого

 • ЗСУ у Харкові складають зброю. Місцева влада Запоріжжя також здала зброю.
 • Київ погодився на переговори у Гомелі.
 • У Бучі нібито проводять евакуацію. З’являють чати перекличок в районах.
 • Створення паніки: повідомляють про ажіотажний попит на продукти харчування, подорожчання хліба або взагалі його відсутність на полицях маркетів.
 • Естонію звинувачують у тому, що вона, скориставшись ситуацією, почала дискримінувати російськомовне населення.

А тепер ПРАВДА

 • Українські військові повністю контролюють Харків. Про це повідомили в Харківській ОДА. Жоден боєць Збройних Сил України не склав зброю.
 • Офіційного повідомлення від ОПУ про згоду на переговори у Гомелі не було. Все, що наразі відомо, що Зеленський провів переговори з Лукашенком. Російська техніка рухається у напрямку Запоріжжя, але місто не окуповане, ЗСУ тримають оборону.
 • Українська сторона не давала офіційного повідомлення про евакуацію з Бучі. Це може бути провокація бойовиків. Чати перекличок в районах бойовики можуть використати для збору ваших персональних даних. Не беріть долучайтесь до незнайомих чатів у будь-яких месенджерах.  
 • Справи у росіян ідуть не дуже добре: курс рубля вже більше 100 руб/$, відключення російських банків від SWIFT вже дуже скоро, а великі міжнародні компанії припиняють надавати послуги і продавати продукцію росії.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 27 лютого 

 • Внаслідок масового бомбардування Києва снаряди влучили у пункт захоронення радіоактивних відходів київської філії «Об‘єднання Радон»
 • Українські неонацисти прикриваються мирними жителями та провокують російських військових на обстріл житлових кварталів.
 • У Києві ЗСУ і Тероборона готові стріляти один в одного
 • Альтернативна реальність: «Скоріше б вже місто взяли війська рф і навели тут порядок», – цитують нібито киянку Телеграм-канали рф.

А тепер ПРАВДА

 • Заступник директора ДСП «Об’єднання Радон» з виробничих питань повідомила: «Виходу радіонуклідів в оточуюче середовище не відбулося, радіаційний фон в нормі, поверхневого забруднення немає».
 • Окупанти обстрілюють мирне населення та цивільні споруди. За повідомленням ДСНС: У Харкові снаряд влучив у 9-поверхівку, загинула жінка.  У Сумах  внаслідок ворожого обстрілу загинув чоловік, поранено жінку. У Київській області у смт Бородянка Бучанського району внаслідок попадання снаряду в житловий будинок загинуло 3 людини. У Києві 2 людини загинули та 6 постраждали під час обстрілу. За минулу добу у Києві загинули 6 цивільних.
 • Ірпінь повністю під контролем України, повідомляє міський голова. Харків український: зранку було лише 2 спроби наступу — близько 12 автомобілів намагалися пройти в Харків, їх оточили і знищили. Нова Каховка на Херсонщині, на жаль, повністю під контролем російських військ, вони захопили місьвиконком, зняли всі українські прапори з будівель.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 20:00 26 лютого 

 • Альтернативна реальність: Бойовики вважають, що Європа має подякувати рф за захоплення ЧАЕС. Інакше цю “гранату” використали б українські військові.
 • Ще трохи кривого дзеркала: Україна (лише вона в очах російських окупантів) використовує “Гради” в житлових масивах.
 • Цинізм: жоден спецпідрозділ і військовослужбовець росії не йде сюди, щоб вбивати. Їх мета лише “припинити це беззаконня”.
 • російські медіа поширюють відео, де нібито підірвали дамбу, що обмежує подачу води в Крим з Дніпра.

А тепер ПРАВДА

 • росія окупувала українську ЧАЕС та тримає працівників станції та наших військових в полоні. Саме дії окупантів – це загроза Європі. Утим ЧАЕС працює в плановому режимі, але персонал не випускають.
 • російські окупанти обстрілюють “Градами” населені пункти України. Про “Гради” окупантів лише за останні кілька годин повідомляли щонайменше у Сумах, Чернігові, Миколаєві та Херсоні.
 • Не бачать окупанти і те, як вони вбивають цивільне населення України та знищують нашу інфраструктуру. “Беззаконня” в Україну несе саме росія.
 • Офіційного підтвердження з боку держорганів України про знищення дамби, що блокувала воду до Криму, немає.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 26 лютого 

 • Зброю в Києві роздають злочинцям-націоналістам.
 • Викривлення дійсності: замість протестів проти війни, що тривають у рф, канали окупантів показують лише поодинокі випадки підтримки “спецоперації”
 • Деморалізація: 82 військових з острову Зміїний нібито здали зброю перед ворогом. Повідомляють і про те, що здаються перед бойовиками у Сумській, Донецькій, Луганській областях. Найбільше про останні звітують терористи лнр/днр пушилін та кулемзін.
 • Залякування: у магазинах Києва закінчився хліб, а магазини не працюють.

