МАНІПУЛЯЦІЯ: Порівняння цін та доходів в Україні та Білорусі | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Порівняння цін та доходів в Україні та Білорусі

25 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
4486

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють порівняльну таблицю цін на основні товари, пенсій і зарплат в Україні та Білорусі. Ці дані – неправильні, а порівняння некоректне.  

По-перше, у таблиці не вказані джерела даних та період їх збору. Це перша ознака того, що допис імовірно маніпулятивний

Справжні ціни на продукти в Білорусі та Україні інакші.

Приклад порівняння за тими ж групами товарів, що й на зображенні вище на основі даних державних служб статистики Білорусі та України за червень 2020 року:

Найменування товару Білорусь, грн Україна, грн
Хліб, 0,5 кг 16,6 11,79
Молоко, 1 л 17,25 24,95
Свинина, 1 кг 113,40 118,76
Сир, 1 кг 78,77 106,72 (сири м’які жирні)
Курка, 1 кг 46 50,5
Пенсія мінімальна 2818,88 1712
Пенсія середня (за віком) 5253,31 3393,54
Середня зарплата 14362,35 11579

Розрив у цінах дійсно є, але значно менший за той, що в таблиці. І це порівняння за номінальними сумами. 

Насправді, для більш коректного порівняння, порівнювати ціни та доходи потрібно не у гривнях або доларах, а за курсом з урахуванням паритету купівельної спроможності (ПКС). Адже на одну й ту саму суму за офіційним курсом центробанку можна придбати зовсім різну кількість товарів і послуг в різних країнах. Наприклад, 100 руб. в Білорусі та їх еквівалент 1114 грн в Україні за курсом НБУ  мають різну споживчу цінність. ПКС дозволяє порівняти тих, хто живе у одній країні (за доходами і видатками) з іншими.

ПКС необхідно використовувати тому, що через різницю у рівні цін гроші мають різну купівельну спроможність у різних країнах. Наприклад, маючи $1000, в Україні ви можете придбати значно більше товарів і послуг, ніж у США – навіть за умови, що ці товари та послуги не відрізняються за якістю. Відповідно, за інших рівних умов, якщо людина заробляє $1000, вона зможе мати значно вищий рівень споживання в Україні, ніж у США. У США людина, яка заробляє $1000 дол. на місяць, є дуже бідною, а в Україні такі люди відносяться до середнього класу.

Курси обміну валют на ринку та за паритетом купівельної спроможності можуть сильно відрізнятися. Наприклад, доларовий ВВП на душу населення України становить близько $3000 за ринковим курсом, але близько $13000 з урахуванням паритету купівельної спроможності

Те ж саме стосується порівняння добробуту громадян України і Білорусі. Оскільки у цих країнах відрізняються не лише ціни, а й реальні доходи громадян і купівельна спроможність їхніх національних валют, добробут людей у цих країнах варто порівнювати за паритетом купівельної спроможності. 

Згідно з даними Світового банку (останні наявні дані – 2019 рік), курс гривні – 7,089 грн/$ ПКС, а курс білоруського рубля – 0,7 руб/$ ПКС. Отже, 1 білоруський рубль = 10,13 грн за ПКС. Новіші дані відсутні, адже у квітні 2020 року показник ПКС не включали до огляду – через «коронакризу» та непрогнозованість показників. 

Довідка. Зазвичай більш оперативні дані курсу національних валют з урахуванням паритету купівельної спроможності є у World Economic Outlook. Втім, в останньому звіті – за квітень 2020 року – ці та ряд інших даних були виключені через суттєву волатильність та непередбачуваність на тлі пандемії коронавірусу. 

Коректні порівняння наведені тут. Із таблиці видно, що деякі товари дорожчі в Україні, деякі – в Білорусі.

Приклад порівняння за тими ж групами товарів, що й на зображенні вище:

Найменування товару Білорусь, грн, ПКС Україна, грн
Хліб, 0,5 кг 14,64 11,79
Молоко, 1 л 15,20 24,95
Свинина, 1 кг 99,88 118,76
Сир, 1 кг 69,39 106,72 (сири м’які жирні)
Курка, 1 кг 40,52 50,5
Пенсія мінімальна 2483,07 1712
Пенсія середня (за віком) 4627,49 3393,54
Середня зарплата 12651,36 11579

По-третє, ціни в Україні та Білорусі встановлюються в різних умовах.

В Україні ціни ринкові. Так, з 1 жовтня 2016 року в рамках пілотного проекту уряд скасував регулювання цін до 1 січня 2017 року – хоча й до цього норма була головно номінальною. 1 липня 2017 року Кабмін остаточно скасував державне регулювання цін на продовольчі товари як атавізм соціалізму. Тобто зараз держава не втручається у ціни на хліб, молоко, крупи і т д, які встановлюють виробники і магазини. 

У Білорусі не так. 

По-перше, у Білорусі деякі галузі виробництва – зокрема виробництво м’яса, молока, молокопродуктів, продуктів бджільництва – звільнені від податку на доходи фізосіб.
По-друге, Держава там регулює максимальні ціни на базові продукти.

У 2011 в Білорусі указом президента почали регулювати ціни на нафту, газ, електрику, алкоголь, дорогоцінні метали, будівельні матеріали, охоронні послуги тощо. Повний перелік є тут. Ціни, наприклад, на цукор у Білорусі також на певний час фіксували на рівні середньої по ринку.

У квітні 2020 року Міністерство антимонопольного регулювання і торгівлі Білорусі на три місяці обмежило граничні ціни на 26 груп товарів. Наприклад, на масло, молоко та молокопродукти, крупи, різні види м’яса, риби, яблука, засоби гігієни – тобто практично всі товари повсякденного користування.

У більшості країн світу уряди відмовилися від політики регулювання цін на продовольчі товари через її численні недоліки. У ХХ столітті така політика була досить поширена, зокрема у колишньому СРСР була способом підтримки менш забезпечених верств населення. Але в довгостроковій перспективі така політика може призводити до низки наслідків:

  • підприємці матимуть менші стимули інвестувати у виробництво товарів і послуг, ціни на які регулюються; 
  • може з’явитися та зростати  дефіцит на ринках цих товарів і послуг;
  • зниження конкуренції може потягнути за собою погіршення якості і зростання реальних цін на товари;
  • тіньове виробництво товарів і послуг, ціни на які регулюються; подальша їхня тіньова реалізація за реальними цінами, що встановлюються на основі попиту і пропозиції. 

Вартість комунальних послуг в Україні та Білорусі також не порівнювана. 

В Україні кінцева ціна на газ для споживачів різна у різних регіонах і залежить від націнок постачальників і вартості доставки. До того ж, ціна газу прив’язана до імпортного паритету в рамках переходу до ринку газу для побутових споживачів. 

У Білорусі регульовані державою фіксовані ціни, які залежать від наявності лічильника газу, індивідуального опалення та опалювального сезону. Саме так в Україні встановлювалася ціна до початку реформування ринку газу.

Вартість електроенергії для побутових споживачів в Україні 0,9 грн за перші 100 КВт і 1,68 грн за все, що понад 100 КВт. У Білорусі ж диференційовані тарифи від 0,03 до 0,38 руб/кВт-ч (від 0,3 до 3,8 грн за ПКС) залежно від наявності електроплити, наявності лічильника, часу доби тощо. Ми не знаємо, скільки електроенергії за яким тарифом споживається, тому порівняти витрати на електроенергію неможливо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний