Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють цитату Президента України Володимира Зеленського, що він готовий провести вибори під час воєнного стану, однак «більшість українців виступають проти цього». Автори допису стверджують, що насправді президент не хоче проводити вибори, бо боїться втратити посаду. Також у пості процитували Володимира Зеленського, який заявив, що «чує голоси на Заході на користь переговорів із росією».
Утім, це неправда. Соцопитування, проведені впродовж вересня-жовтня 2023 року, показують, що більшість громадян виступають проти проведення виборів під час війни. Також Зеленський заявив, що партнери поки не наполягають на проведенні перемовин з росією, однак є кілька голосів, які завжди закликають до цього.
Скриншот допису
30 листопада у розмові з журналістом Associated Press Володимир Зеленський заявив, що він був готовий провести вибори у березні 2024 року, однак через низку причин це наразі неможливо. Зокрема він пояснив, що проводити вибори не варто через складну безпекову ситуацію. Адже російські війська можуть завдавати ударів по скупченню людей на виборчих дільницях. Також військові, українці, які були вимушені виїхати за кордон та люди, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, повинні мати змогу проголосувати, адже ігнорування голосів мільйонів громадян може поставити під сумнів демократичність та прозорість цих виборів. Окрім цього, законодавство забороняє проводити вибори під час воєнного стану. «90% суспільства не готові до виборів, вони вважають, що це і небезпечно, і безглуздо», — сказав президент.
Соцопитування підтверджують, що більшість громадян виступає проти проведення виборів. Так, із 28 вересня по 4 жовтня 2023 року Центр Разумкова провів опитування на замовлення видання ZN.UA методом face-to-face у 22 областях України та місті Києві. Відтак 69% українців заявили, що не потрібно проводити під час воєнного стану ні парламентські, ні президентські вибори; за проведення виступили 13,8% опитаних; 5,7% громадян вказали, що важливіше провести парламентські вибори, а 2,3% заявили, що у пріоритеті мають бути вибори президента.
Скриншот результатів соцопитування, проведеного Центром Разумкова
Також упродовж 30 вересня – 13 жовтня Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів телефонне опитування респондентів, які на той момент проживали на території України (у межах, контрольованих Україною до 24 лютого 2022 року). На запитання, коли слід проводити вибори, 81% опитаних відповіли, що вибори мають проводитися після війни, зараз вони не на часі, а 16% респондентів вважали, що вибори все ж мають проводитися попри війну. Тож більшість українців вважають недоцільним проведення виборів під час війни.
Скриншот результатів соцопитування КМІС
Окрім цього, 18 вересня понад 100 громадських організацій, серед яких і «Вокс Україна», підписали заяву проти проведення виборів в Україні під час війни. Вони обґрунтували свою позицію тим, що вибори роз`єднають суспільство, а воєнний стан, який обмежує деякі права та свободи громадян, завадить чесній політичній конкуренції. «Якщо конкурентна політична боротьба неможлива в умовах війни, то вибори точно не є вільними. Вибори — це не день голосування, а гучні дебати між різними таборами про кращу програму розвитку держави», — йдеться у заяві.
Представники громадських організацій також вказали, що проведення виборів потребуватиме чималих коштів, які краще спрямувати на інші сфери, зокрема для закупівлі зброї та боєприпасів, оснащення лікарень тощо.
У відповідь на запитання від журналіста, чи тиснуть на Зеленського міжнародні партнери, схиляючи Україну до перемовин з росією, президент відповів, що поки не відчуває цього. «Якісь голоси завжди лунають і, якщо буде посилення цих голосів, напевне, будуть відповідні наші реакції. Поки що я не можу про це сказати», — заявив він.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний