Лікарів звільнять, пацієнтів виженуть на вулицю. НСЗУ спростовує міфи «вторинки» | VoxUkraine

Лікарів звільнять, пацієнтів виженуть на вулицю. НСЗУ спростовує міфи «вторинки»

16 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
12212

З 1 квітня 2020 року запрацювала у повному обсязі Програма медичних гарантій (ПМД). Тепер пацієнти мають право на безкоштовну амбулаторно-поліклінічну, стаціонарну, екстрену, паліативну медичні допомоги та реабілітацію. Натомість, в ЗМІ поширюється багато недостовірної інформації щодо старту другого етапу медреформи. Спростовуємо найпоширеніші міфи.

Міф 1. Комунальні спеціалізовані заклади не підписали договір з НСЗУ. Пацієнти залишаються без допомоги.

Договори з НСЗУ на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій (ПМД) підписали 1 645 закладів спеціалізованої медичної допомоги. Це означає, що практично всі комунальні медичні заклади, районні, міські, обласні лікарні, країни увійшли в реформу і отримуватимуть кошти за договором з НСЗУ. Скільки лікарень, в яких областях та за якими напрямками надаватимуть медичну допомогу, можна подивитись на дашборді НСЗУ «Укладені договори про медичне обслуговування населення зі спеціалізованими закладами охорони здоров’я». Серед пріоритетних послуг допомога при пологах (400 медзакладів), у тому числі допомога при складних неонатальних випадках – 120 лікарень, медична реабілітація, колоноскопія, цистоскопія, хірургічні операції. 

Міф 2. Під час пандемії зупиняються планові огляди та операції — пацієнтів буде менше, а отже й грошей. Пацієнти, у тому числі із важкими симптомами COVID-19, залишаються без допомоги.

По-перше, НСЗУ ініціювала низку змін до діючих постанов щодо реалізації ПМД у 2020 році та договорів про медичне обслуговування населення за цією програмою. 

До прикладу протягом ІІ кварталу оплата за медичні послуги за пакетами «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» здійснюватиметься на 100% глобальним бюджетом замість комбінованої оплати, як передбачалося раніше. Ці зміни уже затвердив Кабінет міністрів. Отже, заклади гарантовано отримають кошти за цими пакетами незалежно від того, скільки пацієнтів звернуться по допомогу у цей період. 

По-друге, НСЗУ ініціює зміни до ПМД ми пропонуємо додати до діючих 27 пакетів медичних послуг 28-ий пакет, що буде пов’язаний із лікуванням пацієнтів з COVID-19. На цей пакет перш за все законтрактують 242 лікарні першої хвилі, які вже визначені для госпіталізації хворих на COVID-19.

По-третє, через ситуацію з поширенням коронавірусної інфекції НСЗУ перерозподілила 905,8 мільйонів гривень з ПМД в регіони на підтримку діяльності лікарень під час пандемії. Лікарні, які отримають ці кошти, визначає місцева влада.

Міф 3. З 1 квітня закриються тубдиспансери, хворі на туберкульоз залишаються без медичної допомоги

Міф про те, що НСЗУ закриває тубдиспансери та лишає хворих напризволяще, не відповідає дійсності. 

НСЗУ вже уклала договори з 45 тубдиспансерами. В кожній області, окрім Луганської, є заклад, де надаватиметься допомога хворим на туберкульоз. Всі ці заклади відповідають вимогам і лікуватимуть пацієнтів згідно із сучасними методами та протоколами. 

Важливо зазначити, що нова система фінансування не стимулюватиме невиправдано тривалі госпіталізації, коли пацієнта тримають місяцями в лікарні незалежно від того, чи потрібно йому це. Тривалий час лікування в стаціонарі не тільки збільшує витрати бюджетних коштів на лікування пацієнта, але й спричиняє внутрішнє інфікування хворих та викликає стійкість до протитуберкульозних препаратів. У розвинених країнах пацієнти з туберкульозом лікуються в стаціонарі від двох тижнів, залежно від складності випадка, далі – амбулаторно. ВООЗ рекомендує Україні впроваджувати нові форми лікування, наприклад, через амбулаторний прийом ліків. 

Маємо приклади успішної зміни підходу до лікування туберкульозу. Зокрема, в Одеському обласному центрі соціально значущих хвороб поєднали лікування туберкульозу і ВІЛ-інфекції – об’єднали 3 тубдиспансери і Центр протидії СНІД. Середній термін госпіталізації наразі складає 34 дні, раніше було 232 дні для мультирезистентної форми і 90 днів для звичайної. В стаціонарі залишають тільки важких пацієнтів, які ще виділяють бактерію. Обсяг коштів на лікування одного пацієнта в стаціонарі становить 9 373,12 грн, а НСЗУ заплатить цього року за лікування одного пацієнта 20 663 грн. 

Після лікування в стаціонарі пацієнту пропонують на вибір 11 моделей амбулаторного лікування, і лікар контролює прийом ліків через застосунки відео-ДОТ та SmartBOX (коли пацієнт приймає пігулку, його лікар отримує відповідне сповіщення).

Міф 4. З 1 квітня виклик «швидкої» платний

Екстрена медична допомога надається безоплатно будь-якому пацієнту незалежно від того, має він укладену з лікарем декларацію чи ні. Якщо ви у тяжкому стані і викликали «швидку», у вас точно не запитуватимуть, чи є у вас декларація. Для цього виду медичної допомоги це не має значення. Вам нададуть допомогу у будь-якому разі. Усі 25 закладів, які надають екстрену медичну допомогу, уклали договір з НСЗУ. На закупівлю медичних послуг за напрямом «Екстрена медична допомога», що працюватиме у рамках ПМД, НСЗУ спрямує 4,7 млрд грн. 

Міф 5. НСЗУ звільняє лікарів з 1 квітня

По-перше, НСЗУ не має жодного стосунку до звільнення лікарів. Нова модель фінансування медзакладів створює однакові правила для всіх – як для закладів, так і для лікарів. Найкращі заклади і найкращі лікарі отримуватимуть більше фінансування від держави і можливості для розвитку. Так, за 2019 рік всі заклади Програми медичних гарантій, які мають контракт з НСЗУ, отримали 16,8 млрд грн. Саме пацієнт обиратиме лікарню і лікаря, у якого хоче отримати медичну допомогу, і гроші від НСЗУ «підуть» до лікарні за ним. Тому медзаклади будуть зацікавленні в залученні кваліфікованих фахівців. По-друге, організація медичної допомоги і забезпечення потрібної кількості лікарів у регіонах – це відповідальність місцевої влади. Органам місцевого самоврядування варто проаналізувати, де бракує лікарів чи медсестер, спрямувати їх туди. Можливо, комусь потрібно підвищити кваліфікацію чи перепрофілювати відповідно до потреб. Наприклад, у Чернігівській області прийняли цільову програму перенавчання медсестер на ті напрями, де не вистачає спеціалістів.

Міф 6.  З 1 квітня психіатричні лікарні зачиняються і люди з психічними розладами залишаються без допомоги

НСЗУ уклала договори зі 196 спеціалізованими закладами охорони здоров’я в межах пакету «Психіатрична допомога дорослим та дітям» та з 210-ма – в межах пакету «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії». НСЗУ сплачуватиме виключно за надання стаціонарної психіатричної допомоги при розладах психіки і поведінки, якщо надання психіатричної допомоги можливе тільки в умовах стаціонару, а також за надання амбулаторної психіатричної допомоги при розладах психіки і поведінки відповідно до потреб пацієнтів. 

Ми розуміємо, що психіатрична допомога знаходиться на перетині двох видів допомоги – медичної та соціальної. Але НСЗУ фінансує саме медичні послуги. Соціальна адаптація людей з психічними розладами – це спільна проблема, яка потребує комплексного рішення та участі профільних міністерств, місцевої влади, а також підтримки міжнародних програм. 

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний