НЕПРАВДА: Біженець із України зруйнував пам’ятник полеглим польським воїнам

НЕПРАВДА: Біженець із України зруйнував пам’ятник полеглим польським воїнам

27 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
659

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі мережі та російські телеграм-канали поширюють фото зруйнованого пам’ятника та заявляють, нібито етнічний українець зніс його через «радянську символіку». Сам пам’ятник встановили на честь польських партизанів, які воювали проти нацистів.

Це — неправда, адже кам’яний обеліск знесли на підставі рішення губернатора. До того ж пам’ятник увічнював місце битви та не був могилою.

Скриншот допису

Зворотний пошук у Google Images показав, що фото зруйнованого пам’ятника вперше опублікувало польське видання Wizjalokalna.pl. Зокрема пам’ятник розташований біля села Островите, на території Возіводської лісової інспекції в Польщі. За словами лісового інспектора, пам’ятник прибрали на підставі рішення Поморського воєводи Даріуша Дреліха від 7 листопада 2022 року. Також видання прикріпило документ із постановою про знесення пам’ятника.

У постанові зазначають, що кам’яний обеліск встановили на честь парашутистів Війська Польського та партизанів групи «Волга». Також у документі вказують, що пам’ятник зносять на підставі дії закону «Про заборону пропаганди комунізму чи іншого тоталітарного ладу за допомогою назв громадських будівель, споруд та обладнання» від 2017 року. Згідно з висновком Інституту національної пам’яті, обеліск символізував пам’ять про комуністичних партизанів, які перебували під радянським командуванням і не входили до складу загальних Збройних сил Польщі.

Окрім цього, додають, що пам’ятник встановили на місці, де відбулася сутичка між польськими й радянськими партизанами та німецькими військами. Однак немає точних даних про загиблих у битві. Експерти схиляються до того, що в бою на боці партизанів було лише двоє поранених (із 20 учасників бою). Отже, обеліск увічнює місце бою та не є могилою.

Росіяни не вперше намагаються посіяти розбрат між Україною та Польщею. Так, пропагандисти поширювали підроблені білборди із написом «Це не наша війна». Або ж заявляли, нібито Західна Україна стане частиною Польщі в разі провалу контрнаступу ЗСУ. Насправді ж росіяни перекрутили слова Президента України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний