Не лише своїми силами: чи дійсно Україні потрібні іноземні інвестиції | VoxUkraine

Не лише своїми силами: чи дійсно Україні потрібні іноземні інвестиції

Photo: depositphotos.com / VadimVasenin
19 Жовтня 2018
FacebookTwitterTelegram
9190

В середині жовтня у Лондоні відбувся «Український тиждень» – форум з особливим наголосом на можливостях для бізнесу, де потенційні інвестори та торговельні партнери України у Британії мали нагоду особисто послухати українських урядовців та експертів і запитати їх про перспективи співпраці з нашою країною.

Такі події свідчать про те, що іноземний бізнес зацікавлений у тому, щоб вкладати кошти в українські підприємства та налагоджувати взаємовигідні торговельні зв’язки. А чи повинна Україна бути зацікавленою у залученні інвестицій з-за кордону? Яка користь українцям від приходу іноземного капіталу?

Збільшення обсягів іноземних інвестицій не лише допоможе вітчизняній економіці, але й створить кращі умови для працівників і пенсіонерів, а також зміцнить репутацію нашої країни на міжнародній арені.

Насамперед, що більшою буде частка компаній з іноземним капіталом серед українських підприємств, тим більше продуктивною стане українська економіка. Це доводять статистичні дані: аналіз економічного впливу прямих іноземних інвестицій, проведений Інститутом  економічних досліджень та політичних консультацій та Німецькою консультативною групою показів, що в той час як частка підприємств з прямими іноземними інвестиціями у реальному секторі України складає менше 5%, вони виробляють майже 35% валової доданої вартості.

Джерело: розрахунки Німецької консультативної групи та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій на основі даних Держстату

Як зазначають автори дослідження, кращою продуктивністю ці підприємства завдячують як більшим розміром порівняно з вітчизняними підприємствами, так і ширшими мережами постачальників та споживачів, ефективнішим менеджментом, а також доступом до іноземного капіталу і технологій. Тому якщо обсяг іноземних інвестицій в Україні зростатиме, це призведе до росту всієї економіки.

Створення робочих місць та виплата більших зарплат – це ще одна причина залучати іноземні інвестиції. У цьому ж дослідженні німецьких та українських аналітиків наводиться статистика, яка вказує на те, що компанії з іноземним капіталом працевлаштовують більше людей та платять їм вищі зарплати у порівнянні з суто вітчизняним бізнесом. Так, за даними дослідження, незважаючи на їх досить невелику частку серед усіх компаній, на підприємствах іноземних інвесторів працює більше 20% усієї робочої сили в Україні.

Крім цього, підприємства з прямими іноземними інвестиціями в середньому витрачають приблизно 8,5 тис. грн. на одного працівника, тоді як підприємства без таких інвестицій – приблизно 4,5 тис. грн. Це означає, що такі компанії платять вищу зарплату працівникам, а де вищі зарплати – там і вищі соціальні внески. Наприклад, як можна побачити із наведеного вище аналізу економічного впливу прямих іноземних інвестицій, у 2016 році підприємства з іноземним капіталом сплатили 29% усіх соціальних внесків українських компаній. Тобто наша пенсійна система великою мірою завдячує іноземному бізнесу. До того ж вищі зарплати, які пропонують іноземні інвестори, стримують еміграцію української робочої сили закордон.

Перспектива зацікавити інвесторів з-за кордону – це і дієвий поштовх для зростання вітчизняного бізнесу. За спостереженнями президента A7 Group  Марії Барабаш, яка професійно займається залученням іноземних інвестицій, причина небажання іноземних інвесторів вкладати кошти в українські компанії часто криється у низькій якості інвестиційних проектів. Інвестори не довіряють підприємствам, які не мають стратегії розвитку, не прораховують фінансової окупності потенційного проекту та не володіють інформацією про стан ринку. Якщо українські підприємці більш продумано підходитимуть до розвитку власного бізнесу та опиратимуться на аналітику і планування, це не лише допоможе їм підготувати солідний пакет документів для потенційного інвестора, але й сприятиме зростанню та фінансовому успіху їхніх компаній.

Також варто зазначити, що залучення іноземних інвестицій вимагатиме покращення ділового клімату в цілому в країні, від чого виграє весь бізнес – як іноземних інвесторів, так і виключно вітчизняний. Як показало нещодавнє опитування інвесторів, проведене Європейською Бізнес Асоціацією, компанією Dragon Capital та Центром економічної стратегії, корупція, ненадійна судова система, монополізація ринків та захоплення влади олігархами – це основні перешкоди для інвестування в Україну.

Разом з нестабільністю валюти вони знаходяться на найвищих позиціях рейтингу факторів, що перешкоджають інвесторам, – навіть вище від військового конфлікту з Росією. Тому якщо для пожвавлення інвестиційної активності в Україні проводитимуться ефективні структурні реформи та приділятиметься належна увага захисту прав власності та боротьбі з корупцією, це полегшить ведення бізнесу у тому числі українським підприємцям.

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), Dragon Capital, Центр економічної стратегії (ЦЕС)

Є ще один – можливо, не такий очевидний – позитивний наслідок зацікавлення іноземних інвесторів Україною. Це міжнародний імідж нашої держави, так званий «бренд» України. Зростання ділового інтересу до України серед інших країн та посилення комерційних зв’язків з ними зробить нас ближчими до світу, а світ – небайдужим до нас. Успішна інтеграція у світову економіку та добрі стосунки з інвесторами можуть стати частиною м’якої сили України, яка дасть нам змогу заручитися підтримкою міжнародної спільноти у захисті своєї територіальної цілісності та проведенні важливих реформ.

Ці переваги від зростання іноземних інвестицій промовисто демонструють, що Україні слід працювати над тим, щоб створити сприятливий інвестиційний клімат та залучати іноземний капітал. Що ж для цього треба зробити? 

Тут варто послухати самих інвесторів. Більшість іноземних інвесторів, що взяли участь у зазначеному вище опитуванні, погоджуються, що оновлення та перезапуск судової системи, а також результативність антикорупційних зусиль сприятимуть залученню інвестицій. Також, на їхню думку, Україні слід вжити заходів для уникнення конфлікту політичних та комерційних інтересів, а вплив олігархів на політику та економіку – обмежити.

Такі події як Український тиждень у Лондоні відкривають Україну для закордонного бізнесу,  але лише сприятливі та справедливі умови для підприємництва переконають їх вкладати кошти в її економіку.

Джерела

Business Forum. Ukrainian Week in London

The economic impact of FDI on Ukraine. David Saha, Vitaliy Kravchuk, Robert Kirchner 

Три кроки для залучення інвестицій в український бізнес. Марія Барабаш 

Корупція та недовіра до судової системи очолюють рейтинг перешкод для інвесторів третій рік поспіль. Центр економічної стратегії 

Автори
  • Ірина Федець, Старша наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Що читати далі