А тепер ПРАВДА

 • Зброю могли отримали всі, хто може тримати її в руках і готовий до оборони. Для отримання зброї потрібно було звернутись до Тероборони та пред’явити паспорт.
 • Мирні протести тривають в усьому світі, також у росії. кремль засуджує всіх відомих діячів, які виступають проти війни. Силовики рф придушують протести.
 • Державна прикордонна служба України повідомляє про надію на те, що всі українські захисники острова Зміїний можуть бути живими.
 • Повідомлення про непрацюючі магазини та закінчення хліба з’явились ПІСЛЯ початку комендантської години. Більшість магазинів припинили працювати близько 16:00.

Бачите російські війська та техніку? Помітили ворожі ДРГ? Повідомте про це негайно! Для цього створено спеціальний ОФІЦІЙНИЙ чат-бот: @stop_russian_war_bot – Служба безпеки України.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 26 лютого 

 • Нацгвардія перевіряє підвали будинків і записує до російських диверсантів мирне населення зі зброєю.
 • Спецслужби України планують криваві провокації.
 • Прапори Кадирова з’явились в Україні.
 • Українські націоналісти нібито не випускають мирне населення з Сєверодонецьку.
 • Відключення від SWIFT – оголошення Заходом війни росії.
 • Українці не розгромили військових росгвардії у Києві, а атакували власну нацгвардію.
 • Можлива провокація з хімічними речовинами у Донбасі, в якій планують звинуватити ЗСУ.
 • Житловий будинок у Жулянах (Київ) пошкодив український «Бук».

А тепер ПРАВДА

 • Національна гвардія та будь-які інші силові структури України не шкодить мирному населенню, а захищає його. Важливо залишатись в укритті чи вдома у комендантську годину. Її розширюють, тож слідкуйте за оновленими повідомленнями місцевих адміністрацій. У Києві комендантська година відтепер з 17:00 до 8:00.
 • Велика присутність кадирівців в Україні досі не підтверджена. Але в полон були захоплені розвідники-кадирівці.
 • Відключення від SWIFT – одна із найсильніших санкцій Заходу проти рф. Наразі Угорщина запевнила, що не блокуватиме відключення Росії від SWIFT.
 • Українці не воюють один з одним. Мирне населення та цивільну інфраструктуру обстрілюють лише російські війська.
 • На відміну від російських окупантів Україна не вдається до методів хімічних диверсій.

Актуальні ЗАГРОЗИ, ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 26 лютого

 • Після нічних боїв у Києві окупанти почали стверджувати, що насправді між собою воюють тероборона, ЗСУ, диверсанти та МВС.
 • Васильків, Гостомель та Мелітополь нібито вже під контролем рф.
 • Був вкид про обстріл заводу «Арсенал» на Печерську у Києві.
 • Диверсанти рф активно розпитують жителів Київщини у групових чатах у мессенджерах, як дістатись з Броварів до Борисполя.
 • З’явились фейкові дзвінки з номерів військовослужбовців близьким та рідним з недостовірною інформацією про їх стан та місце перебування.
 • Російські війська влаштували імітацію повітряного бою над Чорнобильською зоною.

А тепер ПРАВДА

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 00:00 26 лютого

 • У Києві нібито знищили ТЕЦ-6, а у місті планують відключення електроенергії та водопостачання.
 • Залякують переміщенням балістичної ракети Тополь-М на МКАДі (москва).
 • Заявляють, нібито Зеленський готовий прийняти умови путіна, а Київ протримається не більше одного дня.
 • Поширюють чутки, нібито Зеленський віддав наказ нашим військовим покинути місця боїв у Луганській та Донецькій областях і рухатись на Харків та Київ.

А тепер ПРАВДА:

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 21:00 25 лютого

 • Росія поширює дезінформацію про те, що Київ сьогодні залишиться без світла. 
 • У Чернігові зафіксували випадки, коли невідомі особи ходили по квартирах і кликали чоловіків у мобілізацію. 
 • Постпред рф у ЄС запевняє, що росії не потрібна Україна.
 • Міноборони рф запевняє, що взяли Суми.
 • Деморалізація: українці почали отримувати повідомлення з російських номерів з нібито телефоном гарячої лінії армії рф. Українські військові отримують повідомлення про те, що можна здатися, здати зброю і тоді отримати право повернутись до родин.  

Ці інформаційні вкиди не мають нічого спільного з дійсністю.

ПРАВДА

Українська енергетична система працює стабільно, тож нічого подібного не планується — Укренерго. Представники військкомату не ходять по квартирах та укриттях з метою мобілізації чоловіків (такі випадки зафіксовано в Чернігові). Не йдіть за цими людьми. Не вступайте в дискусію з підозрілими людьми. Чернігівська ОДА.

Суми під контролем України

Нагадування для киян. О 22:00 починається комендантська година. Залишайтесь вдома або у сховищі. Мітки на дорогах, дахах будинків, деревах, ліхтарних стовпах, особливо ті що світяться в темряві – це мітки окупантів. Закривайте їх чимось.

Будьте готові перейти до найближчого укриття.

Слідкуйте за повідомленнями КМДА та Суспільного мовника, не довіряйте неперевіреним та неофіційним джерелам.  

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 17:00 25 лютого

 • З’явилось відео-звернення Рамзана Кадирова до 10 тисяч чеченців. Він нібито вимагає від Зеленського вибачитись перед путіним.
 • МЗС росії назвав ціллю “операції” “привлечь марионеточный режим в Киеве к ответственности за совершенные преступления”
 • Деморалізація: від бойовиків з’явились перші прогнози, нібито після завершення “операції” в Україні буде створена нова армія. Крім того бойовики звітують про свої “успіхи”: нібито під контроль армії рф перейшли Рубіжне, Курячівка та Лиман. 
 • Росіяни продовжують звітувати про успіхи у Гостомелі.
 • З’явились чутки, що бойовики рухаються до умовного західного кордону, нібито узгодженого з США та НАТО. країну можуть поділити на сфери впливу рф та США і НАТО.
 • Залякування: “армія “днр” готується розвивати успіхи у південному напрямку”, дорогою знищуючи українську техніку; звітують про “успіхи” у Мелітополі. 
 • З’явилась версія, нібито збитий у Дарницькому районі ворожий літальний апарат — це помилка української системи ПВО, що вдарила по власному винищувачу.

ПРАВДА

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 15:00 25 лютого

 • “Українські злочинці/націоналісти”, “карательные операции”, “укропи” — риторика російських окупантів незмінна.
 • Інший вимір риторики загарбників: “населені пункти звільнені від ЗСУ”.
 • Також кажуть, що Україна у точках найбільших активних бойових дій зносить із лиця землі все мирне населення. У цей же час міноборони рф цинічно доводить, що армія рф не обстрілює житлові квартали і не збирається цього робити.
 • Намагаються переконати, що Зеленський готується здатись або визнати поразки наших ЗСУ.
 • Знайшли, на кого перекласти вину за зрив Мінських домовленостей: на США та НАТО — про це нібито заявили у Венесуелі, дружній рф країні.
 • НАТО нібито лізе в Україну напролом — про це сказав Лавров.
 • Ківа закликав Зеленського  як винного в подіях в Україні піти у відставку.

 У дійсності все виглядає зовсім інакше.

ПРАВДА

Кияни, не покидайте домівки та укриття, не наражайте себе на небезпеку. Місто вступило в фазу оборони. Зараз в деяких районах столиці лунають постріли і вибухи. Українські військові знешкоджують диверсійні групи росіян.

Мапа укриттів тут.

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 12:00 25 лютого

 • ЗСУ нібито порушують “режим тиші” на Донбасі.
 • Сергій Лавров виправдовує “операцію” тим, що це дозволить українцям “звільнитись від угнітань”.
 • Анонімні телеграм-канали досі стверджують, що Київ будуть брати штурмом чеченці. Тепер лише додають, що керувати ними буде Рамзан Кадиров.
 • ЗСУ нібито знищили школу у Горлівці через що загинули дві жінки.
 • Український військових часто називають “збройними формуваннями”. 
 • Загалом російські та проросійські телеграм-канали ледве не щохвилини поширюють не підтверджену, не офіційну, часто брехливу та моралізуючу інформацію.
 • Проти українців запущена кібератака: йде розсилка листів з підозрілим вмістом та посиланнями.
 • Поширюють інформацію від нібито СБУ про перевірки за посиланнями з QR-кодами.

Все це — повна брехня. А правда така.

ПРАВДА

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 02:00 25 лютого

 • У зведенні новин за добу бойовики почали вживати термін «колишня Україна».
 • Залякують, що Москва почне обстріли Києва о 3:00 — нібито за даними CNN.
 • Запустили попередження про те, що після 23:30 нібито треба тримати всі електроприлади вимкнутими та економити електроенергію.
 • Запустили фейки про те, що СБУ буде тепер прослуховувати телефони Українців та читати листування у всіх месенджерах.

Все це — брехливі повідомлення ворога. Далі — про правду.

ПРАВДА

 • Україна – суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. І жодні евфемізми і вигадки путіна та його посіпак не пройдуть.
 • Ми не знайшли у CNN статтю чи відео, які б стверджували, що напад на Київ буде о 3:00.
 • Фейк про енергосистему спростував «УкрЕнерго»: енергосистема працює в нормальному режимі і буде працювати. Нічого вимикати не потрібно і ніхто нікуди не підключається вночі!
 • СБУ не прослуховує розмови українців та не читає листування в усіх месенджерах. Фейк насправді багаторічний: циркулював з 2017 року у рф через так званий «закон Ярової». На початку 2022 року прослуховування дзвінкі та перегляд листування пов’язали з протестами у Казахстані. Текст всі ці роки був незмінним. Хвиля таких повідомлень в Україні почалась ще за кілька днів до вторгення рф, але саме зараз найбільш активно поширюється. 

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 22:00

 • Російські пропагандисти виправдовують силовиків, які придушують мітинги проти війни, що відбуваються в рф.
 • Почали більше розганяти наратив про “сісти за стіл переговорів”.
 • Акцентують, що “керівництво міст втекло, укри теж тікають”.
 • Продовжують називати українських військових “нацистами” та говорять нібито ЗСУ обстрілюють житлові будинки.
 • З’явились залякування про чеченців.

А тепер ПРАВДА

 • росія придушує будь-які прояви демократії у своїй країні. Тоталітарному режиму не потрібна опозиція.
 • Внаслідок російського вторгнення станом на 24 лютого загинуло 57 українців, ще 169 отримали поранення. Який тут може бути стіл переговорів?
 • Міністр оборони Олексій Резніков ще кілька годин тому пояснив, що урядовці не покидають свої робочі місця. Утім згідно з протоколом безпеки, а також для проведення нагальних нарад, доводиться змінювати місце перебування.
 • ЗСУ зараз ведуть запеклі бої за Мелітополь, Гостомель, обороняють Харків, Херсон, Суми та всі міста і кордони України. Бійці рф зруйнували 6 постів та обстріляли 32 цивільні об’єкти України.
 • Російські війська понесли дуже важкі втрати: близько 3200 вбитих, знищено близько 500 одиниць техніки, 2 батальони покинули техніку та пішим порядком покидають позиції – повідомив колишній радник ексголови МВС Арсена Авакова Михайло Апостол.

Дотримуйтесь комендантської години! Якщо досі маєте сумніви, як діяти у випадку надзвичайної ситуації, завантажуйте брошуру від Центру стратегічних комунікацій! 

Ключові ПРОВОКАЦІЇ та ДЕЗА росії станом на 20:00

 • Херсон визнав поразку.
 • Нагадали про “геноцид російськомовних”.
 • Продовжують спроби деморалізації: нібито ЗСУ готуються скласти зброю.
 • Маніпулюють тим, що через дії ЗСУ страждають діти та мирне населення
 • Звинувачують ЗСУ і у пошкодженні газопроводу у Горлівці та інших об’єктів інфраструктури.
 • Показували знищену техніку ЗСУ під Сумами.
 • Цитували Трампа про те, що нібито рф втратила від санкцій лише 2 долари.

Наведені тези розходяться з реальним станом речей. Розповідаємо, як є насправді.

ПРАВДА

Читайте нас також у Viber

Ключові провокації та деза Росії станом на 24 лютого 16:00

 • Зеленський зізнався Австрії, що нібито не знає, як довго протримається його країна.
 • Штаб ООС нейтралізували.
 • СБУ готує провокації.
 • Знову повідомляють, нібито скоро впадуть мобільні мережі.
 • Знову деморалізують, нібито наші військові та прикордонники переходять на бік РФ.
 • Росія досі заперечує, що почала війну, та збирається цензурувати власні ЗМІ, що будуть називати так звану «операцію» війною.

Все, що ви прочитали вище — це брехня.

А тепер до ПРАВДИ.

ПРАВДА

 • Світ засуджує дії Росії. Усі зарубіжні партнери підтримують Україну та українців. Жодного разу на жодному офіційному ресурсі не з’являлося повідомлень про наші слабкості чи сумніви.
 • Штаб ООС працює.
 • Україна на відміну від рф не влаштовує провокацій, а захищає свою землю.
 • Мобільні оператори працюють, як і Інтернет-провайдери. Держспецзв’язку звернулися до операторів з проханням не відключати абонентів за несплату.
 • ЗСУ та прикордонники продовжують обороняти всі кордони України від російського вторгнення. Почали використовувати «Байрактари» та знищують російські танки системою ПТРК NLAW

Якщо у вашому місті пролунають сирени, негайно відправляйтесь у найближче укриття та будьте якомога далі від вікон.

Карта укриттів

Читайте нас також у Viber


Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний