МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини від SARS не могли створити 15 років, але в 2020 році їх винайшли швидко

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини від SARS не могли створити 15 років, але в 2020 році їх винайшли швидко

31 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
919

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому В’ячеслав Валько стверджує, що:

 • вакцини від SARS не могли створити 15 років, але у 2020 році їх винайшли швидко;
 • перед виборами уряди навмисне занижують статистику захворювання на COVID-19;
 • захворюваність на COVID-19 у Ізраїлі до початку вакцинації була нижче;
 • у Швейцарії та скандинавських країнах скасували усі обмеження стосовно COVID-19;
 • через 1-2 місяці щеплені люди почали хворіти на COVID-19.

Спікер висловлює низку тез, деякі з них навіть правдиві, однак, подає їх у хибному контексті. Далі пояснюємо кожну тезу. 

Спікер на відео — В’ячеслав Валько, очільник організації “TERRA FREEDOM”, яка заперечує існування COVID-19 та виступає проти карантинних обмежень та вакцинації. 

Дослідження вакцини від SARS не продовжилися, адже епідемія закінчилася у липні 2003 року

У 2002 році вірус SARS, який викликав атипову пневмонію, вперше був зафіксований у провінції Гуандун, Китай. Захворюваність досягла піку у травні 2003 року, а вже у липні того ж року ВООЗ заявила про завершення епідемії. 

SARS-CoV-1 і SARS-CoV-2 — різні, але схожі коронавіруси. Геноми цих РНК-вірусів ідентичні більш ніж на 70%. SARS-CoV-1 і SARS-CoV-2 мають схожі білки на зовнішній стороні та використовують однакові білки або рецептори на наших клітинних поверхнях для проникнення в клітину. SARS-CoV-1 був більш агресивним та смертельним, ніж SARS-CoV-2. Однак, SARS-CoV-2 поширюється швидше й іноді наявність вірусу в організмі проходить безсимптомно. 

Дослідження вакцин проти SARS-CoV-1 були розпочаті та протестовані на тваринах. Інактивований цільний вірус використовували на тхорах, нелюдських приматах та мишах. Усі вакцини викликали захисний імунітет, але виникали ускладнення — вакцини спричинили імунне захворювання тварин. Потім одну з вакцин дослідили на 10-ти людях в Клінічному центрі Національного інституту охорони здоров’я у Бетесді, США. Подальших досліджень не проводили, оскільки вірус зник

За 17 років створення вакцин значно пришвидишлося. Це можна пояснити технічним прогресом та більшою прихильністю урядів та некомерційних організацій до фінансування досліджень щодо нових інфекційних хвороб. Наприклад, американські агентства виділили близько $2,5 млрд на допомогу у розробці вакцини проти COVID-19 від Moderna та закупівлю доз. 

Автор намагається просунути думку, нібито існує зв’язок між COVID-19 та політичним рішенням. Однак, безпідставно стверджувати, що рівень захворюваності на COVID-19 залежить від виборів. 

11 липня 2021 року у Молдові відбулися позачергові парламентські вибори, після яких спостерігалося збільшення захворюваності на COVID-19. Це збільшення можна пояснити тим, що вже у липні 2021 року у Молдові зафіксували інфікування варіантом Delta, який вважають більш заразним. 

Кожна країна має вибір, як проводити вибори в умовах карантину – дистанційно, на дільницях, використовуючи обидва варіанти, або ж взагалі переносити їх на пізніше. Про це детально ми писали тут.

Те, що після початку вакцинації в Ізраїлі кількість випадків COVID-19 зросла, ніяк не свідчить про неефективність вакцин. 

Про ефективність вакцинації проти COVID-19 можна судити, порівнюючи дані щоденних випадків та смертей до та після вакцинації. Так, на динаміці випадків та смертей в Ізраїлі бачимо, що динаміка кількості смертей тієї хвилі, яка розпочалася улітку 2021 року, не повторює динаміку випадків. Це означає, що внаслідок хвороби помирає менше людей. І саме цей здобуток приписують вакцинації.

Середньотижнева кількість щоденних випадків COVID-19 в Ізраїлі

Середньотижнева кількість щоденних смертей від COVID-19 в Ізраїлі

Незважаючи на високий рівень вакцинації в Ізраїлі, влітку 2021 року захворюваність знову підвищилася. Все ж частка невакцинованих серед хворих була значно більшою.

Невакциновані важкохворі пацієнти в Ізраїлі — це в основному молоді люди, стан яких швидко погіршувався. Рівень захворювань на важку форму COVID-19 серед нещеплених людей старше 60 років у декілька раз більше, ніж щеплених у тій же віковій категорії. Більша частина тих, хто повністю вакцинований та госпіталізований, — люди старше 60 років із супутніми захворюваннями.  

Виділяють такі причини росту захворюваності влітку 2021 року в Ізраїлі:

 • Імунітет від вакцинації з часом зменшується. Вакцинна кампанія в Ізраїлі розпочалася 19 грудня 2020 року, і тоді використовували вакцину від Pfizer-BioNTech, ефективність якої знижується через 6 місяців після отримання другої дози. До 25 березня 2021 року у Ізраїлі вакцинували більш ніж половину населення. Так, саме на літній період припало зменшення ефекту від щеплення у значної кількості ізраїльтян; 
 • у червні 2021 року скасували карантинні обмеження (зокрема, носіння масок у приміщенні). 
 • варіант Delta почав поширюватися влітку 2021 року, майже одночасно зі зниженням ефекту від щеплення у вакцинованих;
 • станом на 20 серпня 2021 року, у Ізраїлі повністю провакциновано лише 58% від усього населення. Невакциновані люди сприяли більш швидкому поширенню вірусу. Близько 1,1 млн громадян Ізраїлю від 12 до 20 років відмовилися вакцинуватися. 

Динаміка тижневої кількості випадків COVID-19 із примітками VoxCheck

Швейцарія не скасовувала всі обмеження щодо COVID-19.

Наразі у Швейцарії діють такі правила:

 • фізичне дистанціювання у 1,5 метра;
 • носіння маски: за загальною рекомендацією, маски потрібно носити завжди, якщо немає можливості триматися на відстані 1,5 метра від людей, у закритих і погано провітрюваних приміщеннях та під час автомобільних поїздок;
 • робота вдома за можливості;
 • відвідування громадських заходів (наприклад, масштабні заходи на більш ніж 1000 осіб можуть відвідувати люди лише з COVID-сертифікатом);
 • залишатися вдома у разі відчуття симптомів COVID-19 навіть до отримання результатів аналізів ;
 • самоізолювання у випадку контактування з хворим на COVID-19, відвідування країни чи регіону, у яких поширений варіант вірусу, що викликає занепокоєння (люди, які повністю вакциновані та одужали від COVID-19 до контактування з хворим, не потребують самоізоляції).

Данія, Швеція, Норвегія, Ісландія та Фінляндія нещодавно або послабили, або скасували обмеження, пов’язані з пандемією. Утім, це не означає, що уряди цих країн перестали вести боротьбу проти поширення коронавірусу. Причина послаблення або ж скасування обмежень — високий рівень вакцинації та низька кількість випадків COVID-19.

Скандинавські країни, які скасували необхідність ковідного паспорту для відвідування масових заходів, ресторанів, спортивних центрів тощо, — Данія (з 10 вересня) та Норвегія (з 25 вересня). Країни, в яких COVID-сертифікат ніколи не був потрібен для відвідування громадських закладів — Швеція та Ісландія. Станом на дату відео — 3 жовтня — у Фінляндії не використовували внутрішні ковідні паспорти. Їх запровадили з 15 жовтня. 

У попередній версії тексту як дата зняття ковідних обмежень у Норвегії помилково було вказане 29 вересня. Відповідно до політики визнання помилок, ми оновили текст та вказали коректну дату зняття ковідних обмежень у Норвегії – 25 вересня. 

Однак, рекомендації щодо попередження поширення інфекції у Данії, Норвегії, Ісландії Фінляндії та Швеції залишаються. Йдеться про здійснення щеплення, ізолювання у випадку відчуття симптомів COVID-19 та здійснення тестування, фізичне дистанціювання, провітрювання приміщень, обробка рук та очищення поверхонь, яких торкаються люди.

Частину тез із відео ми вже спростували раніше. Нагадуємо, що:

 • вакцинація не збільшує ризик захворіти на COVID-19;
 • вакциновані люди можуть заразитися SARS-CoV-2.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний