НЕПРАВДА: Із 2014 року уряд України вбив близько 14 тисяч жителів Донбасу

НЕПРАВДА: Із 2014 року уряд України вбив близько 14 тисяч жителів Донбасу

21 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
493

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відрізок із інтерв’ю Роберта Кеннеді-молодшого, який розповідає, нібито у 2014 році США витратили $5 мільярдів на повалення тодішнього президента Віктора Януковича. Також Кеннеді каже, що після повалення Януковича до уряду прийшли нові люди, які «напали» на Донбасу та вбили там 14 тисяч людей.

Це — неправда. ООН наводить кількість загиблих у 14 тисяч із 2014 по 2021 роки як з української, так і з російської сторони.

Скриншот публікації

Зворотний пошук у Google Images показав, що відео з Робертом Кеннеді молодшим взяли з його виступу на саміті SCALE Global, який проходив із 22 по 25 травня 2023 року. Також серед спікерів на саміті були присутні ексдержсекретарка США Гілларі Клінтон, експрем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон та інші.

Роберт Кеннеді-молодший — племінник 35-го президента Америки Джона Фіцджеральда Кеннеді, політик та антивакцинатор, балотується на пост президента США на виборах 2024 року. Зокрема в першій частині свого виступу на саміті Роберт Кеннеді розповідав про майбутні президентські вибори. У другій частині Кеннеді відповідав на запитання щодо міжнародних відносин Китаю та росії, а також згадав про Україну. Роберт Кеннеді говорить, що вторгнення в Україну неспровоковане, однак далі політик зазначає, що США впродовж багатьох років провокували росію. За його словами, саме розширення НАТО до кордонів росії начебто могло спровокувати початок війни. 

Після цього кандидат у президенти розповідає, що у 2014 році США витратили $5 мільярдів на повалення Віктора Януковича. Кеннеді пов’язує цю тезу зі словами колишньої помічниці держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторії Нуланд. У 2013 році Нуланд заявила, що від здобуття Україною незалежності США інвестували $5 мільярдів на розбудову демократичних процесів та реформ в Україні. До того ж Нуланд чітко зазначила, що $5 мільярдів — це гроші,  виділені США з 1991 по 2013 роки, а не на повалення влади Януковича, як про це каже Кеннеді молодший.

Також Кеннеді наводить неправдиві дані щодо кількості загиблих у війні з 2014 по 2022 рік. Політик говорить, що українські військові начебто «напали» на Донеччину та вбили приблизно 14 тисяч людей.

За підрахунками Управління верховного комісара ООН із прав людини, із 14 квітня 2014 року до 31 грудня 2021 року загальна кількість жертв бойових дій на Донеччині складає близько 51–54 тисяч, включно з пораненими. ООН подає такі дані щодо загиблих:

  • щонайменше 3404 цивільних осіб;
  • близько 4400 українських військових;
  • приблизно 6500 членів озброєних груп.

Тобто ООН оцінює кількість загиблих у понад 14 тисяч із обох сторін. Окрім цього, ООН зафіксували від 37 тисяч до 39 тисяч поранених цивільних та військових із обох сторін.

Також Кеннеді-молодший зазначає, що мешканці Донеччини у 2014 році нібито «проголосували» за приєднання до росії на псевдореферендумі. Водночас Кеннеді молодший не згадує про те, що псевдореферендум був незаконним, порушував норми міжнародного права і принципи демократії та відбувався під тиском озброєних російських військових. А результати «голосування», які видали так звані «представники місцевої влади», насправді були сфальсифікованими. США та інші міжнародні партнери не визнали «результатів» псевдореферендуму та наголосили, що дії рф порушують територіальну цілісність України.

Роберт Кеннеді-молодший не вперше поширює кремлівські наративи. Раніше політик заявляв, начебто воєнні втрати України у війні складають 350 тисяч. Кеннеді повідомляв, що війну насправді ведуть США та росія, а Україна є лише «жертвою» протистояння. Раніше ми вже також спростовували наратив про те, що війну в Україні нібито спровокувало НАТО.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний