МАНІПУЛЯЦІЯ: На старих німецьких картах немає України

МАНІПУЛЯЦІЯ: На старих німецьких картах немає України

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
325

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширили відео, автор якого стверджує, що на старих німецьких картах, опублікованих 1881 і 1908  року, немає ні України, ні українців.   

Це — маніпуляція, адже термін «Україна» для позначення територій сучасної держави Україна зʼявився на мапах європейських картографів у середині 17 століття.

Скриншот допису

Український історик Ярослав Грицак стверджує, що слово «Україна» як означення географічної території вперше зустрічається у Київському літописі 12 століття. Тоді цей термін позначав землі Переяславського князівства, територія якого входить до сучасної Київської області. Загалом серед українських істориків немає одностайної думки щодо походження терміну «Україна». Михайло Грушевський стверджував, що Україна означала територію Середнього Подніпровʼя. Агатангел Кримський писав, що Україною називали прикордонні з кочівниками території, де потім виникла Козаччина. Також є версії, що «земля, країна» була первісним значенням України.

Згідно з Національною доповіддю НАН України «Україна як цивілізаційний суб’єкт в історії та сучасності», впродовж 16 століття термін «Україна» поступово набуває значення конкретного географічного поняття, а на європейських картах Україна зʼявляється у середині 17 століття завдяки мапам французького інженера Гійома де Боплана. Завдяки цим картам, які були широко відомі у Європі, назва «Україна» остаточно утвердилася в картографуванні. Згодом термін «Україна» для позначення території сучасної держави Україна почали використовувати французькі, німецькі та голландські картографи.

Загальна карта України Гійома де Боплана 1648 року

Якщо придивитися до мапи на пропагандистському відео уважніше, можна помітити, що на карті територія сучасної України названа Klein-Russland, що у перекладі означає «Малоросія» або «Мала Русь», а населення цієї території позначено Klein-Russen, що в перекладі означає «малороси». Українські історики стверджують, що поняття «Мала Русь» з’явилося на початку 14 століття для позначення території Галицької митрополії, а похідний від нього термін «Малоросія» став загальновживаним у лексиконі 18 століття для позначення Гетьманщини, тобто Лівобережної України. Після ліквідації української автономії його вживали стосовно Полтавської, Харківської та Чернігівської губерній. Тобто, терміни «Малоросія» і «малороси» вигадали росіяни для позначення України.

Пропагандисти поширили маніпулятивне відео 22 січня, в День Соборності України, поширюючи фейкову тезу, що Україна є неспроможною державою. І в якості доказу вони показали мапу, на якій немає позначення України. Насправді ж термін «Україна» зʼявився на мапах європейських картографів у середині 17 століття, а паралельно з назвою «Україна» існував штучний термін «Малоросія». Тобто, теза пропагандистів, що у 19 столітті не існувало України та українців, необґрунтована.

Скриншоти з атласу німецького картографа Ричарда Андре 1881 року

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний