Макроекономічний огляд та тенденції фінансового сектору України за травень 2022

Макроекономічний огляд та тенденції фінансового сектору України за травень 2022

Photo: ua.depositphotos.com / Cavan
27 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
6589

Під час війни у представників бізнесу, економістів, банкірів, інвесторів сформувався певний голод на показники і макроекономічні огляди, які вказували б вектор розвитку чи падіння, допомагали ухвалювати стратегічні рішення.

Зрозуміло, що не всі дані сьогодні можна виміряти, а також не все можна публікувати. Війна триває – економічний фронт тримається. Вокс Україна публікує макроекономічний огляд та тенденції фінансового сектору України за травень 2022 року, який було презентовано під час виступу Катерини Рожкової, заступниці Голови Правління НБУ у межах Весняного ділового форуму-2022.

Ми вдячні Національному банку України за дотримання принципу прозорості і відновлення щомісячних макроекономічних оглядів в оновленому форматі.

Весняний Діловий Форум на тему «Українська мрія — шляхи оновлення держави після війни» відбувся у Львові 20 травня 2022 року. «Вокс Україна» був аналітичним партнером події та публікує серію матеріалів у рамках партнерства

Детальніше — у графіках, які ми підготували на основі презентації Катерини Рожкової та джерел НБУ.

Українські підприємства відновлюють роботу, втім рівень завантаженості значної кількості підприємств є суттєво нижчим порівняно з довоєнним. Поступово відновлюється активність на ринку праці після значного падіння в березні. 

Експорт скоротився передусім через руйнування виробничих потужностей та блокування росією портів Чорного моря. Падіння внутрішнього попиту та обмеження на імпорт зумовили зниження імпорту товарів.

Найвище зростання цін – на тимчасово захоплених територіях та у регіонах з активними бойовими діями. Інфляцію стримують логістичні обмеження експорту та відповідно надлишок сільськогосподарської продукції на внутрішньому ринку;  – зовнішні торговельні потоки значно звузилися. 

Дефіцит Державного бюджету України збільшився через зниження податкових надходжень на тлі скорочення економічної активності та запровадження стимулів для підтримання економіки. Значний дефіцит профінансовано за рахунок розміщення воєнних облігацій та залучення міжнародного фінансування.

Відносно стабільні грошові перекази, а також заборона на переказ дивідендів та скорочення реінвестованих доходів допомогли сформувати значний профіцит поточного рахунку.

Фіксація курсу гривні, валютні обмеження Національного банку, безперебійне функціонування банківської та платіжної систем пом’якшили негативний вплив війни на українську економіку. Адміністративні обмеження на валютному ринку, як і фіксація облікової ставки, є тимчасовими заходами. У міру нормалізації функціонування економіки НБУ повернеться до режиму інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням та до застосування облікової ставки як головного інструменту монетарної політики.

Для підготовки оглядів Національний банк, використовуватиме, у тому числі, альтернативні джерела інформації, зокрема оперативні опитування бізнесу та високочастотні дані.

Дивіться відеозапис Форуму.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний