МАНІПУЛЯЦІЯ: 83% важких хворих в Ізраїлі були вакциновані 2 дозами - отже, вакцинація небезпечна

МАНІПУЛЯЦІЯ: 83% важких хворих в Ізраїлі були вакциновані 2 дозами – отже, вакцинація небезпечна

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
1420

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У Facebook поширюють статтю про те, що 83% пацієнтів ізраїльських шпиталів, які важко хворіють на COVID-19, отримали дві дози вакцини Pfizer-BioNTech. Із цього роблять висновок: “Враховуючи, що двічі вакцинованих серед усього населення там зараз 63%, це означає, що вакцинація серйозно ЗБІЛЬШУЄ шанси на важкий перебіг ковіду.” Джерело статті – дописи Захара Мілютіна у Telegram

Захар Мілютін – представник руху противників вакцинації в Україні. Ми вже неодноразово викривали маніпуляції у його дописах у Facebook. Про нього та решту представників ковіддисиденства в Україні читайте у статті “Річниця інфодемії. Із якими фейками про COVID-19 Україна та світ борються вже понад рік”.

Стаття, яку поширюють у Facebook

Однак це – маніпуляція. Пояснюємо чому. 

По-перше, ми перевірили, чи точно вказаний у постах Мілютіна Telegram-канал належить ізраїльському МОЗу.

Як видно зі скриншота нижче, канал має відмітку про верифікацію, а посилання на нього також є на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю.

Telegram-канал ізраїльського МОЗу

По-друге, ми перевірили точність перекладу звіту з Telegram-каналу ізраїльського МОЗу. 

Скриншот сторінки звіту, яку ми перекладаємо (червоною рамкою виділено фрагмент, який фігурує у маніпулятивній статті)

Перекладаємо назву сторінки зі звіту, назву графіку та історію графіку за допомогою Google-перекладача.

Отож, попри те, що дані у статті наведені з офіційного ресурсу та коректно перекладені, контекст, у якому вони використані, хибний. 

Вакцинація не збільшує ризик захворіти на COVID-19. Навпаки, вакцини допомагають виробити імунітет проти захворювання. Коли людина отримала щеплення, вона, швидше за все, матиме захист від хвороби. Часто вакцини вимагають декількох доз з інтервалом у тижні або місяці. Це потрібно, аби забезпечити вироблення антитіл та розвинути клітини пам’яті. Таким чином, організм вчиться боротися з вірусом, формуючи пам’ять про збудника, щоб швидко боротися з ним у майбутньому. Детальніше про це ми писали тут.

Навіть в умовах вакцинації, все ще необхідно дотримуватися обмежувальних заходів, а саме носити маски, мити руки, тримати соціальну дистанцію тощо. Навіть вакциновані люди, у яких сформувався імунітет, можуть розповсюджувати вірус, піддаючи ризику тих, хто щеплення ще не отримав. Вони зокрема можуть переносити вірус на слизових оболонках. 

Щодо інтерпретації статистики. Через те, що в Ізраїлі повністю вакциновані 67% населення, більша частка серед госпіталізованих та важких хворих вже буде мати дві дози.  

Частка вакцинованого населення в Ізраїлі станом на 16 серпня (дата, про яку йдеться у статті)

Нещодавно ми спростовували твердження про зниження ефективності вакцини від Pfizer-BioNTech до 40%. У проміжних результатах дослідження МОЗ Ізраїлю вказало, що ця вакцина на 39% ефективна при запобіганні легким випадкам COVID-19. Водночас її ефективність у запобіганні важким формам захворювання становить 91%, а в запобіганні госпіталізаціям — 88%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний