Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що у Великій Британії зростає захворюваність на сифіліс через занепад медицини на тлі боротьби з пандемією COVID-19. Також до постів додають скриншот статті видання The Economist із заголовком «Захворюваність на сифіліс невпинно зростає у Великій Британії».
Скриншот допису, що поширюють у Facebook
Проте рівень захворюваності на сифіліс ніяк не пов’язаний із пандемією COVID-19. Саме зростання розпочалося задового до пандемії, воно насамперед пов’язане з ризикованою сексуальною поведінкою та зменшенням фінансування медичної сфери.
Автор посту використовує матеріал The Economist у хибному контексті. Стаття не підтверджує позицію автора, а, навпаки, спростовує її. The Economist пише, що захворюваність на сифіліс постійно зростає у Великій Британії за останні 20 років. Схожі тренди можна спостерігати й в інших розвинених країнах. На думку опитаних експертів, ріст захворюваності можна пояснити двома чинниками: більш ризикована сексуальна поведінка, як-от статеві акти без контрацепції, та зменшення фінансування закладів, які піклуються про сексуальне здоров’я. Ризикована поведінка ймовірно спричинена появою більш доступних та ефективних препаратів для лікування хвороб, що передаються статевим шляхом.
Статистичні дані підтверджують інформацію, наведену в статті The Economist. Випадки сифілісу дійсно зростали задовго до пандемії (див. графік). Наприклад, у 2019 році в Англії зареєстрували рекордну кількість випадків із 1940-х років. У 2020 році було зниження захворюваності на 14% у порівнянні з попереднім роком, проте частково це зумовлено зменшенням тестувань.
Зростання випадків сифілісу в Англії за тяжкістю хвороби
Зростання випадків сифілісу в Англії за гендером та сексуальною орієнтацію
Більшість хворих на сіфіліс — це чоловіки негетеросексуальної орієнтації. Однак сама сексуальна орієнтація не є причиною проблеми, ризики виникають через безвідповідальну поведінку: незахищені статеві акти, зокрема груповий секс; прийом наркотичних речовин під час статевих актів тощо.
Автори статті The Economist також мали рацію щодо фінансування медицини. Незважаючи на більшу доступність тестування на хвороби, в останні роки британський уряд скоротив видатки на заклади, пов’язані з сексуальним здоров’ям.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний