НЕПРАВДА: Державні символи України запозичені від інших, а Україну вигадав Ленін

НЕПРАВДА: Державні символи України запозичені від інших, а Україну вигадав Ленін

30 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
3899

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито державні символи України повністю запозичені від інших країн, а самої України ніколи не існувало до ХХ століття. Дописи містять наступні тези:

  • Герб України — це тавро, яке в давнину використовували для домашньої худоби;
  • Гімн України — це ремейк польського гімну;
  • Прапор України — це прапор Нижньої Австрії, який дістався нам у спадок від Австро-Угорщини;
  • Україну вигадав Ленін. 

Публікація, яку поширюють у мережі

Утім це — неправда. Далі пояснюємо чому.

Про герб України

Сучасний герб України походить від часів Київської Русі, коли він був родовим знаком правлячої династії Рюриковичів. Наразі серед істориків немає консенсусу щодо походження даного символу. Попри це, тризуб зустрічався на монетах та печатках київських князів, зокрема таких визначних як Святослав Ігорович, Володимир Святославович (за правління якого Русь прийняла християнство) та Ярослав Мудрий. У 1918 році тризуб став державним символом УНР. Цей же символ використовував уряд УНР в еміграції.

Про гімн України

Серед істориків також немає єдиної думки, що справило найбільший вплив на автора слів гімну України Павла Чубинського при його написанні. Український історик Ярослав Грицак вважає, що скоріш за все Чубинський дійсно написав гімн під впливом польської пісні “Jeszcze Polska nie zginęła” (“Іще Польща не загинула”). На думку історика, польський націоналізм у той час мав дуже великий вплив на організацію визвольних рухів у Східній Європі, майже всі народи якої тоді перебували під колоніальним впливом. Також є припущення, що гімн був написаний під впливом сербської патріотичної пісні, яку Чубицький почув від сербських студентів. У XIX столітті серби, як і українці боролися за свою свободу, тому мотиви пісні були близькими. 

Варто також зазначити, що запозичення мотивів для гімнів не є поодинокою практикою. У гімні Ізраїлю є рядки “поки ще всередині серця сумує єврейська душа” та “іще не зникла наша надія”, які схожі з українськими рядками “Ще не вмерла України і слава, і воля”. Євреї, як і українці довгий час перебували під владою інших держав. Мелодія патріотичної пісні “Гей, Слов’яни”, яка свого часу була гімном Югославії, теж базована на “Мазурці Домбровського”, яку наразі використовують як гімн Польщі. На сам кінець, гімн росії використовує мелодію гімну СРСР. 

Про прапор України

Історію прапору України можна відслікувати до часів Київської Русі. Символіка Галицько-Волинського князівства поєднувала блакитний та жовтий кольори, зокрема – золотий лев на блакитному тлі. Починаючи із XVIII століття синьо-жовті стяги почали переважати серед українського козацтва. Вперше синьо-жовтий стяг як український національний символ використали у 1848 році під час європейської “весни народів”. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше було піднято жовто-блакитний прапор.

Прапор Нижньої Австрії (одна із федеральних земель Австрії) дійсно схожий на український стяг, як стверджують у поширюваних дописах. 

Прапор Нижньої Австрії

Він походить від герба землі, який також поєднує синій та жовтий кольори. Однак схожість зовнішнього вигляду прапорів не означає їхню історичну ідентичність. Українські землі у складі Австрійської Імперії ніколи не входили до складу Нижньої Австрії. Вони формували окрему адміністративну одиницю – Королівство Галіції і Лодомерії. Більше того, візуальна схожість прапорів – дуже часте явище. Наприклад, прапор Зальцбургу, іще однієї федеральної землі Австрії, схожий на прапор Індонезії. Варто зазначити, що жодна частина Індонезії ніколи не перебувала під владою Австрії. Аналогічний вигляд має прапор Монако. 

Зліва — прапор Зальцбургу; по центру — прапор Індонезії; справа — прапор Монако

Фейк про Леніна як творця України

Тезу про те, що Ленін нібито створив Україну, не так давно поширював російський президент володимир путін, який таким чином намагався виправдати свою загарбницьку політику. Однак історичні факти доводять, що українська державність сягає часів Київської Русі. Після її розпаду землі українців опинилися під владою Великого Князівства Литовського та пізніше — Речі Посполитої. У цей час формується український національно-визвольний рух, відомими представниками якого були козаки. Вони декілька разів намагалися створити свою власну державу на українських етнічних землях. Після експансії Російської Імперії українські землі опинилися в її складі. Після розпаду імперії українці відновили свою державу. У 20-х роках 20-го століття вона була окупована більшовиками, вождем яких був “творець України” Ленін. До цього часу, між Київською Руссю та появою Леніна на світ пройшла майже 1000 років. За радянської влади українські землі існували у вигляді УРСР. І після розпаду СРСР українці знову відновили свою незалежну державу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний