МАНІПУЛЯЦІЯ: Ті, хто хворіли на COVID-19 або отримали перше щеплення, краще захищені, ніж вакциновані

МАНІПУЛЯЦІЯ: Ті, хто хворіли на COVID-19 або отримали перше щеплення, краще захищені, ніж вакциновані

24 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
870

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що в Ізраїлі люди, які перехворіли на COVID-19 та отримали лише одну дозу вакцини, мають кращий захист, ніж повністю вакциновані. Кажуть, саме завдяки сформованому природному імунітету вони майже не хворіють і не помирають від COVID-19, на відміну від тих, хто щепився двічі або тричі. Такі дані ніби повідомляє Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Однак Сергій Дібров, автор публікації, посилається на нерецензоване дослідження ізраїльських науковців. МОЗ Ізраїлю не згадує це дослідження на своїх ресурсах. Крім того, автор звертає увагу лише на переваги природного імунітету та ігнорує потенційні ризики від захворювання на COVID-19.

Сергій Дібров — це одеський журналіст, блогер, противник вакцинації. У блозі на сайті видання “Думская” та особистій Facebook-сторінці він неодноразово поширював маніпуляції щодо щеплень проти COVID-19.

Дослідження, на яке посилаються, опублікували 25 серпня 2021 року на сайті medRxiv, безкоштовному онлайн-архіві та дистриб’юторі повних, але нерецензованих текстів у медичних та суміжних науках про здоров’я.

Це дослідження ще не пройшло рецензування, тобто його не перевіряли профільні експерти. Публікації, що розміщені на сайті medRxiv, можуть містити помилки, неточності тощо. Через це потрібно бути обережним, використовуючи такі дані. Лише після експертної перевірки статті розміщують у профільних наукових журналах, якими можна користуватись надалі. 

Дослідження тривало з 1 червня по 14 серпня 2021 року, коли в Ізраїлі стрімко поширювався штам Delta. Науковці порівняли міць імунітету трьох груп: тих, хто отримав дві дози вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech у січні-лютому 2021 року; тих, хто у той самий період захворів на COVID-19 та одужав; і тих, хто переніс захворювання на COVID-19 та встиг отримати першу дозу вакцини до кінця травня 2021 року. 

Повністю вакциновані мали близько у 13 разів більшу ймовірність заразитися штамом Delta, ніж люди з природним імунітетом. Також дослідження продемонструвало, що природний імунітет разом з першою дозою вакцини забезпечує більш тривалий і сильний захист від штаму Delta.

Водночас автори застерігають про обмеження власного дослідження. По-перше, вони оцінили лише вакцину Comirnaty, тому не можна використовувати ці висновки для порівняння інших вакцин з природним імунітетом. По-друге, у статті порівнювали вакцинний та природний імунітет лише проти штаму Delta. По-третє, у ній не враховували безсимптомні випадки захворювання на COVID-19 серед учасників дослідження. Нарешті, не брали до уваги різну поведінку учасників, як-от дотримання соціальної дистанції чи носіння масок.

Незалежні іноземні фактчекери з PolitiFact вже спростовували маніпуляції щодо цього дослідження. Вони зазначають, що вимірювання міці імунітетів ігнорує саму небезпеку зараження COVID-19 та захист від тяжкого перебігу хвороби, який забезпечує вакцинація. Вакцинальна кампанія в Ізраїлі призвела до скорочення випадків серйозних захворювань і смертей в країні.

Шарлотта Толін (Charlotte Thålin), лікарка і фахівець в галузі імунології, а також її колеги застерігають, що прагнення отримати імунітет від навмисного зараження створює великі ризики розвитку серйозного захворювання і смерті. Дослідження ізраїльських науковців показує переваги природного імунітету, але ігнорує довгостроковий вплив коронавірусу на організм. Вакциновані люди з більшою вірогідністю уникнуть госпіталізації або смерті в разі зараження.

Раніше VoxCheck спростовував фейки та маніпуляції про вакцинацію в Ізраїлі. Нагадуємо, що:

  • Вакцинація зменшує ризик захворіти на COVID-19.
  • Вакцинація ефективна для запобігання важким формам COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний