МАНІПУЛЯЦІЯ: НАТО розширюється до кордонів росії та оточило росію воєнними базами

МАНІПУЛЯЦІЯ: НАТО розширюється до кордонів росії та оточило росію воєнними базами

30 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
515

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють новину, в якій, зокрема, йдеться про те, що НАТО розширюється до кордонів росії та оточує РФ воєнними базами.

Це — маніпуляція. Вступ до Північноатлантичного альянсу є добровільним, НАТО не має стратегії прийняття саме тих країн, які межують із росією.

Скриншот допису

Розширення НАТО до кордонів із росією після розпаду Радянського Союзу — це один із найпопулярніших наративів російської пропаганди. З початку повномасштабного російського вторгнення він використовується і як аргумент для виправдання нападу на Україну. Пропаганда стверджує, нібито Альянс обіцяв тодішньому Генеральному секретарю ЦК КПРС Міхаілу Горбачову не розширюватися на схід, потім цю обіцянку порушив, прийнявши до свого складу колишні країни соціалістичного табору, і цим змусив рф «захищатися».

У 1990 році відбулися перемовини між Горбачовим і Держсекретарем США Джеймсом Бейкером, на яких Бейкер висловив гіпотетичну пропозицію щодо взаємних поступок. З одного боку, СРСР не виступає проти вступу Східної Німеччини до НАТО, в якій на той момент наростало невдоволення комуністичним режимом та був зруйнований Берлінський мур. З іншого боку, НАТО не буде розширюватися на схід. Утім, це не було закріплено в жодному міжнародному договорі, зокрема після розпаду СРСР.

Тому всі заяви пропаганди про нібито порушення Альянсом домовленостей є необґрунтованими. Міхаіл Горбачов у 2014 році заявив, що нібито дані йому «гарантії нерозширення НАТО» — це міф, роздутий пресою. За його словами, жодних гарантій, коли ще існували СРСР та Організація Варшавського договору, в принципі бути не могло.

Північноатлантичний альянс не має стратегії, яка би передбачала прийняття до НАТО в першу чергу тих країн, які мають кордон із росією. Навпаки, згідно зі статтею 10 Північноатлантичного договору, основоположного документа Альянсу, будь-яка європейська держава, яка здатна втілювати у життя принципи цього Договору і сприяти безпеці у Північноатлантичному регіоні, може стати членом Альянсу. Тобто, НАТО не встановлює преференцій у вступі для тих чи інших країн.

Після розпаду Радянського Союзу членами НАТО стали 11 країн-членів колишнього Варшавського договору: у 1999 році Польща, Чехія та Угорщина, у 2004 — Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина, Словенія, а також Албанія у 2009. Всі ці країни висловлювали суверенне бажання вступити до Альянсу, а НАТО зі свого боку підтримало їх.

У 2019 році Альянс провів перше дослідження громадської думки в усіх країнах-членах НАТО на той момент. Згідно з результатами, 59% громадян держав-членів Альянсу підтримують це членство, а 64% проголосували би за те, аби залишитися в НАТО, якби відбулося таке голосування.

Також у кожній із 11 країн перед вступом до НАТО була висока підтримка населенням цього рішення, зокрема, 73% у Польщі, 50% у Чехії, 67% у Болгарії, 70% у Естонії, 68,5% у Латвії, 75% у Литві, 75% у Румунії, 47% у Словаччині та 96% в Албанії. В Угорщині та Словенії провели референдуми стосовно входження країни до НАТО, на яких, відповідно, 85,3% та 66,08% висловилися за членство в Альянсі.

4 квітня 2023 року до блоку НАТО приєдналася Фінляндія, а 7 березня 2024 – Швеція. Вступ обох країн до НАТО є прямою реакцією на повномасштабне російське вторгнення в Україну. 

Пропагандисти також стверджують, що бази НАТО є в Середній Азії, Кореї та Японії. Це не відповідає дійсності, оскільки НАТО — це союз країн Північної Америки та Європи. Країни Азії не входять до цієї області. Крім того, росія сприяла проведенню операцій НАТО в Афганістані, зокрема, дозволила залізничний транзит озброєння з Німеччини та транзит вантажів НАТО через повітряний простір рф.

Ми вже розвінчували російські фейки про те, що НАТО нібито спровокувало росію і тепер не зможе її зупинити, що Столтенберг нібито підтвердив, що розширення НАТО спричинило російське вторгнення, а також те, що НАТО давно планувало розширення до кордонів росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний