НЕПРАВДА: Чоловікам, які звертатимуться за отриманням нового паспорта за кордоном, вручатимуть тимчасові проїзні документи для повернення в Україну

НЕПРАВДА: Чоловікам, які звертатимуться за отриманням нового паспорта за кордоном, вручатимуть тимчасові проїзні документи для повернення в Україну

23 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
367

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі шириться фото нібито листа директора паспортного сервісу ДП «Документ» Володимира Швачка про те, що чоловіки 1960-2006 років народження, які подали документи для отримання паспорта в закордонних представництвах цього сервісного центру, отримають тимчасові проїзні документи для повернення в Україну. «Дані про них вноситимуть до реєстру військовозобовʼязаних і надаватимуть для перевірки до МВС та ТЦК. А тим, хто перебуває у розшуку МВС та ТЦК, анулюють паспорт», — йдеться у документі. Пропагандисти натякають, що гендиректора паспортного сервісу нібито звільнили після підписання цього документу.

Це — неправда. Документ несправжній. Він підписаний відстороненою від виконання обов’язків особою та містить багато помилок.

Скриншот допису 

Передусім у переліку послуг державного підприємства «Документ» немає оформлення «тимчасових проїзних документів для повернення в Україну», і на офіційних ресурсах сервісу немає інформації про таке «нововведення». 

В Україні дійсно видаються «посвідчення особи на повернення в Україну», проте це два зовсім різні документи.

Посвідчення особи на повернення в Україну може оформлюватися в разі втрати або викрадення під час перебування за межами України документа, що посвідчує особу та дає право на в’їзд в Україну. Оформлення цього документа — компетенція дипломатичних та консульських установ. 

Існує ще одне посвідчення на повернення в Україну, яке видається Державною міграційною службою за зверненням рідних або близьких громадянам України та особам без громадянства, примусово переміщеним на територію держави-агресора.

Крім того, чоловікам 1960 року народження наразі 63-64 роки, а 2006-го 17-18 років. У такому віці не призивають до української армії. 

Володимира Швачка відсторонили від здійснення повноважень на посаді гендиректора на час проведення службового розслідування з 26 грудня 2023 року по 19 січня 2024 року. «Лист» був підписаний 2 січня 2024 року. Тобто, якби цей документ був справжнім, його підписав би не Швачко, а тимчасово виконуючий обовʼязки Сергій Прокопченко. 

Документ містить низку помилок. Наприклад, «по мірі надходження» — це калька з російської. В українській мові вживається вислів «у міру надходження». У словосполученні «Міністерство оборони» слово оборони не має писатись з великої літери, у другому пункті у першому слові абзацу «Громадяни» пропущена літера «и», а слово «військовозобов’язаних» пропагандисти написали через літеру «а».

Ба більше, текст «листа» вирівняний по лівому краю, проте у всіх наказах ДП «Документ», які нам вдалось знайти у публічному доступі, текст вирівняний по ширині. У третьому пункті документа взагалі немає жодного розділового знака. 

Число і місяць в офіційно-діловому листуванні проставляються двома парами цифр, розділеними крапкою. Тобто правильно було б написати 02.01, а не як у сфабрикованому документі — 2.01.

Помилки у сфабрикованому листі

На момент написання цього матеріалу минув понад місяць із того часу, як зʼявився цей фейковий документ. Однак у ЗМІ немає повідомлень про те, що громадяни за кордоном почали отримувати «тимчасові проїзні документи для повернення в Україну» замість звичайних паспортів.

Поширюючи цей фейковий документ, пропагандисти намагаються налякати українських чоловіків за кордоном примусовою екстрадицією та мобілізацією.

«Лист» стрімко облетів мережу на фоні обговорень внесеного Кабміном у Верховну Раду наприкінці минулого року законопроєкту №10378 щодо мобілізації. Він передбачав, що українські чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, зможуть звертатися за оформленням паспортів та іншими консульськими послугами в дипломатичних установах України лише за наявності у них військово-облікових документів — військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобовʼязаного або приписного посвідчення.

Цей варіант законопроєкту №10378 був відкликаний Кабміном 11 січня 2024 року. 30 січня Кабінет міністрів передав до Верховної Ради нову версію законопроєкту про мобілізацію, зареєстровану під новим номером 10449. У ній, як і у попередній версії, пропонують надавати чоловікам за кордоном віком від 18 до 60 років консульські послуги лише за наявності військово-облікових документів. Це стосується оформлення паспорта громадянина України та закордонного паспорта. Передбачається, що наявність військово-облікових документів буде перевіряти консульський чиновник. 7 лютого 2024 року законопроєкт прийняли у першому читанні.

Наразі відбувається внесення правок до законопроєкту. Народний депутат Ярослав Железняк прокоментував подальший графік його розгляду. Він очікує, що законопроєкт про мобілізацію буде проголосований до кінця лютого. На початку березня він буде підписаний президентом, а через місяць — на початку квітня — набуде чинності.

Російські пропагандисти не вперше маніпулюють темою примусової мобілізації «ухилянтів» за кордоном. Раніше ми вже спростовували інформацію про анулювання закордонних паспортів українців за кордоном.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний