МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні медицина фінансується за залишковим принципом

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні медицина фінансується за залишковим принципом

20 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
589

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

Проросійські телеграм-канали пишуть, нібито в Україні варто підвищувати заробітні плати лікарям, а не фінансувати медицину «за залишковим принципом». За їхніми словами, треба робити все заради того, аби лікарі не виїжджали за кордон у пошуках кращих умов та вищої оплати праці. У цьому контексті поширюють цитату міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка: «Ми прибрали бар’єри, які не дозволяли сімейним лікарям підписувати понад 2 тис. декларацій. Якщо ви зараз прийдете до медустанови, вам не мають права відмовити у підписанні декларації». На думку пропагандистів, це приведе до надмірного перевантаження лікарів та зниження якості наданих послуг. 

Утім, в Україні медицина фінансується не за залишковим принципом, а за принципом «гроші йдуть за пацієнтом»

Відповідна фінансова система впроваджена Законом України «Про фінансові гарантії надання медичних послуг», що вступив у дію у 2018 році. Лікарі отримують кошти за надані послуги, а не за розмір приміщення, кількість ліжок чи медперсоналу у лікарні, в якій вони працюють. Дохід залежить від обсягу роботи. За залишковим принципом українська система якраз таки фінансувалася раніше, коли діяла успадкована від срср модель фінансування охорони здоров’я Миколи Семашка. Згідно з цією моделлю, лікарні отримували кошти відповідно до кількості лікарняних ліжок та квадратних метрів інфраструктури, а не кількості наданих лікарями послуг. 

Через повномасштабне вторгнення Міністерство охорони здоров’я України на певний період змінювало підхід до фінансування системи охорони здоров’я. У березні 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову, згідно з якою кожна лікарня щомісячно гарантовано отримувала від Національної служби здоров’я України 1/12 від річного обсягу фінансування. Це робили для того, щоб утримати систему у критичний момент та забезпечити безперебійну роботу лікарень. Із липня система оплат за фактично надані послуги повернулася в регіонах, де немає активних бойових дій. Спрощена система фінансування залишилася для лікарень у зоні активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.

Востаннє заробітну плату медичним працівникам підвищували у січні 2022 року. Тоді уряд встановив фінансові гарантії щодо виплат, які продовжують діяти і у 2023 році. Мінімальна заробітна плата для лікаря та фармацевта має становити не менше 20 000 грн, медичної сестри/брата та фахівця з реабілітації — не менше  13 500 грн. Якщо лікарні не вистачатиме коштів для нарахування зарплат, вона отримує дофінансування за окремим механізмом. Також передбачено встановлення доплат та надбавок за рішенням керівника медзакладу. При розрахунку зарплати враховується рівень складності та відповідальності роботи, її результат, кваліфікація працівника. 

Цитату ж Віктора Ляшка вирвали з контексту. У програмі «Сніданок з 1+1» міністр справді зазначив, що обмеження на кількість пацієнтів у одного лікаря скасували. І  пояснив причину такого рішення: «Ми прибрали бар’єри, які не дозволяли сімейним лікарям підписувати понад 2 тис. декларацій для того, щоб побачити, як в нас внутрішньо мігрували люди. Ви можете зараз прийти і вам не мають права відмовити у підписанні декларації незалежно від того, де ви її підписуєте: чи в Києві, чи ви приїхали з Маріуполя в Рівненську область. Для того, щоб ми побачили реальне навантаження на сімейного лікаря. Із цього  ми будемо розуміти, куди нам направляти молодих спеціалістів та лікарів, що виїхали із тимчасово окупованих територій. Це дозволяє врегулювати ситуацію на місцях». Тобто обмеження скасували не для того, щоб лікарі весь час працювали понаднормово та через це надавали послуги поганої якості, а для того, щоб розуміти, де в країні дефіцит чи профіцит сімейних лікарів. І далі вже працювати над тим, щоб ефективно розподілити людські ресурси відповідно до потреб населення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний