НЕПРАВДА: 200-500 тисяч українців втратили кінцівки через війну — WSJ

НЕПРАВДА: 200-500 тисяч українців втратили кінцівки через війну — WSJ

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
662

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Телеграм-канал «Резидент» поширив інформацію, що за різними підрахунками в Україні від 200 до 500 тисяч людей втратили кінцівки, а в одну лише компанію Ottobock, яка займається розробкою протезів звернулося 50 тисяч українців. Також автор пише, що такі втрати повʼязані з некомпетентним наданням першої допомоги в Україні, через що кінцівку, яка могла бути врятованою, доводиться ампутувати.

Це — неправда. Оригінальну статтю Wall Street Journal (WSJ) хибно переказали. Показники втрат у статті оцінені вдесятеро менше, а частка випадків, коли ампутація взагалі необхідна, оцінюється лише в 10%.

Скриншот фейкового повідомлення

Відсутність першоджерела

Автори телеграм-каналу не наводять жодного джерела, звідки походить інформація про 200-500 тисяч людей, що втратили кінцівки. «Резидент» лише посилається на компанію Ottobock, у якої нібито замовили протези 50 тисяч українських військових.

Оригінальна стаття

Ймовірно, пропагандисти мали на увазі статтю WSJ, яка вже безпосередньо цитує німецьку компанію Ottobock, що надає дані щодо кількості замовлених протезів українцями. У статті йдеться про 20-50 тисяч українців, що втратили кінцівки, і аж ніяк не про сотні тисяч. 

Скриншоти оригінальної статті WSJ

Тут бачимо, що йдеться про 200 тисяч «поранених протягом війни», а не про таку кількість людей з ампутованими кінцівками. Також у статті уточнюють, що ампутації необхідні лише в 10% випадків таких поранень, що спростовує тезу «Резидента» про те, що лікарі ЗСУ «ампутують кінцівку замість того, щоб спробувати її врятувати». Зазначається, що німецька компанія Ottobock повідомила про 50 тисяч українців з ампутованими кінцівками, спираючись на державні дані, а також дані медичних партнерів. Компанія додала, що реальні цифри можуть бути вищими.

Скриншот оригінальної статті WSJ

Отже, 50 тисяч — це оцінка загальної кількості постраждалих, яким ампутували кінцівки,  і аж ніяк не кількість клієнтів компанії Ottobock (на противагу тому, що пише «Резидент»). Окрім того, йдеться про 50 тисяч постраждалих українців загалом, а не лише військових.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний