МАНІПУЛЯЦІЯ: США назвали застосування касетних боєприпасів в Україні воєнним злочином

МАНІПУЛЯЦІЯ: США назвали застосування касетних боєприпасів в Україні воєнним злочином

4 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
233

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських каналах поширили уривок із виступу Джен Псакі, колишньої прессекретарки Білого дому, 28 лютого 2022 року. У відео вона називає застосування росіянами касетних боєприпасів воєнним злочином. Росіяни звинувачують американських політиків у лицемірстві: якщо раніше вони засуджували використання касетних снарядів, то зараз погодилися постачати їх в Україну. 

Насправді цитату Джен Псакі вирвали з контексту. Вона казала про застосування касетних снарядів проти цивільних. Тоді як застосування цих боєприпасів проти російських військових не заборонено.

Скриншот допису

Журналістка спитала у Джен Псакі саме про насилля проти цивільних:

«Питання: Дякую, Джен. Є повідомлення про незаконне використання росіянами касетних і вакуумних бомб. Якщо це правда, то який наступний крок цієї адміністрації? І чи існує червона межа щодо того, скільки насильства проти мирних жителів допускатиметься таким чином, що є незаконним і потенційно є воєнним злочином?

МІС ПСАКІ: Так і є. Я не маю цьому підтвердження. Ми бачили звіти. Якби це було правдою, це потенційно було б воєнним злочином».

Станом на 28 лютого 2022 року, коли журналістка ставила питання, вже було кілька доказів застосування касетних снарядів по цивільних цілях. Наприклад, розслідувачі Bellingcat писали про такі випадки на Харківщині та Сумщині.

VoxCheck раніше писав, що росіяни використовують касетні боєприпаси проти українських цивільних ще з 2014 року. Це воєнний злочин, адже цивільні не є комбатантами та захищені міжнародним гуманітарним правом. Натомість Україна просила у США касетні боєприпаси, щоб використовувати їх проти військових цілей. Україна не підписувала Конвенцію про касетні боєприпаси, тож у неї немає обмежень щодо застосування снарядів проти окупантів, тобто легітимних цілей.

Як пояснив міністр оборони України Олексій Резніков, українські військові зобов`язалися не застосовувати касетні боєприпаси у містах, а також по території росії. До того ж він зазначив, що ЗСУ вестимуть облік місць застосування касетних снарядів та після деокупації пріоритетно їх розмінують.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний