МАНІПУЛЯЦІЯ: Дослідження Cochrane довело неефективність медичних масок

МАНІПУЛЯЦІЯ: Дослідження Cochrane довело неефективність медичних масок

31 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
202

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що дослідження організації Cochrane довело повну неефективність медичних масок.

Насправді це маніпуляція. Через брак даних дослідники Cochrane не змогли підтвердити, що носіння масок допомагає сповільнити поширення вірусів, але не заявляли про неефективність чи непридатність масок.

Скриншот допису

Огляд Cochrane опублікували 30 січня 2023 року. Мета дослідження — на основі раніше опублікованих випробувань дізнатися, чи допомагають фізичні втручання (носіння масок, респіраторів, миття рук) зменшити поширення респіраторних вірусів, як-от SARS‐CoV‐2. Автори прийшли до такого висновку: «Існує невизначеність щодо впливу масок для обличчя. Достовірність доказів від низького до середнього означає, що наша впевненість в оцінці ефекту обмежена, і що справжній ефект може відрізнятися від оцінки ефекту, що спостерігається. Об’єднані результати рандомізованих контрольованих досліджень (РКД) не показали чіткого зниження захворюваності на респіраторні вірусні інфекції при використанні медичних/хірургічних масок».

При цьому в огляді зазначили про обмеження дослідження: «Високий ризик упередженості в дослідженнях, варіації у вимірюванні результатів і відносно низька прихильність до втручань під час досліджень заважають зробити однозначні висновки. Під час пандемії було проведено додаткові РКД, пов’язані з фізичними втручаннями, але їх було відносно мало, враховуючи важливість питання маскування та його відносну ефективність, а також супутні заходи щодо маскового режиму, які були б дуже актуальними для вимірювання ефективності, особливо у людей похилого віку та у маленьких дітей». Інакше кажучи, вченим не вистачило даних для однозначного вердикту.

Після хвилі маніпуляцій у медіа 10 березня дослідники оприлюднили заяву, в якій підтвердили, що на основі їхнього аналізу не можна казати про неефективність масок.

Різні організації у сфері охорони здоров’я, як-от ВООЗ, Центри контролю та профілактики захворювань США, Європейський центр з профілактики та контролю захворюваності, досі рекомендують носити маски у громадських місцях під час спалахів захворювань. Маска може зменшити кількість інфекційних частинок, які виділяються при розмові, кашлі, чхання тощо. Утім, під час пандемій маски необхідно поєднувати з іншими контрзаходами: соціальною дистанцією, уникненням великих скупчень людей, миттям рук, вакцинацією.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний