Не буває забагато: які санкції впровадив світ проти росії з початку повномасштабної війни та що робить Україна?

Не буває забагато: які санкції впровадив світ проти росії з початку повномасштабної війни та що робить Україна?

Photo: ua.depositphotos.com / evgeniybiba
14 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
6524

З початку повномасштабної війни впровадження нових санкцій проти росії стало одним із найважливіших напрямів боротьби поряд із роботою над прискоренням постачання українським військам важкого озброєння і залученням міжнародного фінансування. На основі відкритих джерел ми порахували, які країни з 24 лютого затвердили найбільше санкційних пакетів, чого і кого стосуються обмеження та яких зусиль для розширення антиросійських санкцій докладає Україна.

Санкції країн світу

З початку повномасштабного нападу на Україну 24 лютого росія стала найбільш “підсанкційною” країною у світі. Першість у впровадженні обмежень проти найбільшого світового агресора посідають США, Велика Британія, Японія, Канада та країни Європейського Союзу.

Розподіл країн світу за кількістю накладених на росію санкцій. Дані проєкту “Антивоєнна коаліція”  Ради національної безпеки і оборони України

Найбільш поширені типи обмежень — це санкції проти фізичних осіб та компаній, обмеження імпорту російських товарів, заборона прольоту над територією країни російських літаків та заборона пропагандистських медіа.

Типи санкцій за кількістю країн. Джерело: проєкт “Антивоєнна коаліція” Ради національної безпеки і оборони

Що ж стосується санкцій проти конкретних фізичних та юридичних осіб, за інформацією аналітиків YouControl, з 24 лютого станом на кінець червня загальна кількість підсанкційних росіян становить майже 1,5 тис., а компаній — понад 650.

Які санкції впровадила Україна?

З 24 лютого Рада національної безпеки і оборони схвалила, а президент підписав п’ять пакетів санкцій, які стосуються 298 громадян росії, п’яти юридичних осіб (із яких два банки), а також 236 навчальних закладів.

Наприкінці травня під санкції потрапив президент рф володимир путін та усі міністри російського уряду — загалом 35 осіб. Чиновникам заборонили отримання візи на в’їзд в Україну, перельоти та перевезення її територією. Крім того, підсанкційним урядовцям заборонено виводити гроші за межі України, користуватися зареєстрованим в Україні майном, брати участь у приватизації, купувати земельні ділянки та отримувати ліцензії на користування надрами, користуватися радіочастотним ресурсом. Якщо перед цими особами виникли борги в Україні — виплати за ними припиняються. Ці та інші обмеження проти російських політиків діятимуть безстроково.

Нагадаємо, 14 березня російська спілка ректорів оприлюднила заяву про підтримку війни в Україні. В ній зокрема йшлося, що необхідно підтримати росію та російську армію яка, нібито “обстоює безпеку”. Під цією заявою підписався 261 керівник вишу, які врешті й потрапили під безстрокові санкції (від деяких ЗВО заяву підписали більше однієї особи). Зокрема їм заборонено в’їжджати в Україну, користуватися майном на її території, виводити гроші та отримувати виплати за боргами. Також їм заборонено передавати технології та права на об’єкти інтелектуальної власності. До того ж, їх позбавили всіх державних нагород України.

Разом із керівниками під безстрокові санкції потрапили 236 російських вищих навчальних закладів. Із ними припинено культурний обмін, наукове співробітництво, освітні та спортивні програми тощо.

Під безстрокові санкції також потрапив один із найбагатших російських олігархів Володимир Євтушенков. У рф він володіє 64% акціонерної фінансової корпорації (АФК) “Система” (також під безстроковими санкціями). Їй, у свою чергу, належить одна з найбільших світових оборонних компаній “РТІ Системи”, яка виробляє радіотехнічне обладнання та системи управління для російської армії.

Крім того, РНБО наклала безстрокові санкції на акціонерне товариство “Група “Кронштадт”, яка серед іншого випускає безпілотники, геоінформаційні системи та авіаційне обладнання, а також — на приватне підприємство “Інформаційно-контрольні технології і системи” (ІТІС). Санкції передбачають блокування активів, заборону їх виведення за межі України, обмеження торгових операцій, припинення виплат за боргами перед цими підприємствами та анулювання ліцензій. 

Безстрокові санкції тривають доки РНБО не зніме їх своїм рішенням. При цьому умови звільнення від санкцій детально прописані у спеціальній Дорожній карті Міжнародної робочої групи з питання санкцій проти росії.

На три роки РНБО запровадила санкції проти Олексія Лихачова — керівника державної корпорації “Росатом”, яка об’єднує всі російські підприємства атомної галузі та ядерний збройний комплекс. Так само строком на три роки Рада нацбезпеки внесла до санкційного списку два російські банки — Міжнародний резервний банк (МР Банк) та банк “Дом.рф” з метою зменшення впливу росії на українську фінансову систему та запобігання виведенню капіталу.

Як працює процес формування санкцій в Україні

Відповідно до закону України “Про санкції”, виносити пропозиції щодо застосування санкцій на розгляд РНБО можуть Верховна Рада, президент, Кабінет Міністрів, Національний банк України та Служба безпеки України.

Зокрема, з 24 лютого 2022 року Кабмін підготував пропозиції про дев’ять пакетів санкцій. До цих пропозицій потрапили російські урядовці та ректори вищих навчальних закладів, а також співаки, актори, працівники пропагандистських медіа та археологи, причетні до незаконних розкопок в тимчасово окупованому Криму, — загалом 466 осіб та 258 установ. Три із цих дев’яти пакетів санкцій РНБО підтримала.

Кабмін 

  1. 193-р від 1 березня 2022 року (пропозиції впровадження санкцій до путіна і 34 російських урядовців – загалом 35 осіб –  накладено)
  2. 215-р від 9 березня 2022 року (30 медійників та 15 пропагандистських медіаресурсів)
  3. 236-р від 20 березня 2022 року (261 керівник вишу + 235 університетів – накладено)
  4. 243-р від 25 березня 2022 року (медійники, співаки, актори – загалом 46 осіб + два телеканали)
  5. 248-р від 27 березня 2022 року (компанія “ІТІС” – накладено)
  6. 404-р від 20 травня 2022 року (продовження санкцій до п’яти років)
  7. 513-р від 21 червня 2022 року (три компанії)
  8. 535-р від 24 червня 2022 року (33 квн-щика та дві компанії, які незаконно постачали телевізійне обладнання в тимчасово окупований Крим)
  9. 549-р від 1 липня 2022 року (61 чорний археолог)

Верховна Рада з початку повномасштабної війни підготувала пропозиції про три пакети санкцій. До них потрапили 176 обмінників криптовалюти, які співпрацюють із російськими банками, шість російських олігархів та чотири діячі російської православної церкви (РПЦ), зокрема, московський патріарх кирил гундяєв. Ухвалена і підписана наразі лише постанова з пропозицією санкцій проти діячів РПЦ, а дві інші перебувають на розгляді в Комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Верховна Рада

Постанова 7521 від 5 липня 2022 року (пропозиція санкцій проти 176 криптообмінників, які співпрацюють з російськими банками)

Постанова 7372 від 12 травня 2022 року (пропозиція санкції проти шести олігархів)

Постанова 7332 від 29 квітня 2022 року (пропозиція санкцій проти чотирьох діячів рпц)

Прізвища кандидатів до міжнародних санкційних списків збирає також Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Станом на початок липня агентство підготувало вже сімнадцять переліків, до яких потрапили 17 284 особи та 3 860 компаній. Далі ці списки НАЗК подає до Міністерства закордонних справ та Офісу генерального прокурора.

Над впровадженням санкцій проти рф і білорусі працюють і в інших форматах. Зокрема, наприкінці березня була створена Міжнародна робоча група з питання санкцій проти росії (так звана група Єрмака-Макфола). До неї входять близько 50 українських та міжнародних незалежних експертів, які напрацьовують пропозиції санкцій проти рф та білорусі. 

20 квітня група представила план дій для урядів України та країн світу щодо посилення санкцій проти рф. Він, серед іншого, передбачає такі заходи:

  • розширення нафтогазових санкцій, зокрема, ембарго на російську нафту;
  • блокування державних судноплавних компаній та страхування російських та білоруських суден і вантажів;
  • впровадження фінансових санкцій, зокрема, ізоляція російських фінустанов, скорочення російської власності в юрисдикціях США, ЄС та інших дружніх країн, замороження усіх резервних запасів центробанку рф за кордоном тощо;
  • визначення рф державою-спонсором тероризму;
  • посилення індивідуальних санкцій — впровадження їх проти всіх посадовців топ-рівня та членів їхніх сімей, керівників державних компаній, власників пропагандистських медіа, членів наглядових рад тощо;
  • розширення заходів контролю і заборона імпорту;
  • перешкоджання торгівлі та інвестиціям у росію.

За інформацією керівника Офісу президента Андрія Єрмака, станом на 7 липня Україна і уряди різних країн реалізували 55% заходів, окреслених у плані. Крім того, робоча група напрацювала дорожні карти енергетичних, індивідуальних та фінансових санкцій проти рф.

Хоча впроваджені світом санкції все ще не досягли своєї головної мети — припинення росією війни в Україні — вони значно скорочують можливості країни-агресора фінансувати бойові дії та забезпечувати свої війська озброєнням. Так, за даними української розвідки, російські оборонні підприємства вже не можуть знайти комплектуючі для літаків, а замороження заходом майже 60% ($350 млрд) золотовалютних резервів рф призвело до її фактичного дефолту за зовнішнім боргом наприкінці червня. Санкційне «покарання» не обійшло і російських споживачів: через вихід зарубіжних компаній дефіцит торкнувся побутової техніки та навіть паперу.

Однак, поки війна продовжується і українці гинуть від російської зброї, санкційний тиск має посилюватись. Найбільш очікуваними санкційними заходами з боку світових лідерів є продовження ізоляції російської фінансової системи, зокрема, через відключення від SWIFT усіх російських банків, а також рух у бік повної відмови від російських енергоносіїв. Українська ж влада має пришвидшити запровадження санкцій проти причетних до війни громадян росії, прибічники загарбницького режиму в Україні, а також проти їхнього майна. До прикладу, заслужене покарання в Україні досі не отримали найбагатші російські олігархи, представники держдуми, які визнали “самостійність” так званих “Л/ДНР” та українські посіпаки рф як-от екснардеп ОПЗЖ Ілля Кива, херсонський колаборант-провокатор Кирило Стремоусов, призначений окупантами “голова Херсонської області” Володимир Сальдо, та багато інших менш помітних, але не менш небезпечних спільників ворога.

За підтримки

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний