Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Мережею поширюють допис, автор якого стверджує, немов позбутися інфекцій або значно зменшити кількість випадків інфекційних захворювань допомогла не вакцинація, а лише гігієна, санітарія та розвиток діагностики.
Попри те, що кращі санітарні умови та решта названих чинників допомогли у ліквідації інфекцій, не можна стверджувати, що вакцини не вплинули на статистику захворюваності.
До допису додається скриншот зі статистикою смертності від інфекцій із американського підручника епідеміології, а також діаграму з сайту організації Learn the Risk:
Скриншоти з допису.
Learn The Risk — це не наукова організація чи дослідницький центр, а громадська організація з чіткою антивакцинаторською позицією. На своєму сайті метою діяльності Learn The Risk називають “просвітництво щодо небезпечності фармацевтичних продуктів, зокрема вакцин та непотрібних медичних процедур, що нас вбивають”. Незалежні фактчекери з організації Media Bias виявили, що на сайті регулярно публікують конспірологічні та псевдонаукові теорії, зокрема про вакцини.
У дописі йдеться, що з початку 20 століття смертність від низки інфекційних захворювань і так скорочувалася без вакцинації. Автор стверджує, що з 1920-х до 1960-х без вакцини смертність від кору впала з 7,5 тис. до 300-500 осіб на рік. І хоча ці дані близькі до коректних, це маніпуляція.
До винайдення вакцини у 1963 році в США щорічно в середньому повідомлялося про 400 тисяч випадків кору. Після масової вакцинації у країні наприкінці 60-х — початку 70-х кількість випадків захворювання на кір скоротилася до 22-75 тисяч на рік. Відповідно значно скоротилася кількість смертельних випадків. Тобто попри те, що на зменшення кількості смертельних випадків впливав розвиток медицини, кардинальне зменшення захворюваності сталося саме після масової вакцинації.
Діаграма ілюструє різке зменшення кількості випадків захворювання та смерті від кору у США після 1960-х.
Джерело: ourworldindata.org
Іншим прикладом може бути гемофільна інфекція (Hib). Згідно з даними Центрів з контролю та профілактики захворювань у США, показники захворюваності різко впали саме після масової вакцинації з 20 тисяч випадків у 1990 році до 1500 у 1993.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний