НЕПРАВДА: Фото сітілайтів із написом «‎Мама, я не хочу бути москалем!»

НЕПРАВДА: Фото сітілайтів із написом «‎Мама, я не хочу бути москалем!»

30 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
917

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото сітілайтів, на яких зображено дитину, яка плаче, та напис «‎Мама, я не хочу бути москалем!». Також вказано номер телефону: 0 800 507 028. Автори пишуть, ніби реклама закликає жінок записуватися у тероборону, і таким чином українців готують до масової мобілізації жінок. Додають, що в Україні повістки приходять навіть підліткам.  

Утім, таких сітілайтів в Україні немає. Ці фото підробили: текст на плакаті написали з помилками та недоцільно використали емблему ЗСУ замість емблеми ТрО. 

Скриншот допису

Ми вирішили знайти фото з сітілайта через зворотний пошук у Google Images та TinEye. Серед результатів пошуку є посилання на фотосток Pexels з аналогічним фото. Це зображення також використовують у статтях про виховання дітей іноземні ресурси та ЗМІ щонайменше з 2020 року.

Зліва: оригінальне фото з фотостоку Pexels; справа: фото сітілайту

Рекламний текст написали з помилками: автори неправильно провідміняли «мама» у фразі «‎Мама, я не хочу бути москалем!». Натомість правильним звертанням є  «‎мамо». Ймовірно, автор тексту — носій російської мови, адже кличного відмінка у російській мові немає.  

У рекламі також зазначено номер, який насправді є гарячою лінією командування Сил територіальної оборони України (ТрО). Поряд із номером зображено емблему ЗСУ. Утім, емблема ТрО має інший вигляд: це чорна літера Т. 

Емблема Сил територіальної оборони України

Зараз в Україні немає мобілізації жінок. 8 січня 2023 року заступниця міністра оборони Ганна Маляр зазначила: «Немає мобілізації жінок. Зараз є зміни щодо системи обліку. До 2026 року навіть для українок, які мають медичну спеціальність – єдину, за якою вони можуть підлягати мобілізації, — не буде обов’язкової постановки на облік. Інші професії — лише в добровільному порядку». 

В Україні немає і мобілізації підлітків: під час воєнного стану в Україні можуть мобілізувати громадян віком від 18 до 60 років (вищий офіцерський склад у запасі — до 65 років), які спроможні виконувати військовий обов’язок. 

Раніше ми вже спростували фейк, що в Україні видають повістки про мобілізацію неповнолітнім. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний