МАНІПУЛЯЦІЯ: Виробництво наркотиків в Афганістані знизилося на 95%

МАНІПУЛЯЦІЯ: Виробництво наркотиків в Афганістані знизилося на 95%

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
190

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито за даними Управління ООН з наркотиків і злочинності з кінця 2022 року виробництво наркотиків в Афганістані знизилося на 95%. Пропагандисти стверджують, що це успіх «Талібану».

Утім, це маніпуляція — вказане скорочення виробництва стосується лише опіатів, а не всіх наркотичних речовин у країні. 

Скриншот допису

Талібан — угрупування, що виникло у 1990-х роках в Афганістані. Воно складалося з пуштунів — представників найчисленнішого з афганських народів. Наприкінці 1990-х Талібан контролював 90% країни, проголосивши Ісламський Емірат Афганістан. Після терактів 11 вересня 2001 року у США Талібан звинуватили у наданні притулку терористам з «Аль-Каїди». У жовтні того ж року США ввели свій контингент в Афганістан, що спричинило повалення влади Талібану. У 2021 році західні країни вивели свої війська, після чого Талібан знову захопив владу в країні. 

У листопаді 2023 року Управління ООН з наркотиків і злочинності опублікувало звіт, у якому йдеться про те, що у 2023 в Афганістані різко скоротилося виробництво опіатів. Цьому передувало те, що у квітні 2022 року Талібан оголосив про заборону виробництва, вживання та перевезення наркотичних засобів. Це стосувалося також опійного (або ж снодійного) маку, що призвело до 95% скорочення у його вирощуванні та виробництві опіоїдних наркотиків загалом. Відтак Афганістан перестав бути найбільшим у світі виробником опіуму та основним джерелом героїну в Європі та Азії.

Однак скорочення стосується лише опіоїдних наркотиків, а не всіх наркотичних речовин у країні. У звіті зазначають, що торгівля метамфетаміном, який є синтетичним наркотиком, продовжує зростати у регіоні. Хоча відсутність надійних даних щодо виробництва метамфетаміну ускладнює оцінку впливу заборони Талібану, у звіті зазначають, що постійне зростання кількості випадків вилучення наркотику навколо Афганістану вказує, що зривів у постачанні амфетаміну немає. Це підтверджує також звіт Управління ООН з наркотиків і злочинності про виробництво метамфетаміну в Афганістані, опублікований у серпні 2023. Автори вказують, що після заборони Талібану на виробництво наркотичних речовин торгівля метамфетаміном лише посилилася.  

Також у дослідженні про опіати, на яке посилаються пропагандисти, йдеться про те, що експорт опіатів є важливою складовою економіки країни – у 2021 році він становив 9-14% національного ВВП. Відтак автори наголошують на необхідності в допомозі сільським громадам Афганістану, включно з підтримкою альтернативного розвитку, аби сприяти майбутньому без опіуму для афганців.

Окрім цього, у звіті попереджають про ризик того, що люди, які раніше були задіяні в опіумній промисловості та втратили прибуток, можуть перейти до іншої незаконної діяльності, як-от торгівля зброєю, людьми або синтетичними наркотиками. Також не виключають, що виробництво опіатів може виникнути в інших країнах, які матимуть можливість зайняти нішу, яка раніше належала Афганістану. 

Що стосується звинувачень російських пропагандистів у тому, нібито США були зацікавлені у виробництві та експорті наркотиків, і відтак не боролися з проблемою наркотрафіку, – це неправда. Під час операцій НАТО в Афганістані наркоторгівля в країні справді зростала, що доводить неефективність заходів НАТО у цьому питанні. Однак немає жодних доказів того, що альянс або США зокрема були причетні до торгівлі наркотиками. Водночас Талібан заробляв на цьому, обкладаючи податками фермерів, які вирощували сировину для наркотиків, а також торговців наркотиками.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний