Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Мережею поширюють допис антивакцинатора Захара Мілютіна про те, що мільярди гривень, призначені для закупівлі життєвонеобхідних ліків, обладнання для лікарень та швидку допомогу, витратять на закупівлю вакцин від COVID-19. Автор посилається на постанову Кабміну про перерозподіл видатків держбюджету, призначених Міністерству охорони здоров’я.
Раніше Захар Мілютін неодноразово поширював неправдиву інформацію про вакцини, зокрема про нові препарати від COVID-19. Спростування подібних фейків можна знайти, наприклад, тут і тут.
Насправді на скриншоті, який поширюють у подібних дописах, видно лише перші пункти постанови Кабміну №338. А в 3 пункті йдеться, що Міністерство фінансів протягом 3 місяців має подати пропозиції джерел збільшення видатків на цю програму на суму 6,5 млрд грн.
У своєму дописі на Facebook міністр охорони здоров’я Максим Степанов пояснив, що виділених спершу з держбюджету 4 млрд грн на закупівлю вакцин від коронавірусу не вистачило. Щоб не вносити змін до держбюджету та пришвидшити процес, у МОЗ вирішили тимчасово перевести 6,5 млрд грн з четвертого кварталу Програми медичних гарантій на закупівлю вакцин.
Міністерство фінансів, за словами Степанова, протягом 3 місяців має зобов’язання повернути цю суму назад. У постанові згадується лише те, що Мінфін має за цей період визначити, де взяти ці кошти.
Крім цього, у дописі автор згадує, нібито «вакцини безкоштовні». Це неправда, Україна отримує вакцини безкоштовно лише в рамках ініціативи COVAX — програми рівномірного розподілу вакцин по всьому світу. Роботу COVAX координують Глобальний альянс з вакцин та імунізації (GAVI), ВООЗ та Коаліція з питань інновацій для готовності до епідемій (CEPI). Решту препаратів Україна закуповує за кошти держбюджету.
До того ж Захар Мілютін стверджує, що «80% українських лікарів» відмовляються від вакцинації. Наразі немає опитувань, які могли б підтвердити чи спростувати цей показник, тому це нічим не доведене припущення автора.