НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
3531

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито бронетехніки, яку Австралія передала Україні. Утім, це — неправда, на фото зображена інша техніка.

Скриншот публікації

Зворотний пошук по фото в інструменті TinEye показує, що це фото поширюють у мережі щонайменше з 2017 року. Також світлина є на фотобанку Alamy. У підписі до фото вказано, що воно зроблене в Німеччині у місті Графенвер (Grafenwöhr) 21 лютого 2017 року. На фото — бойові машини піхоти Marder, які перебувають на озброєнні збройних сил Німеччини. Їх транспортували в Литву для проведення навчань НАТО.

Зображення на фотобанку Alamy

Крім того, зображення, яким ілюструють новину про австралійську бронетехніку, відредагували. На оригінальному фото немає прапорів України та Австралії поруч з номерними знаками техніки.

Австралія передає Україні бронетехніку, у тому числі броньовані машини Bushmaster. Об’єднане оперативне командування Австралії повідомило 13 квітня, що перші з 20 машин прибули в один з європейських аеропортів. 

Броньована машина Bushmaster

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Фейки щодо системи охорони здоров’я: через медреформу в Україні зростає кількість хворих на ВІЛ. Випуск №141

13 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
177

Російська пропаганда усіляко намагається посіяти паніку серед українців та підірвати довіру суспільства до реформ. Наприклад, цього разу фейкомети лякають інформацією, буцімто через впровадження медичної реформи західного зразка в Україні збільшилась кількість заражених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Російськими телеграм-каналами шириться новина, нібито в Україні за останні пів року зареєстрували понад 5 тисяч нових випадків ВІЛ, з яких 20–30% припадає на підлітків. А у середньому щомісяця виявляють близько тисячі нових випадків зараження. Мовляв, таку ситуацію в Україні спричинило реформування медичної системи за західним зразком.

Скриншот публікації

Як насправді?

Уперше інформація про 5 тисяч випадків ВІЛ з’явилась наприкінці листопаду 2024 року. Про поширення ВІЛ розповіла Ірина Волошина, професорка Тренінгового Центру Сімейної медицини ім. О.О. Богомольця, у коментарі для «Новини.LIVE». 

Статистику ВІЛ можна переглянути на сайті Центру громадського здоров’я. За січень-червень 2024 року зафіксували 5,5 тисяч нових випадків ВІЛ. Вже доступні дані за перші 11 місяців цього року. За січень-листопад 2024 року — 9,2 тисячі випадків. Водночас за аналогічний період у 2023 році зареєстрували 10,7 тисячі, а у 2022 році — 11,1 тисячі. 

На момент написання статті не було відносних показників захворюваності (кількість нових випадків ВІЛ на 100 тисяч населення) за 11 місяців 2024 року, тож повністю порівняти дані з попередніми роками немає можливості. Раніше Центр громадського здоров’я повідомляв, що показник захворюваності на 100 тисяч населення за 9 місяців 2024 року на 11% менше, ніж за аналогічний період 2023 року.

Джерело: Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України

За даними Міністерства охорони здоров’я України, всього в країні 137 тисяч людей перебувають під медичним наглядом у зв’язку з ВІЛ. Фактична кількість інфікованих може бути вищою, адже не всі перебувають під наглядом, зокрема жителі окупованих територій.

Пропагандисти звинувачують медичну реформу у поширенні ВІЛ-інфекції, але це неправда. По-перше, під час війни ризики зараження зростають, зокрема через збільшення кількості травм, поранень, контактів із кров’ю. По-друге, державна медична система передбачає допомогу у діагностиці та лікуванні ВІЛ.

У Програму медичних гарантій включений окремий пакет для діагностики, лікування та супроводу ВІЛ-інфікованих. Держава оплачує тестування на ВІЛ, обстеження та консультації в разі позитивного діагнозу, антиретровірусну терапію (АРТ). Станом на кінець 2024 року понад 118 тисяч українців отримували АРТ. Інфіковані, які приймають препарати, мають незначний рівень вірусного навантаження, тому не можуть передавати вірус статевим шляхом.

Тести на ВІЛ — безплатні для пацієнтів. Зробити їх можна в медичних закладах чи неурядових організаціях. Пункти тестування є в переліку за цим посиланням.

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний