НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
2655

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито бронетехніки, яку Австралія передала Україні. Утім, це — неправда, на фото зображена інша техніка.

Скриншот публікації

Зворотний пошук по фото в інструменті TinEye показує, що це фото поширюють у мережі щонайменше з 2017 року. Також світлина є на фотобанку Alamy. У підписі до фото вказано, що воно зроблене в Німеччині у місті Графенвер (Grafenwöhr) 21 лютого 2017 року. На фото — бойові машини піхоти Marder, які перебувають на озброєнні збройних сил Німеччини. Їх транспортували в Литву для проведення навчань НАТО.

Зображення на фотобанку Alamy

Крім того, зображення, яким ілюструють новину про австралійську бронетехніку, відредагували. На оригінальному фото немає прапорів України та Австралії поруч з номерними знаками техніки.

Австралія передає Україні бронетехніку, у тому числі броньовані машини Bushmaster. Об’єднане оперативне командування Австралії повідомило 13 квітня, що перші з 20 машин прибули в один з європейських аеропортів. 

Броньована машина Bushmaster

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

ФЕЙК: «Чорні трансплантологи» ховають відходи своєї роботи на одеському кладовищі

7 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
184

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито сучасні кадри з українського кладовища «хірургічних відходів»  під Одесою, натякаючи на роботу «чорних трансплантологів».

Утім, відео поширюється щонайменше з 2015 року. Тоді його теж використовували для просування проросійських наративів.

Скриншот допису

Зворотний пошук у гуглі показав, що насправді відео з кладовища хірургічних відходів поширюється мережею щонайменше з 2015 року. Тоді російські ЗМІ поширювали фейк про те, що під виглядом «хірургічних відходів» таємно ховають загиблих бійців АТО. Місцеві медіа взяли коментар у завідувача Західного кладовища Сергія Стасенка, котрий спростував чутки. «Такого не було, і не може бути, це кримінальний злочин таємно ховати людей чи останки. На кожну могилу є документи, які також відповідають запису в морзі. Наприклад, у грудні минулого року у нас під табличками “хірургічні відходи” було 48 могил, цього – 31. Мабуть, комусь вигідно поширювати такі чутки та розбурхувати суспільство». 

Тож на Західному кладовищі в Одесі справді є ділянка, де утилізуються «хірургічні відходи»: абортовані матеріали, ампутовані частини тіла і т.д. Також там можна знайти безіменні могили з написами на бетонних табличках: «невідомий чоловік» та «невідома жінка». Як пояснював у 2010 році тодішній директор кладовища Анатолій Головань, йдеться про безхатьків, осіб, імена яких не вдалось встановити, померлих новонароджених. Іноді знайдені родичі встановлюють на могилах пам’ятники або хрести. 

Утилізація хірургічних відходів не є чимось атиповим та є елементом будь-якої системи охорони здоров’я. Наявність подібних ділянок на кладовищах жодним чином не вказує на роботу в регіоні «чорних трансплантологів».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний