НЕПРАВДА: І під час Голодомору, і під час Другої світової війни загинули від 2 до 5 млн українців

НЕПРАВДА: І під час Голодомору, і під час Другої світової війни загинули від 2 до 5 млн українців

30 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
1412

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що під час Голодомору загинуло від 2 до 4 млн українців, під час Другої світової війни — від 2 до 5 млн українців, а за 30 років незалежності — 10 мільйонів.

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так.

Згідно з оцінками істориків кількість жертв Голодомору може становити від 4 до понад 7 мільйонів загиблих. Першу цифру вираховують на основі радянської статистики про кількість населення. Другу (про 7 мільйонів загиблих)  оцінюють з урахуванням супутніх факторів: зміни кількості школярів в Україні, штучне переселення росіян на місце виморених голодом українців, вбивства тих, хто намагався перетнути радянський кордон, утікаючи від Голодомору, та відсоток смертей, які навмисно не реєстрували. 

За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України демографічні втрати під час Голодомору в Україні становили близько 4,5 млн осіб. Із них 3,9 млн відносять до втрат, пов’язаних з надсмертністю, а ще 600 тис. – із дефіцитом народження.

Реальну кількість жертв заморених голодом в Україні встановити досить важко, адже єдине офіційне джерело про події тих років радянська статистика, яка містила багато неточностей та маніпуляцій. 

Більше про замовчування та маніпуляції на тему Голодомору читайте у нашому матеріалі “Тиранія голоду. До комунізму по драбині із кісток”.

Під час Другої світової війни загинуло від 8 до 10 млн українців. Згідно з іншими оцінками істориків, населення Української РСР з червня 1941 року до січня 1945 року скоротилося на близько 13,5-14,3 млн осіб.

Некоректно порівнювати скорочення населення під час незалежності зі скороченням під час Геноциду та Другої світової війни, оскільки мають місце різні причини скорочення. У той час, як під час Геноциду і війни скорочення відбувалося переважно через масштабні людські втрати, з 1990-го року скорочення населення відбувалося за рахунок зниження народжуваності.​​ Також варто зазначити, що статистика з 2014 року подається без урахування Криму та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Раніше ми спростовували фейк про те, що населення України більше скоротилося після Майдану, ніж під час Голодомору.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний