Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, що до Верховної Ради внесли законопроєкт №9480, який обмежить виїзд українських підлітків віком від 16 до 18 років за кордон. Автори вказують, що це роблять нібито для того, щоб відправити підлітків на фронт, адже в Україні, мовляв, дедалі частіше не випускають за кордон 17-річних юнаків, вимагаючи в них документи з територіальних центрів комплектування (ТЦК).
Утім, це неправда. Законопроєкт мав на меті уніфікувати законодавства України та країн ЄС, аби самостійно перетинати кордон могли лише повнолітні особи, а люди з 16 до 18 років мали отримати згоду на виїзд від батьків або опікунів. Раніше ця норма в Україні діяла для дітей до 16 років.
11 липня народні депутати подали до Верховної Ради законопроєкт №9480 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України». У одному з пунктів документа пропонується узгодити вік самостійного виїзду дітей за кордон із європейськими нормами. Так, згідно з чинним законодавством в Україні, виїжджати за кордон без супроводу батьків може особа після виповнення 16 років. Водночас у більшості європейських країн до настання повноліття діти не можуть перебувати за кордоном без батьків або опікуна.
У пояснювальній записці автори законопроєкту зазначили, що після повномасштабного вторгнення росії тисячі неповнолітніх були вимушені виїхати з України. Однак у низці країн ЄС особи з 16 до 18 років вважаються дітьми без супроводу, тому їх можуть поміщати у притулки та призначати тимчасових опікунів.
Відтак нардепи запропонували відпускати дітей віком від 16 до 18 років за кордон лише за згодою батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів, опікуна, піклувальника та у супроводі іншої уповноваженої ними особи. Виняток становлять неповнолітні особи, які одружилися або стали батьками. У чинному законі згода на виїзд потрібна для дітей до 16 років. У проєкті закону не йшлося про зміну призивного віку. У 16 років юнаки мають отримати приписне посвідчення, яке підтверджує, що особа встала на військовий облік. Проте наявність цього документа не забороняє виїжджати їм з країни.7
У червні представниця омбудсмена з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Ірина Суслова повідомила про 240 випадків, коли через такі розбіжності у законодавстві соціальні служби європейських країн забирали дітей в українських біженців. «Для прикладу, це можуть бути історії, коли мама була змушена залишитись на роботі в Україні, а в евакуацію відправила бабусю зі своєю дитиною. Бабуся не має ніякої довіреності на представлення інтересів і не вважається за європейським законодавством родичкою цій дитині. Таким чином соціальні служби можуть задіяти поліцію і вилучити дитину із сім’ї», — пояснила Суслова.
Водночас у коментарі виданню «Фокус» директорка Центру захисту дітей «Наші діти» Наталя Луценко вказала, що не стикалася з випадками, коли соцслужби вилучали дітей через відсутність необхідних документів. Зазвичай це стається через неналежний догляд за дітьми, фізичне або психологічне насильство з боку батьків.
У Державній прикордонній службі раніше спростовували інформацію, нібито 17-річних юнаків не випускають за кордон. Як пояснив представник відомства, після введення в Україні режиму воєнного стану виїзд за кордон обмежили чоловікам від 18 до 60 років. Люди, які є молодшими або старшими за вказаний вік, можуть вільно перетинати кордон.
Раніше ми спростовували фейк, ніби в Україні у зону бойових дій відправили неповнолітнього.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний