МАНІПУЛЯЦІЯ: Ракетний удар по Кримському мосту

МАНІПУЛЯЦІЯ: Ракетний удар по Кримському мосту

30 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1230

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, нібито по Кримському мосту завдали ракетного удару. Дописи з’явились увечері 19 квітня.

Скриншоти дописів

Пояснюємо, що не так.

Зверніть увагу! Новина написаний поєднанням кирилиці й латиниці (порівняйте: замість кириличної «к» у тексті використана латинська «k» у слові «раkетнuй» та замість кириличної «и» у тексті використана латинська «u» у словах «Крuмському» та «раkетнuй»). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.

Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковано деталі. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал із новинами. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб оманливими шляхом збільшити кількість підписників.

Інформацію про можливий ракетний удар вперше опублікували в Obozrevatel. Ігор Романенко, ексзаступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант у відставці в коментарі виданню зазначив, що Україна може завдати ракетного удару по мосту, коли там будуть іти війська. Зазначимо, що цю заяву не можна розцінювати як офіційну позицію держави. Ігор Романенко вже не є представником Генерального штабу ЗСУ. Саме після цього інтерв’ю почали з’являтись публікації про нібито ракетний удар.

20 квітня Олексій Данілов, очільник РНБО України, в інтерв’ю Радіо НВ у відповідь на питання, чи може Україна вдарити по Кримському мосту, сказав: «Якщо б у нас була спроможність це зробити, ми б це вже зробили. Якщо буде можливість це зробити, ми це обов’язково зробимо». 

Утім, 23 квітня Олексій Арестович, радник глави Офісу президента, сказав: «Кримському мосту, на жаль, найближчим часом нічого не загрожує. Україна не має засобів, які змогли б дістати до Кримського мосту, а росія охороняє його ракетно-зенітними комплексами, кораблями та повітряними силами.

Дописи про нібито ракетний удар ілюструють кількома варіантами фото. Зворотний пошук по фото в Bing показує, що кадри з вогнем були зроблені в 2021 році в Азербайджані. Це вибух у Каспійському морі. Кадри із запуском ракети, які також використовують у дописах, — це випробування ракети «Нептун» у 2019 році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний