«Cмокче фінансові груди ледь не вся Україна», «кашлянув Сорос — покашляла і вся Україна», «хто ж тепер папочка?». Ні, ми не збожеволіли – це цитати з ефіру на ZIK. Тому якщо ви кашляєте – тепер знаєте, хто винен. І також знаєте, куди звертатися, якщо вам не виплатили зарплату чи не дали субсидію. Ці цитати – не найдивніші: решту абсурду можна прочитати в телеграм-каналі «Антологія Брехні».
Це не перший «шедевр» на ZIK. Схожий їхній марафон ми вже перевіряли у лютому 2020. Тоді «журналісти» та псевдоексперти говорили виключно про Джорджа Сороса та його вплив на Україну. Цього разу до теорій змови додали ще й Джо Байдена.
Як і минулого разу, правди на марафоні майже не пролунало. Сюжети – мішанина із логічних помилок, неправдивих показників, домислів і, звісно ж, російської пропаганди. В ефірі не соромилися згадувати Путіна та вихваляти російську вакцину. Не обійшлося й без топорних фейків про Біла Гейтса та коронавірус.
ZIK дуже старанно приховував марафон від фактчекерів: запустив і швидко видалив один промо-ролик. Більше жодних анонсів ні на сайті, ні на YouTube чи Facebook не було. Та й як марафон це не позиціонували. Втім, ZIK це не врятувало. 26 листопада Нацрада з питань телебачення та радіомовлення призначила позапланову перевірку каналу. Причина – марафон «має ознаки розпалення ворожнечі і ненависті та може підбурювати до дій насильницького характеру».
Далі – фактчек та розбір найяскравіших маніпуляцій з ефіру.
А де логіка? А немає!
Ми уважно подивилися весь ефір і так і не зрозуміли – так коли ж Сорос захопив Україну – в середині 1990х, при Порошенку чи вже при Зеленському?
«Никогда еще не было ни в одной стране мира такого, чтобы ну 80% людей, принимающих решение в нашей стране, – это люди Сороса».
Вадим Рабінович, 13/11/2020 (0:18-0:26)
«Так называемые соросята – это как раковая опухоль, которая возникла где-то в середине 90-х».
Олександр Дубінський, 13/11/2020 (0:32-0:39)
«Отож, саме Порошенко почав садити у чиновницькі крісла іноземців. В Україні таких називають соросятами. Насправді іноземці заполонили владу в Україні. <…> Посадили іноземців туди, слідкувати за працівниками підприємства, щоб не крали грошей. Ну а щоб не ображалися… заморских друзів… їм платять по пів мільйона гривень зарплати щомісяця. Це наші з вами податки».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (07:27-08:13)
«Соросятами в Україні називають людей, які хоч якось причетні до Фонду американця Джорджа Сороса. Зеленський найбільше привів таких до влади – зірковий час для соросят».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (08:36-08:48)
Український канал? Сумніваємося.
Цей розділ – без перевірок, оскільки ми не перевіряємо оціночні судження. Просто підбірка цитат з ефіру про необхідність позбутися «зовнішнього управління» та почати знову закуповувати російський газ. Висновки робіть самостійно.
«Він (Орбан – ред.) не повівся на олігарха. Вони розрахувалися із боргом МВФ і також те, що позичали гроші, і позакривали фонди Сороса. А ще видворили його з країни. Лукашенко так само не злюбив американського фінансиста, обірвав зв’язок із ними ще у 90-х. За ними і Росія – Путін не радий Соросу».
Катерина Барчик, ведуча ZIK, (04:03-04:26)
«Пригадався законодавчий інструмент, доки слухала колег 30 секунд – Медведчук пропонував, більше інші політичні сили не пропонували. В нього були дуже прості регуляторні законодавчі інструменти. У нас є видобувна галузь, ренту за користування надрами скасувати, дати можливості наростити потужності видобувних підприємств видобувати більше. Далі – прибрати ПДВ на енергоносії і говорити з Росією про прямі закупівлі газу. Це те, що відразу вполовину знизить платіжку для українців. І це просто. Навіть слуги народу розберуться».
Юлія Пілецька, політолог (53:14-53:51)
«Україна буде, на жаль, на превелику жаль, знаходиться в зовнішньому управлінні Сполучених Штатів Америки. Мені це не підходить, я з цим борюсь, як і наша партія».
Віктор Медведчук, голова політради ОПЗЖ (38:36-38:46)
«Соросятко» Дубінський та МВФ
Кілька років тому в інтерв’ю ZIKу Дубінський розповідав, що Україні потрібен кредит МВФ, і без нього країна не виживе.
«Любое прекращение взаимоотношений с МВФ означает фактическое банкротство этого государства. Но оно наверное не прекратится, потому что как только прекратится сотрудничество с МВФ, страна-банкрот – это то, что нужно России».
Олександр Дубінський, 04/07/2017 (24:27-24:41)
Під час марафону ведуча ZIKу озвучила спосіб Дубінського про те, як розпізнати «соросят». Дуже просто – всі вони підтримують кредити МВФ.
«Треба вчитися їх розпізнавати. Один критерій розпізнав пан Дубинський. Каже: кожне “сорося” підтримує кредити від МВФ».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (17:46-17:55)
Виходить, три роки тому Дубінський теж був «соросям». Але з того часу змінив свої погляди на діаметрально протилежні. Що ж, буває.
А тепер хвилинка лікнепу про те, що таке МВФ.
Міжнародний валютний фонд працює як «каса взаємодопомоги». Тобто всі країни роблять щорічні внески до фонду відповідно до розміру своєї економіки – так само як співробітники підприємства роблять внески до каси зі своєї зарплати. Коли ж якійсь країні загрожує валютна чи бюджетна криза (тобто значне погіршення економічної ситуації та знецінення валюти), Фонд надає цій країні позику. Аналогічно працівник, який захворів, може отримати кошти з каси взаємодопомоги.
Ці кошти країна може використати на підтримку національної валюти, у тяжких випадках – на фінансування дефіциту бюджету. Проценти за кредити МВФ набагато нижчі від ринкових. Проте, щоб країна змогла повернути позику, вона узгоджує з фондом низку реформ, які допоможуть їй подолати кризу та вийти на шлях стабільного зростання. Звісно, Фонд контролює виконання країною своїх обіцянок. Аналогічно, розпорядник каси взаємодопомоги може перевірити, що хворий співробітник справді витратив кошти на ліки, а не, скажімо, на нове авто.
Десь ми її вже бачили: Савченко і медична реформа
Маніпуляція
«Якщо ви йдіть і боріться за своє здоров’я, то це йдіть відстоюйте, щоб в вас була не медична реформа Супрун, чорт забирай, а все ж таки медична реформа по Семашко, поверніться хотя б до тієї системи».
Надія Савченко, 13/11/2020 (01:46:03-01:46:12)
Система Семашка – це фінансування лікарень із розрахунку кількості квадратних метрів їхнього приміщення та ліжок, які у них є – незалежно від того, чи одужують люди на тих ліжках, чи лише перебувають. Ця система урівнює професіоналів та тих, кому зручно отримувати зарплату не докладаючи зусиль. Тому за системи Семашка як хороші, так і не дуже хороші лікарі отримують однакову офіційну зарплату та «подяки» від пацієнтів. А пацієнти отримують якісне лікування лише «по знайомству» або якщо пощастить. Отже, система Семашка – несправедлива.
Про те, до чого вона призвела, ми розповідали у сюжеті про досвід медреформи у Сумах.
А чому варто сумніватися у коректності висловлювань Надії Савченко, можна побачити в нашій Антології Брехні – там вона не лідер правдорубів.
Російська смерть вакцина
Під час умовного марафону в ефірі каналу двічі транслювали сюжет «Рятівна вакцина».
Суть – у Росії вже зробили вакцину від коронавірусу. Її нібито замовив Ізраїль, планують замовити угорці, а президент Філіппін готовий на собі перевірити її ефективність. А українці її не отримають.
От тільки безпечність та ефективність російської вакцини не доведена. І крім російських фахівців (ну і «українського» каналу ZIK та «українського» політика Віктора Медведчука), ніхто її не хвалить.
Неправда
«Українська влада ж принципово не хоче купувати вакцину в росіян. Чекають на американсько-німецьку розробку Pfizer. Мало того, що вона буде коштувати понад 500 грн, її якість викликає сумніви у фахівців, та ще й невідомо, скільки доведеться на неї чекати».
Начитка сюжету, 13/11/2020 (49:45-51:17)
Маніпуляція
«Вакцина, которая зарегистрирована, – Спутник V, а также вторая вакцина – Вектор – Новосибирского научно-исследовательского центра, они являются единственными в мире, и у них нет конкурентов. Поэтому надо исходить из того, что, если эти вакцины запущены в массовое применение в России и это, как считают ученые России, помогает в борьбе с коронавирусом, то это надо делать, а не рассказывать и вести дискуссии философского смысла для того, что, если это в России, то это плохо. Но ведь других вакцин ни одна страна пока не изобрела».
Віктор Медведчук, 13/11/2020 (49:45-50:20)
Ефективність та безпечність російської вакцини не доведена. На третьому, фінальному, етапі випробувань вакцину мають тестувати на тисячах добровольців – перевіряти її безпечність та ефективність. Лише після цього можна запускати її виробництво. Третій етап клінічних випробувань російської вакцини «Супутник V» поки триває. Попередній звіт говорить про ефективність 91,4%, але ця цифра може змінитися, оскільки дослідження не завершене. Інша російська вакцина – «ЕпіВакКорона» – оголосила про початок третього етапу тестування 26 листопада. В обох випадках поки зарано говорити про ефективність.
Натомість компанія Pfizer та BioNTech (Німеччина та США) уже закінчили третій етап випробувань і заявили про 90% ефективність вакцини. У третьому етапі клінічних випробувань цієї вакцини взяли участь понад 40 тис. волонтерів. Вже після марафону про 95% ефективності своєї вакцини заявила Moderna, у третьому етапі клінічних випробувань цієї компанії взяли участь понад 30 тис. волонтерів.
А ви точно експерти? Фейки на ZIK.
Окрім реклами російської вакцини, на ZIKу ще й поширюють теорії змови. Озвучують їх, наприклад, Надія Савченко та Ірина Паламар. І якщо про Савченко ви найімовірніше чули, то хто ж така Ірина Паламар? Якщо коротко – «створена» пулом каналів Медведчука псевдоекспертка. Детальніше в матеріалі Детектор Медіа.
Маніпуляція
«Якщо людей будуть закривати вдома, будь-які карантини в кінці-кінців закінчуються бунтами. Це показала Італія, це показала Німеччина, це показала Франція – люди масово виходять проти обдурювання їх».
Надія Савченко, 13/11/2020 (01:46:19-01:46:29)
Людей не обдурювали: карантинні заходи довели свою ефективність у боротьбі з COVID-19. Це підтверджують і численні наукові статті. Наприклад, дослідження на даних 129 країн, виявило, що карантинні заходи допомогли згладити так звану «пандемічну криву» – тобто знизити кількість інфікованих, які хворіють одночасно. Інше дослідження на основі даних 135 країн стверджує, що найбільш ефективними виявилися обмеження на проведення публічних подій та масові зібрання. «Згладжування кривої» допомагає знизити навантаження на медичну систему – отже, зробити так, щоб усім хворим вистачило ліжок, кисню та лікарів.
У названих країнах люди справді виходили на мітинги проти карантину чи носіння масок. Проте деякі ЗМІ перебільшували кількість протестувальників чи видавали протести проти інших урядових рішень за протести проти карантину. У кожній країні є люди, які заперечують навіть існування коронавірусу. Але більшість людей все-таки розуміють користь карантину та санітарних заходів і дотримуються правил.
Неправда
«Ну что, касательно карантина. Если глобально, то это переход в новый миропорядок, мы все понимаем, что это мыльный пузырь, весь этот фондовый рынок, федеральная резервная система, все это пускается под нож, мелкий и средний бизнес, все эти заявления в Давосе, весь этот ВОЗ, все эти заявления Билла Гейтса о том, что 15% только сможем убрать из-за того, что .. мы сможем вакцинировать. Это все понятно».
Ірина Паламар, 13/11/2020 (01:46:44-01:47:05)
Усі ці твердження безпідставні й не мають жодного фактологічного підтвердження. Карантин і пандемію ніхто не планував для переходу в новий світовий порядок. Учені дотримуються думки про природне походження вірусу. Уряди країн в міру своїх можливостей намагаються зберегти «звичайний» порядок речей – підтримують бізнеси, людей та ринки, фінансують розробку вакцин, які дозволять зрештою повернутися «до нормальності».
Білл Гейтс не заявляв про скорочення населення на 15% через вакцини. Він говорив про скорочення швидкості приросту населення: із кращою вакцинацією, охороною здоров’я та доступом до медичних послуг (а не тільки вакцинацією) більше дітей буде виживати, тому потреба народжувати більше зникне. І ми про це неодноразово писали.
Це не перші фейки від цих двох осіб. Наприклад, раніше Надія Савченко стверджувала, що карантин штучний, а вірус використовують, щоб регулювати кількість населення. Такі тези ми неодноразово спростовували: науковці кажуть про природне походження вірусу.
А Ірина Паламар не тільки любить теорії змови а й, здається, погано вчила у школі фізику. Ми вирішили переглянути її сторінку у Facebook і знайшли там фейки про хімтрейли. Паламар думає, нібито конденсаційні сліди від літаків — це отрута для людей. Це ми також уже спростовували.
Решту цитат та їхнє спростування ви можете подивитися тут:
Без вердикту
Ведучий: «Пане Анатолію, а що правда, що от Порошенко – це ж просто деякі люди забули – він підняв тарифи на угоду… тарифи всім в Україні на угоду одній людині (Байдену – ред.)? Як це так може бути?». Анатолій Шарій: «Да, конечно! Ну так слушайте, он даже поднял тарифы, желая выслужиться. Тот говорил на 70%, а он поднял на 100%».
Діалог, 13/11/2020 (09:20-09:43)
Про цю розмову йшлося на так званих «плівках Деркача». Там людина нібито з голосом Порошенко говорить, що ми збільшили тарифи вдвічі, хоча МВФ просив збільшити на 75%.
Водночас, у Меморандумі з МВФ ніколи не йшлося про підвищення тарифів для населення на певний відсоток. Україна зобов’язувалась перед МВФ зробити тарифи ринковими – тобто однаковими для населення та промисловості.
Оскільки ми не можемо ні підтвердити, ні спростувати «плівки Деркача», залишаємо цитату без вердикту.
Неправда
«Та видно настрої чиновника (Милованова – ред.) змінилися у листопаді 2019 року. Тоді йому заплатили 236 тис. грн. Експерти уже назвали це передоплатою за відкриття ринку землі, що вигідно транснаціональним корпораціям».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (10:58-11:14)
Цифра 236 тисяч гривень поширювалася у ЗМІ як премія тодішньому міністру економіки нарахована за листопад 2019. Втім, ця інформація не підтвердилась: на запит «Нового времени» МЕРТ повідомило про нараховану зарплату Милованову за листопад у розмірі 64,3 тис. грн.
Називати це передоплатою за відкриття ринку землі – абсурдно. По-перше, міністерство економіки, торгівлі та сільського господарство готувало закон про ринок землі, але остаточне рішення про його ухвалення було за депутатами. По-друге, ринок – це можливість і право для власників розпоряджатися своєю власністю, зокрема – продати її. Власник паю може продавати землю, якщо не хоче або не може її обробляти. Проте якщо власник не хоче продавати пай, він може як і раніше здавати його в оренду.
Відкриття ринку землі за різних моделей його функціонування створить додатковий середній річний приріст ВВП до 1,9%.
Неправда
«Сороса часто звинувачують, що він втручається в справи інших країн. А він таки втручається, щоб заробити, причому тихенько, як змія, розбризкує отруту, що поступово вбиває економіку».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (01:02-01:14)
Фінансування фонду Open Society надається організаціям та ініціативам з охорони здоров’я, освіти, боротьби з корупцією, підвищення якості правової системи, забезпечення незалежності та прозорості судів тощо. Це створює умови для стійкого розвитку економіки, а не її занепаду.
Маніпуляція
«А ще він причетний до повного падіння економіки Аргентини. Махінації американця із цінними паперами змусили владу просити гроші у МВФ. Бідна країна брала гроші, щоб покрити бюджетний дефіцит. 132 млрд доларів – таким був її борг. У влади не було з чого виплачувати пенсії, люди почали виходити на вулиці – протести були криваві. 20 людей загинули. Аргентина і досі сидить на наркотику МВФ, а люди і досі виходять на протести проти кредитів».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (02:29-03:04)
Аргентинський технічний дефолт 2001 року оголошений на частину державного боргу обсягом 132 мільярди доларів мав структурні причини і був лише одним із наслідків глибокої фінансово-економічної кризи, що отримала назву Велика аргентинська депресія 1998-2002 років. Цій кризі передували 15 років економічної стагнації та невдалі ринкові реформи. Депресія почалася з фінансової кризи в країнах Азії, яка згодом поширилася на більшість країн, що розвиваються. З 1998 по 2002 рік ВВП Аргентини упав на 28%.
Основні причини кризи і наступного дефолту – це прив’язка аргентинської національної валюти до долара США (від якої згодом відмовились) та необгрунтоване розширення бюджетних видатків за рахунок масштабних державних запозичень в іноземній валюті. У певний момент іноземні інвестори втратили віру в те, що аргентинський уряд зможе виплатити борги. Й почали продавати цінні папери Аргентини. Відповідно, аргентинська валюта знецінилася. Уряд не зміг платити за своїми зобов’язаннями й оголосив дефолт.
Проте країна отримувала позики МВФ і до цього, а не «була змушена просити гроші у МВФ» унаслідок дефолту, як стверджує спікер.
Немає доказів, що за економічною депресією та дефолтом за зовнішніми зобов’язаннями на 132 мільярди доларів, передумови яких охоплюють кілька десятиліть, стоять операції Джорджа Сороса з цінними паперами.
Маніпуляція
«Він (Орбан – ред.) не повівся на олігарха. Вони розрахувалися із боргом МВФ і також те, що позичали гроші, і позакривали фонди Сороса. А ще видворили його з країни».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (04:03-04:16)
Аналогічна теза вже лунала у лютому на схожому марафоні на ZIKy.
Діяльність Сороса в Угорщині ніхто не забороняв. У жовтні 2017 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан назвав громадські організації країни «агентами імперії Сороса», які руйнують його політику. Сам Орбан встановив у країні авторитаризм. Після парламентських виборів 2018 року спостерігачі ОБСЄ зазначали, що справжня опозиція не може донести свої ідеї до людей — адже публічний простір контролює Орбан. Наближені до нього люди контролюють медіа та промисловість.
У 2018 році Угорщина прийняла пакет законів, яким встановлюються суворі обмеження для діяльності неурядових організацій. У зв’язку з цим Фонд «Відкрите суспільство» добровільно припинив діяльність в Угорщині.
Угорщина наразі справді не має боргів перед МВФ. Але вона залишається членом Фонду. Тому щороку фахівці МВФ проводять оцінку економічного стану країни (так звані консультації за статтею IV) та публікують відповідний звіт.
Маніпуляція
«Лукашенко так само незлюбив американського фінансиста, обірвав зв’язок із ними ще у 90-х. За ними і Росія – Путін не радий Соросу».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (04:16-04:26)
Фонд «Відродження» припинив роботу в Білорусі в 1997 році через конфлікт із владою. Лукашенко хотів контролювати діяльність Фонду, перешкоджав його роботі кримінальними провадженнями. Робота Фонду Сороса була невигідна Лукашенку, оскільки фонд підтримував незалежні громадські організації. Ще у 1997 році New York Times писала про утиски прав людей в Білорусі.
Так само невигідною діяльність Фонду була і для Путіна. Саме тому Фонд з 1987 до 2015 року підтримував розвиток громадянського суспільства, охорону здоров’я, наукову та освітню сфери в Росії, займався розвитком законодавства та захистом прав людей, його визнали «небажаним» в країні.
Як бачимо, фонд заважає авторитарним керівникам держав – адже їм потрібні слухняні «піддані», а не освічені.
Маніпуляція
«До Олексія Гончарука прем’єром соросятка в Україні іще не було. <..> А іще Гончарук розширив і без того широку дірку у нашому бюджеті – понад 80 млрд грн. «Соросята ухандохалі економіку», – не приховуючи говорив Олексій».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (08:57-10:09)
Дефіцит державного бюджету у 2019 році справді становив 81 млрд грн. Це 2% ВВП, при планових 2,26%. І хоча дефіцит державного бюджету виріс порівняно з попереднім роком (59 млрд грн, або 1,7% ВВП при плані 2,4% у 2018), він залишився в межах планового. Тому не можна говорити про «розширення і без того широкої дірки».
До того ж, некоректно покладати відповідальність за бюджетні показники 2019 року лише на експрем’єра. Гончарук перебував на посаді 6 місяців (29 серпня 2019 — 4 березня 2020), з яких лише 4 припало на 2019 рік. Зростання дефіциту бюджету відносно попереднього року залежало від факторів, на які уряд не міг вплинути: політична невизначеність внаслідок подвійних виборів, посилення курсу гривні, зміна цінової кон’юнктури на зовнішніх ринках.
Слова «соросята ухандохалі економіку» звучали на так званих плівках Гончарука. На записах людина, голос якої приписують екс-прем’єру Гончаруку, прогнозує зниження зростання ВВП з 4 до 2 відсотків та іронічно вказує, що президенту це можуть донести як «ухандохали экономику эти реформаторы, так сказать, соросята». Отже, ці слова не варто сприймати буквально.
Неправда
«Мільйонеру не шкода щороку… на благодійні проекти його фонд витрачає близько 300 млн доларів».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (04:35-04:44)
Неправда
«18 тис. проектів фінансує Сорос в Україні, причому це не мілкі фінансування шкільних концертів».
Катерина Барчик, 13/11/2020 (05:04-05:11)
Неправда
«Фонды Сороса существуют в Украине с 1991 года. Сейчас по многой аналитике, по, значит, данным экспертов, 18 тыс. проектов, которые финансируются этим фондом. Этот фонд финансирует журналистов, телеканалы, значит, лидеров общественных мнений, ну и разного рода организаций, NGO, так называемые».
Ірина Паламар, 13/11/2020 (01:33:24-01:33:49)
З 1990 року Фонд «Відродження» підтримав близько 9500 проектів і за всі роки діяльності (а не щороку) витратив близько $310 млн.
Неправда
«Зовсім скоро українці відчують тепло західної турботи, коли прийдуть перші платіжки за тепло та газопостачання».
Начитка сюжету, 13/11/2020 (31:05-31:15)
По-перше, автори натякають, що підвищення цін на комуналку і газ в Україні – це вимога «західних партнерів». Хоча це не так.
По-друге, треба розрізняти ціну на газ, яким опалюють приватні будинки, і ціни на тепло – його централізоване постачання чи опалення приватними компаніями окремих житлових будинків.
Ціна газу формується за ринковим принципом – тобто залежно від попиту і пропозиції на нього. Тариф на газ для кінцевих споживачів залежить від ціни на імпортний газ (ціна на європейському газовому хабі TTF), вартості транспортування та націнки компанії – постачальника газу.
Тариф на тепло встановлює місцева влада та НКРЕКП. До того ж ТЕЦ можуть працювати як на газу, так і на вугіллі або мазуті.
Маніпуляція
«Пригадався законодавчий інструмент, доки слухала колег 30 секунд – Медведчук пропонував, більше інші політичні сили не пропонували. В нього були дуже прості регуляторні законодавчі інструменти. У нас є видобувна галузь, ренту за користування надрами скасувати, дати можливості наростити потужності видобувних підприємств видобувати більше. Далі – прибрати ПДВ на енергоносії і говорити з Росією про прямі закупівлі газу. Це те, що відразу вполовину знизить платіжку для українців. І це просто. Навіть слуги народу розберуться».
Юлія Пілецька, політолог,13/11/2020 (53:14-53:51)
Віктор Медведчук дійсно пропонував такий план. От тільки дружина Медведчука Оксана Марченко володіє низкою компаній, які видобувають газ в Росії. Сам Медведчук неодноразово говорив, що це його компанії, а оформлені вони на дружину лише через санкції США. Тож загалом такі пропозиції більше схожі на лобіювання власних бізнес-інтересів, а не ідеї мудрого державника.
Про «прибрати ПДВ». Схожий варіант – але з боку Росії – впроваджували ще в 2004 році. Тоді Москва скасувала ПДВ на експорт енергоносіїв до України – це мало знизити ціни на нафтопродукти. Як казали тодішні депутати «Нашої України», це могло бути політичною «платою» за здачу українських національних інтересів.
Наразі Україна уже 5 років не купує газ у країни-окупанта, ціна на паливо формується на ринкових умовах. Після відмови від російського газу його ціна для України стала нижчою.
Неправда
«Любий наркоман сьогодні може взяти машину за 300 грн в аренду на добу, сісти, підключитися і возити завтра людей, любий грабіжник може сісти і возити людей. Безконтрольність, безкарність – оце є причина таких ситуацій (про аварію в Києві 13.11 – ред.)».
Андрій Антонюк, 13/11/2020 (43:23-43:35)
Ні, не може. Наприклад, у сервісах Uber та Uklon при реєстрації водіїв у системі вимагається наявність техпаспорту авто, водійських прав та автоцивілки. Так, це лише необхідний мінімум, але ж і не «безконтрольність», про яку каже спікер.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний