МАНІПУЛЯЦІЯ: Уряд вводить жовту зону карантину вже з 13 вересня

МАНІПУЛЯЦІЯ: Уряд вводить жовту зону карантину вже з 13 вересня

23 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
283

Перевірка фактів у рамках співпраці з Facebook

У цьому відео від 9 вересня Сергій Гула стверджував, що вже з 13 вересня в Україні вводять жовту зону карантину. Він стверджує, що це рішення необгрунтоване — адже в Україні низький рівень захворюваності на COVID-19, близько 100-200 нових випадків на область щодня.

Однак автор відео оперував неактуальними даними: уже станом на 9 вересня було відомо, що перехід у жовту зону відкладається. 

Запровадження жовтої зони

Так, 7 вересня Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я, повідомив у коментарі для ЗМІ, що МОЗ запропонувало уряду посилити карантинні обмеження з 13 вересня. Проте 8 вересня під час засідання уряду міністр наголосив, що уряд ще не прийняв постанову про перехід країни до жовтої зони. У раз прийнятті постанова вступить у силу лише після 7 днів з моменту прийняття. 

9 вересня Віктор Ляшко пояснив ЗМІ, чим зумовлене відкладення: спочатку МОЗ повинно узгодити карантинні обмеження з центральними органами виконавчої влади; потім уряд приймає постанову про карантинні обмеження, яка набирає чинності через 7 днів; на підставі рішення уряду Державна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій оголошує жовтий рівень епідемічної небезпеки на території України.

13 вересня, уже після публікації відео Сергія Гули, уряд встановив нові карантинні обмеження у разі введення жовтого рівня або червонного рівня небезпеки:

  • COVID-сертифікат матиме дві опції — “жовтий” або “зелений”. Перший міститиме інформацію про перше щеплення, другий — про повний курс вакцинації.
  • Також сертифікат відображатиме негативний ПЛР-тест або довідку про одужання від COVID-19.
  • Навчальні заклади зможуть працювати у жовтій зоні, якщо 80% персоналу мають зелений або жовтий сертифікати. При червоній зоні робота закладу дозволяється, якщо 100% персоналу мають зелений сертифікат.
  • Обмеження жовтої зони не застосовується до масових заходів, культурних, розважальних закладів, закладів громадського харчування, якщо всі відвідувачі та щонайменше 80% персоналу закладів матимуть жовтий чи зелений сертифікат. 
  • Обмеження червоної зони не застосовуються, якщо 100% відвідувачів пройдуть повний курс вакцинації.

Тому у разі введення жовтого або червоного рівня небезпеки діятимуть названі правила. Засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відбулося 21 вересня — на ньому прийняли рішення про запровадження жовтої зони з 23 вересня.  

Необхідність обмежень

За добу 8 вересня, за день публікації відео, в Україні зареєстрували 3 663 нових випадків захворювання на COVID-19. Найбільшу кількість підтверджених випадків зафіксували у Києві (379), Львівській (318), Харківській (302), Одеській (222) та Дніпропетровській (209) областях. Отже, не в кожній області було лише по 100-200 нових випадків.

Проте для запровадження жовтої зони важливі не лише абсолютні показники захворюваності. У разі наявності протягом трьох днів підряд однієї з таких ознак на всій території України встановлюють жовту зону:

  • кількість виявлених нових випадків інфікування COVID-19 на  100 тис. населення за останні 14 днів — більше ніж 75; 
  • коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2) — більше як 4 відсотки;
  • кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення — менше ніж 300;
  • наявності підстав для встановлення «червоного» рівня епідемічної небезпеки на території принаймні одного регіону.

Протягом 6-8 вересня коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 вже перевищував норму зеленої зони та складав 4,9-5,4%. Крім того, 8 вересня кількість нових випадків інфікування на 100 тис. населення становила 76, тобто теж вище норми.

Ціль запровадження жовтої зони — попередити подальше зростання захворюваності. Також треба враховувати поширення більш заразного штаму Delta в Україні.

Нагадуємо, що карантинні обмеження — ефективний захід для боротьби з поширенням COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний