МАНІПУЛЯЦІЯ: Надання Кенії статусу основного союзника поза НАТО свідчить, що для США Кенія є важливішим партнером, ніж Україна

МАНІПУЛЯЦІЯ: Надання Кенії статусу основного союзника поза НАТО свідчить, що для США Кенія є важливішим партнером, ніж Україна

16 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
149

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що Сполучені Штати оголосили своїм основним партнером поза НАТО не Україну, а Кенію. «Можна вже з рахунку збитися, що США вже мали основних союзників поза НАТО цілих 18 штук. Але України як не було, так і немає», — коментують пропагандисти.

Утім, це — маніпуляція. Україна не прагне цього статусу, бо вже користується його перевагами за іншими угодами з США. До того ж він може перешкодити євроатлантичній інтеграції.

Скриншот допису

Основні союзники поза НАТО (Major Non-NATO Allies) — це визначені США держави, з якими Вашингтон підтримує тісні стратегічні відносини. Цей статус надає низку переваг, таких як фінансову підтримку США у закупівлі озброєння, пріоритетність у постачанні надлишкового військового обладнання, можливість брати участь у спільних навчаннях та проєктах з розробки зброї та боєприпасів, право ремонтувати та обслуговувати надану Сполученими Штатами військову техніку за межами США, дозвіл закупати боєприпаси зі збідненим ураном тощо. Наразі Вашингтон має 19 основних союзників поза НАТО, і всі знаходяться за межами Європи.

У червні Президент США Джо Байден дійсно оголосив Кенію одним з основних американських союзників поза НАТО. Він заявив, що новий статус Кенії є результатом тісної співпраці між двома країнами у сфері боротьби з тероризмом у регіоні Африканського Рогу.

Цей крок на посилення співпраці зі своїм партнером у Східній Африці Вашингтон здійснив на фоні поступового виведення американських військ із західноафриканської держави Нігер, владу в якій у липні 2023 року захопила військова хунта. У регіоні утворився вакуум, який вже почали заповнювати російські сили. Сусідні Малі та Буркіна-Фасо також виступили за розірвання зв’язків із Заходом та покращення відносин із рф. Утім, Сполучені Штати намагаються поглибити зв’язки зі своїми іншими союзниками в Африці для того, щоби протидіяти там зростаючому російському та китайському впливу.

Спроби добитися оголошення України основним союзником поза НАТО також були. У 2014 році президент Порошенко декларував прагнення отримати цей статус. У 2021 році у Верховній Раді розглянули можливість звернутися до Конгресу США про надання Україні статусу основного союзника поза НАТО. Утім, ВР не підтримала постанову. Пізніше Україна перестала добиватися цього статусу, і офіційні особи пояснили причину відмови. 

Пані посол України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова заявила, що Україні не потрібен цей статус, адже його надають країнам, які не планують чи не можуть вступити до НАТО в силу політичних чи географічних причин. Метою України натомість є повноправне членство у Північноатлантичному альянсі. За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, намагання отримати статус основного союзника США поза НАТО може поламати стратегічну логіку держави, яка декларує прагнення вступити в альянс.  

У медіапросторі звучала думка, що Україні потрібен такий статус, адже він може стати проміжним етапом до членства в НАТО. Зокрема, на цьому наголошував український політичний та військовий діяч Ігор Смешко. Утім, з цією тезою погоджуються не всі. Наприклад, військовий експерт із НІСД та «Повернись живим» Микола Бєлєсков вважає, що отримання статусу основного союзника поза НАТО може «зіграти злий жарт в нашій євроатлантичній інтеграції». Експерт стверджує: «Хоча формально такий статус не забороняє Україні прагнути далі до НАТО, окремі скептики в НАТО щодо членства України можуть використовувати MNNA як аргумент ‘А чого іще вам українці хочеться, як ви маєте такий статус?’». З цим погоджуються співробітники аналітичного центру Atlantic Council у США. Вони визнають, що надання Україні такого статусу мало б символічне значення, але застерігають, що такий крок ризикує створити враження, що членство держави в НАТО не розглядається.

Крім цього, Дмитро Кулеба зазначив, що Україна має інші механізми співпраці з НАТО та США. Ще у 2020 році Україна отримала статус партнера з розширеними можливостями НАТО, який сприяє посиленню оперативної сумісності держави зі збройними силами Альянсу. У 2021 році, на фоні обговорень у Верховній Раді звернення до Конгресу США про надання Україні статусу основного союзника поза НАТО, Україна підписала рамкову угоду з США у сфері безпеки і оборони. За словами Кулеби, по ряду параметрів вона є амбітнішою за статус основного союзника поза НАТО. За його словами, на цьому тлі ідея звернення до США за цим статусом не несе доданої вартості для безпеки України.

Головне управління розвідки Міноборони надає подібну оцінку угоди, що й очільник МЗС. Там стверджували, що її умови у рази потужніші, ніж можливості, які передбачені статусом основного союзника США поза межами НАТО. У відомстві склали таблицю, де порівняли основні переваги та недоліки обох статусів.

Порівняння рамкової угоди з США у сфері безпеки і оборони від 2021 року зі статусом основного союзника США поза межами НАТО. Джерело: ГУР

Порівняння рамкової угоди з США у сфері безпеки і оборони від 2021 року зі статусом основного союзника США поза межами НАТО. Джерело: ГУР

Після повномасштабного вторгнення переваги статусу основного союзника поза НАТО остаточно втратили актуальність, адже Сполучені Штати почали надавати Україні безпрецедентні до того обсяги допомоги. Щобільше, у червні 2024 року була підписана нова безпекова угода між Україною та США, у якій останні задекларували намір надавати довгострокову матеріально-технічну, навчальну та консультаційну підтримку. Курт Волкер, колишній представник США у НАТО та колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України, назвав цей документ найвизначнішою угодою для безпеки України, яку Вашингтон та Київ уклали з часів незалежності України. 

Отже, переваги статусу основного союзника поза НАТО фактично вже доступні для України. Наприклад, Сполучені Штати тренують українських військових для використання нових систем на території США та перенавчають пілотів на F-16. Дві країни планують спільне виробництво зброї. У червні 2024 року стало відомо, що США обмірковують над зняттям заборони на роботу американських військових підрядників в Україні, щоб вони допомагали обслуговувати і ремонтувати надану США зброю. Крім того, Україні почали поставляти боєприпаси зі збідненим ураном.

До того ж статус основного американського союзника поза НАТО не тягне за собою зобов’язання США щодо захисту цього союзника у випадку нападу, тому не зможе бути інструментом гарантій для України в разі повторного нападу рф. Таке зобов’язання можуть передбачати окремі договори про взаємну оборону або членство в Північноатлантичному альянсі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний