НЕПРАВДА: росія не використовувала касетні снаряди у війні проти України — путін

НЕПРАВДА: росія не використовувала касетні снаряди у війні проти України — путін

31 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
648

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Президент росії володимир путін заявив, нібито російська армія не використовувала касетні боєприпаси у війни проти України, але якщо українська сторона буде їх застосовувати — відповідь буде дзеркальною. Він також повідомив, мовляв, постачання і застосування касетних боєприпасів є воєнним злочином.

Однак це неправда. Російська армія неодноразово застосовувала касетні боєприпаси впродовж 2014 — 2023 років проти  цивільних в Україні.

Касетні боєприпаси містять усередині від кількох десятків до сотень одиниць суббоєприпасів, кожен із яких важить менш як 20 кілограмів. Суббоєприпаси скидають із літаків або запускають із наземних чи морських систем. Такий вид зброї вражає набагато більшу територію, ніж один потужний снаряд. Проте іноді суббоєприпаси не вибухають при ударі об землю і відтак стають наземними мінами, які протягом місяців або навіть десятиліть після закінчення бойових дій можуть становити загрозу для військових та цивільних.  

У звіті Human Rights Watch (HRW) за 2014 та 2015 роки вказано, що обидві сторони (Україна та росія) використовували касетні боєприпаси. Україна ці звинувачення відкинула. Натомість тодішній речник Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Андрій Лисенко повідомляв, що відомство має докази використання російськими військами на сході України касетних боєприпасів до РСЗВ «Смерч». 

За його словами, снаряди виготовили у 2003 році, а Україна такі боєприпаси востаннє отримувала у 1991 році. «Цей факт свідчить про те, що снаряди, які використовують терористи, походять з території росії. Це також говорить нам про те, що вони використовувалися навченими регулярними підрозділами російської армії, оскільки для запуску цієї зброї потрібні люди з багаторічною підготовкою. У терористів такої можливості не було», — сказав Лисенко.

Коаліція з касетних боєприпасів (Cluster munition monitor) також повідомляла, що після оголошення перемир`я у 2015 році жодна зі сторін не використовувала касетні боєприпаси. 

Після 24 лютого 2022 року знову з`явились повідомлення про застосування росією касетних боєприпасів. Так, 30 березня того ж року Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет повідомила, що за час повномасштабного вторгнення російські війська щонайменше 24 рази застосували касетні боєприпаси по населених пунктах. Зокрема протягом цього часу ворог атакував лікарню у Вугледарі, обстріляли міста Миколаїв, Харків, а також Покровське та Красногорівку Донецької області, с. Чорноморське Херсонської області, с. Біленьке та смт Затоку Одеської області. Унаслідок атак загинули цивільні, також мирні жителі отримали поранення.

Атака на Краматорськ у квітні 2022 року стала однією з найкривавіших за час російсько-української війни. Російські війська поцілили балістичною ракетою «Точка-У», оснащеною касетною боєголовкою, у скупчення людей на вокзалі. У підсумку 61 людина загинула та 121 отримала поранення.   

У звітах Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) за 13 квітня та 14 липня 2022 року також вказано, що росія неодноразово застосовувала касетні боєприпаси у густонаселених районах. Фахівці вказали, що таким видом зброї атакували школи та дитсадки, у яких перебували місцеві мешканці, а також численні невибіркові обстріли житлових будинків. Автори звіту зазначили, що невжиття запобіжних заходів та хаотичне застосування касетних снарядів проти цивільних може свідчити про те, що атаки здійснювали навмисно, усвідомлюючи можливі ризики для цивільних. 

У дослідженні, яке провели журналісти The New York Times у червні 2022 року, також йдеться про щонайменше 30 касетних боєприпасів, виявлених поблизу цивільних об’єктів.  

Окрім цього, у звіті Коаліції з касетних боєприпасів, опублікованому 25 серпня 2022 року, вказано, що росія використала щонайменше шість видів касетних боєприпасів проти України.  За шість місяців повномасштабної війни росія сотні разів застосувала касетні боєприпаси проти цивільного населення, внаслідок чого щонайменше 689 осіб загинули. Станом на серпень 2022 року росія обстріляла касетними боєприпасами 10 із 24 регіонів України. Це зокрема Чернігівська, Дніпропетровська, Донецька, Харківська, Херсонська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська та Запорізька області. На момент написання статті звіт Коаліції за 2023 рік ще не опублікували.

Ворог продовжує завдавати удари касетними снарядами по прифронтових територіях. Застосування касетних снарядів проти цивільних є воєнним злочином, який вчиняє росія. Водночас застосовування таких снарядів проти російських військових, які є комбатантами, не порушує міжнародне право. Україна зобов`язалася не використовувати проти цивільного населення та по російській території боєприпаси, які у липні 2023 року надали США.

Раніше ми спростовували фейк, нібито Україна підписала конвенцію 2008 року, яка забороняє використання касетних боєприпасів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний