Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Із 25 квітня 2022 року у мережі поширюють фото, на якому нібито зображені масштабні вибухи у російському Брянську. Повідомляють про горіння військових об’єктів та нафтобази. У підписі також вказано, ніби вибухи сталися через «поливання їх (росії) вогнем». Однак насправді на фото — вибухи в Лівії у 2011 році.
Скриншот допису
Зворотний пошук зображення у Google Images показав, що на фото зображені вибухи у Лівії. 20 березня 2011 року американські та європейські сили атакували протиповітряну оборону Лівії літаками та крилатими ракетами. На зображенні кілька транспортних засобів, що належать силам, лояльним Муаммару Каддафі, вибухають після авіаудару сил коаліції по дорозі між містами Бенгазі та Адждабія.
Результати пошуку у Google Images
Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «пeкeльнuй», «вuбухів», «велuкодній», «масшатбнuх» та «об’єктu»). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.
Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковане відео з місця подій. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на телеграм-каналі оманливими шляхом.
25 квітня 2022 року в російському Брянську сталася пожежа на нафтобазі, жителі міста повідомляли, що цьому передували вибухи. Причину пожежі не уточнюють. Однак фото, якими у фейкових дописах ілюструють цю новину, були зроблені в 2011 році в Лівії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний