НЕПРАВДА: 80% українців здійснює пошук у гуглі російською

НЕПРАВДА: 80% українців здійснює пошук у гуглі російською

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
302

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито російською мовою в Україні спілкуються більше, ніж українською. Для обґрунтування цієї фейкової інформації пропагандисти додали до посту інфографіку, де стверджують, нібито 80% українців шукають у гуглі квитки російською.

Утім, це — неправда. Пропагандисти поширюють перевірку у Google Trends за 2022 рік, аналогічна перевірка у 2024 році показала, що переважною мовою пошуку запиту про квитки є українська.

Скриншот публікації

Першоджерелом публікації є проросійський телеграм-канал «Малевич». Допис із інфографікою опублікували 25 грудня 2022 року. За допомогою Google Trends автори посту порівняли популярні запити російською та українською. Утім, Google Trends відображають лише відносну популярність запитів певною мовою, але не дають висновку щодо кількості користувачів, які шукають українською чи російською.

Сервіс оцінює рівень популярності пошукового запиту від 0 до 100 для певного регіону та часу. Значення «100» відповідає максимальній популярності запиту, тоді як «0» означає, що було замало даних про цей запит. Наприклад, якщо спочатку запит мав рейтинг «100», а потім «50», це свідчить, що його популярність зменшилася вдвічі.

Повторна порівняльна перевірка у Google Trends станом на кінець квітня 2024 року показала, що у 2022 році пошуковий запит російською «купить билеты» дійсно був популярнішим, ніж запит «купити квитки» українською. Так, середній показник пошуку російською був 32, українською — 11.

Скриншот перевірки за 2022 рік. Джерело: Google Trends

Однак вже у 2023 році результати значно змінилися — середній показник пошуку за запитом «купити квитки» українською мовою склав 54, а російською за запитом «купить билеты» — 61.

Скриншот перевірки за 2023 року. Джерело: Google Trends

Станом на початок 2024 року українці вже шукають квитки українською мовою більше, ніж російською. Так, середній показник пошуку українською на момент публікації цього матеріалу складав 80, у той час, як російською — 63.

Скриншот перевірки за початок 2024 року. Джерело: Google Trends

Не можна робити висновок про загальне використання української чи російської мови в країні лише на основі одного пошукового запиту. Адже хтось може використовувати російську для пошуку в інтернеті, але в повсякденному житті чи на роботі переважно користуватися українською. Натомість мовні тенденції можна побачити в соціологічних опитуваннях.

Наприклад, у лютому 2024 року Соціологічна група «Рейтинг» від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту опитала 2000 респондентів по всій території України (крім тимчасово окупованих територій Криму і Донбасу), якою мовою ті розмовляють вдома. Результати:

  • 59% — українською;
  • 12%  — російською;
  • 28% — і українською, і російською.

Для порівняння у березні 2022 року в опитуванні «Мовне питання в Україні» від «Рейтингу» рік з вибіркою у 1000 респондентів на аналогічне питання відповіли:

  • 48% українською
  • 18% російською
  • 33% і українською, і російською

Раніше ми спростовували фейк, нібито російські музиканти — найпопулярніші виконавці в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний