МАНІПУЛЯЦІЯ: Відео, на якому полонений український військовий говорить із командиром у 2022 році

МАНІПУЛЯЦІЯ: Відео, на якому полонений український військовий говорить із командиром у 2022 році

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1898

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах у квітні 2022 року поширюють відео з нібито полоненими військовими ЗСУ. На ньому один із чоловіків говорить телефоном зі своїм командиром. Він представляється Леонідом Рищиковцем і говорить, що перебуває у полоні в Донецьку. Їх, мовляв, відправили в Петровське забирати поранених. Не надали ніякого захисту, бронежилетів, а також жодних роз’яснень; військові потрапили просто у полон. 

Але насправді це відео було записане ще в 2014 році, коли російські військові та місцеві бойовики окупували Донецьку та Луганську області. 

Скриншот одного з дописів із цим відео на фейсбуці 

Зворотний пошук стоп-кадрів із цього відео у Google Images показує, що кілька ютуб-каналів поширили це відео ще в серпні 2014 року. У підписі до одного вказано, що «полонений Льоня» розмовляє зі своїм командиром. Під іншим вказують, що чоловік на відео — Рештиковець Леонід Сергійович, і додають посилання на публікацію про список полонених українських військовослужбовців, який опублікував Центр звільнення полонених ГО «Офіцерський корпус». 

23 серпня 2014 року «Офіцерський корпус» справді оприлюднив перелік із понад 500 людей, полонених на Донбасі. Серед них — солдат Рищиковець Леонід Сергійович (номер 373). 

24 серпня 2014 року в Донецьку бойовики провели полонених українців «коридором ганьби» замість параду до Дня незалежності України. Серед них журналісти впізнали Леоніда Рищиковця. Рищиковця звільнили з полону під час обміну у вересні 2014 року.

Із публікацій у медіа відомо, що Леонід Рищиковець родом із села Луки Рівненської області. До того, як взяти участь у АТО, проживав у місті Кузнецовськ на Рівненщині (тепер перейменований на Вараш). У 2014 був військовослужбовцем у складі 2-го батальйону територіальної оборони Рівненської області. У інтерв’ю місцевим медіа зазначав, що в АТО пробув рік, брав участь у боях за Савур-Могилу та отримав контузію.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний