МАНІПУЛЯЦІЯ: Збільшення побічних ефектів від вакцин проти COVID-19 - уряд Великобританії

МАНІПУЛЯЦІЯ: Збільшення побічних ефектів від вакцин проти COVID-19 – уряд Великобританії

29 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
1055

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про значне збільшення кількості побічних реакцій на вакцини Pfizer-BioNTech та AstraZeneca у Великобританії. При цьому посилаються на 16-те оновлення щодо побічних реакції на вакцини проти COVID-19, яке опублікувало Агентство з регулювання лікарських засобів та товарів медичного призначення Великобританії (MHRA)

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так. 

У дописі автор подає автоматичний переклад статті The Daily Expose.

Автори допису посилаються на статтю з сайту The Daily Expose. Ресурс Media Bias / Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює публікації видання The Daily Expose як конспірологічні та псевдонаукові. Воно також неодноразово публікувало неправдиву та оманливу інформацію про COVID-19.

Автори статті у The Daily Expose порівнюють два звіти Агентства з регулювання лікарських засобів і товарів медичного призначення Великобританії (MHRA) щодо кількості небажаних реакцій після щеплення вакцинами Pfizer-BioNTech і AstraZeneca – за 5 лютого 2021 року (1-ий звіт) та за 22 травня 2021 року (16-ий звіт). У статті стверджують, що за 15 тижнів кількість побічних реакцій на вакцини збільшилася майже вдвічі. Однак, автори статті маніпулюють даними, адже зареєстровані підозри щодо побічних ефектів не завжди є доведеними побічними ефектами.

MHRA реалізує так звану Схему жовтої картки (Yellow Card Scheme). Це британська система збору та моніторингу інформації щодо проблем безпеки, таких як підозра на побічні ефекти або несприятливі випадки, пов’язані з лікарськими засобами та медичними виробами. Схема заснована на добровільних повідомленнях про підозру на побічні ефекти або інциденти з медичними виробами. 

MHRA повідомляє, що зареєстровані випадки побічних ефектів у рамках Схеми жовтої картки не завжди є доведеними побічними ефектами. Деякі зареєстровані небажані реакції могли статися в будь-якому випадку, незалежно від вакцинації. Це особливо стосується випадків, коли вакцинуються мільйони людей, і особливо, коли більшість щеплень здійснюють літнім людям. Велика кількість підозрюваних побічних ефектів, про які повідомляється у Схемі жовтої картки, не мають жодного відношення до вакцинації. Наприклад, потенційні симптоми основної або раніше не діагностованої хвороби також включають до звітів. Усі звіти постійно переглядають для виявлення можливих нових ризиків.

Отже, дані Схеми жовтої картки не можна використовувати для визначення рівня побічних ефектів або порівняння безпеки вакцин від COVID-19, оскільки багато факторів можуть впливати на звітність підозрюваних небажаних реакцій.  

Переважна кількість повідомлень після вакцинації від COVID-19, згідно з MHRA, – 

це реакції на місці ін’єкції (наприклад, біль у руці) та загальні симптоми, такі як схожа на грип хворобливість, головний біль, озноб, втома, нудота, лихоманка, запаморочення, слабкість, біль у м’язах та прискорене серцебиття. Як правило, ці симптоми можуть з’явитися незабаром після вакцинації і вони не пов’язані з більш серйозними або тривалими захворюваннями.

Клінічні випробування вакцин проти COVID-19 показали, що вони ефективні та безпечні. MHRA відповідає за постійний моніторинг цих вакцин, щоб гарантувати, що їхні переваги і надалі перевищують будь-які ризики.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний