НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
3522

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито бронетехніки, яку Австралія передала Україні. Утім, це — неправда, на фото зображена інша техніка.

Скриншот публікації

Зворотний пошук по фото в інструменті TinEye показує, що це фото поширюють у мережі щонайменше з 2017 року. Також світлина є на фотобанку Alamy. У підписі до фото вказано, що воно зроблене в Німеччині у місті Графенвер (Grafenwöhr) 21 лютого 2017 року. На фото — бойові машини піхоти Marder, які перебувають на озброєнні збройних сил Німеччини. Їх транспортували в Литву для проведення навчань НАТО.

Зображення на фотобанку Alamy

Крім того, зображення, яким ілюструють новину про австралійську бронетехніку, відредагували. На оригінальному фото немає прапорів України та Австралії поруч з номерними знаками техніки.

Австралія передає Україні бронетехніку, у тому числі броньовані машини Bushmaster. Об’єднане оперативне командування Австралії повідомило 13 квітня, що перші з 20 машин прибули в один з європейських аеропортів. 

Броньована машина Bushmaster

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

НЕПРАВДА: Перше фото Башара Асада після прибуття в москву

11 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
134

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють фото, на якому нібито зафільмований сирійський президент-утікач Башар аль-Асад та його дружина після прибуття в москву.

Однак це неправда. Світлина, яку поширюють, — скриншот із відео за лютий 2023 року. Тоді Асад із дружиною в Алеппо відвідували постраждалих від землетрусу.

Скриншот допису

За зворотним пошуком ми встановили, що це фото — скриншот із відео, яке зняли у лютому 2023 року. Тоді Башар аль-Асад разом із дружиною Асмою аль-Асад відвідували поранених під час землетрусу, який стався в Сирії. На те, що кадр вирізали саме з цього відео, вказують одні й ті ж люди, однаковий одяг на них, а також тло. Відео зняте в університетській лікарні Алеппо, а не в москві. 

Вгорі — фейковий допис; внизу — кадр із відео про візит Асада в Алеппо у лютому 2023 року

Фото Асада у тому ж одязі, але не в коридорі медзакладу, а в лікарняній палаті, також публікували в соцмережах представництва президента Сирії.

Фото з візиту Асада до лікарні 10 лютого 2023 року

Громадянська війна в Сирії між урядовими силами та повстанськими угрупованнями розпочалась у 2011 році. Однак у 2020 році за посередництва рф та Туреччини, які підтримували різні сторони конфлікту, домовилися про припинення вогню у північно-західній провінції Ідліб. Завдяки російській допомозі сили Асада на той момент контролювали 70% території Сирії.

27 листопада 2024 року розпочались нові сутички між режимом Асада та опозиційними групами. Повстанці швидко просувалися, захоплюючи один за одним великі міста, а вже 8 грудня під їхній контроль перейшов Дамаск — столиця Сирії. Того ж дня голова Національної коаліції сирійської революції та опозиційних сил Хаді аль-Бахра оголосив про падіння уряду Башара Асада.  

BBC Україна з посиланням на дані Flightradar24 (сайт, що відстежує переміщення повітряних суден в режимі реального часу) повідомило, що літак, на боту якого міг перебувати Асад, 8 грудня вилетів із Сирії попрямував у бік росії. 

Російські медіа із посиланням на джерело в кремлі повідомили, що Башар Асад і члени його родини прибули до москви, де їм надали притулок. Однак на момент написання матеріалу в мережі не публікували фото, які б це підтверджували. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний