$34 млрд витратила росія на війну проти України станом на початок травня, підрахував журналіст німецького видання Focus Online. Ще $1 млрд витрачається щодва дні, каже автор, за умови тієї ж інтенсивності бойових дій. Аби знекровити російську економіку й не давати росії нових грошей для вбивств в Україні, у світі запроваджують санкції проти росії, а міжнародні компанії виходять з її ринку. Закликає не фінасувати російські ракети своїми податками і Міністерство оборони України.
Проте виходити з такого великого — хоч і кровожерливого — ринку були готові не всі міжнародні компанії. Тож ми вирішили подивитися на одних із найбільших платників податків в росії — тютюнові компанії.
Матеріал підготовлено у рамках співпраці між VoxCheck та Центром демократії та верховенства права. Деталі співпраці описані в Меморандумі між ЦЕДЕМ та VoxCheck.
Тютюнові компанії — чималі платники податків у кожній країні, адже поряд з іншими податками, такими як податок на прибуток чи на доходи фізичних осіб, із кожної проданої пачки держава отримує ще й акциз. Тому частка податків у ціні тютюнових виробів вища, ніж для інших продуктів.
Росія — не виняток. Це великий багатомільйонний ринок. Там, за даними ВООЗ, курить понад чверть населення старше 14 років, тобто понад 30 мільйонів росіян. Тому швидко відмовитися від такого шматка своїх заробітків компанії не змогли.
За 2020-ий рік (останні наявні дані про всі компанії) чотири міжнародних тютюнових гіганти — Imperial Tobacco, Japan Tobacco International, British American Tobacco та Philip Morris — сплатили до російського бюджету $7,8 млрд, тобто 12,6% від всього військового бюджету росії за той рік ($61,7 млрд). Далі розглянемо внесок кожної з цих компаній.
Philip Morris
11 березня у місті Кремінна на Луганщині росіяни обстріляли впритул з танка будинок для літніх людей. На момент обстрілу там перебувало понад 70 осіб. Одразу загинули 56 людей. У березні російський танк розстріляв авто на Харківщині, де перебувала сім’я з двома дітьми. У квітні із танків росіяни впритул обстрілювали житлові будинки в Маріуполі.
Military Times на основі даних української розвідки з’ясували, що росія підготувала для вторгнення 1200 танків. 745 із них рф могла придбати з податків, які до бюджету рф сплатила Philip Morris у 2020 році.
1 березня росія завдала удару по центру Харкова ракетою класу «Калібр». Із урахуванням того, що вартість однієї ракети становить $6,5 млн, із $2,98 млрд сплачених Philip Morris у 2020 році податків росія могла б придбати 458 таких ракет.
$2,98 млрд сплачених Philip Morris податків у 2020 році, — це майже 5% усього оборонного бюджету росії за відповідний рік.
У 2021 році на росію припадало майже 10% загального обсягу вироблених та відвантажених сигарет і тютюнових виробів для нагрівання Philip Morris International (PMI) і близько 6% загального чистого доходу компанії. У росії працює 3200 співробітників компанії. Для PMI Росія є четвертим за обсягом відвантаженої продукції ринком сигарет у світі, а в сегменті ТВЕНів (IQOS) російський ринок для РМІ — другий у світі.
9 березня, одночасно з Imperial Brands та ВАТ, тютюнова компанія Philip Morris International оголосила про «призупинення запланованих інвестицій у російську федерацію, включаючи всі випуски нових продуктів, комерційні, інноваційні та виробничі інвестиції. PMI також активізувала плани скорочення своїх виробничих операцій у росії на тлі постійних перебоїв у ланцюгах поставок та зміни регуляторного середовища». Водночас у компанії наголосили, що продовжуватимуть виплачувати заробітну плату працівникам.
За 2 тижні, 24 березня, Philip Morris International заявила про конкретні кроки щодо виходу з російського ринку. А саме:
- припинити виробництво деяких тютюнових виробів;
- призупинити маркетингову діяльність у росії;
- скасувати всі запуски нових продуктів, заплановані на 2022 рік у росії (включно з новим поколінням IQOS та новими стіками для нього).
Попри це в компанії знову наголосили, що продовжують виплачувати заробітну плату робітникам та працюють над варіантами упорядкованого виходу з ринку рф. Водночас у компанії розглядають нарощування ринку у США для інших альтернатив, зокрема вейпу та нікотинових пакетиків, щоб компенсувати втрати від виходу з ринку рф.
Утім, дослідники Єльського університету, які ведуть моніторинг компаній, що досі не вийшли з російського ринку, класифікують Philip Morris як компанію групи С — тобто, ту, яка скоротила поточні операції, але повністю не вийшла з ринку.
Japan Tobacco International
Приблизно в той самий час ворожа авіація здійснювала авіанальоти на Чернігів. Із Су-25 рашисти скидали бомби на мирне місто. Згодом таку «сушку» збили, а пілота взяли в полон. Такі ж літаки, ймовірно, завдавали ударів по житлових будинках в Ірпені.
Вартість такого штурмовика становить приблизно 11 млн доларів. І на податки Japan Tobacco International, сплачені за 2020 рік, їх можна було б придбати понад три сотні.
Джерело розрахунків: Звіт російського представництва JTІ за 2020 рік, Forbes Україна
Податків цієї тютюнової компанії також вистачило б на 288 реактивних систем залпового вогню «Смерч-М». Саме з цих РСЗВ росіяни наприкінці травня вдарили по Донеччині, руйнувань зазнали 38 цивільних об’єктів.
Джерело розрахунків: Звіт російського представництва JTІ за 2020 рік, Armstrade
Ця сума — 5,8% російського військового бюджету за 2020 рік, який ми розглядаємо.
Наступного дня після заяви Imperial Brands (10 березня) про обмеження своїх операцій на російському ринку заявили і в Japan Tobacco. Ця компанія пообіцяла відмовитися тільки від нових інвестицій в країну. Існуючі фабрики продовжать працювати й накачувати росію грошима, необхідними для продовження війни в Україні.
«Виклики, пов’язані з діяльністю в росії, наразі є безпрецедентними, і JTI потрібен певний час, щоб оцінити довгострокові наслідки ситуації, з якою зіткнулися всі великі міжнародні інвестори в росії. Допоки бізнес-середовище та геополітична ситуація істотно не покращаться, JTI не може виключати можливість призупинення виробничої діяльності в країні», — заявили в компанії.
Утім, росія — це один із найбільших ринків для JTI. Там у них 4 фабрики, 70 офісів та 4000 працівників по всій країні. Таким лідерством компанія зокрема завдячує підприємству «Донской табак». Японська компанія придбала його у 2018 році за 1,6 млрд доларів у олігарха Івана Саввіді. Його називають одним із «гаманців» та поплічників кремля.
Примітно, що JTI на 30% належить Міністерству фінансів Японії. Уряд країни приєднався до світових санкцій проти росії, а JTI лише наприкінці квітня заявила, що розглядає можливість продати свій бізнес у росії.
У дослідженні Єльського університету JTI потрапила до групи D — це ще гірше положення, ніж у колег з Philip Morris: вони лише відтермінували майбутні інвестиції у розвиток чи маркетинг, але фактично продовжують діяльність у країні-агресорці.
Imperial Brands
Березень 2022 року, початок повномасштабної війни росії проти України. Рашисти заганяють в Україну свою техніку, зокрема сотні БМД (бойових машин десанту). Із БМД-4 окупанти зокрема розстрілювали цивільних на вулицях окупованої тоді Бучі. Ціна одного БМД-4 — приблизно 1,4 млн доларів. На податки компанії Imperial Brands за 2020 рік росія могла придбати 606 таких машин для вбивств.
Джерело розрахунків: УП, Портал держзакупівель росії
Ця ж сума податків дорівнює вартості горезвісного крейсера «Москва». Він мав відіграти ключову роль у десантній операції на півдні України.
Джерело розрахунків: УП, Forbes Україна
У 2020-му році вони сплатили майже 1,4% до російського військового бюджету.
На початку повномасштабної війни, 9 березня 2022 року, Imperial Brands першою з тютюнових компаній призупинила роботу в РФ. Йдеться і про продажі, і про виробництво.
«Після останніх подій ми сьогодні призупинили всі операції в Росії. Це включає зупинку виробництва на нашому заводі у Волгограді та припинення будь-якої діяльності з продажу та маркетингу», – повідомили в групі Imperial.
Попри це компанія продовжувала виплачувати зарплату співробітникам. А 20 квітня Imperial Brands передали бізнес у рф неназваним російським інвесторам.
«Ця транзакція узгоджується з нашим раніше оголошеним наміром позбутися всіх наших активів при їх безперервній роботі, щоб забезпечити найкращий результат для наших 1000 російських колег», – йдеться у повідомленні компанії.
Тобто компанії, що належали групі Imperial Brands, зокрема завод, і далі працюватимуть на російському ринку — але уже з новими бенефіціарами. А податки й надалі йтимуть до бюджету країни-окупанта. Просто через інші руки.
Водночас у базі даних Єльського університету Imperial Brands має краще положення ніж колеги-тютюновики: дослідники віднесли компанію до групи А, тобто тих, хто повністю покинув російський ринок.
British American Tobacco
Уранці 8 квітня окупанти обстріляли залізничний вокзал у Краматорську ракетою «Точка-У». Щонайменше 52 людини загинули і 109 зазнали поранень. Росія продовжує використовувати комплекси «Точка-У», хоча раніше заявляла про зняття з озброєння «застарілих систем». Використання росією цих комплексів підтвердили незалежні розслідувачі з InformNapalm і Conflict Intelligence Team. Раніше вони фіксували застосування російської «Точки-У» в Донецьку та Чернігівській області.
В українському Forbes порахували: вартість такої ракети — $300 000. Таким чином, на $371 млн податків, які British American Tobacco сплатила у 2020 році до бюджету росії, можна було б придбати 1236 таких ракет.
Джерело розрахунків: УП, Forbes Україна
Альтернативно, на цю суму податків росія могла придбати 7 винищувачів Су-30СМ. Ймовірно, саме з цього літака 12 травня росіяни здійснили ракетний удар по Новгород-Сіверському на Чернігівщині. Загинули 3 людини, 12 людей отримали травми.
Джерело розрахунків: УП, Forbes Україна
Загалом же податки British American Tobacco за 2020 рік могли б покрити 0,6% оборонного бюджету росії у 2020 році ($61,712 млрд).
Компанія British American Tobacco Russia – одна із лідерок російської тютюнової індустрії. Частка ринку компанії сягає 20%, а на московській, саратовській та пітерській фабриках працюють 2,5 тисячі робітників (за іншими даними – 3,5 тисячі). На Україну і росію припадає по 3% доходів BAT і трохи менша частка прибутків компанії.
9 березня, в один день із Imperial Brands, ВАТ випустила реліз із рішенням компанії щодо російського ринку.
«Ми призупинили всі заплановані капітальні інвестиції в Росію і зосередимося на нашому портфелі тютюнових виробів місцевого виробництва, включаючи наші тютюнові вироби для нагрівання», – йшлося у повідомленні компанії.
Утім, вже за два дні, 11 березня, рішення компанії змінилося:
«Ми дійшли висновку, що право власності BAT на бізнес у Росії більше не є стійким у нинішніх умовах. Сьогодні ми розпочали процес швидкого переведення нашого російського бізнесу у повну відповідність міжнародному та місцевому законодавству. <…> Після завершення BAT більше не буде представлена в Росії».
У повідомленні додають, що продовжують виплачувати заробітну плату працівникам, а також забезпечать їхнє майбутнє працевлаштування.
Представники компанії не можуть публічно коментувати терміни внутрішніх процесів переходу компанії до місцевого власника або фінансові наслідки трансферу. Утім, вже на початку червня компанія ще раз підтвердила, що процес виходу з російського ринку триває.
Попри такі позитивні сигнали, промислові потужності компанії, як і у випадку з Imperial Brands, і надалі працюватимуть на російському ринку. Виплата заробітної плати фактично означає, що до бюджету рф і надалі надходитимуть податки, які можуть фінансувати продовження війни.
Щоправда, для успішного бізнесу компанії ще потрібен буде новий менеджмент. Тож поки процес виходу компанії з ринку триває, у базі даних Єльського університету BAT, як і Imperial Brands входить до групи А — вона серед компаній, які повністю вийшли з російського ринку.
Висновок
Зрозуміло, що податки потрапляють у «спільний казан» бюджетних надходжень, і тому неможливо визначити, що саме придбали за податки тієї чи іншої компанії. Утім, робота в країні, яка з 2014 року веде агресивну війну в Україні, а у 2015 році зрівняла з землею кілька сирійських міст, — це так чи інакше підтримка агресора. Навіть якщо за податки не купили нові боєприпаси, то все одно могли профінасувати виготовлення «Смерчів» чи «Градів». Або ж здійснити за них виплати кадровим військовим чи ПВК, які чинять звірства в Україні. Зрештою, ці податки йдуть на зарплати, пенсії та соціальні блага громадянам росії, більшість яких активно чи пасивно підтримують війну проти України.
Будь-яка робота в росії продовжує годувати їхній бюджет і дозволяє країні-окупанту й далі провадити війну.
Тож наше завдання — вимагати, щоб міжнародні тютюнові гіганти, одні з найбільших платників податків у росії, якнайшвидше повністю залишили російський ринок.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний