МАНІПУЛЯЦІЯ: Законопроєкт №5831 спрощує процедуру вилучення органів без згоди людини

МАНІПУЛЯЦІЯ: Законопроєкт №5831 спрощує процедуру вилучення органів без згоди людини

28 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
14207

Перевірка фейків в рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що новоприйнятий законопроєкт №5831 спрощує процедуру вилучення органів без згоди людини та легалізує чорний ринок торгівлі органами. 

Утім, це маніпуляція.

Пожиттєве донорство без згоди людини заборонено. Посмертне донорство можливе за пожиттєвої згоди померлого або за згоди одного з подружжя, близького родича померлого або відповідального за поховання, якщо померла особа за життя не надала письмову незгоду.  

Різниця з попередньою редакцією ЗУ «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини» полягає в тому, що відтепер згоду чи незгоду людини на посмертне донорство не потрібно завірювати нотаріально. 

Скриншот порівняльної таблиці

Її можна подати в письмовій (електронній) формі, і ці дані будуть внесені до Електронної системи охорони здоров’я. 

Також вже не потрібно призначати «повноважного представника» — автоматично після смерті людини, якщо вона не погодилася або не відмовилася при житті бути донором органів, відповідне рішення приймають близькі родичі. Коли таких немає, згоду чи незгоду надає відповідальний за поховання

Скриншот порівняльної таблиці

Тобто, спрощення справді відбулося. Але це не означає, що тепер у всіх після смерті забиратимуть органи та продаватимуть на чорному ринку. Відповідні зміни повинні сприяти підвищенню ефективності системи трансплантації органів в Україні та збереженню життів, адже більше людей матимуть шанс вчасно отримати необхідний орган для пересадки. 

Про легалізацію чорного ринку теж мова не йде: згідно з законом, купувати та продавати органи заборонено. Більше того, заборонено вилучати органи у померлих, що були дітьми-сиротами та позбавленими батьківського піклування; недієздатних; без встановленої особи; загинули у разі бойових дій на Сході України. Так само заборонено вилучати органи за наявності пожиттєво наданої письмової незгоди на посмертне донорство.

Детальніше про галузь трансплантології в Україні VoxCheck писав у матеріалі «Пожертвуй органом — врятуй життя ближньому. Що відбувається із системою трансплантології в Україні».

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний