МАНІПУЛЯЦІЯ: Німецькі слідчі встановили, що «Північні потоки» підірвала західна держава — The Times

МАНІПУЛЯЦІЯ: Німецькі слідчі встановили, що «Північні потоки» підірвала західна держава — The Times

9 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
995

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа з посиланням на статтю The Times поширюють інформацію, нібито німецькі слідчі дійшли висновку, що до підриву «Північного потоку–1» та «Північного потоку–2» причетна західна держава.

Утім, це маніпуляція. Адже в оригінальній статті The Times під заголовком «Хто атакував газопроводи “Північні потоки”?» вказані кілька версій, хто може стояти за підривом, які не вказали російські медіа.

У статті британська газета справді зазначає, що німецьке розслідування мало просунулося, оскільки офіційні особи ще не знайшли жодних переконливих доказів. «Однак The Times розуміє, що вони залишаються відкритими до теорій про те, що підрив здійснила західна держава, щоб звинуватити в цьому росію», — йдеться в повідомленні.

Також колишній директор Служби зовнішньої розвідки Німеччини Август Ханнінг стверджував, що крім росії, США, Україна, Польща та Велика Британія, ймовірно, могли бути зацікавлені у виведенні з ладу трубопроводів. Усі чотири країни, а також країни Балтії, були проти запуску газопроводу «Північний потік2» через побоювання, що постачання енергоносіїв посилить політичний вплив росії в Європі.

Однак це не єдина версія, яку вказує редакція. Так, у статті наведені слова експерта з енергетичної політики брюссельського аналітичного центру Bruegel Сімона Тальяп’єтра про те, що підрив трубопроводів міг стати результатом внутрішньої боротьби у рф. «Можливо, хтось у Москві наполягав на відновленні потоків, враховуючи економічні наслідки їхньої зупинки для самої росії. І [напади] могли бути способом запобігти таким розмовам усередині росії», — сказав він.

Не всі опитані експерти погоджуються з думкою Сімона Тальяп’єтра. У деких з них виникають сумніви щодо того, навіщо Москві підривати трубопроводи. Адже рф інвестувала мільярди в будівництво «Північних потоків». Проте видання зазначає, що росія могла підірвати власний трубопровід, щоб викликати нестабільність у Європі.

The Times, посилаючись на звіт The New York Times, пише, що росія почала оцінювати вартість ремонту трубопроводів, який може коштувати близько 500 мільйонів доларів.  Тому знову постає питання, чому путін взагалі вирішив їх зруйнувати. 

«Якщо це була атака, яка мала на меті показати, що енергетичний зв’язок між росією та Європою можна розірвати, а також продемонструвати вплив росії на Європу, то, схоже, вона не спрацювала, принаймні поки що. І тому потенційний ремонт може бути прикладом того, що “добре, це не спрацювало, тому нам потрібно рухатися далі”, і що було б добре [для Москви] знову відкрити цей канал», — сказав Джозеф Майкут, аналітик із питань енергетичної безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні. 

Автор статті не дає остаточної відповіді, хто винен у підриві газогонів, а лише наводить слова експертів та висуває версії. Наприкінці статті вказано, що у найближчому майбутньому розкриття справи здається малоймовірним.

26 вересня 2022 року на газопроводах «Північний потік-1» та «Північний потік-2» пролунали вибухи. У результаті труби газогонів були пошкоджені, відбувся витік газу щонайменше у трьох місцях. Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що вибухи на газогонах є результатом умисних дій, проте відповідальних за інцидент не назвав. Уряди Швеції та Данії, в економічних зонах яких сталися вибухи, провели розслідування. Експерти встановили, що підриви, ймовірно, були спричинені вибухівкою вагою в кілька сотень кілограмів. 10 жовтня розслідування інциденту на газогонах розпочала Німеччина.

Раніше ми спростовували фейк, нібито раптово помер прокурор Ерік Ульсон, який знав правду про підрив «Північних потоків».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний