МАНІПУЛЯЦІЯ: Україні передали несправні літаки F-16 — Interia

МАНІПУЛЯЦІЯ: Україні передали несправні літаки F-16 — Interia

30 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
118

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію з посиланням на статтю польського медіа «Interia», де начебто вказано про передачу Україні технічно несправних літаків F-16. Перед їх постачанням вони буцімто не пройшли технічного обслуговування та не будуть здійснювати польоти.

Це маніпуляція. У статті справді вказують про можливе прибуття в Україну несправних літаків F-16 модифікації ADF. Але у матеріалі додають, що їх використають як «приманки», донори запчастин або для навчання українських авіатехніків. 

Скриншот допису

5 серпня 2024 року польське медіа «Interia» опублікувало статтю «Не всі українські F-16 можуть літати. Таку техніку отримали наші сусіді» («Nie wszystkie ukraińskie F-16 mogą latać. Taki sprzęt dostali nasi sąsiedzi»). Автор статті заявляє, що під час представлення літаків 4 серпня за спиною Володимира Зеленського стояли F-16 ADF (Air Defence Fighter). Їх розробили наприкінці 1980-х. Вони є модернізованими варіантами F-16A/B Block 15 та були адаптовані під потреби авіації Національної гвардії США. Ці літаки мали захищати територію США від бомбардувальників і крилатих ракет.

Автор вважає, що ці літаки не ремонтували та не відновлювали. За його словами, вони виконуватимуть роль «приманок», донорів запчастин або «тренажерів» для навчання українських авіатехніків. 

Подібну думку висловлює український військовий портал Defense Express. Автори звертають увагу на гострі антени, які знаходяться перед кабіною пілота. Вони характерні саме для F-16 модифікації ADF.

Зверху — літак F-16A/ADF. Знизу — F-16 в Україні

У Defense Express відзначають, що їх демонстрація під час урочистостей не мала жодної загрози для справжніх винищувачів. До того ж використання фюзеляжів старих  F-16 у ролі хибних цілей ефективне рішення, оскільки відрізнити їх від справних моделей майже неможливо. Для цього потрібно наблизитися впритул. Автори додають, що, швидше за все, разом із такими «хибними» цілями будуть використовувати сучасні надувні макети цих літаків.

Водночас на відео з демонстрацією західних літаків показали робочу техніку, яка перебувала у повітрі та може виконувати бойові завдання. За опублікованими фото аналітики визначили, що Україна отримала F-16A Block 20 MLU, які належали Данії. Ці літаки створені у 1982 році. У 1990 пройшли модернізацію та отримали нову радіолокаційну станцію AN/APG-66(V)2A, яка дозволяє виявляти цілі на відстані понад 110 км. Також на них помітили ракети AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM.

Наразі точна кількість літаків, які отримала Україна, невідома. За даними на Bloomberg ця кількість є незначною. The Times вказує, що Україна отримала 6 літаків від Нідерландів, а The Economist говорить про 10 літаків з 79 можливих. Проте вони посилаються на анонімні джерела. Офіційні особи не коментували цю інформацію.

Ресурс Oryx, який за допомогою відкритих даних підраховує українські та російські втрати у техніці, а також відстежує кількість наданої допомоги, вказує, що ми отримаємо трохи більше ніж 95 F-16, проте це число включає літаки для навчань та ті, які потім використають для ремонту інших бортів.

10 липня 2024 року під час виступу у Президентському фонді та Інституті Рональда Рейгана Володимир Зеленський вказав про потребу в 128 літаках. За даними The Economist, Україна загалом матиме 20 літаків до кінця 2024 року та решту обіцяної техніки у 2025 році. Бельгія повідомила, що її винищувачі надійдуть до 2028 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний