МАНІПУЛЯЦІЯ: Після вибуху Каховської ГЕС море в Одесі стало зеленим

МАНІПУЛЯЦІЯ: Після вибуху Каховської ГЕС море в Одесі стало зеленим

30 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
358

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито після вибуху Каховської ГЕС море в Одесі стало зеленим, на підтвердження цієї інформації автори додали відео.

Утім, це маніпуляція.

Скриншот відео

Явище цвітіння Чорного моря в Одесі спостерігається щороку, але під час наповнення  Каховського і Кременчуцького водосховищ Дніпро цвіло особливо інтенсивно. У середині 1980-х років цвітіння зменшилось, а з 2010 року море знову почало активно «цвісти».   

Фото цвітіння водойми: 1. Одеса (2019); 2. Київ (2020)

Як пояснювали фахівці начальниця відділу наукових досліджень та охорони морських біоценозів Українського наукового центру екології моря Світлана Ковалишина та ексзаступник голови Державного агентства водних ресурсів України Павло Гвозденко,  вода цвіте тому, що зростає кількість синьо-зелених водоростей — ціанобактерій. Найчастіше цвітіння у прісній воді провокують бактерії Aphanizomenon flosaquae, Dolichospermum flosaquae, Microcystis aeruginosa, Microcystis flosaquae, Oscillatoria tenuis, у солоній воді — Lingulodinium polyedra.

Вони розвиваються, коли у воді є достатньо фосфору, азоту, амонію, їхня поширеність також залежить від температури повітря та води, солоності, швидкості вітру. Їхня поява має антропогенну природу та спричинена надмірною кількістю фосфору, що потрапляє у воду через використання фосфатовмісних пральних та мийних засобів; зливанням стічних вод з промислових та аграрних підприємств, які містять сполуки нітрогену, фосфору, заліза, кремнію та органічні речовини; застосуванням мінеральних (фосфатних і азотних) та органічних добрив. Деякі види ціанобактерії є отруйними та становлять особливу небезпеку для людей похилого віку та дітей, тому купатися у воді, яка цвіте, небезпечно. 

Гідробіолог Олег Ковтун заявив, що цьогоріч синьо-зелені водорості знову з`явилися в Одесі. 

Фото з фейсбук-сторінки Олега Ковтуна

В Українському науковому центрі екології моря повідомили, що бактерії Aphanizomenon flos-aquae, Microcystis aeruginosa та Dolichospermum planctonicum, які викликали цвітіння, постійно потрапляють в Одеську затоку з водами Дніпро-Бузького лиману, їх виявляли в малій кількості під час моніторингу за місяць до підриву греблі. Дослідники зазначили, що 40-50% цвітінь можуть бути потенційно небезпечними, оскільки можуть продукувати токсини. 

Цвітіння ціанобактерій в Одеській затоці 

У попередні роки солона вода Чорного моря нейтралізувала вплив ціанобактерій. Проте через підрив росіянами Каховської ГЕС у море потрапив великий масив прісної води. Наприклад, на пляжі «Ланжерон» в Одесі солоність нижче норми у 2,9 раза. 6 червня голова центру Віктор Коморін зазначив, що традиційне цвітіння води у Чорному морі буде тривалішим через додаткове опріснення.

Директор також сказав, що токсичні речовини, які потрапили у воду після вибуху греблі, будуть накопичуватися і в організмах, і на морському дні не один рік. Він порадив не купатися, не рибалити та не вживати морепродукти. 

Про замінування російськими солдатами дамби й агрегатів Каховської ГЕС президент України Володимир Зеленський повідомляв ше у жовтні 2022 року. 6 червня 2023 року українська влада повідомила, що російські війська зсередини підірвали машинну залу Каховської ГЕС. Представник ГУР Андрій Юсов зазначив, що напередодні вибуху ворог перемістив вибухові речовини і відповідну техніку для здійснення контрольованого дистанційного вибуху. 9 червня СБУ опублікувало перехоплену телефонну розмову російського солдата, який підтвердив, що дамбу зруйнувала російська диверсійна група. Окрім цього, 6 червня видання The New York Times опублікувало статтю, у якій усі опитані експерти одностайно дійшли висновку, що руйнування дамби не могло відбутись через попередні пошкодження або високий рівень води. Пізніше видання опублікувало матеріал в якому вказало, що причиною руйнування ГЕС ймовірно був вибух у тунелі бетонної основи греблі, це могла здійснити лише країна, яка контролює станцію, — росія. 

Після підриву Каховської ГЕС у мережі з`явилось багато дезінформаційних повідомлень, пов`язаних з цим інцидентом. Раніше ми спростовували фейк, ніби країни ЄС надають житло всім біженцям з України через підрив дамби.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний