МАНІПУЛЯЦІЯ: Виділити варіант вірусу у окремих індивідів неможливо – CDC

МАНІПУЛЯЦІЯ: Виділити варіант вірусу у окремих індивідів неможливо – CDC

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
824

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що CDC підтверджує, що виділити варіант вірусу SARS-CoV-2 в діагностичних цілях у окремих індивідів неможливо. Для підтвердження надають скриншот електронного листа від CDC. Також заявляють, що таких варіантів вірусу SARS-CoV-2 як Alpha, Beta, Gamma та Delta не існує. 

Скриншот допису

Однак, це – маніпуляція

Спочатку ми перевірили автентичність електронної пошти CDC. Для цього  ми звернулися до CDC та отримали відповідь з аналогічної пошти, тому вказана у листі пошта автентична. Ми запитали у CDC, чи ця адреса належить їм та чи відповідали вони на лист так, як поширюють у дописах. Однак, CDC у листі нам лише відповіли, що всі оновлення та актуальна інформація публікують на сайті.

Утім скриншот могли відредагувати будь-яким чином. Тому, чи справді CDC відповіли на запит саме так — достеменно невідомо.

Фейк потрапив до українськомовного сегменту Facebook через англомовний: декілька користувачів поширили зображення листа від CDC .  

У листі в дописах зазначено, що всі тести на вияв вірусу SARS-CoV-2 можуть виявляти всі його варіанти. Однак, визначити варіант вірусу в конкретному організмі можна лише за допомогою повногеномного секвенування певного зразка. У листі з допису також зазначено, що наразі повногеномне секвенування доступне лише для цілей спостереження, а не для індивідуальних діагностичних цілей. 

8 серпня 2021 року Ігор Кузін, головний санлікар України, повідомив, що три державні та п’ять-шість приватних лабораторії мають можливості для такої діагностики. 

Повногеномне секвенування (WGS) це аналіз усієї геномної послідовності ДНК клітини в одному процесі, що забезпечує найбільш повну характеристику геному. Геном або генетичний матеріал організму (наприклад, бактерії, вірусу, картоплі, людини) складається з ДНК. Кожен організм має унікальну послідовність ДНК, яка складається з основ (A, T, C і G). Якщо послідовність основ в організмі відома, можна визначити унікальний відбиток пальця або модель ДНК. Визначення порядку основ називається послідовністю. 

Ірина Демчишина, завідувачка референс-лабораторії вірусологічних досліджень Центру громадського здоров’я, повідомила, що, окрім повногеномного секвенування, є інший метод визначення SARS-CoV-2 — за допомогою ПЛР-тесту, схожого на той, який використовується для діагностики коронавірусної інфекції. Але ПЛР-тест на вияв штаму SARS-CoV-2 налаштований «впізнавати» лише ті віруси, які мають мутацію під назвою N501Y. Ігор Кузін зазначив, що на рівні Центру громадського здоров’я є майже 2 тис. таких специфічних ПЛР-систем, на рівні областей – декілька тисяч. 

Такі тести «налаштовані» на віруси з певною мутацією, проте не здатні вирізнити інші мутації, які вже є або ще можуть з’явитися. Створення тест-систем для нових мутацій можливе, але це довготривалий процес. Також для створення таких тестів потрібно знати про нову мутацію та дослідити її. 

N501Y – це мутація, яка впливає на рецептор-зв’язуючий домен білка-шипа, який вірус використовує для закріплення на рецепторах людських клітин і проникнення в них. Варіанти Alpha, Beta та Gamma мають сукупність мутацій, серед яких є і N501Y. 

За класифікацією ВООЗ, Alpha, Beta, Gamma та Delta є такими варіантами SARS-CoV-2, які викликають занепокоєння. Вперше варіант Alpha задокументований у Великобританії у вересні 2020 року, Beta – у ПАР у травні 2020 року, Gamma – у Бразилії в листопаді 2020 року та Delta – в Індії у жовтні 2020 року. Отже, не можна стверджувати, що цих варіантів SARS-CoV-2 не існує.

Варіанти, що викликають занепокоєння – це такі варіанти вірусу, для яких є характерним підвищення трансмісивності або вірулетності, зміна клінічних проявів захворювання, зниження ефективності заходів громадського здоров’я та соціальної безпеки або наявної діагностики, вакцин, терапії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний