МАНІПУЛЯЦІЯ: Британія наражає українців на небезпеку через постачання снарядів зі збідненим ураном, бо той викликає рак

МАНІПУЛЯЦІЯ: Британія наражає українців на небезпеку через постачання снарядів зі збідненим ураном, бо той викликає рак

25 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
756

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що Британія поставляє Україні снаряди зі збідненим ураном для «вбиття клину» між росією та Заходом. Цим країна нібито свідомо наражає на небезпеку українських військових, місцеве населення Сходу та Півдня (про яких кажуть, що вони нібито підтримують росію), а також російських військових. Користувачі пишуть, що після використання таких боєприпасів армією США у Югославії, там нібито різко зросла кількість онкологічних захворювань та були зафіксовані випадки онкологічних хвороб і серед американських пілотів. 

Утім, снаряди зі збідненим ураном є стандартними протитанковими боєприпасами. Британія надсилає ці снаряди Україні, бо має їх у своєму арсеналі. 

Про постачання Британією боєприпасів, зокрема зі збідненим ураном, стало відомо наприкінці березня 2023 року. Тоді ж путін вказав на те, що захід вже почав використовувати зброю із ядерними компонентами, і попередив, що помститься. Британія дала офіційну відповідь на звинувачення у використанні ядерної зброї. На засіданні Ради Безпеки в ООН посол Великобританії Джеймс Карюкі заявив: «Жодна інша країна [крім росії] не підіймала перспективу використання ядерної зброї в цьому конфлікті. Суверенітету росії ніхто не загрожує. Це росія порушила Статут ООН, вторгшись в іншу суверенну країну. Заява президента путіна 25 березня є його останньою спробою залякати і примусити. Це не спрацює, як і раніше. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну у її самообороні»

Як повідомляє Міністерство оборони Великої Британії, збіднений уран є стандартним компонентом бронебійних снарядів. Метал фактично є відходом від виробництва ядерного палива, тож країни із розвинутою атомною промисловістю (Велика Британія, США, Франція) мають значні запаси цього металу. Завдяки цьому його використання обходиться їм значно дешевше за застосування альтернативних матеріалів, наприклад, вольфраму. Перевагами збідненого урану як матеріалу для виготовлення осердя снаряда є висока вага, щільність та пірофорність. Завдяки своїм властивостям, він має високу бронебійну дію.

Після конфліктів у 1990-х роках, зокрема у Югославії, питання впливу зброї зі збідненим ураном контролює ООН. Науковий комітет ООН з впливу атомної радіації (UNSCEAR) моніторить останню інформацію по цьому питанню в науковій літературі. Поки жодної клінічно значущої патології, пов’язаної з радіаційним впливом збідненого урану, не було виявлено.

Переважна більшість цілей авіаударів НАТО припадала на сучасну територію Косово. У 2020 році лікарі та науковці Косово провели ретроспективний аналіз динаміки виникнення злоякісних утворень на основі медичних реєстрів. Підтверджень прямого причинно-наслідкового зв’язку між використанням на територіях країни зброї зі збідненим ураном та зростанням захворюваності на рак вони не знайшли. Питання потребує подальших досліджень. 

Подібні дослідження проводились також на території всіх країн колишньої Югославії. Наприклад, у 2022 році акумулювали результати попередніх п’яти епідеміологічних досліджень від таких країн як Данія, Норвегія, Швеція Нідерланди та Італія. Усі вони досліджували потенційний зв’язок між раковими захворюваннями серед миротворців НАТО, дислокованих у Косово та Боснії та Герцеговині, та використанням або зберіганням зброї зі збідненим ураном. Аналіз показав відсутність чіткого зв’язку. Загалом відомо про більш ніж 70 досліджень впливу зброї зі збідненим ураном на країни Балканського півострова та на миротворчий контингент НАТО, що перебував там. Більшість із них або не підтвердили наявність ризику, а визнали його незначним. 

Потенційною загрозою від зброї зі збідненим ураном є забруднення його залишками навколишнього середовища: повітря, ґрунтових та наземних вод. Також потенційно шкідливим є прямий контакт з уламками боєприпасів, на яких можуть залишатись частки самої речовини. Утім, це стосується будь-якої зброї. Так, при згорянні порохового заряду утворюються токсичні порохові гази, які також чинять шкоду людині. Приміром, при веденні вогню із броньованих машин порохові гази накопичуються, їхня концентрація може перевищувати допустиму норму у 4-5% разів, погіршуючи функціональний стан військовослужбовців. Тож на небезпеку усіх наражає росія, котра першою напала на суверенну країну.

Щодо кількості цивільних, які підтримують росію, то воно не настільки велике, як марять російські пропагандисти. Майже 84% жителів Сходу та 91% жителів Півдня вірять у перемогу України, відповідно до соціологічних опитувань Центру Разумкова від лютого-березня 2023 року. 

Раніше ми вже спростовували фейк про те, що снаряди зі збідненим ураном призведуть до ядерної катастрофи. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний