НЕПРАВДА: COVID-сертифікати – недійсні документи, і поліція не має права їх перевіряти

НЕПРАВДА: COVID-сертифікати – недійсні документи, і поліція не має права їх перевіряти

30 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
1100

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, у якому Андрій Карпович стверджує, що: 

  • поліція не має права перевіряти наявність COVID-сертифікатів у громадян України;
  • паперові сертифікати, які посвідчують вакцинацію від COVID-19, є недійсними документами, адже в Україні нібито немає жодного нормативного акту, який би закріплював стандартний вигляд цих сертифікатів. Тому, за словами Карповича, у сертифікаті можна писати будь-що, а влада просто дурить українців. 

Андрій Карпович — лідер організації «Багнет Нації». Раніше VoxCheck уже спростовували неправдиві тези Карповича та «Багнета Нації» про пандемію COVID-19, поліцію та українську державність.

Утім, ці тези не відповідають дійсності. Далі пояснюємо чому.

Поліція має право перевіряти наявність COVID-сертифікатів

Фейк про те, що поліцейські нібито за законом не можуть перевіряти сертифікати про вакцинацію, ми спростовували раніше. Відповідно до постанови Кабміну №677, органи, уповноважені здійснювати контроль за дотриманням карантину, мають право перевіряти сертифікати. Національна поліція є одним із органів, який відповідно до постанови уряду №1236 слідкує за дотриманням карантинних обмежень під час епідемії. Таким чином, поліцейські мають право перевіряти COVID-сертифікати.

Варто зазначити, що інформація про стан здоров’я відноситься до конфіденційної інформації. Однак у законі «Про інформацію» йдеться про заборону збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації без згоди особи. У випадку ж COVID-сертифікату йдеться про пред’явлення документа та підтвердження його чинності за згодою особи. Після проведення перевірки чинності COVID-сертифіката заборонена будь-яка обробка (збір, зберігання, використання, передача тощо) персональних даних.

Ми також запитали, чи може поліція на законних підставах перевіряти COVID-сертифікати, у юриста Центру демократії та верховенства права Івана П’ятака. Зі слів юриста, поліція має право перевіряти COVID-сертифікати. Прямої норми у Законі України «Про Національну поліцію» стосовно саме таких документів як COVID-сертифікати немає. Але можливість їх перевірки випливає з норм законодавства. 

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На підставі вказаної статті Постановою Кабінету Міністрів України №1236 були встановлені певні обмеження прав фізичних осіб. При цьому чинні обмеження червоного рівня (щодо приймання відвідувачів) не будуть застосовуватися за умови наявності у всіх відвідувачів, працівників та організаторів масових заходів COVID-сертифікату. 

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення документів, що підтверджують відповідне право особи, серед іншого, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення. Таким чином, якщо у поліцейського є достатні підстави вважати, що особою може бути вчинене адміністративне правопорушення при відвідуванні громадських закладів чи транспорту, то представник поліції має повне право вимагати пред’явити COVID-сертифікат.  

Аналогічний коментар ми отримали і від Дмитра Ткаченка, керуючого партнера компанії Adequate Lawyers. Він додає, що відповідно до ст. 219, 222, 236 КУпАП, виконавчі комітети, органи національної поліції, санітарно-епідеміологічної служби, органи охорони здоров’я мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей». Окрім цього, згідно зі статтею 255 КУпАП зазначені органи мають право складати протокол про адміністративне правопорушення за недотримання карантинних заходів.

Адвокатка юридичної компанії Miller Марина Носова також вказує, що не лише представники поліції, а й працівники Держпродспоживслужби можуть ознайомитись із документами. Це вказано в постанові КМУ №1236. Якщо людина не бажає надавати цю інформацію, то відповідний орган має право скласти протокол. Марина Носова зауважує, що поліція не може перевіряти COVID-сертифікати або інші документи на вулицях, оскільки там не діють обмеження не перебування без цих документів.

Адвокат РЦПЛ Микола Кіккас у коментарі для VoxCheck також вказує, що просто так підійти на вулиці до особи і запитати в неї сертифікат про вакцинацію поліцейський не може — в нього відсутні такі повноваження. Але якщо йдеться про те, що в певному місці перебування можуть не застосовуватися протиепідемічні заходи за наявності в усіх присутніх сертифікатів про вакцинацію, діючих ПЛР-тестів або довідок про одужання, поліція має право перевірити сертифікат (п. 18 Постанови Кабміну від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину»).

Сертифікат про вакцинацію є юридично затвердженим документом

За словами Андрія Карповича, в Україні нібито немає жодного офіційного акту, який би затверджував стандартний вигляд COVID-сертифікату. Це неправда. Наприкінці червня Кабмін видав постанову №677, яка затверджує зразки паперових сертифікатів, які підтверджують вакцинацію, негативний результат тестування та одужання людини від коронавірусу. Постанова також затверджує порядок формування та використання сертифіката і правила підтвердження його чинності. 

Підробка цих сертифікатів тягне за собою кримінальну відповідальність: наразі це до 17 тис. грн штрафу, арешт до 6 місяців або ж обмеження волі на строк до 2 років.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний